aA
Dar neseniai išgirdus žodį “šeima” prieš akis iškildavo lyrinis vaizdelis: ramus namų židinys, kurio jaukioje šviesoje tu kartu su mylimu vyru leidi ilgus šeimyninius vakarus, kalbėdami apie amžinybę. Gretimame kambaryje ramiai miega vaikai, jų sapnus saugo ištikimas šuo, o prie jūsų kojų švelniai murkia katė. Ir taip diena iš dienos.
Santuoka
Santuoka
Tačiau laikai keičiasi, keičiasi ir būdas. Seksualinės revoliucijos amžius, atnešęs moterims mėgavimąsi seksu be graužaties, o vyrams – orgazmo džiaugsmą be įsipareigojimų, visuomenėje pasėjo įdomią tendenciją – tradicinės santuokos krizę.

Šeimyninių santykių pamatas suvirpėjo dėl socialinių pokyčių: seksu galima užsiimti dažnai, su malonumu, įvairiai ir su skirtingais personažais; kirpimui – skalbimui - valgio gaminimui seniai išrasti įvairiausi techniniai prietaisai, kurie yra kompaktiškesni nei žmona; statybos -remonto darbams egzistuoja specialios tarnybos, kurios yra labiau kvalifikuotos nei vyras.

Šiuolaikinė moteris dažnai uždirba ne mažiau nei vyras ir ne mažiau nei jis vertina nepriklausomybę, o griežtos sekos “mokykla – universitetas – santuoka” būtinybė palaipsniui praranda savo aktualumą. Žinoma, vyras, kaip gyvenimiškos patirties dalis, jeigu ir nebūtinas, tai bent jau įdomus, tačiau peršasi klausimas – koks vyras?..

Sociologinių tyrimų duomenimis daugumoje šalių, išskyrus islamo pasaulio šalis, šeimyniniai santykiai įgauna vis labiau neįprastas formas. Vaikydamiesi svajonės apie idealią šeimą, žmonės mėgina išrasti optimalų šeimyninio gyvenimo modelį, patenkinantį ir esminius poreikius, ir atitinkantį naujas tendencijas.

Santuoka

Šiuolaikinėje civilizacijoje egzistuoja keletas šeimos variantų, iš kurių visuomet galima išsirinkti tą, kuris jums artimiausias:

1) Тradicinė santuoka: įprastinė šeimos forma, kurioje šeima yra registruojama, sutuoktiniai gyvena kartu, veda bendrą ūkį ir, kaip taisyklė, turi bendrą biudžetą ir šeimos galvą, atsakingą už sprendimų priėmimą. Iš esmės analogiškai atrodo ir bažnytinė santuoka.

2) Bandomoji santuoka (civilinė arba neregistruota santuoka): nuo paprastų meilės santykių skiriasi bendro gyvenamojo ploto turėjimu ir bendro ūkio vedimu. Partneriai planuoja “patikrinti savo jausmus” rutinos išbandymais ir mano, kad valstybės oficialių pareigūnų asmenyje kišimasis į jų asmeninį gyvenimą yra visiškai nebūtinas.

3) “Sezoninė” santuoka sudaroma tam tikram laiko tarpui, kuriam pasibaigus laikoma iširusia. Sutuoktiniai iš naujo pasveria visus bendro gyvenimo trūkumus ir privalumus ir renkasi: skirtis ar susitarti dar dėl kažkokio laiko tarpo. Šios santuokos formos šalininkai laikosi nuomonės, kad suaugę žmonės išauga santykius taip, kaip vaikai išauga batus.

4) Коmuninė santuoka ("švediška šeima"): šeima, kurioje gyvena keletas vyrų ir keletas moterų. Juos ne tiek sieja bendras seksas, kiek bendras ūkis ir draugiški santykiai. Jeigu tokiose šeimose gimsta vaikai, tai juos auklėja visi “komunos” nariai, kurie vadovaujasi mintimi, kad kuo daugiau vyrų ir moterų prieš vaiko akis, tuo daugiau jis turi galimybių pažinti pasaulio įvairovę.

Santuoka

5) Atvira santuoka: tradicinė šeima, kurioje sutuoktiniai leidžia vienas kitam pasilinksminimus ir ryšius iš šalies. Variantų gali būti daugybė: nuo išdavystės maskavimo grasinant skyrybomis iki atviro kiekvieno sutuoktinio “žygių” aptarimo. Pastaruoju variantu tai gali būti bendra pramoga, kuri tęsiasi iki dalyvavimo grupiniame sekse.

6) Svečių (eksteritorinė) santuoka: pora registruota, tačiau partneriai gyvena atskirai. Kartais susitinka, drauge vakarieniauja restorane, praleidžia kartu naktį, kartais kartu gyvena, tačiau bendro ūkio neveda. Vaikšto vienas pas kitą į svečius, kartais kartu praleidžia atostogas. Visą likusį laiką kiekvienas iš jų yra laisvas nuo šeimyninių įsipareigojimų ir gyvena savo gyvenimą.

Pasaulyje, kuriame santykiai keičiasi kiekvieną sekundę, kuriame žmonės susitinka, įsimyli, tuokiasi ir skiriasi, subrendo poreikis sukurti naują šeimos modelį, kuris patenkintų ir laisvės mylėtojus, ir vertinančius namų jaukumą. Futurologai mano, kad svečių santuoka – tai ateities šeima.

Atrodytų, kad iš pirmo žvilgsnio tai yra šiek tiek ekstremalu. Vyras pagal grafiką? Žmona pagal grafiką? Savaitę gyvename pas jį, savaitę pas save, dvi savaites atostogos?! Tačiau taip yra tik iš pirmo žvilgsnio. Tradicinėje šeimoje egzistuoja seniai suprasti ir įsisamoninti pavojai: dažnai atrodo, kad šeima, siūlanti visus abipusės atsakomybės ir bendro gyvenimo džiaugsmus, atima taip sunkiai gyvenime užkariaujamą laisvę. Vyras tampa kažkuo panašiu į kambario interjerą, o žmona – lyg ir buitiniu prietaisu.

Santuoka

“Svečių” santuoka siūlo alternatyvą: jūs ir jūsų išrinktasis visuomet norėjote būti visiškai nepriklausomi (arba tu norėjai kuo greičiau ištekėti, o tavo išrinktajam – įsisenėjusi santuokos fobija), - šeima skirtingose teritorijose - gali tapti geriausiu variantu. Praranda aktualumą senas vestuvinis perėjimas iš “mergaitės” į “moterį”, nusitrina permatoma riba tarp viengungiško ir santuokinio gyvenimo. O gerai tai ar blogai, spręsti reikės pagal kiekvieną konkretų atvejį.

Svečių santuoka suteikia tikslias ribas, - tai ne įprastinis “mes”, o “aš” ir “tu” sąjunga. Psichologai laikosi nuomonės, kad visų gyvenimiškų apraiškų apibendrinimas, kuris anksčiau ar vėliau atsiranda bet kokioje tradicinėje santuokoje – moteriškas gyvenimo būdas, o tikslus struktūravimas (remiantis logika “štai žmona, štai mūsų bendras gyvenimas, o štai – asmeninis”) būdingas vyrams.

Tie patys psichologai mano, kad eksteritorinė santuoka atspindi vyrišką požiūrį į santuoką – ir laisvė nesuvaržyta, ir žmona yra. Žinoma, neverta pamiršti, kad vyriškos psichologijos atstovais nebūtinai yra vyrai, kaip ir moteriško mąstymo būdas būdingas toli gražu ne tik moterims. Svečių santuoka – tai šeima, kurią sugalvojo vyrai ir kuri bėgant laikui vis labiau patinka moterims.

Taigi, išeitų, kad kasdieninės buitinės rutinos problema išspręsta, laisvo laiko – gausybė, niekas nesivargina klausimais “kada grįši” ir “kur tu buvai”, o ir vyras – ne įkyrėjęs eksponatas klasikiniais treningais su išsidobusiais keliais, o vis dar jums įdomus vyras, tačiau… yra dar vienas svarbus klausimas – vaikai.

Santuoka

Praktikoje vaikus, gimusius svečių santuokoje, augina mama ir ant jos pečių gula visi tie patys rūpesčiai kaip ir įprastoje šeimoje. Tačiau kasdieniniame vaiko gyvenime nėra tėvo, kuris, kai panori, ateina į svečius su pyragaičiais, lėlėmis ar mašinėlėmis, o kai panori – praleidžia linksmą vakarą tokių pat nerūpestingų draugų ar draugių kompanijoje.

Šios situacijos jūs niekaip negalite įtakoti – juk jūs taip susitarėte! O jeigu tėvelis pasirodys šiek tiek rūpestingesnis, tai vis tiek jūsų šeima po kurio laiko taps panaši į tradicinę, priešingu atveju vaiko auklėjimas bus toks pat efektyvus kaip seksas telefonu ar boksas susirašinėjant…

Kokią šeimą jūs beišsirinktumėte, atminkite, kad vaikai dažniausiai kuria tokius pačius santykius kaip ir jų tėvai. Ir jeigu svečių santuoka jus tenkina taip, kad ateityje jums patiks žentas, ateinantis į svečius pas jūsų dukterį, tai linkime sėkmės kuriant “svečių” santuokas – “ateities šeimos – harmoniją”…

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (426)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Lietuvoje – 437 užsikrėtimo koronavirusu atvejai per naktį 43 nauji atvejai (257)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu...

Lietuvoje įvestas vasaros laikas (114)

Laikrodžius valandą pasukus į priekį, sekmadienį Lietuvoje įvestas vasaros laikas.

Meistro dienoraštis: kai namų sąlygomis sutaisyti bitumo stogą?

Taip, tvarkyti stogą paprasčiausiai seną dangą pakeičiant nauju. Tačiau karantino sąlygomis...

Vilniuje laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, Frankfurto, Paryžiaus (253)

Vilniaus oro uoste sekmadienį laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, taip pat...

Duonos kepykloje Kaune darbuotojui diagnozuotas koronavirusas (2)

Kovo 28 dieną Kaune , „ Fazer Lietuva “ priklausančioje duonos kepykloje, vienam iš...

Koronavirusu susirgo „Knicks“ savininkas (5)

Niujorkas – pagrindinis COVID-19 židinys Jungtinėse Amerikos Valstijose. Mieste įsisiautėjęs...

Anykščiuose nužudytas vyras, įtariamasis sulaikytas iškart (8)

Peiliais konfliktus išspręsti sumanę žmonės atsidūrė areštinėse. Du peilių griebęsi...

|Maža didelių žinių kaina