aA
Praėjus pernykštėms Kalėdoms, savo rankomis gamintą beržo šakų Advento kalendorių, kurį nuo idėjos - iki detalaus išpildymo aprašiau čia, demontavome palaipsniui, o kruopščiai nuo dulkių įzoliuotas kopėčias išnešėme į rūsį vienuolikos mėnesių atostogoms.
Advento kalendorius evoliucionavo į Kalėdų kalendorių arba ko išmokome bei neišmokome per metus
© Indrė Mažeikienė

Siūtos ir kimštos „Kalėdų” užrašo raidės, nukabinus paskutiniąją dovanėlę Kūčių dieną, buvo iš karto perkeltos ant ką tik papuoštos eglutės ir žymėjo vieno smagaus etapo pabaigą, o kito, ne mažiau jaukaus, pradžią.

Kalėdos - tai kulminacija, į kurią kalendorius mus ir vedė. Plonas linines džiuto virveles, kuriomis kasdieniai siurprizai laikėsi ant kopėčių, taip pat panaudojome darsyk: sukarpytos trumpomis atkarpomis jos tapo imbierinių sausainių kabliukais, kuriais buvo papuošta visa mūsų Kalėdų eglė.

Taip laikėmės tvaraus vartojimo kurso, kuriam talkino ir toks pats, skandinaviškas, pasirinktas Kalėdų medžio papuošimo stilius. Trijų karalių dieną nupuošus jau ir eglutę, meduoliai, nors ir trejetą savaičių kaboję atviroje erdvėje (bet nepameskim sveiko proto, nieko jiems nenutiko), buvo sunaudoti bananiniam-meduoliniam tortui pagaminti, o raidės su virvelėmis nugulė į dekoracijų maišą kitiems metams.

Ir jie atėjo. Tie kiti metai, kai atsinešėm kopėčias iš rūsio ir iki paskutinio vakaro ieškojome laiko, kada galėsime pasileisti po parduotuves kalendoriaus dovanėlėms nupirkti, atėjo. Ką nutarėme keisti šioje tradicijoje?

Pirmiausia - vardą. Nutarėme daiktus vadinti tikraisiais vardais: vien tai, kad adventas prasidėjo ne gruodžio pirmąją (kurią žymi pirmasis skaičius ant dovanėlės), o lapkričio 30, pirmąjį iš keturių sekmadienių iki kūdikėlio Jėzaus gimimo šventės, tai jau iškėlė mums klausimą, ar tikrai mes labiausiai laukiame Jėzaus gimimo ir ar akcentą dedame į katalikišką susikaupimą, susilaikymą nuo triukšmingų linksmybių Advento laikotarpiu?

Greičiausiai nesame uolūs katalikai, nebijokime savęs vertinti taip pat reikliai bei nuoširdžiai, kaip dažnai elgiamės su aplinkiniais. Mes greičiau tokie, kurie savo bažnyčią stato namuose, o mums visgi artimesnė protestantiška džiaugsmingos vilties laukimo idėja su dovanėlėmis - siurprizais, kurie žymi dėmesį vienas kitam, atneša daug stebuklų ir žymi kelią į didžiausio metuose dėmesio artimiausiems kulminaciją - Kalėdas.

Tam priskiriame ir planuojamą prieškalėdinį draugų susibūrimą prie eglutės su karštu vynu ir metų aptarimu. Jeigu bus triukšmo ir juoko, bet pasijausime išklausyti, ne vieni su savo likimais, tai ir bus mūsų namų Kalėdų laukimas, vilties bankas. Suma sumarum, iš visko po truputį paėmę reikšmių, pasverdami vartojamų žodžių prasmę formuodami savas tradicijas, o viena jų - Kalėdų laukimo kalendorius. Beje, atidesnė, atsakingesnė kalba buvo ir vienas iš 2015 tikslų.

Antras dalykas, ką taip pat norėjosi keisti kalendoriaus tradicijoje - saldumynų kiekis, slypėjęs dovanų ryšulėliuose. Taip, tai paprasčiausia prieiga rasti nedidelės kainos dovanėles, tačiau jų buvo tikrai labai daug, o dėmesys vienas kitam, jeigu jau toks mūsų išsikeltas tikslas, taip pat turi evoliucionuoti. Dar nežinia, kaip JIS, bet JI šiemet stengėsi rasti kuo sveikesnius pasirinkimus.

Trečias aspektas, kuris visiškai tenkino pernai, ir mažiausiai norėjosi jį keisti - išlaidos. Praėjusiais metais kiekvienas dovanėlėms išleidome apie 100 Lt. Šiemet, deja, JAI vos pavyko sutilpti į 70 Eur (±241 Lt) , JAM - į 50 Eur (±172 Lt). Hipotezės kelios: arba pomėgiai, apie kuriuos galvoji, pirkdamas dovanėlę kitam, taip pasikeitė ir atsispindi piniginėje vertėje, arba nepakako metų, kad išmoktume elgtis su naująja valiuta, arba tikrai pabrango prekės. Arčiausiai tiesos tai, jo teisingi gali būti visi atsakymai, o jų kombinacija tapo biudžeto eilutės išraiška: ir mes keitėmės, ir euras sąmonėje dar nenusistovėjo, ir visi norime gyventi geriau: mes, gamintojai, logistai, prekybininkai.

Kai pasistatėme kalendorių, jausmas toks, jog trys šimtai penkiasdešimt aštuonios dienos pralėkė beatodairiškai, o štai kai reikia sulaukti kiekvienos iš 24, praeidamas net pačiupinėji rytdieną…

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Automobilių taršos mokestis dar neįsigaliojo, bet jau veikia: rinkoje pastebima pokyčių (140)

„Kalbos apie automobilių taršos mokestį galimai šiek tiek prisidėjo prie pokyčių Lietuvos...

Kokių vaiko pinigų tikisi ir daug, ir mažai uždirbantys tėvai (109)

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų palaiko vaiko pinigus, ir tik mažesnioji mano, kad vietoj jų...

Gauti Kinijoje viešėjusio lietuvio mėginio rezultatai (79)

Pirmadienį į Kauno klinikinę ligoninę iš Alytaus atvežtas Kinijoje lankęsis vyras, kuriam buvo...

Londono Sičio perspektyvas po „Brexit“ temdo konfliktas (4)

Diskusijoms apie Europos kapitalo rinkų ateitį po „ Brexit “ iš esmės pavyko išvengti...

The Economist

Mokslininkai sudarė išsamiausią iki šiol genetinį vėžio žemėlapį

Jis atskleidžia, kaip sunku bus perprasti auglius.

Nuo koronaviruso mirė Uhano ligoninės direktorius

Kinijoje nuo koronaviruso mirė Uhano ligoninės direktorius.

Deda tašką mistikai, kuri gaubia Bermudų trikampį (12)

Identifikavus beveik prieš šimtmetį pradingusio laivo nuolaužas buvo paneigta populiari sąmokslo...

Dėl koronaviruso Rusijoje pabrango daržovės (21)

Chabarovsko krašte ir Žydų autonominėje srityje dėl koronaviruso pabrango daržovės .

Paaiškino, kodėl sovietmečiu buvo drastiškai perauklėjami kairiarankiai ir kokios to pasekmės (65)

Visi, kurių moksleiviški metai sutapo su sovietmečiu, puikiausiai žino vieną keistenybę, kurią...

Po tyrimo paaiškėjo: ką daryti, kad laimėtumėte papildomus 10 metų be ligų (9)

Naujas tyrimas parodė – pakoregavus gyvenseną ir įgijus sveikų įpročių, moterims garantuoti...

|Maža didelių žinių kaina