Ar galima draugystė tarp vyro ir moters? Jeigu nustatytos bendravimo ribos, taip. Maža to, tokia draugystė gali būti daug sąžiningesnė ir tvirtesnė, mano poros santykių specialistė Esther Perel.
© Fotolia

Psichoterapeutė, kultūrinių ir socialinių stereotipų, turinčių poveikį poros santykiams, specialistė Esther Perel:

- Laikais, kai moters vieta buvo prie laužo, o vyro – medžioklėje, tarp skirtingų lyčių atstovų vyravo romantiniai santykiai. Šiandien mes turime draugų – tiek vyrų, tiek moterų – daug daugiau nei kuri prieš tai gyvenusi karta. Kaip gi iš tikrųjų nuspręsti, kurie santykiai yra tik draugiški?

Draugų, kolegų ir pacientų paklausiau, ar gali vyras ir moteris būti tik draugai. „Žinoma, kad taip, - atsakė 33-ejų programuotojas Henris. – Tai ne tik įmanoma, bet kartu ir ypatinga. Tačiau tai sunku, jeigu vienas kitam atrodote fiziškai patrauklūs. Jeigu ne, problemų nekyla.“

Mano studentas Karlas iš Niujorko rugsėjo 11-osios tragedijos dieną Džoaną pamatė gatvėje. „Priėjau ir tiesiog ją apkabinau, - prisimena vaikinas. – Galvoju, kad taip padariau, nes tame siaube ir chaose tai buvo vienintelė galimybė rasti ryšį su gyvenimu... Su Džoana tapome draugai, tačiau vėliau supratau, jog tik draugystės man neužtenka. Deja, ji nenorėjo.“

Tai vienintelis sunkumų keliantis momentas, kai fizinės traukos nebuvimas leidžia gyvuoti draugystei, bet nepagimdo meilės. Tačiau traukos paslaptys neveikia tandemu. Vienas nori daugiau, kitas – ne. Kad Karlo ir Džoanos santykiai taptų išties draugiški, vaikinas turėjo susitaikyti, jog nėra patrauklus merginai ir priimti tai kaip dovaną, o ne atstūmimą. Tam reikia laiko ir pasitikėjimo.

Džoana turėjo įsitikinti, kad jis neapsimetinėja, jog viskas gerai taip, kaip yra, ir kad jis nepasinaudos ja, kai merginai tiesiog norėsis švelnumo. Turiu pasakyti, kad jiems pavyko.

Šiuo metu Džoana jų santykius apibūdina kaip dar tvirtesnius. Jie nebijo fizinio kontakto, nes žino, kad jis saugus. „Mes apsikabiname kaip šeimos nariai, - sako mergina, - nejausdami aistros, bet parodydami rūpestį.“

Karlas priduria: „Aš myliu ją kaip seserį. Tai - unikali draugystė. Nė su vienu vyru tokios nepatiriu.“

Aš pati turiu vyrų draugų, kuriuos pažįstu nuo mokyklos. Mylimieji ateina ir išeina, o draugai vis dar šalia. Niekada jiems nejaučiau romantinių jausmų. Per daugelį metų suvaidinome vieni kitiems masę vaidmenų: bičiuliai, karjeros konsultantai, paslapčių sergėtojai, net pasirūpindavome vienas kito „alibi“. Mes patarinėjome vienas kitam ką apsivilkti, ką pasakyti ar padaryti sudėtingose situacijose, buvome šalia per artimųjų laidotuves ar skyrybas. Ir tai - nuostabu.

„Mes daugiau savęs atiduodame draugystei, nei meilės santykiams, - sako mano draugė Liana. – Aš tikrai daug meilesnė, paslaugesnė draugams nei sutuoktiniui.“

Vyro ir moters draugystėje privalome nuolatos tikrinti ribų tvirtumą. Kai kuris nors mūsų sutinka partnerį, kyla klausimas: „Privalau draugams papasakoti, kas vyksta tarp manęs ir partnerio? Turime vis dar susitikinėti po vieną ar ir su partneriais?“

Partnerių pavydas – priežastis, kodėl daugelis įsitikinę, kad tarp vyro ir moters negali būti draugystės. Bet aš įsitikinusi, kad raktas šiai problemai spręsti – pasitikėjimas.

Tyrimo, kuris publikuotas žurnale „Asmeniniai ir socialiniai santykiai“, metu Linda Sapadin apklausė 156 vyrus ir moteris, kas jiems patinka arba ne skirtingų lyčių draugystėje.
Moterų sąrašo viršūnėje įsitaisė seksualinė įtampa. Savo ruožtu vyrai mano, kad seksualinė trauka – pagrindinė priežastis, kodėl tarp jų ir moterų užsimezga draugystė.

Mano pacientė Mišel neseniai išgyveno sunkias skyrybas. Draugės kaip galėdamos ją palaikė ir patarinėjo: „Pasakyk jam, kad neleisi tavimi manipuliuoti... negeisk jo ir panašiai“. Jos per daug identifikavo save su Mišele ir nors iš visos širdies norėjo padėti, jų patarimai buvo žalingi.

Mišelė įvertino vyro-draugo sugebėjimą klausyti „iš saugaus atstumo“. „Džo nesistengė būti manimi. Jis gali būti objektyvus“, - sakė ji.

Vyrai taip pat dėl įvairių priežasčių yra suinteresuoti draugyste su moterimis. Tačiau pagrindinė jų – galimybė papasakoti apie silpnybes, ką vyriškoje kompanijoje padaryti yra gerokai sunkiau. Moterys leidžia jiems atvirauti ir atsiskleisti.

Tikiu, kad esame apdovanotos sugebėjimu su vyrais užmegzti įvairiausius santykius. Vis dėlto draugystė tarp skirtingų lyčių atstovų – unikalus ryšys, kuris turi būti deramai įvertintas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Viskas pasikeitė per naktį: oro uoste – „turistai“ su automatais, gatvėse pasirodė tankai (503)

„Sugedus lėktuvui“ nusileidę „turistai“ ir „ Aeroflot darbuotojai“ atstato automatų...

Baltarusės vyksta gimdyti į Vilnių ir moka tūkstančius: Olga papasakojo esminius skirtumus (150)

Tarp Baltarusijos moterų, besiruošiančių tapti motinomis, populiarūs gimdymai Vilniuje. Žinoma,...

Orai: trečiadienį – šalčiausia šio mėnesio naktis (2)

Artimiausiomis dienomis orai bus labai permainingi, antradienio dieną dangus virš Lietuvos bus...

Lietuvių atostogas Lenkijoje apkartino grėsmę sveikatai keliantis jūros vanduo (35)

Praeitame pasakojime apie Lenkijos pajūrį išsiaiškinome, kad sąvoka “pasijausti ponais” gal...

Bandė emigruoti į Norvegiją, bet nepasisekė: nuo to laiko savo šeimos gyvenimą pavertė pragaru (71)

„Sugyventinis sakė, kad neužsikoduos. Sakė: ką, aš nesveikas, kad negersiu? Vaikų teisių...

„Žiurkikių“ kebabais prekiaujantis verslininkas: nėra ko piktintis, pavadinimas – žmonos garbei (146)

„Žiurkikių“ kebabas. Tokį maisto patiekalą galite nusipirkti dviejose Molėtuose...

„Crystal Palace“ didvyriškų pastangų nepakako: „Liverpool“ Londoną paliko be nuostolių (1)

Anglijos „Premier“ lygos antrasis turas užbaigtas „ Crystal Palace “ ir „Liverpool“...

Tikriems lietuviškiems lašiniams iškilo rimtas pavojus (102)

Naujas kovos su afrikiniu kiaulių maru (AKM) planas grasina tautinio paveldo mėsos produktų gamybai...

Nufilmavo jautrią akimirką: negyvos kengūros sterblėje rado besispardantį kengūriuką (3)

Pietų Australijoje nufilmuotas vaizdo įrašas, suvirpinęs šimtus tūkstančių feisbuko...

Ištekėjusi moteris su meilužiu sudarė žodinę sutartį: nesididžiuoju savo sprendimu (60)

Noriu ir aš papasakoti savo istoriją. Esu 47-erių moteris, susituokusi gyvenu 27 - erius metus.