aA
Liaudies sakoma: jei amarilė nyksta, lauk bėdos. Vis dėlto botanikai prietarais netiki. Jeigu amarilė jūsų namuose blogai auga ar nežydi, greičiausiai tiesiog nežinote, kaip tinkamai ją auginti ir ką ji mėgsta. Jei tinkamai rūpinsitės, gėlė pražys kasmet prieš pat Kalėdas.
© Shutterstock nuotr.

Žydi ilgai

Meilenis (lot. Hippeastrum), arba liaudiškai amarilė, – amarilinių (Amaryllidaceae) šeimos augalų gentis, kurioje yra apie 80 rūšių ir labai daug veislių. Amarilė – svogūninis kambaryje auginamas augalas, jo svogūnėlis yra kriaušės formos, stambus, beveik iki pusės iškilęs virš žemės vazonėlyje. Žiedai vamzdelio formos, stambūs, iki 10 cm skersmens, maloniai kvepia.

Žiedų skėtis pasirodo ant žiedkočio 50–70 cm aukštyje. Auga grupėmis – dažniausiai po 4, tačiau gerai prižiūrimas augalas gali sukrauti 10 ar net 12 žiedų. Amarilės pražysta įvairiomis spalvomis: raudona, balta, rožine, rečiau – persikine ar oranžine.

Žydėjimo trukmė priklauso nuo patalpos temperatūros ir apšvietimo – karštis ir tiesioginiai saulės spinduliai ženkliai ją sutrumpina. Žydinčiai amarilei patinka išsklaidyta saulės šviesa. Jei vazonėlis stovi ant palangės, rekomenduojama reguliariai jį pasukti, kad susiformuotų tiesus žiedynstiebis. Auginama palankiomis sąlygomis amarilė gali žydėti net iki 7 savaičių.

Amarilė – žiemos gėlė karalienė
© Shutterstock nuotr.

Ramybės periodas būtinas

Amarilė – daugiametis augalas. Jų svogūnėliai kai kuriose šalyse – populiari kalėdinė dovana. Paprastai žydi rudenį ar žiemą, todėl ši gėlė dažnai naudojama ir šventinėse floristinėse kompozicijose. Jei norite, kad amarilė vėl žydėtų per Kalėdas, reikia laikytis tam tikro režimo. Peržydėjusiai amarilei ateina ramybės periodas, trunkantis apie du mėnesius, kartais – pavasarį ir vasarą. Nebežydintį augalą perkelkite į vėsesnę ir tamsesnę vietą, kur temperatūra 13 °C.

Ramybės laikotarpiu amarilės svogūnėliui šviesa nereikalinga. Stiebą nupjaukite, tik kai jis pagelsta, bet apie 5 cm virš svogūnėlio palikite. Tuo metu ima džiūti ir augalo lapai, tačiau juos pašalinti galima tik ramybės periodo pabaigoje. Geriausia nupjauti ne visus lapus, o tik dalį, nes juose gausu medžiagų, maitinančių svogūnėlį ir leidžiančių formuotis naujoms žiedų užuomazgoms. Nudžiūvus lapams, amarilės nebelaistykite. Šiai gėlei reikalinga nedidelė oro drėgmė.

Amarilė – žiemos gėlė karalienė
© Shutterstock nuotr.

Jei sodinsite patys

Amarilė persodinama kartą per 4–5 metus. Svogūnėlius sodinti galima spalio–sausio mėnesiais. Naudokite tokį žemių mišinį: velėnos žemė (1 dalis), puveninga žemė (1 dalis), smėlis (2 dalys). Parinkite negilų, bet platų vazoną. Jeigu gėlės svogūnėliai nėra stambūs, juos galima susodinti po du. Apytiksliai trečdalis svogūnėlio turi likti dirvožemio paviršiuje. Iki pasirodo žiedynkotis, stenkitės augalą lieti tik retsykiais, vėliau laistykite gausiau.

Patariama tręšti kartą per dvi savaites. Paprastai, pasodinus svogūnėlį, augalas pražysta po 6–8 savaičių, jei laikomas šiltai ir drėgnai. Norėdami pratęsti žydėjimo laiką, žydintį augalą perkelkite į vėsesnę patalpą. Geriausia temperatūra 15–18°C. Dirvožemiui neleiskite perdžiūti, bet stenkitės ir neperlaistyti. Gėlę dauginti galima dukteriniais svogūnėliais arba sėklomis. Iš sėklų amarilė užauga ir pražysta tik 7–8 metais.

Amarilė – žiemos gėlė karalienė
© Shutterstock nuotr.

Kodėl nežydi?

Jei amarilė nežydi, tai gali būti susiję su ankstyvu dirvožemio ir svogūnėlio išdžiūvimu. Taip pat augalas nežydi, jei nuolat jį laikote šešėliuotose, tamsiose vietose. Amarilė nepražys, jeigu svogūnėlį perlaistėte vasarą. Šis augalas kenčia nuo ligų, kurios puola ir kitas svogūnines gėles. Pirmiausia tai – visokių rūšių grybelinės ligos, erkutės. Jei vasarą laikomos lauke, amarilės gali nukentėti nuo įvairių šliužų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Renkantis butą atskaitos tašku tampa liūdnai pagarsėjęs Perkūnkiemis, po jo – viskas tik geryn Avulis: tai lyg koks getas (46)

Išsirinkti būstą – užduotis ne iš lengvųjų. Viena vertus, rinktis tikrai yra iš ko, kita...

Žydus gelbėjusiai vokietės ir lietuvio šeimai likimas smogė žiauriai: be gailesčio buvo ištremti į Sibirą (33)

1944 metų spalio 10 dieną į Lietuvos pajūrį įžengusi sovietinė kariuomenė atnešė...

Spąstai, į kuriuos pateko nieko neįtarę automobilių pirkėjai (51)

Mobiliojo ryšio blokavimo sistemoms milijonus skyrusi kalėjimų sistema ir toliau nesugeba...

Lietuvė pradėjo tvarkytis dokumentus europiečio statusui JK gauti. Tada išlindo keisti dalykai (5)

Britų valdžios įstaigose paslaptingai prapuola įrašai apie Europos Sąjungos piliečių...

Vokietijos bėgikė kratosi karščiausios planetos sportininkės etiketės – pirmoje vietoje jai sportas

Tokio skaičiaus Vokietijos lengvaatletė Alica Schmidt ir pati kol kas negali suvokti – 500 tūkst....

Nesusipratimas restorane parodė nemalonią tiesą: vartoti svaigalus yra tapę daugiau negu norma (26)

Kavinės lankytojai, visiškai nevartojančiai alkoholio, alaus gamintojai rekomendavo nevengti...

Oželytė: aš negirdžiu nė žodžio apie juodžiausią Lietuvos problemą (492)

„Mūsų Parlamentas atspindi mūsų veidą. Pasižiūrėję atidžiai į tokį veidą, daug kas...

Rusų režisierius Fiodoras Bondarčiukas vedė gerokai jaunesnę mylimąją: itin slaptose vestuvėse svečių buvo prašoma tik vieno

Žinoma rusų aktorė ir dainininkė Paulina Andrejeva bei Rusijos kino režisierius Fiodoras...

Kraujo liga serganti Janina: iš pradžių jaučiau tik sunkų nuovargį (4)

Prieš 10 metų lėtine mieloleukemija susirgusi Janina prisimena ligos simptomus, kurie iš...

Lietuvos kultūristas – absoliutus „Arnold Classic Europe“ čempionas (2)

Penktadienį Ispanijoje prasidėjusiose kultūrizmo ir fitneso varžybose „Arnold Classic Europe“...