aA
Pavyduliavimas – sudėtingas žmogaus jausmas, kurį sukelia suvokta grėsmė santykių harmonijai. Nors pavyduliavimas gali sukelti liūdesį, pyktį ir nerimą, dauguma psichologų bendrai nusako šiuos jausmus kaip “sielvartą” ar “diskomfortą”, išgyvenamą dėl partnerio tikro ar įsivaizduojamo susižavėjimo kitu.
Pavydas, vyras ir moteris
Pavydas, vyras ir moteris
© Corbis/Scanpix
Pavyduliavimas gali kilti bet kokiuose santykiuose, bet dažniausiai jis siejamas su meilės santykiais, ir būtent apie tai bus kalbama šiame straipsnyje.

Vyrai ir moterys pavyduliavimą išgyvena skirtingai

Nors pavyduliauja ir vyrai, ir moterys, manoma, kad pavyduliavimo priežastys jiems būna skirtingos. Nors vyrai patiria didesnį seksualinį pavyduliavimą (t.y. nerimą, kai partnerės seksualinis dėmesys nukrypsta į kitą) nei moterys, moterys patiria daugiau emocinį pavyduliavimą, kai nerimstama dėl partnerio meilės jausmų.

Ženklai, kurie pažadina pavyduliavimą, vyrams ir moterims yra skirtingi.

Evoliucijos teorijos šalininkai teigia, jog pavyduliavimas yra atsakas į grėsmę, susijusią su prarastu išskirtiniu priėjimu prie reprodukcinio partnerio. Kadangi seksualinė reprodukcija iš vyrų ir moterų reikalauja skirtingų indėlių, jie gali išgyventi skirtingas grėsmes, kai partnerį sudomina kitas ar kita. Taigi dėl to pavyduliavimo priežastys vyrams bei moterims gali būti skirtingos.

Pavyzdžiui, grynai biologiniame lygmenyje moters indėlis į reprodukciją gerokai lenkia vyro: kai vyrams reikia tik išlieti šiek tiek spermos ir labai mažai laiko reprodukcijai, moterys turi investuoti daugybę laiko bei pastangų kiekvienam palikuoniui pagimdyti.

Kad kompensuotų šį biologinį trūkumą, moterys renkasi partnerius, kurie žada suteikti paramą po lytinio akto (t.y. maisto ir apsaugos), kuri padidintų kūdikio šansus išgyventi. Taigi moteris iš partnerio laukia, kad jis vykdytų šiuos savo įsipareigojimus, kuriuos gali įrodyti partnerio emocinis prisirišimas. Tuo tarpu vyrui svarbu, kad jo partnerė jam vieninteliam skirtų seksualinį dėmesį, kuris garantuotų, jog jo investicijos nėra tuščiai iššvaistomos kito vyro kūdikiui. Šie skirtumai sugestijuoja tai, kad moters grėsmės atsiranda iš vyro emocinio dėmesio kitai moteriai, o vyro grėsmes – iš partnerės seksualinio dėmesio kitam.

Evoliucijos teoretikai teigia, jog todėl vyrai ir moterys į partnerio neištikimybę reaguoja skirtingai.

Seksualinė neištikimybė pažadina daugiau pavyduliavimo jausmo vyrams nei moterims, tuo tarpu emocinė veikia labiau moteris nei vyrus.

Sociokultūrinė teorija ir pavyduliavimas

Pagrindinis konkurentas evoliucinei teorijai – sociokultūrinis požiūris. Čia tyrinėjamos tik trys galimybės. Tai yra: lyčių skirtumai santykių nuostatose, lyčių vaidmenyse ir intymumo bei socialinės pagalbos poreikiuose.

Pirmiausia, keli autoriai pažymėjo, kad mūsų kultūroje seksualinė neištikimybė turi skirtingas prasmes vyrams ir moterims. Kadangi moterims meilė yra būtina sąlyga seksui, seksualinė moters neištikimybė automatiškai reiškia, kad ji savo partneriui buvo neištikima tiek seksualiai, tiek emociškai.

Tačiau vyro seksualinė neištikimybė neturi tokių prielaidų, nes vyrai dažnai mylisi be meilės.

Taip lyčių skirtumai gali paprasčiausiai atsispindėti šiuose skirtumuose, kai vyrai aštriau reaguoja į atvejus, kuomet įtaria, jog partnerė buvo dvejopai neištikima.

Ši hipotezė ne tik implikuoja tai, kad heteroseksualus vyras daug labiau sureaguos į partnerės seksualinę neištikimybę nei heteroseksuali moteris, bet ir tai, kad heteroseksualus vyras daug skaudžiau išgyvens seksualinę neištikimybę nei vien tik emocinę neištikimybę.

Kita hipotezė pagrįsta dvigubu standartu, kuris suteikia vyrams daugiau laisvės nei moterims užsiiminėti atsitiktiniu seksu. Vyro partnerė nebūtinai turi tikėtis, kad jo seksualinė neištikimybė baigsis jų santykių griūtimi, priešingai, dvigubo standarto dėka susiformavo įsitikinimas, kad vyras gali išlaikyti abejus santykius.

Tačiau kadangi moteriai nėra tokio dvigubo standarto, moters partneris veikiau jau gali laukti, kad tokiu atveju ji nutrauks jųdviejų santykius.

Trečioji hipotezė siūlo papildomą paaiškinimą, kodėl moteris mažiau ima į širdį seksualinę vyro neištikimybę.

Dėl plačiai paplitusio įsitikinimo, kad vyrai iš prigimties yra pasileidėliai, moterys gali paprasčiausiai nustoti tikėtis, kad jų partneriai bus seksualiai ištikimi. Kad susitvarkytų su šia nuolatine grėsme, moterys numenkina seksualinės vyro neištikimybės svarbą ir taip mažiau pavydžiai reaguoja į jo seksualinius nuotykius.

Pačių moterų patirtis su seksualiai nesusilaikančiais vyrais tik dar labiau sustiprina šį įsitikinimą, todėl jos dar labiau prisitaiko ir išgyvena mažiau pavyduliavimo.

Ištikimybė lyčių vaidmenims ir jos poveikis pavyduliavimui

Vyrų ir moterų vaidmenys labai skiriasi, ir tai gali veikti jų santykius bei jautrumą partnerio neištikimybei.

Įmanoma, kad lyčių skirtumai pavyduliavime kilę iš globalių socializacijos procesų, kurie išskyrė vyrų ir moterų elgesį artimuose santykiuose. Tai reikštų, kad pavyduliavimas susijęs su tuo, kaip vyrai ir moterys sieja save su kultūriškai pripažintomis vyrų bei moterų rolėmis.

Socialinė parama ir pavyduliavimas santykiuose

Nors tyrimai patvirtina intymumo svarbą tiek moterims, tiek vyrams, vyrai bendraudami stengiasi išlikti emociškai nepriklausomi, kai moterys bendraudamos mezga emocinius ryšius su kitais žmonėmis.

Tokiu būdu moterys daugiau supranta socialinės izoliacijos grėsmę ir yra jautresnės jos tikimybei. Tai gali paaiškinti tą dalyką, kad moterys labiau sunerimsta, pagalvojusios apie emocinę partnerio neištikimybę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (313)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus papildyta Gaižausko komentaru (1259)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (187)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Traukiantis šilumai sulauksime sniego ir plikledžio (3)

Antradienio naktį Lietuvos padangėje praplauks nedidelis debesų sūkurys. Vietomis, daugiausia...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (117)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (117)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (69)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Profesorius papasakojo, kokios apsaugos nuo virusų priemonės yra efektyviausios (77)

COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (93)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Malinauskas: buvau asmeniškai Verygos patikintas, kad reagentų nepritrūks (227)

Buvęs premjero patarėjas bei Visuomenės informavimo grupės vadovas dėl koronaviruso Skirmantas...

|Maža didelių žinių kaina