aA
Alytiškiui Antanui Dragašiui sumanumo pavydėti gali kiekvienas. Savo paties rankomis statytas išmanusis vasarnamis – lyg pasakų kampelis,kuriame sukurti patogumai nepareikalavo daug investicijų. Iš pirmo žvilgsnio paprastutėje sodyboje – apstu gudrybių, kurias alytiškis sukūrė vadovaudamasis elementariais fizikos dėsniais ir savo išmone.
Alytiškis savo rankomis susikūrė išmanųjį vasarnamį
© alytusplius.lt

Būtent fizikos ir matematikos žinios buvusiam studentų techninių darbų mokymo meistrui ir padėjo susikurti išmaniąją sodybą.

Joje – savadarbis saulės kolektorius, kurio dėka į vasarnamį atiteka karštas vanduo, automatikos pagalba paslepiami į antrą aukštą vedantys laiptai, prieškambario antrame aukšte, pakėlus stoginę, atsiverianti terasa, kurioje galima mėgautis saulės voniomis, atsigaivinti gėrimu ar tiesiog pasidžiaugti ramybe, automatiškai atsiveriančios ir užsidarančios, į oro pokyčius reaguojančios šiltnamio durys.

Visa tai - alytiškio rankomis sukurti sodyboje patogumai, kurie nereikalavo daug investicijų. Tereikėjo kruopštumo ir darbo.

Rankų darbas ir protas leido sutaupyti

Vasarnamį netoli Alytaus ponas Antanas statėsi vienas, be jokios pagalbos. Jo statyboms vyriškis pirko medieną, cementą, žvyrą, skardą stogui ir vinis. Alytiškis atviravo, kad namas anuomet jam atsiėjo daugiausiai 5 tūkstančius litų, mat viską darė pats, savo rankomis. Nors tuo metu turėjo darbą, laiko namo statyboms jis atrasdavo laisvadieniais.

Grįžęs iš darbo po naktinės pamainos, ponas Antanas ryte važiuodavo į sodybą ir, nė kiek nemiegojęs, kibdavo į vasarnamio statybos darbus. Pasigaminęs formą, pats išsiliejo daugiau kaip pusšimtį namo sienoms iškelti skirtų blokų. Jų dekoravimui prie Dusios ežero su žmona Onute prisirinko porą pusmaišių smulkių akmenėlių. Juos, prieš stengstant betonui, užbarstė ant blokų paviršiaus. Kadangi vieno bloko svoris – apie 150 kilogramų, tam kad juos galėtų pakelti, vyriškis pats pasigamino kraną, kuris sandėlyje stovi iki šiol.

Vyras stogui pirko skardą, kurią lankstė kartu su žmona. Be to, alytiškis pats pasigamino langus. Namo vidų jis išdailino medžiu, kurį alytiškis apdirbo savardarbėmis medžio apdirbimo staklėmis. Viena siena namo viduje ypač patraukė dėmesį – ji apklijuota iš medžio šakų pjaustytomis smulkiomis riekelėmis, iš kurių suformuota saulės kompozicija.

Ponas Antanas sugalvojo būdą, kaip padaryti, kad nenaudojant elektros ar nekūrenant židinio, iš krano bėgtų karštas vanduo.

„Pagalvojau, kam naudoti elektrą, jeigu saulė nieko nekainuoja. Į kiekvieną kvadratinį metrą tenka vienas kilovatas saulės energijos. Vadovaudamasis šia teorija, pasigaminau kolektorių, o tai nėra sudėtinga. Panaudojau paprasčiausią ploną skardinį radiatorių, kokie yra daugelyje butų. Saulė jį įkaitina, jame esantis vanduo sušyla ir renkasi į specialią talpą, atsukus kraną bėga karštas vanduo“, – apie sukonstruoto kolektoriaus veikimo principą pasakojo ponas Antanas.

Jis juokavo, kad tai sužinojusi valdžia, tuoj apmokestins ir Saulę.

Vėsiais vakarais namelyje galima pasikurti židinį, kurį vyras taip pat pats sumūrijo. Židinys gelbėja ir tuomet, jeigu esant vėsiai ir apniukusiai dienai kolektorius per mažai sušildo vandenį. Židinyje rusenanti ugnis vandenį sušildo vos per penkias minutes.

Iš pirmo žvilgsnio, į antrame aukšte esančias miegamąsias patalpas vedantys laiptai – niekuo neįprasti, tačiau juos automatiniu būdu galima pakelti į viršų ir paslėpti virš lubų. Taip pirmajame namo aukšte atsiranda daugiau erdvės.

Jeigu erdvės pritrūksta antrame aukšte, ją taip pat galima praplėsti – čia taip pat automatinio mechanizmo pagalba galima atidaryti verandos stoginę. Atsivėrusioje terasoje saulėtą dieną galima mėgautis saulės voniomis.

Išmani technologija – net šiltnamyje

Alytiškis savo rankomis susikūrė išmanųjį vasarnamį
© alytusplius.lt

Darbai darže ir šiltnamyje vyriškio ir jo žmonos taip pat nevargina. Sodyboje vasarojantiems alytiškiams nereikia vargintis kiekvieną rytą atidarinėjant šiltnamio duris, ar jas uždarant vakarais, ar kilus audrai, nes tą padaro jos pačios. „Iš pradžių kaimynai stebėdavosi, kaip, keičiantis orams ir paros metui, mūsų šiltnamio durys atsidaro ir užsidaro savaime. Kai kurie slapčia atsliūkindavo pažiūrėti, kas čia per stebuklai dedasi, bet, deja, stebuklų nerado“, – šypsojosi alytiškis.

Pasak jo, technologija labai paprasta – ratu sukiojamas duris, priklausomai nuo oro temperatūros lauke, varsto kamšteliu užsuktas plastikinis butelis, kurio viduje – vos keli lašai benzino.

„Kuo oras karštesnis, tuo butelį stipriau plečia padidėjęs benzino garų slėgis. Prie jo pritvirtintas įtvaras prasiplečia ir įtempia prie durų pritvirtintą vielytę. Tada durys atsiveria. Kai oras šąla, butelis susitraukia, ir atsilaisvinus vielytei durys užsidaro. Tokią technologiją padovanojau ir savo kaimynui, kuris manęs prašydavo uždarinėti ir atidarinėti jo šiltnamį“, – pasakojo ponas Antanas.

Tam, kad palaistytų šiltnamyje ir darže augančias gėrybes, alytiškiams taip pat netenka vargintis nešiojant kibirus vandens iš netoliese esančio tvenkinio, mat šiltnamyje ir darže išvedžiotas vandentiekis. Atsukus kranelį, laistymo žarna ima tekėti vanduo.

„Kai žmogus sako, kad nesugeba, nemoka tai aš sakau, kad jis nenori. Įmanoma padaryti viską, tereikia noro. Aš į kosmosą nuskristi nesugebu, nors labai norėčiau, tačiau jeigu būčiau to norėjęs nuo mažų dienų, tai šiandien būčiau galėjęs ten nuskristi“, – įsitikinęs alytiškis.

alytusplius.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Profesorius Ambrozaitis – apie karantino švelninimą: per anksti atleidus vadeles, epidemija persiris į antrą fazę (248)

Gydytojas infektologas, Vilniaus universiteto Medicinos universiteto profesorius Arvydas...

Lietuvos gamyklose mažėja užsakymų: didžiausias iššūkis – ką daryti su darbuotojais (53)

Užsakymų mažėja, o kai kur stringa ir tiekimas. Su tokia realybe susiduria Lietuvoje veikiančios...

Po Šimašiaus pasipiktinimo – naktinis SAM paaiškinimas: mobilieji punktai bus uždaryti tik 2 dienas atnaujinta 00:10 val. (639)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius socialiniame tinkle užsiminė apie dar vieną papiktinusį...

Klaipėdoje nuo šeštadienio apribojama universitetinės ligoninės veikla (28)

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas vėlyvą penktadienio vakarą savo feisbuko paskyroje...

Po ambasadorės pasibaisėjimo kaukių kainomis, „Norfa“ atkerta: gal galite padėti nupirkti pigiau? (785)

Ina Marčiulionytė , Lietuvos ambasadorė Kinijoje, savo paskyroje „Facebook“ pasidalijo...

Orai: termometrų stulpeliai šoktelės aukštyn (3)

Šeštadienio dieną vyraus nepastoviai debesuoti orai , giedresnis bus rytas ir vakaras, dieną...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono (89)

Penktadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Baltarusijos žiniasklaida: užteks, situacija jau ir taip nukeliavo per toli (269)

„Niekas nepasikeis. Nekris naftos kainos. Nebus šuolių akcijų biržoje. Netgi ledynai nepradės...

Vašingtoną apkaltino piratavimu: „konfiskavo“ Vokietijai skirtą kaukių siuntą (53)

Jungtinės Valstijos perėmė Bankoko oro uoste į Vokietiją išsiųstų Kinijoje pagamintų...

Kita karantino pusė: tokių degalų kainų vairuotojai nematė jau seniai (132)

Nors karantino metu gyventojams patariama laiką leisti namie, o transporto srautai smarkiai...

|Maža didelių žinių kaina