aA
Žymus literatūros klasikas yra pasakęs: „Kas mane pastoviai stebina – tai žmonės“. Iš tiesų, užuot gyvenę draugiškai ar stengęsi patenkinti savo poreikius ir partnerio troškimus, vyrai ir moterys dažnai tarsi prisukti atlieka savo „vaidmenis“.
Pora, konfliktas
Pora, konfliktas
© Corbis/Scanpix
Pasak Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vadovo, psichoterapeuto Raimundo Aleknos, abiejų lyčių atstovai turi savo pastovumu stebinančių savybių rinkinį. Štai, pavyzdžiui, vyrai dažnai vadovaujasi kokiu nors stereotipiniu požiūriu, yra „įsprausti į rėmus“, kategoriški.

Moterų amplua kitoks – žaviosios aukštakulnių mėgėjos kažkodėl atkakliai nuvertina tiek save, tiek aplinkinius. Argi nenuostabu? Žmonės skirtingi, o būdingos savybės – tokios panašios!

Anot psichoterapeuto R. Aleknos, vyrų kategoriškumas pasireiškia įvairiais aspektais: jei savo atžvilgiu – tai kalba eina apie tai, koks vyras turi būti – kietas, daug uždirbantis, pranašesnis už moterį, protingas, veiklus, drąsus, be emocijų ar empatijos.

Dažnai vyrams koją pakiša ir kita jų kategoriškumo apraiška – negalėjimas nežinoti. Nepaisant to, kad toks mąstymas trukdo adaptuotis besikeičiančiame pasaulyje, racionalizuoti ir „išprotauti“ linkę vyriškiai dažniausiai yra įsitikinę, kad tiesiog negali klysti, o štai aplinkui – vieni neišmanėliai!

Stereotipiniai vyrų rėmai skirti ne tik sau ar darbui, bet, be abejo, ir moterims. Čia skirstymas itin kategoriškas – kone visos moterys vyrų akimis yra arba kvaišos, arba feministės, arba pasileidėlės.

Psichologiškai toks skirstymas vyrams būtinas, kad viskas būtų „sudėliota į lentynėles“ - labai aišku ir konkretu, kad nereikėtų sukti galvos. Sau patinkančią moterį, sąmoningai ar ne, vyrai neretai įsivaizduoja kaip savotišką mamą. Mat stiprioji lytis tarsi maži vaikai nori, kad moteris būtų motiniškai rūpestinga, švelni, atlaidi. T.y. vyrauja vaizdinys, kad viskas orientuota į juos pačius, be kažkokių įsipareigojimų moteriai.

Moterys „serga“ kitomis ligomis. Pasak psichoterapeutų, kone visos labai nuvertina save, savo interesus. Dažniausiai girdimas argumentas: „Aš negaliu“. Negaliu sau leisti, neturiu laiko, negaliu to daryti. Prie savęs nuvertinimo prisideda kito kaltinimas, tarsi tas kitas, o ne pati moteris, yra atsakingas dėl to, kad ji negali kažko daryti. Pavyzdžiui – eiti į grožio salonus.

Dažna moteris teisinasi, kad negali eiti pasigražinti, nes vyras neleidžia, neduoda pinigų, vaikų auklėjimas atima visą laiką ir pan. Nuvertinimas yra tame, kad jai tarsi turi kažkas leisti – iš tiesų ji pati sau neleidžia. Verta prisiminti, kad kiekvienas žmogus savo gyvenimą tvarkosi pats – tad joks kitas asmuo negali nei leisti, nei uždrausti kažką daryti, nes nesame vieni kitų nuosavybė.

Vyras plius moteris – kasdien kažkur įvykstantis sudėties veiksmas. Atrodo, kaip viskas paprasta. Tačiau tapę pora, vyras ir moteris dažnai ima matyti... tik save: savo interesus, savo poreikius, savo svajones. Kitaip tariant, kiekvienas dar stipriau „susidraugauja“ su savo bruožais – vyrai tampa dar kategoriškesni, moterys dar labiau save nuvertina.

Dažnai ignoruojama bet kokia galimybė keistis daugiau sau leidžiant, darant tai, ko norime ir nejaučiant dėl to kaltės. Toks įspūdis, kad stereotipai daugeliui tampa tarsi savotiška atspirties sistema, atrama, be kurios nebeįsivaizduojame gyvenimo.

Pavasaris – atsinaujinimo laikas. Įsiklausykite į vidinį balsą, pažiūrėkite į sielos veidrodį atviromis akimis – ar matote tai, ką norėtumėte? Juk ne pasaulis kaltas dėl to, kokie esame. Save kuriame patys. Kad geriau suprastume, kokie esame, egzistuoja net specialios psichoterapinės metodikos, kuriose atspindimas žmogaus elgesys, kalbėjimo maniera, frazės ir taip žmogui padedama susigaudyti, kas vyksta.

Refleksija būtina, kad galėtume išsiveržti iš stereotipų gniaužtų. Apsidairykite – koks gražus, spalvotas, margas pasaulis! Jis tikrai ne juodai baltas. Žmonės įvairūs. Iš tiesų moterys nėra vienokios ar kitokios - jos įvairios, tik priklausomai nuo situacijos ir aplinkybių atitinkamai elgiasi.

Vyrai nėra tik stuobriai – jie tik bijo atsiverti, nes buvo auklėjami gyventi protu, o ne emocijomis. Ir vyrai, ir moterys – visi mes linkę komplikuoti gyvenimą. Viena vertus, nes to išmokome tėvų šeimoje. Kita vertus, dėl nepasitikėjimo savimi.

Raktas į harmoniją – paprastumas. Nuoširdumas ir tikrumas žmonių santykiuose – pats efektyviausias jų variklis. Negaiškite laiko, siekdami aptarti santykius. Geriau eikite prie veiksmų: pavargusiam padarykite pečių masažą, alkanam – kad ir kuklią vakarienę, išsiilgusiam parašykite laišką, įsižeidusiam – dovanokite bučinį ir pavasarinę gėlę. Pamatysite, labai daug kas pasikeis...

Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl mįslingo Kęsto Komskio įmonės bankroto (33)

Po tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir „Tauragės kurjerio“ žurnalistinio tyrimo...

Nuostabiai šiltą dieną gamtoje – vilniečių patikra: ar tikrai išlaikysime Velykų testą? (28)

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį paskelbė, kad karantinas Lietuvoje bus pratęstas...

Padėjo tašką: Seimas Vyriausybei suteikė leidimą reguliuoti kainas

Antradienį Seimas apsisprendė ar leisti Vyriausybei dėl koronaviruso paskelbto karantino reguliuoti...

Prokurorų duomenys: Paleckis Rusijoje susitikinėjo su Golovatovu ir liudijo byloje prieš Lietuvą išlaidoms gavo 6000 eurų (286)

Aiškėja skandalingos baudžiamosios bylos, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam politikui Algirdui...

Veryga: paskutinis dalykas, kuris bus leistas – tai šventės ir pramogos (263)

Antradienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga prie Seimo pristatė naujienas, susijusias...

Ukrainos mieste iškasta 615 kapų: ruošiamės blogiausiam vietos aktyvistas: tai intensyvina paniką (60)

Ukrainos rytinio Dnipro miesto pareigūnai išprovokavo visuomenės nuomonės susiskaldymą, iš...

Lukašenka: netoleruotina, kai specialistai ir gydytojai išeina iš rikiuotės (116)

Baltarusijoje dėl koronaviruso infekcijos COVID-19 ligoninėse gydomi 794 žmonės, pranešė...

Genetikė Jarmalaitė: kurie koronaviruso testai patikimi ir ar verta masiškai testuoti populiaciją (9)

Pasauliui susidūrus su nauju virusu SARS-CoV2 ir nauja, jo sukeliama koronaviruso COVID-19 liga,...

Gausios Klaipėdos policijos pajėgos surado dingusį 4 metukų vaiką (35)

Antradienį, apie 14.30 val., Klaipėdos policijai pranešta, kad Klaipėdoje, iš namų kiemo pabėgo...

Ūkininkai spaudžia valdžią riboti maisto produktų importą (1)

Lobistai nerimsta – bet kokiomis priemonėmis siekiama uždaryti sienas maisto produktams arba...

|Maža didelių žinių kaina