Aguonos. Tokios švelnios, jog joms pasiduodi akimirksniu. Užtenka išvysti saulės peršviečiamus aksominius žiedlapius, linkstančius nuo kiekvieno vėjo pūstelėjimo. Tačiau galingos. Tikros raudonosios gėlelės – savo raudoniu įkaitina ir prikausto žvilgsnį. Tarsi „opiumas akims“ – uždega troškimą atskleisti jų grožį.
Aguonos
© Shutterstock nuotr.

Namams ir sodui

Norint sukurti įspūdingus derinius, patartina rinktis rytinę aguoną (Papaver orientale). Akį veriančiais žiedais ji sodą puoš birželio mėnesį. Liepą galima mėgautis plikastiebėmis aguonomis (P. nudicaule). Jos klestės saulėtoje, šiltoje vietoje. Svarbiausia sąlyga – kad dirva nebūtų šlapia ar sunki, bet sausa. Peržydėjusius stiebus reikės nupjauti, kad atželtų iš naujo.

Aguona floristinėse kompozicijose ar viena pati gali tapti įspūdinga namų dekoracija. Net nesvarbu, kokia augimo fazė – pumpuro, žiedo ar sėklų dėžutės. Ypatingas bruožas – gebėjimas būti dėmesio centru. Dažnai šiai gėlei net nereikia kitų augalų draugijos. Tarsi iš ploniausio šilko nuausti žiedlapiai tiks ir minimalistiniame, ir įmantresniame interjere.

Aguoną nuskynus, kotą reikia kelioms sekundėms panardinti į karštą vandenį arba nupjauti jo galiuką. Galima ir deginti virš ugnies, kol pajuos. Daugelio rūšių aguonos yra tinkamos ir džiovinti.


Shutterstock nuotr.

„Nekalta“ opiumo istorija

Aguonų istorija sena kaip pagunda. Kiekvienas žino: po raudona žiedlapių vilione slepiasi ir visiškai kita galia. Jau priešistoriniais laikais iš šių augalų sulčių buvo išgaunamas opiumas. O egiptiečių hieroglifais ir šumerų dantiraščiu buvo aprašytas visiškai „nekaltas“ – miegą sukeliantis ir gydomasis – poveikis. Tačiau 3000 metų prieš Kristų raštai jau įspėja nepiktnaudžiauti aguonomis.

Vėliau nustatytas tikslesnis opiumo poveikis: mažina skausmą, ramina, hipnotizuoja, sukelia euforiją. Pirmieji krikščionys, kurie ligoje įžvelgė Dievo bausmę, 4000 metų pr. Kr. uždraudė vartoti jį kaip skausmą malšinančią priemonę.


Shutterstock nuotr.

Kilusi iš ašarų

Mitologijoje aguona užima ypatingą vietą. Antikos laikais ji buvo laikoma šventu dievų augalu. Teokritas kildino gėlę iš Afroditės ašarų, nukritusių jai apraudant savo mylimojo Adonio praradimą. Dažnai ši deivė netgi piešiniuose vaizduojama laikanti aguonos dėžutę rankose.

Aguonos dėžutė buvo laikoma ir Morfėjaus, sapnų Dievo, simboliu. Hera ir Demetra – vaisingumo ir žemdirbystės deivės – taip pat vaizduojamos su raudonomis gėlėmis rankose arba ant galvos. Deivei Demetrai šios gėlės buvo aukojamos kaip žemės, miego ir užmaršties simbolis. Nuo tų laikų jos laikomos ir afrodiziaku.

Panašių augalų draugija – aguonų ir azijinių vėdrynų kompozicija. Gėlių kotai perveriami per specialų pagrindą, kad kompozicija taptų stabili. Panašūs, nors ir skirtingų spalvų, žiedai kuria tariamą vientisumą.

Grakščia metalo tvorele tarsi įrėmintas laukinės pievos gabalėlis. Aguonų žiedai, virstantys vieni per kitus, konkuruoja savo užburiančiu raudoniu. Intensyviai spalvai atsvarą stengiasi sukurti bobramuniai ir kur ne kur galvas iškišusios rugiagėlės, dar labiau papildantys netvarkingą, chaotišką ir todėl labai žavų vaizdą.

Spalvų ir faktūrų virpėjimas – lyg impresionistinio paveikslo fragmentas, sukurtas iš mažučių taškelių. Pakliuvęs į jį, supranti pagavęs trapų žydėjimo akimirksnį, kurio buvo verta laukti.

Ypatingas aplinkos dekoratyvumas – tinkamas fonas aguonų raudoniui paryškinti. Joms sužydėjus, pajusi tikrą vasaros šventę. Net keliose vietose pakartojamas motyvas, kuris ir lemia sodo kampelio dekoratyvumą, – viela suverta akmenėlių girlianda ant medinės tvorelės ir jais išpilta danga laisvuose žemės lopinėliuose. Medinių trinkelių takelį supa eraičinų, šiušelių ir aguonų deriniai.

Tarsi iš ploniausio šilko nuausti aguonų žiedlapiai tiks ir minimalistiniame, ir įmantresniame interjere. Šių gėlių ir medžio tošies kompozicija.

I. Vozgirdaitės nuotraukos

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1185)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (170)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (36)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (6)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (15)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (9)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (566)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...