aA
Žymus literatūros klasikas yra pasakęs: „Kas mane pastoviai stebina – tai žmonės“. Iš tiesų, užuot gyvenę draugiškai ar stengęsi patenkinti savo poreikius ir partnerio troškimus, vyrai ir moterys dažnai tarsi prisukti atlieka savo „vaidmenis“.
Pora, konfliktas
© Corbis/Scanpix
Pasak Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vadovo, psichoterapeuto Raimundo Aleknos, abiejų lyčių atstovai turi savo pastovumu stebinančių savybių rinkinį. Štai, pavyzdžiui, vyrai dažnai vadovaujasi kokiu nors stereotipiniu požiūriu, yra „įsprausti į rėmus“, kategoriški.

Moterų amplua kitoks – žaviosios aukštakulnių mėgėjos kažkodėl atkakliai nuvertina tiek save, tiek aplinkinius. Argi nenuostabu? Žmonės skirtingi, o būdingos savybės – tokios panašios!

Anot psichoterapeuto R. Aleknos, vyrų kategoriškumas pasireiškia įvairiais aspektais: jei savo atžvilgiu – tai kalba eina apie tai, koks vyras turi būti – kietas, daug uždirbantis, pranašesnis už moterį, protingas, veiklus, drąsus, be emocijų ar empatijos.

Dažnai vyrams koją pakiša ir kita jų kategoriškumo apraiška – negalėjimas nežinoti. Nepaisant to, kad toks mąstymas trukdo adaptuotis besikeičiančiame pasaulyje, racionalizuoti ir „išprotauti“ linkę vyriškiai dažniausiai yra įsitikinę, kad tiesiog negali klysti, o štai aplinkui – vieni neišmanėliai!

Stereotipiniai vyrų rėmai skirti ne tik sau ar darbui, bet, be abejo, ir moterims. Čia skirstymas itin kategoriškas – kone visos moterys vyrų akimis yra arba kvaišos, arba feministės, arba pasileidėlės.

Psichologiškai toks skirstymas vyrams būtinas, kad viskas būtų „sudėliota į lentynėles“ - labai aišku ir konkretu, kad nereikėtų sukti galvos. Sau patinkančią moterį, sąmoningai ar ne, vyrai neretai įsivaizduoja kaip savotišką mamą. Mat stiprioji lytis tarsi maži vaikai nori, kad moteris būtų motiniškai rūpestinga, švelni, atlaidi. T.y. vyrauja vaizdinys, kad viskas orientuota į juos pačius, be kažkokių įsipareigojimų moteriai.

Moterys „serga“ kitomis ligomis. Pasak psichoterapeutų, kone visos labai nuvertina save, savo interesus. Dažniausiai girdimas argumentas: „Aš negaliu“. Negaliu sau leisti, neturiu laiko, negaliu to daryti. Prie savęs nuvertinimo prisideda kito kaltinimas, tarsi tas kitas, o ne pati moteris, yra atsakingas dėl to, kad ji negali kažko daryti. Pavyzdžiui – eiti į grožio salonus.

Dažna moteris teisinasi, kad negali eiti pasigražinti, nes vyras neleidžia, neduoda pinigų, vaikų auklėjimas atima visą laiką ir pan. Nuvertinimas yra tame, kad jai tarsi turi kažkas leisti – iš tiesų ji pati sau neleidžia. Verta prisiminti, kad kiekvienas žmogus savo gyvenimą tvarkosi pats – tad joks kitas asmuo negali nei leisti, nei uždrausti kažką daryti, nes nesame vieni kitų nuosavybė.

Vyras plius moteris – kasdien kažkur įvykstantis sudėties veiksmas. Atrodo, kaip viskas paprasta. Tačiau tapę pora, vyras ir moteris dažnai ima matyti... tik save: savo interesus, savo poreikius, savo svajones. Kitaip tariant, kiekvienas dar stipriau „susidraugauja“ su savo bruožais – vyrai tampa dar kategoriškesni, moterys dar labiau save nuvertina.

Dažnai ignoruojama bet kokia galimybė keistis daugiau sau leidžiant, darant tai, ko norime ir nejaučiant dėl to kaltės. Toks įspūdis, kad stereotipai daugeliui tampa tarsi savotiška atspirties sistema, atrama, be kurios nebeįsivaizduojame gyvenimo.

Pavasaris – atsinaujinimo laikas. Įsiklausykite į vidinį balsą, pažiūrėkite į sielos veidrodį atviromis akimis – ar matote tai, ką norėtumėte? Juk ne pasaulis kaltas dėl to, kokie esame. Save kuriame patys. Kad geriau suprastume, kokie esame, egzistuoja net specialios psichoterapinės metodikos, kuriose atspindimas žmogaus elgesys, kalbėjimo maniera, frazės ir taip žmogui padedama susigaudyti, kas vyksta.

Refleksija būtina, kad galėtume išsiveržti iš stereotipų gniaužtų. Apsidairykite – koks gražus, spalvotas, margas pasaulis! Jis tikrai ne juodai baltas. Žmonės įvairūs. Iš tiesų moterys nėra vienokios ar kitokios - jos įvairios, tik priklausomai nuo situacijos ir aplinkybių atitinkamai elgiasi.

Vyrai nėra tik stuobriai – jie tik bijo atsiverti, nes buvo auklėjami gyventi protu, o ne emocijomis. Ir vyrai, ir moterys – visi mes linkę komplikuoti gyvenimą. Viena vertus, nes to išmokome tėvų šeimoje. Kita vertus, dėl nepasitikėjimo savimi.

Raktas į harmoniją – paprastumas. Nuoširdumas ir tikrumas žmonių santykiuose – pats efektyviausias jų variklis. Negaiškite laiko, siekdami aptarti santykius. Geriau eikite prie veiksmų: pavargusiam padarykite pečių masažą, alkanam – kad ir kuklią vakarienę, išsiilgusiam parašykite laišką, įsižeidusiam – dovanokite bučinį ir pavasarinę gėlę. Pamatysite, labai daug kas pasikeis...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (91)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Gyventojai prezidentei už darbą surašė pažymius: kokia Grybauskaitė liks atmintyje? (222)

Per beveik dešimt metų prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumo kreivė nukrito daugiau negu...

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (16)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Dvejus metus nelaiminčios rinktinės vedlys posto palikti neskuba: ne laikas apie tai kalbėti specialiai DELFI iš Belgrado (33)

Pirmas Tautų lygos turnyras lietuviams prisvilo: C divizione 4 grupėje Lietuvos futbolo rinktinė...

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1699)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Monikai Šalčiūtei nenusisekė romanas su Donatu Motiejūnu: buvau apgauta, buvo daug melo (70)

Daugeliui vis dar yra paslaptis, kaip žmonės uždirba pinigus socialiniuose tinkluose dėdami savo...

Naujo „Mercedes-Benz G63 AMG“ testas: kam rūpi bekelė – kalbame apie įvaizdį už 180 tūkst. eurų (16)

Garsiausia „ Mercedes-Benz “ gamos ikona galima laikyti G klasę. 39-erius metus gaminamas...

Darbe – kaip namuose: kas turi užtikrinti gerą savijautą dirbant biure

Ekspertai vieningi: šiuolaikiniai darbdaviai, norintys pritraukti ir išlaikyti talentus savo...

Studentų gyvenimas tarpukariu: „karvė ar studijos?“, išradingi „versliukai“ ir noras maištauti

Studentų gyvenimas visuomet buvo apaugęs mitais ir stereotipais. Nuo mamos kotletų, įdėtų į...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (43)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...