Ne veltui sakoma, kad reikia atsižvelgti į drėgmės lygį, laikytis rekomendacijų dėl daržovių kaimynystės ir stebėti oro temperatūrą. Tuomet vaisiai išsilaikys kur kas ilgiau. Svetainė novate.ru papasakos apie dažniausiai daromas derliaus laikymo klaidas ir patars, kaip jų išvengti.
1. Laikote produktus vienodomis sąlygomis
Kiekvienai daržovių ar vaisių veislei laikyti reikalinga skirtinga temperatūra. Vieniems produktams reikia nulinės temperatūros, kitiems – šiltesnių sąlygų. Pavyzdžiui, morkas, kopūstus, burokėlius reikia laikyti 0 ... + 5 laipsnių temperatūroje. Tačiau moliūgams, cukinijoms, pupelėms patinka, kai oras būna šiek tiek šiltesnis – maždaug +10 laipsnių. Idealiu atveju reikėtų patikrinti oro temperatūrą kiekviename rūsio kampe ir parinkti tinkamiausias sąlygas visiems produktams, kuriuos ketinate jame laikyti.
2. Visas daržoves laikote šaldytuve
Nors mes esame įpratę viską laikyti šaldytuve, kai kuriems vaisiams ir daržovėms jo sąlygos nėra pačios tinkamiausios. Pavyzdžiui, svogūnų, česnakų ir bulvių tikrai neverta laikyti šaldytuve – šios daržovės supūva arba pradeda dygti. Agurkus, burokėlius, moliūgus ir cukinijas geriausia laikyti sandėliuke, atskiroje dėžėje ar kitoje tamsioje ir sausoje vietoje. Šaldytuve šios daržovės sušąla ir praranda savo naudingąsias savybes.
3. Nekreipiate dėmesio į veisles
Skirstydami atsargas, atsižvelkite į vieno ar kito produkto saugojimo laiką. Pavyzdžiui, neverta laikyti vienoje krūvoje visų obuolių. Viena veislė gali neišgulėti net mėnesio, o kita gali išsilaikyti iki pat pavasario. Tačiau jei bus laikomi bendroje dėžėje, visi obuoliai draugiškai supus. Lygiai taip pat gali nutikti ir su kitais produktais. Atsižvelkite į šį faktą tiek rinkdamiesi kultūras, tiek ruošdami laikymo vietas. Lėčiau gendančias veisles kiškite giliau, o tuos produktus, kuriuos reikia suvalgyti greičiau, laikykite arčiau. Priešingu atveju galite likti visiškai be atsargų.
4. Neperrenkate derliaus
Dar viena dažna klaida – neperrinkti vaisių prieš išnešant juos į rūsį. Iš pradžių gali atrodyti, kad visi produktai yra sveiki ir nepažeisti. Tačiau vos vienas papuvęs vaisius gali sugadinti visą derlių. Drąsiai išmeskite sergančias daržoves ir pažeistus vaisius, jei norite likusiu derliumi džiaugtis ilgiau nei pora savaičių.
5. Bandote sukurti rūsyje sausą klimatą
Dėl didelės drėgmės rūsyje daržovės ir vaisiai apsitraukia grybeliu ir pamažu supūva. Jūsų užduotis – p anaikinti drėgmės perteklių, tačiau pernelyg neišdžiovinti oro. Egzistuoja netgi viena gudrybė, kurią naudoja kai kurie sodininkai: jie rūsyje išdėlioja maišelius su druska, kad ji sugertų drėgmės perteklių. Tačiau taip elgtis jokiais būdais negalima! Druska pernelyg išsausina orą. Dėl šios priežasties vaisiai ir daržovės pradeda vysti, netenka sultingumo ir susitraukia. Reikėtų atsižvelgti į kiekvienam produktui rekomenduojamą drėgmės lygį. Bulvėms, pavyzdžiui, tinka ir 90 proc. siekianti drėgmė, tačiau svogūnai pradeda pūti, jei drėgmės lygis viršija 70 proc.
6. Nepaisote produktų kaimynystės principų
Prekių kaimynystė – tai įvairių rūšių produktų laikymo vienoje vietoje taisyklės, užtikrinančios maisto produktų saugumą bei kokybę. Šios taisyklės galioja ir rūsyje laikomoms daržovėms bei vaisiams. Idealiu atveju kiekvieną daržovių ar vaisių rūšį reikėtų laikyti atskiroje dėžėje ar lentynoje. Jei vietos yra nedaug ar trūksta taros, toliau nuo kitų daržovių laikykite bent jau pomidorus, paprikas, svogūnus ir česnakus.
Top naujienos
Paviešintas vaizdo įrašas sukėlė klausimų: ar gali būti, kad Rusijos propagandistas vasarą ilsėjosi Lietuvoje (11)
„Tik Tok“ platformoje įdėtas vaizdo įrašas užminė mįslę: ar gali būti, kad praėjusią...
Vieša paslaptimi tapusias namų statybų „schemutes“ gali tekti pamiršti: apribojamos galimybės statyti žemės ūkio paskirties sklypuose (8)
Jau kurį laiką visuomenėje vieša paslaptimi buvo naujakuriams sutaupyti padedanti „schema“:...
Karas Ukrainoje. Prognozuoja, kad Rusija pakeis atakų taktiką: tai lemia viena aplinkybė Ukraina: kontrpuolimas prasidės netrukus
Rusijos kariai gali pakeisti raketų smūgių į Ukrainą taktiką, sutelkiant dėmesį į...
Naujausi partijų reitingai: lyderio poziciją dalijasi dvi partijos (3)
Jei rinkimai vyktų šį sekmadienį, daugiausiai palaikymo sulauktų Lietuvos socialdemokratų...
JAV kariuomenė smogė taikiniams Sirijoje atsakydama į mirtiną dronų ataką
JAV kariuomenė ketvirtadienį rytų Sirijoje smogė taikiniams, susijusiems su Irano islamo...
Augustė aukso gyslą atrado dėvėtų drabužių parduotuvėse ir įkūrė savo verslą – sako, kad lobius ji tiesiog užuodžia savo parduotą švarkelį išvydo garsiajame „Netflix“ seriale
Kai kaunietė Augustė ėmė lankytis dėvėtų drabužių parduotuvėse (arba kuistukuose ), ji nė...
Saulės elektrinių populiarumas neslūgsta – gaminančių vartotojų skaičiai kyla žaibiškai (2)
2022-ieji Lietuvoje – rekordiniai metai saulės elektrinėms. Gyventojai pirko jas sparčiau, negu...
Landsbergis išvyko į Kyjivą
DELFI šaltiniu teigimu, Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis penktadienį...
Ligos nėra, bet simptomai vargina: paaiškino, kodėl blogu oru jaučiamės prastai
Šaltis ir orų permainos priverčia žmogaus organizmą dirbti kiek kitaip, nei įprastai, o tai gali...
Kmynų arbata – ne tik žarnyno veiklai gerinti: štai kam dar naudinga jos gerti dažniau
Kmynai – daugelio močiučių ir mamų naudojamos sėklos bei ruošiama arbata, kuri pasižymi...