aA
Paskaičiuota, kad pasaulinė ekonomika jau patyrė 200-300 milijonus eurų nuostolių. Prarasta 200 000 legalių darbo vietų. Ir šie nuostoliai nuosekliai kreive kiekvienais metais kyla aukštyn. Tai ne ekonominių krizių, bet pramoninio plagijavimo padariniai.
Plagiatų muziejus
© „Aktion Plagiarus“ nuotr.

Dizaineris, profesorius, firmos „Busse Design Ulm“ įkūrėjas Rido Busse‘as sugalvojo originalų būdą, kaip kovoti su plagijavimu.

Viskas prasidėjo dar 1977 metais. Vienoje „Frankfurt Messe“ parodoje Rido Busse‘as buvo nemaloniai nustebintas, kai netikėtai sau pačiam pamatė savo sukurtų svarstyklių „Letter and Diet scale No. 8600“ kopiją. Jas kaip savo gaminį pristatinėjo viena Honkongo kompanija, nors teisę gaminti originalaus dizaino svarstykles turėjo vienintelė „Soehnle Waagen“. „Soehnle Waagen“ skubiai ėmėsi visų teisinių priemonių, ir nelegali svarstyklių prekyba buvo sustabdyta. Vėliau paaiškėjo, kad uolūs prekiautojai jau buvo spėję parduoti daugiau kaip 100 000 plagiato kopijų... Deja, teisėtų savininkų ramybė truko neilgai. Netrukus svarstykles pradėjo kopijuoti kitos kompanijos...

Apimtas nevilties, Rido Busse‘as ir sugalvojo įsteigti plagijavimo apdovanojimą ir bent tokiu būdu atkreipti dėmesį į šią skaudžią problemą. Konkurso simboliu tapo nykštuko figūrėlė „Plagiarius“ . Norėdamas parodyti, kad nekokybiški produktai gadina firmos įvaizdį ir juodina prekės vardą, nykštukas nudažytas juodai. Auksinė nosis simbolizuoja tas pasakiškas pajamas, kurias plagiatoriai gauna už neteisėtas kopijas. Nesunku atspėti, kas tapo ir pirmuoju laureatu: tai buvo ta pati Honkongo kompanija „Lee Company“, nukopijavusi „Soehnle Waagen“ svarstykles.

Konkursas nevirto vien tik vieša vieno nelaimingo autoriaus akcija. 1980 metais apdovanojimą ėmėsi globoti Vokietijos industrinio dizaino asociacija. Dabar „geriausius“ plagiatus kiekvienais metais renka speciali žiuri, kurią sudaro dizaineriai, ekonomistai, įvairių valstybinių organizacijų atstovai. Po šešerių metų „Aktion Plagiarus“ tapo savarankiška visuomenine organizacija, ne tik rengianti konkursą, bet ir konsultuojanti teisiniais plagijavimo klausimais, organizuojanti įvairius seminarus, konferencijas, kilnojamas plagiatų parodas įvairiose šalyse.

Pasauliniai plagijavimo ypatumai

Ne paslaptis, jog plagijavimo lyderėmis laikomos Azijos ir Rytų Europos šalys. Tačiau peržvelgus konkurso nugalėtojus galima prieiti išvados, jog taip pat aktyviai plagijuoja ir išsivysčiusių šalių kompanijos. 2006 metais „Plagiarus” buvo apdovanota šveicarų kompanija „G-Collection GmbH“ nukopijavusi savo tautiečių „Victoria Design AG“ kėdę „Vero“. 2007 metais plagijavimo prizą gavo italų kompanija DUE ESSE s.r.l., už vokiečių kompanijos „Koziol“ plagiatus. Itin aktyvūs kopijuotojai yra ir patys vokiečiai – tarp „nugalėtojų“ galima aptikti ne vieną ir ne dvi vokiečių kompanijas.

Iki šiol vyravo nuomonė, kad labiausiai plagijuojami smulkūs ir technologiškai lengvai pagaminami produktai. Tačiau visomis prasmėmis sparčiai tobulėja plagijavimo būdai, priemonės ir tempai. Jau per kelias dienas po originalaus produkto pasirodymo rinkoje, visai kitame pasaulio krašte suderinama gamybos technologija ir pasirodo pirmieji nelegalūs prototipai. Šiandien bent jau vizualiai vis sunkiau originalą atskirti nuo plagiato. Net ir „Plagiarus“ konkurso organizatoriai dažniausiai nurodo, kur yra originalas, o kur plagiatas, nes plika akimi atskirti būna ne taip ir paprasta...

Manoma, kad 10 % visų pasaulio produktų yra nuplagijuoti. Ne tik indai, žaislai, drabužiai ar elektronika, bet ir technologiškai sudėtingi įrengimai ir prietaisai - medicinos įranga, slėgio matuokliai, vakuuminiai siurbliai ar susisiekimo priemonės. Nukopijuoti ir nekokybiškai pagaminti, bet savo mažesne kaina viliojantys gaminiai gali sukelti vartotojui ne tik skaudžių finansinių pasekmių...

Nuo plagijavimo labiausiai nukenčia žinomos kompanijos, daug investuojančios ne tik į dizainą, technologijas ir gamybą, bet ir į reklamą. Nors nemažai kompanijų gamybą į Aziją perkelia sekdamos ekonomine logika, tai ir vienas iš būdų kovoti su masinėmis klastotėmis.

Plagiatų muziejus Berlyne

Dauguma iš mūsų savo namuose greičiausiai irgi rastų plagiatų, bet retas gali atidžiau palyginti jį su originalu. Per daugiau kaip 30 metų konkurso organizatoriai sukaupė nemažai eksponatų, kurie jau eksponuojami plagiatų muziejuje Berlyne. Jame kiekvienas gali palyginti pramonės gaminių originalus ir kopijas, kuriuos pavyko surinkti nuo pat 1977 metų. Bendras ekspozicijos plotas siekia 400 m2.

Kad ir kaip liūdnai skambėtų, eksponatų skaičius šiame muziejuje greičiausiai tik augs...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (37)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (3)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (8)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Laukiantiems didžiųjų metų švenčių – puikios žinios: galite turėti 11 laisvadienių (4)

Kalėdos ir Naujųjų metų sutikimas šįmet gali tapti itin įsimintinas. Ypač tiems, kurie yra...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (2)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (427)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Buto pirkimas miesto centre: ekspertė išvardijo didžiausius privalumus (15)

Mes gyvename amžiuje, kai informacijos srautai kasdien tik didėja ir tam, kad neatsiliktume, turime...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (171)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...

Iš emigracijos grįžusi Rasa pirmą Lietuvoje uždirbtą algą išleido maistui (149)

Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Ingai Stumbrienei - karūna Lietuvoje: esu įkvėpta jos drąsos (86)

Šį penktadienį renginių ištroškusius ir nuo darganos pavargusius Vilniečius studija "I'M...