aA
Draugystė tarp vyro ir moters – viena amžinų diskusijų temų, panaši į spėlionę, ar egzistuoja naminukai ir vaiduokliai, ar ne. Tie, kas yra sutikęs vaiduoklį, arba nuo vaikystės draugauja su kaimynystėje gyvenančiu Juozuku, karštai tvirtina, kad tokia draugystė – ir tik draugystė – įmanoma!
Pora
Pora
© Shutterstock nuotr.

Tokių santykių egzistavimu dažnai suabejoja ta poros pusė, kurios partneris valandų valandas plepa su priešingos lyties atstovu, ar pasimatymą su mylimuoju atideda, nes su kitu vyru - “tik draugu” seniai susitarė eiti tądien į kiną.

Psichologai taip pat turi daugybę nuomonių šiuo klausimu. Yra teigiančių, kad nei “tikra draugystė”, nei “tikra meilė” - apskritai neegzistuojančios sąvokos. Kad du žmonės – nesvarbu, ar tai du vyrai, ar dvi moterys, ar moteris ir vyras – tiesiog sąveikauja. Ir tą sąveiką mes linkę vadinti draugyste.

Toks santykis gyvas tol, kol du žmonės gauna vienokią ar kitokią naudą: paguodą, galimybę išsiverkti, galimybę kartu nuveikti kažką patinkančio ir t.t., o bendram interesui pasibaigus, tiesiog nutrūksta.

“Be draugystės joks bendravimas neturi vertės” - teigė senovės graikų filosofas Sokratas, net mirties patale dar bendravęs su savo draugais. Ar tarp jų būta moterų – neaišku, tačiau tai ir nėra svarbu. Daugelis filosofų ir psichologų sutinka, kad dalinti draugystę į “moterišką” ir “vyrišką” - nėra tikslinga.

Liudvikas Lazauskas
Liudvikas Lazauskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Abiejų lyčių atstovai draugais tampa tuomet, kai turi bendrą praeitį, bendrų interesų ar yra artimi savo dvasia. Būtent dėl to labai dažnai patys artimiausi draugai yra iš vaikystės, mokyklos ar studijų metų. Tokios draugystės pagrindas – bendrumas, o ne partnerio lytis ar patrauklumas, - pasakoja Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro gydytojas psichoterapeutas Liudvikas Lazauskas.

Vis dėlto, internetas mirgėte mirga abejonėmis – neva vyrai kone visoms moterims jaučia didesnę ar mažesnę seksualinę trauką, todėl, jei vyras ir moteris draugauja – jų meilė arba buvo įsiplieskusi praeityje arba bet kuriuo momentu gali įsiliepsnoti. Kad besėdint šalia “tik draugo” ir kalbantis atvirai, tarsi su drauge, galima nejučia peržengti tam tikras ribas ir pagauti save jaukiai įsimylėjus, neneigia ir psichoterapeutas L. Lazauskas.

Vis dėlto, specialisto nuomone, nereikėtų panikuoti tik sužinojus, kad sutuoktinis laiką leidžia priešingos lyties atstovo draugijoje. Bet kuri draugystė – ir vyrų, ir moterų pagrįsta principu: “aš padedu apgauti save tau, o tu padedi apgauti save man”. Stručiai, padedantys vienas kitam slėpti galvą smėlyje – štai geriausi draugai. Jei ši formulė netinka, vadinasi draugystė gali būti pagrįsta mainais: “tu išgelbsti mane, aš vėliau išgelbėsiu tave”.

Ar tikrai vyras ir moteris gali būti tiesiog draugais, padės suprasti ir skirtumai tarp to, kaip draugauja vyrai, ir kaip moterys. Psichologai teigia, kad vyrų draugystėje, kaip ir elgesyje, vyrauja racionalus protas, tuo tarpu moterų draugystė paremta emocijomis, juslėmis. Dėl šių skirtumų, skiriasi ir tai, kaip vyrai ir moterys leidžia kartu laiką.

Jei moterys mėgsta eiti kartu apsipirkti – dviejų parduotuvėje vaikštančių vyrų (jei jie tradicinės seksualinės orientacijos) nepamatysite. Pasak L. Lazausko, taip yra dėl to, kad moterys dažniau nori kompanjono – patarėjo, be to, parduotuvę jos priima kaip žaidimą, laiko praleidimą. Vyrai į parduotuvę dažniausiai eina su konkrečiu tikslu, todėl jokie patarėjai jiems nereikalingi.

Vyrų draugystėje gausu konkurencijos – kieno greitesnis ar gražesnis automobilis, kas didesnę žuvį sužvejos, ar gražesnę moterį suvilios.

Moterys konkuruoja su kitomis moterimis, bet labai retai – su savo artimomis draugėmis. Tikros konkurentės retai ilgai išlaiko draugystę, net jei tokia užsimezga. Skiriasi ir pokalbių temos – nepriklausomai nuo socialinio statuso, moterys dažniau kalbasi apie santykius su vyrais, pažintis, vaikus, šeimą, emocinius potyrius.

Vyrai savo negandas dažniau yra linkę užpilti degiais “skysčiais”, o prie užkandos, jei ir skundžiasi, tai dažniau tai pateikia juokelių forma, mėgsta abstrakčiai filosofuoti. Daug dažniau jie kalba apie darbą, siekius, bendrus pomėgius ar matytas varžybas. Psichoemociniai pokalbiai ir bendravimo aspektams vyrams rūpi gerokai mažiau.

Taigi, jei moteris neturi gerų draugių moterų ir randa vyrą, kuris ją išklauso, arba turi vaikystės draugą, kuriam patiki visas paslaptis, - jei iš tiesų gali būti tik draugai. Tokie pat bičiuliai gali būti vyras ir moterys, kuriuos jungia bendras hobis, pavyzdžiui – mirobiologiniai bandymai ar kolekcionavimas.

Psichologai sako, kad nederėtų skubėti lipdyti bet kuriems vyro ir moters santykiams seksualumo etiketės. Iš tiesų, bet kurie santykiai, kuriuose turi reikšmę partnerio lytis, gali būti vadinami seksualiniais. Jei bendraudamas su viršininke apie ją mąstote, kaip apie moterį, - jūsų santykiuose jau yra seksualumo gaidelė. Tačiau ar iš tiesų tokiu atveju svarstote apie galimybę su šia moterimi permiegoti? Abejotina....

Greičiausiai, niekas nesugebės įtikinti nuo menamų “tik draugų” nukentėjusių skeptikų, kad vyras ir moteris gali būti tik draugai. Kad ir kaip bebūtų skaudu, garantijos meilėje nėra. Tačiau ar draugystė peraugs į kažką daugiau, ar ir liks draugyste – priklauso nuo pačių žmonių ir ...aplinkybių.

O jei esate visiškas šios temos skeptikas, pagalvokite, yra moterų, kurios netiki moteriška draugyste, visas moteris vadindamos intrigantėmis ir konkurentėmis. Yra vyrų, kuriuos kiti vyrai atstūmė už nepakankamą “vyriškumą” arba dėl netinkamo socialinio statuso. Ar tokie žmonės negali turėti jokių draugų?

Bet kuriuo atveju linkiu turėti kuo tikresnių draugų. Nesvarbu, vyrų ar moterų.

Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pati išgyvenusi pragarą, perspėja kitus: į mokyklas įsileido sektą, sąraše – ir prestižinės ugdymo įstaigos (132)

Iš pradžių viskas prasideda nuo nekaltai atrodančių kvėpavimo, jogos ir meditacijos pratimų....

Lietuviai dėl atostogpinigių nepersistengia: gerai gyvename, kai nebereikia galvoti apie 10 eurų (26)

Tinkamai pasirinkus atostogų laiką, galima gauti didesnį atlyginimą, nes atostoginiai pinigai...

Koronavirusui sparčiai plintant už Kinijos ribų, mirčių skaičius toliau auga Italijoje uždaromi miesteliai (38)

Kinijoje mirusiųjų nuo naujojo koronoviruso infekcijos pirmadienį padaugėjo iki 2 592,...

Orai: ciklonai apsiraminti nežada (7)

Pirmadienį vėjas rims. Tik kai kuriuose rajonuose vakarinių krypčių vėjo gūsiai užsiliks iki...

Susirgus įprastos mitybos taisyklės negalioja: dietistė įvardijo, kokios klaidos tik apsunkins savijautą (7)

Sergančiųjų gripu vis daugėja, o peršalimo simptomai – itin dažni palydovai visą žiemą....

Kinų bendrovės: mes neišgalime mokėti darbuotojams (28)

Vis daugiau privačių kinų bendrovių mažina atlyginimus, vėluoja sumokėti algas arba apskritai...

Vyrą Vidą palaidojusios Rimos Antonovienės gyvenime netrūksta permainų (12)

Neseniai vyro Vido Antonovo netekusi Rima Antonovienė sako, kad pokyčių jos gyvenime netrūksta....

Fatima Bhojani

Sėkmės istorija valstybėje, kurioje sėkmės istorijų reta

Kaip atgijo Talibano nuniokotas Svato slėnis.

Sabonio dvigubas dublis nepradžiugino skaudžiausią nesėkmę per 30 metų patyrusių „Pacers“ (4)

Košmarišką vakarą NBA pirmenybėse išgyveno Indianos „Pacers“ (33-23) ekipa. Indianapolio...

Dėl „Samsung“ ir „Apple“ karo – tiesiog absurdiškos kainos: be keturženklės sumos neturėsite telefono (17)

Praėjusį antradienį (vasario 11 dieną San Franciske „Galaxy Unpacked“ renginį) „ Samsung...

|Maža didelių žinių kaina