aA
Žymus literatūros klasikas yra pasakęs: „Kas mane pastoviai stebina – tai žmonės“. Iš tiesų, užuot gyvenę draugiškai ar stengęsi patenkinti savo poreikius ir partnerio troškimus, vyrai ir moterys dažnai tarsi prisukti atlieka savo „vaidmenis“.
Pora, konfliktas
Pora, konfliktas
© Corbis/Scanpix
Pasak Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vadovo, psichoterapeuto Raimundo Aleknos, abiejų lyčių atstovai turi savo pastovumu stebinančių savybių rinkinį. Štai, pavyzdžiui, vyrai dažnai vadovaujasi kokiu nors stereotipiniu požiūriu, yra „įsprausti į rėmus“, kategoriški.

Moterų amplua kitoks – žaviosios aukštakulnių mėgėjos kažkodėl atkakliai nuvertina tiek save, tiek aplinkinius. Argi nenuostabu? Žmonės skirtingi, o būdingos savybės – tokios panašios!

Anot psichoterapeuto R. Aleknos, vyrų kategoriškumas pasireiškia įvairiais aspektais: jei savo atžvilgiu – tai kalba eina apie tai, koks vyras turi būti – kietas, daug uždirbantis, pranašesnis už moterį, protingas, veiklus, drąsus, be emocijų ar empatijos.

Dažnai vyrams koją pakiša ir kita jų kategoriškumo apraiška – negalėjimas nežinoti. Nepaisant to, kad toks mąstymas trukdo adaptuotis besikeičiančiame pasaulyje, racionalizuoti ir „išprotauti“ linkę vyriškiai dažniausiai yra įsitikinę, kad tiesiog negali klysti, o štai aplinkui – vieni neišmanėliai!

Stereotipiniai vyrų rėmai skirti ne tik sau ar darbui, bet, be abejo, ir moterims. Čia skirstymas itin kategoriškas – kone visos moterys vyrų akimis yra arba kvaišos, arba feministės, arba pasileidėlės.

Psichologiškai toks skirstymas vyrams būtinas, kad viskas būtų „sudėliota į lentynėles“ - labai aišku ir konkretu, kad nereikėtų sukti galvos. Sau patinkančią moterį, sąmoningai ar ne, vyrai neretai įsivaizduoja kaip savotišką mamą. Mat stiprioji lytis tarsi maži vaikai nori, kad moteris būtų motiniškai rūpestinga, švelni, atlaidi. T.y. vyrauja vaizdinys, kad viskas orientuota į juos pačius, be kažkokių įsipareigojimų moteriai.

Moterys „serga“ kitomis ligomis. Pasak psichoterapeutų, kone visos labai nuvertina save, savo interesus. Dažniausiai girdimas argumentas: „Aš negaliu“. Negaliu sau leisti, neturiu laiko, negaliu to daryti. Prie savęs nuvertinimo prisideda kito kaltinimas, tarsi tas kitas, o ne pati moteris, yra atsakingas dėl to, kad ji negali kažko daryti. Pavyzdžiui – eiti į grožio salonus.

Dažna moteris teisinasi, kad negali eiti pasigražinti, nes vyras neleidžia, neduoda pinigų, vaikų auklėjimas atima visą laiką ir pan. Nuvertinimas yra tame, kad jai tarsi turi kažkas leisti – iš tiesų ji pati sau neleidžia. Verta prisiminti, kad kiekvienas žmogus savo gyvenimą tvarkosi pats – tad joks kitas asmuo negali nei leisti, nei uždrausti kažką daryti, nes nesame vieni kitų nuosavybė.

Vyras plius moteris – kasdien kažkur įvykstantis sudėties veiksmas. Atrodo, kaip viskas paprasta. Tačiau tapę pora, vyras ir moteris dažnai ima matyti... tik save: savo interesus, savo poreikius, savo svajones. Kitaip tariant, kiekvienas dar stipriau „susidraugauja“ su savo bruožais – vyrai tampa dar kategoriškesni, moterys dar labiau save nuvertina.

Dažnai ignoruojama bet kokia galimybė keistis daugiau sau leidžiant, darant tai, ko norime ir nejaučiant dėl to kaltės. Toks įspūdis, kad stereotipai daugeliui tampa tarsi savotiška atspirties sistema, atrama, be kurios nebeįsivaizduojame gyvenimo.

Pavasaris – atsinaujinimo laikas. Įsiklausykite į vidinį balsą, pažiūrėkite į sielos veidrodį atviromis akimis – ar matote tai, ką norėtumėte? Juk ne pasaulis kaltas dėl to, kokie esame. Save kuriame patys. Kad geriau suprastume, kokie esame, egzistuoja net specialios psichoterapinės metodikos, kuriose atspindimas žmogaus elgesys, kalbėjimo maniera, frazės ir taip žmogui padedama susigaudyti, kas vyksta.

Refleksija būtina, kad galėtume išsiveržti iš stereotipų gniaužtų. Apsidairykite – koks gražus, spalvotas, margas pasaulis! Jis tikrai ne juodai baltas. Žmonės įvairūs. Iš tiesų moterys nėra vienokios ar kitokios - jos įvairios, tik priklausomai nuo situacijos ir aplinkybių atitinkamai elgiasi.

Vyrai nėra tik stuobriai – jie tik bijo atsiverti, nes buvo auklėjami gyventi protu, o ne emocijomis. Ir vyrai, ir moterys – visi mes linkę komplikuoti gyvenimą. Viena vertus, nes to išmokome tėvų šeimoje. Kita vertus, dėl nepasitikėjimo savimi.

Raktas į harmoniją – paprastumas. Nuoširdumas ir tikrumas žmonių santykiuose – pats efektyviausias jų variklis. Negaiškite laiko, siekdami aptarti santykius. Geriau eikite prie veiksmų: pavargusiam padarykite pečių masažą, alkanam – kad ir kuklią vakarienę, išsiilgusiam parašykite laišką, įsižeidusiam – dovanokite bučinį ir pavasarinę gėlę. Pamatysite, labai daug kas pasikeis...

Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Susvilęs Maskoliūno debiutas: belgų traiškyta Lietuvos rinktinė prasimerkė per vėlai (1187)

Dariaus Maskoliūno debiutas prie Lietuvos vyrų rinktinės vairo paženklintas skaudžia nesėkme...

Atsiprašinėjęs Maskoliūnas: apsigėdinome, sudegėme visi kartu specialiai Krepšinis.lt iš Monso (81)

Dariaus Maskoliūno debiutas Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyriausiojo trenerio pareigose...

Buvęs komunistas, viešai atsiprašęs Lietuvos: apie vaikystę „ant ribos“ ir manevrus dėl nepriklausomybės (19)

Česlovas Juršėnas gyvenime juokauja nekeitęs trijų dalykų – žmonos, partijos ir buto....

Koronavirusas kirto verslams regionuose: prarasti klientai, kroviniai ir augantys nuostoliai (16)

Nors nuo mirtis sėjančio naujojo koronaviruso židinio Kinijoje , Hubėjaus provincijoje, iki...

25 kilogramų atsikratęs Kauno medikas merginai padovanojo nepaprastą meilės dovaną - pavydėtų kiekviena (92)

Koks pats romantiškiausias dalykas, kurio gali tikėtis mergina? Vienai romantiškai atrodo...

Perspėja dėl Putino bendražygio Prigožino lėktuvo: Lietuva taptų fronto linija (393)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ( NSGK ) planuoja kreiptis į Užsienio reikalų...

Šokiruojantys patyčias kenčiančio berniuko žodžiai sujaudino pasaulį: vaiko ašaros sulaukė garsenybių paramos (163)

Devynmetis berniukas iš Australijos , kuriam dėl mažo ūgio mokykloje tenka kęsti patyčias ,...

Netikėtumas Lietuvos lengvosios atletikos čempionate – Palšytė prarado titulą (55)

Klaipėdoje prasidėjusiame Lietuvos uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionate užfiksuotas...

Su lietumi ir šlapdriba siautės galingas vėjas (2)

Šeštadienį prie Lietuvos priartės galingas ciklonas iš vakarų. Debesuotumas sparčiai padidės,...

Valerijus Katkauskas

Netarnavęs – ne vyras. Apie nesavanaudišką meilę savo antrai pusei (15)

Pasakysiu šviesiai tiesiai – vyras, kuris netarnavo kariuomenėje yra nepilnavertis. Jis nemoka...

|Maža didelių žinių kaina