aA
Ką praranda karjerai pasišventusi moteris? Kas tai per lenktynės, kur jos baigiasi? Pabandysime išsiaiškinti. Bet visų pirma paaiškinsime štai ką: užsiimti mėgstamu dalyku, turėti savo interesų ir uždirbti pinigus – tai dar nereiškia buvimo karjeriste, rašo kleo.ru.
Moteris
© Corbis
Kokie gi tie moteriško „karjerizmo“ ypatumai?

Štai pavyzdys:

34 metų Irina ištekėjusi jau trečią kartą – pirmosios dvi jos santuokos buvo nesėkmingos. Vaikui - septyneri metai. Nėštumo atostogų laikotarpiu ji užsiėmė verslu – ir tiek pamėgo savo parduotuvę, kad vyrui papriekaištavus atkirto: „Nori – skiriamės, bet parduotuvės nemesiu“.

Netrukus vaikas rimtai susirgo, verslą teko uždaryti. Dabar ji sako, kad sunkumai dėl mažylio tada jai buvo lyg šaltas dušas, pastatęs į savo vietą. Kol kas jiems sekasi išsaugoti šeimą.

Be abejonės, moteriai tenka didelė dalis atsakomybės už namus ir vaikus, ir koks „auksinis“ bebūtų jos vyras, vaikui vis vien labai reikės motinos, ypač pirmaisiais gyvenimo metais. Ir niekas kitas, kaip tik moteris, nesugebės namuose sukurti tikro jaukumo ir komforto.

Situacija, kuomet moteris išeina iš namų 8-9 valandą ryte ir grįžta namo arti vidurnakčio, iš namų atima normalią priežiūrą, o iš vyro ir vaikų – bendravimą su svarbiausia gyvenimo moterimi. Todėl be jokios abejonės atsiras pretenzijų, vaikų ašarų, vyro vienatvės jausmas.

Elena, 33 metai ir Michailas, 34 metai. Abu baigė aukštąsias meno mokyklas. Vyras spėja grįžti namo 7-8 valandą vakaro, paima vaikus iš mokyklos ir vaikų darželio, neretai gamina jiems maistą ir su jais vaikščioja. Jis šlovės nesivaiko. O Elena siekia prestižinės dėstytojos pozicijos, dalyvauja konkursuose, todėl jos gana dažnai nebūna namie iki vidurnakčio.

Į vyro priekaištus ji kartą atsakė: „Bet aš juk VISĄ laisvą laiką skiriu vaikams“. Reikia priminti, kad jos laisvas laikas – tai du vakarai per savaitę. Šeštadienis ir sekmadienis jai dažniausiai būna darbo dienos. Dėl to abu jie dabar gyvena atskirus gyvenimus po vienu stogu, o vaikai su jais bendrauja atskirai. Bendro šeimyninio gyvenimo nebėra.

Neretai moterys karjeros siekį teisina būtinybe uždirbti pinigus. Dažnai girdimi jų skundai apie tai, kad vyras uždirba per mažai ir kad jos vien dėl to taip aukojasi. Bet pažvelkime į tai iš kitos pusės. Ko reikia vyrui, kad jis išmoktų gerai uždirbti? Pasitikėjimo savimi. O jis priklauso nuo tikėjimo savo sugebėjimais, savo įgūdžiais. Ir kas geriau padės sustiprinti pasitikėjimą savimi, jei ne žmona?

Vietoj to, kad visiems aplinkiniams skųstųsi, jog vyras yra „nevykėlis“ bei demonstratyviai dirbtų daugiau už jį, galbūt žmonai labiau derėtų padėti jam realizuoti save? Kartu su juo pagalvoti, kas trukdo kilti karjeros laiptais, kodėl uždirbama tiek, sukurti jam sąlygas tobulėti profesiniu atžvilgiu. O tam svarbiausia – darni, taiki šeima.

Kai vyras grįžta į tuščius ir šaltus namus, kur jo niekas nelaukia ir niekam neįdomu ar jis sotus, ar tvarkingi jo rūbai, ar jis sveikas – kaip jis gali stengtis dėl tokių namų? Kalbama ne apie nuolatinį buitinį „aptarnavimą“, kurio taip bijo šiuolaikinės moterys.

Tikrai nenorime tvirtinti, kad moterų vieta yra tik virtuvė ir vaikų kambarys – jos tikrai turi ką duoti pasauliui be vaikų motinos ir vyro žmonos vaidmens. Bet namai, kuriuose moters didžiąją laiko dalį nėra – ne namai. Ir joks normalus vyras tokiu atveju nejaus stipraus užnugario, todėl nejaus ir jokio poreikio uždirbti daugiau.

Ir dėl ko moterys kartais taip veržiasi iš namų? Dažnai būna taip, kad pinigų pakanka, galima būtų jau ir atsipalaiduoti, bet karjera tampa savotišku narkotiku, būdu patirti tam tikras emocijas. Vadinasi, tų emocijų nepakanka namie? Bet net jei vyras ir neskiria žmonai tiek dėmesio, kiek ji norėtų, yra ir vaikų, kuriems mama be jokios abejonės reikalinga.

Ir visgi karjeristės palieka vaikus su auklėmis, močiutėmis – nesvarbu su kuo, kad tik vaikas neatimtų jų laiko. O pačios pareiškia, kad „geriau bendrauti mažiau, bet kokybiškai“. Drįsime teigti, kad toks „koncentruotas“ bendravimas ir auklėjimas – ne išeitis. Su vaiku reikia gyventi, o ne auklėti jį „priepuolių“ režimu, kartu gyventi kiekvieną dieną, dalintis su juo iškilusiomis problemomis ir sunkumais. Ir tas retas „kokybiškas“ bendravimas - neretai tik pasiteisinimas, kuriuo bandoma pridengti nenorą rimtai skirti dėmesio vaikams.

Kodėl taip atsitinka? Galbūt dėl to, kad sprendimas susilaukti vaikų buvo nepakankamai brandus, o gal moteris nepakankamai pasitiki savimi ir dėl to stengiasi tai kompensuoti įrodinėdama pasauliui savo galimybes. To priežastis yra ne tik nepasitikėjimas savimi kaip žmogumi – taip pat ir nepasitikėjimas savimi kaip moterimi.

Tokios moterys neretai jaučia, kad savo sutuoktiniui negali būti išskirtine, vienintele, nuolat gyvena baimėje, kad jis ją iškeis į kokią nors kitą, ji nejaučia vyro paramos. Galbūt vyras jai ir suteikė priežastį, bet ekspansija į išorinį pasaulį – ne vaistas nuo nepasitikėjimo savimi.

Žmogus, pasiekęs karjeros aukštumų, kelia aplinkinių pagarbą ir pavydą, bet neskatina jų meilės. Dėl to moteris grįžta prie to, nuo ko viskas prasidėjo – prie baimės, neužtikrintumo, vienatvės. O belipant karjeros laiptais pametusi dar ir vaikų meilę ji rizikuoja likti apskritai viena.

Neretai moteris pradeda varžytis su vyrais karjeros lenktynėse „iš principo“. Galbūt ji buvo žeminama vaikystėje, leido jai suprasti, kad moters nedera vertinti kaip rimtos profesionalės. O ji, užslėpusi įžeistą savimeilę, keršija. Bet kas lieka patenkinus ambicijas? Tuštuma. Juk daugelis vyrų sąmoningai arba pasąmoningai gyvenimo palydovės ieško moterų, kurioms namai būtų pirmoje vietoje. Tokiu būdu jie sukuria tam tikrą pusiausvyrą: vyrai uždirbinėja pinigus namams, o moterys palaiko tvarką ir darną namų ūkyje.

Niekas nekaltas dėl to, kad gamta šeimoje būtent taip paskirstė vaidmenis, o tam priešintis – tas pats, kaip priešintis savo prigimčiai. Paprasčiau yra patirti malonumą laikantis gamtos parėdymų. Bet patirti šį malonumą įmanoma tik tuomet, kai abu – ir vyras, ir moteris – yra savo vietose.

Straipsnio autorius nėra griežtų pareiškimų ir išvadų šalininkas. Ir viskas, kas šiame straipsnyje surašyta, nereiškia, kad moteriai reikia vengti savirealizacijos profesiniu atžvilgiu. Tiesiog šios savirealizacijos formos būna įvairios.

Pavyzdys: Aleksandras ir Marina susitiko, kai jiems už pečių "slėpėsi" ne itin vykusios santuokos ir skyrybos. Bet ji buvo vyresnė, todėl per gyvenimą pasiekusi daugiau, o jis dar tik stovėjo ties pirmųjų savo karjeros pasiekimų slenksčiu.

Marina pasielgė išmintingai: ji nepradėjo stengtis viską daryti pati, neišsigando skurdesnio gyvenimo. Pirmas dalykas, kurį ji padarė – padėjo savo draugui suprasti savo, kaip profesionalo, vertę, palaikė jį karjeros kelyje. Ir taip jau atsitiko, kad jis pradėjo visai neblogai uždirbti. O ji dabar dirba savo malonumui, savirealizacijai. O jų namuose - darna.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mačiulis: mes gyvename labai nenormaliais laikais (97)

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis kalbėdamas konferencijoje teigė, kad...

Mitais ir baimėmis apipintas vėžys: gydytojai atsakė į 10 pagrindinių klausimų

Nors atrodo, kad apie vėžį žinome labai daug, gydytojams vis dar neretai tenka susidurti su...

Intymias nuotraukas Feisbuke viešinanti Verygos sekretorė: gyvenam laisvoje Lietuvoje (691)

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sekretorė kaitina internautų kraują, praneša...

Anykščiai išbandė Lietuvoje neregėtą naujovę: kalėdinę eglutę pastatė tiesiog ant vandens (1)

Šeštadienį vakare Anykščiuose sužibo kalėdinė eglutė. Tiesa, ji pastatyta netradicinėje...

Žolininkė atsakė į visiems rūpimą klausimą – ar galima arbatą užplikyti antrą kartą? (10)

Alfo Ivanausko šeštadienio laidos „Alfas live“ viešnia – buvusi floristė, o dabar žolelių...

Mirusiųjų balzamuotojas papasakojo apie savo darbo kasdienybę: mirusieji nevargina, bet darbo vis daugėja

Duoną užsidirbti balzamuojant palaikus gali pasirodyti keista, kraupu ar tiesiog niūru. „Tačiau...

Didžiausia pramoninė katastrofa iki šiol nuodija aplinką: tūkstančiai žmonių dėl skysčių plaučiuose paskendo savo lovose (61)

Bopalo tragedija lig šiolei laikoma didžiausią pragaištį sukėlusia pramonine nelaime. Jos...

Atsisveikinti su netikėtai mirusiu Cololo atvykę artimieji ir bičiuliai vos tramdė ašaras: liko daug neįgyvendintų planų (402)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Rapšys traukiasi iš Europos čempionato: kūnas davė signalą Bilis plauks finale

24-erių metų Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys nebestartuos Glazge vykstančiose Europos...