aA
„Pradėjau elgtis negražiai: kišti kitus vaikinus ir t.t. Laukiu jūsų atsakymo, esu pasiryžęs visiškai viską padaryti, kad likčiau su tuo žmogumi“, - pagalbos kreipiasi vaikinas. Psichologė teigia, kad ir kaip nesaugiai jaučiamasi, reikia stengtis išklausyti ir nesistengti savęs nuolatos pateisinti.
Vilnietis - atvirai apie problemą, kuri žlugdo jo santykius su antrąja puse
© Shutterstock nuotr.

Sveiki, turiu problemą. Mano vardas Tomas, esu iš Vilniaus, gyvenu su antra puse. Esu pavydus, toks velniškai pavydus, jog pradedu nepasitikėti tiek savimi pačiu, tiek savo antra puse. Esame kartu metus. Myliu ir gerbiu ją kaip asmenybę. Tačiau pavydas visiškai mane sužlugdė. Pradėjau prikaišioti kitus, nepasitikėti, pradėjau šūkauti (kaip nesavam kailyje), o kas blogiausia, pora dienų atgal aš sugebėjau spirti jai per kojas (būdamas išgėręs ir visiškai savęs nevaldydamas). Šiuo metu niekaip nesugebu sau atleisti. Verkiu, išgyvenu, sielvartauju. Nieko panašaus anksčiau nesu padaręs, minčių nebuvo kilusių. Nesu iš tų agresyvių, blogų žmonių… Pagal Zodiaką esu vėžys – draugiškas, sentimentalus, padedantis. Nežinau, kaip kovoti su tuo dalyku – pavyduliavimu, jis tikrai žlugdo asmeniškumą.

Norėčiau susitaikyti, pasitaisyti, save daugiau išanalizuoti, kad daugiau to nebūtų gyvenime. Bet klausimas, ar ji tai sugebės atleisti. Pradėjau elgtis negražiai: kišti kitus vaikinus ir t.t. Laukiu jūsų atsakymo, esu pasiryžęs visiškai viską padaryti, kad likčiau su tuo žmogumi.

Pataria psichologė Radvilė Ramonaitė – Nagy:

Sunku ir baisu pripažinti sau, kad galime nekontroliuoti savęs, savo jausmų ar net savo elgesio. Tuo metu gali atrodyti, jog prarandame save („žlugdo asmeniškumą“). Tai gąsdina, kelia pyktį ir neviltį. Greičiausiai pats giliai viduje nujaučiate, kad intensyvus pavydas visų pirma kyla dėl baimės, kad galite prarasti kažką labai brangaus – tai gali būti ne tik Jūsų antroji pusė, bet ir dalis savęs, savo vertės. Tai kartais atrodo nepakeliama, todėl jau, būdamas neblaivus, ėmėtės kraštutinių agresyvių priemonių, kad kuo greičiau atsikratyti to jausmo.

Nesigėdykite kreiptis tolimesnės pagalbos – yra svarbu išmokti susidoroti su sunkiais jausmais. Psichologas padėtų Jums suprasti pavydą lydinčius jausmus, jų priežastis ir spręsti kasdienes, pavydą sukeliančias situacijas. Be to, tai galėtų būti ir ženklas Jūsų antrai pusei, kad Jūs esate pasiryžęs keistis, dirbti tiek dėl savo, tiek ir dėl Jūsų santykių ateities. Pateiksiu kelis praktinius patarimus, nuo kurių galėtumėte pradėti, tačiau toliau siekti ilgalaikių pokyčių Jums padės nuoseklus darbas su psichologu.

Pirmiausia, analizuok kylančius jausmus iškart, kai tik jie pasirodo – išmok kritiškai vertinti savo pavydą. Klausk savęs: „Ar pavydas kyla dėl to, kad jaučiu baimę ar pyktį?“, „Kodėl aš jaučiu baimę ar pyktį būtent dabar?“, „Kas sukelia mano pavydą?“, „Ką aš bijau prarasti?“, „Ką aš bandau išsaugoti?“, „Kodėl aš jaučiu grėsmę?“

Toliau, kritiškai įvertink klaidingus įsitikinimus, kurie galėtų kelti pavydą. Dažniausi yra: „Aš esu nepakankamai geras jai“, „Jei ji mane paliks, aš to neatlaikysiu“, ar „Aš niekada nerasiu kitos ir liksiu visiškai vienas“. Šie teiginiai yra pernelyg perdėti ir „sutirštinti“. Paklausk savęs, ar tai tikrai vienintelė galima tiesa? Beje, būdami santykiuose abu, tiek vyrai, tiek ir moterys dažnai nužiūrinėja kitus, nes tai yra paprasčiausi natūralūs biologiniai instinktai. Tačiau, daugeliu atveju tai nereiškia, kad asmuo nori nutraukti esamus santykius.

Elkis su antrąja puse pagarbiai, pasitikinčiai ir su meile, nepaisant įtarinėjimo ir savo nesaugumo jausmo – elgesys smarkiai įtakoja mūsų mintis ir jausmus. Kai mes elgiamės, vedami nesaugumo, mes esame linkę labiau pavydėti ir, atvirkščiai, kai elgiamės pasitikinčiai, tuomet ir jaučiamės geriau. Paprasčiausiai, suvaidink tai: įsivaizduok, kad užsidedi nepavydaus, savimi pasitikinčio, ramaus žmogaus kaukę (kol dar pats viduje to dar tik sieki). Laikui bėgant kaukė pasidarys tikra, tačiau dabar tokiu būdu tu išvengsi parodymo kitiems, jog pavyduliauji.

Kalbėkis su antrąja puse apie savo jausmus, jos nekaltinant. Turi būti konkretus, ramus, jokiu būdu ne priešiškas. Pasiruošk, ką nori pasakyti ir išsirink neutralią aplinką (pavyzdžiui, kavinės ar restorano aplinka galėtų padėti tau išlikti ramiu).
Atsiprašyk už savo elgesį ir būk kiek įmanoma atviru apie tai, ką dabar išgyveni.
Nekaltink. Jos elgesys nėra tavo jausmų priežastis – tu esi atsakingas už savo jausmus.
Kalbėk „Aš“ o ne „Tu“ frazėmis. Taigi vietoje „Tu neturėjai taip daryti“ ar „Tu privertei mane pasijusti“, sakyk „Aš jaučiausi baisiai, kai tai įvyko“.

Kad ir kaip nesaugiai jaustumeisi, stenkis išklausyti ir nesistengti savęs nuolatos pateisinti. Greičiausiai, tai nebus tik vienkartinis pokalbis, todėl turėsite grįžti prie jo visada, kai tik vėl pasirodys pavydas.

Venk situacijų, kurios, tikėtina, sukels klaidingus įtarinėjimus ( kaip kad Fb veiklos ar žinučių tikrinimas). Pateksi į užburtą ratą – kuo daugiau tikrinsi, tuo jausiesi neramesnis ir norėsi tikrinti tik dar labiau. Vietoj to, nukreipk šią energiją į kažką produktyvaus – sportą, savanoriavimą ar į bet kokią veiklą, kuri tave atitrauktų nuo nuolatinio nerimavimo dėl santykių.

Svarbiausia – dirbk su savimi! Jei pirma išmoksi pasitikėti savimi, tai įtakos ir santykius. Pradėk nuo savo stipriųjų pusių sąrašo, pasidėk jį nuolat tau matomoje vietoje. Lygink save tik su savim pačiu – stenkis pagerinti savo ankstesnius pasiekimus. Susidaryk dienotvarkę, išsikelk artimiausius ar svarbiausius tikslus ir jų siek, žymėk jau įgyvendintus iššūkius.

Dažnai pavydą sukelia baimė ir pyktis prarasti sau brangų žmogų ar būti paliktiems, tačiau neužtikrintumas yra neatsiejama santykių dalis. Mes niekada negalime visiškai kontroliuoti ar būti atsakingiems už kitų jausmus. Visgi, pavydą mes galime panaudoti kaip skatinimą geriau suprasti savo baimes, kurios jį kursto, įveikti jas, taip geriau pažįstant save ir tobulėjant.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

http://psichika.eu
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Klimatologas pateikė naują prognozę: kitą savaitę – džiuginantys pokyčiai (1)

„Dienos trukmė artėja prie 17 valandų, o intensyvesnės šilumos gauname tik labai...

Degalų pigimo kol kas neprognozuoja: poveikį turės vienas sprendimas

Aukštos degalų kainos trauktis nesiruošia. Jeigu Europos Sąjunga patvirtins sankcijas...

Delfi PliusEglė Gatelytė

Po Scholzo kalbos apie Putiną – nusivylimas ir kritika: visiška nesėkmė Kremlių pamalonino skambiu titulu (15)

„Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas karo Ukrainoje nelaimės“, – ketvirtadienį Davose...

Gražulio išplūsti jaunuoliai kreipėsi į policiją: stebisi tokio žemo lygio kultūra Seime papildyta (2)

Ketvirtadienį Seime parlamentaro Petro Gražulio iškeikti jaunuoliai dėl Seimo nario elgesio ketina...

Karas Ukrainoje. Rusijos pajėgos perima strateginio Ukrainos miesto kontrolę, smogta karinei bazei Baltarusijoje – nerimą keliantys ženklai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pripažino, kad Rusijos pajėgos padarė pažangą Donecko srityje...

Pocius: „Ignitis“ elgsena jau kurį laiką kėlė įtarimų

Energetikos rinkos reguliuotojo vadovas Renatas Pocius teigia, jog valstybės valdomos bendrovės...

Laura Blaževičiūtė: išmokau mamos laiką ar pietus su drauge planuoti lygiai taip atsakingai kaip ir savo darbus

Birželio 2–3 dienomis Vilniuje, „Litexpo“ konferencijų centre, vyksiantis „ Login “...

Verslas PliusK. Oanh Ha

Antro turtingiausio ruso jachta sugrįžo: kelionės kryptis nežinoma

150 mln. JAV dolerių vertės itin prabangi superjachta, siejama su antru turtingiausiu Rusijos...

Pieninkystės ūkį valdęs Juozas uždarbiu nesiskundė, tačiau nutarė keisti profesiją: supratau, kad tokia ateitis manęs nevilioja

Dinamiška šių dienų darbo rinka yra neatsiejama nuo vis labiau spartėjančio darbuotojų...

NATO PA prezidentas: Putinas to nesitikėjo (11)

Rusijos pradėto karo Ukrainoje akivaizdoje NATO šalys parodė vienybę, kurios režimo vadovas...