Vakarų šalyse beveik visi turtingesni piliečiai prieš sutuoktuves pas notarą aprašo turimą turtą. Lietuvoje dar nėra labai populiaru sudarinėti vedybų sutartis, nors šis procesas įgauna vis didesnį pagreitį.
Vedybos, pinigai
© Corbis/Scanpix
Pernai įregistruota 101 ikivedybinė ir 387 povedybinės sutartys. Nuo vedybų sutarčių registro veiklos pradžios 2002 m. liepos 1 d. iš viso įregistruota apie pusantro tūkstančio vedybų sutarčių.

I.Valinskienė vyru pasitiki

Už pasiturinčių ir turtingų vyrų ištekėjusios garsios Lietuvos moterys savo ateities vedybų kontraktais garantuoti neskuba. Žavaus balso dainininkė ir filmų garsintoja Inga Valinskienė sako, kad tuo metu, kai tekėjo už Arūno Valinsko, apie vedybų sutartis niekas nieko nebuvo girdėjęs.

„Be to, aš gal esu senamadiška, man tie vedybų kontraktai kažkokie nejaukūs. Tai lyg išankstinis nepasitikėjimo demonstravimas – o gal apgaus. Tekant iš meilės apie tai juk negalvoji“, – svarstė Inga.

Nors ji pripažįsta, kad jaunesnei kartai tokios vedybų sutartys gali atrodyti patrauklios. „Tai nėra blogai, juk supaprastina galimus nesklandumus, kurių gali kilti gyvenime. Jauni žmonės dabar daug pragmatiškesni“, – svarstė I.Valinskienė.

Tačiau pati sako iki šiol neturėjusi priežasčių galvoti apie kokį nors povedybinį kontraktą su Arūnu.

„Man to nereikia. Aš savo žmogumi pasitikiu“, – patikino ji.

I.Valinskienės manymu, apie vedybų sutartis, matyt, dažniau pagalvoja žmonės, kuriuos jau kartą gyvenime „nudegino“ skyrybos ir turto dalybos.

Senamadiška milijonieriaus žmona

Sostinės milijonieriaus Vadimo Kastujevo žmona Veronika juokauja, kad dabar tapo madinga ir aktualu pasirašinėti vedybų kontraktus.

„Kai aš tekėjau už Vadimo, abu buvome studentai ir jokių turtų neturėjome“, – prisiminė V.Kastujeva.

Ji iki šiol yra įsitikinusi, kad santuokos pagrindas – meilė ir abipusis pasitikėjimas, o ne išankstinis apsidraudimas dėl galimų skyrybų padarinių.

„Aš tikrai negalvojau nei apie ikivedybinę, nei apie povedybinę sutartį. Kai tekėjau, abu buvome vargšai, o ilgainiui, kai atsirado pinigų, pasitikėjimas vienas kitu tik didėjo. Todėl jaučiuosi apsaugota geriau nei kokiu nors kontraktu“, – šypsojosi viena turtingiausių Lietuvos moterų.

Ji prisipažino esanti kiek senamadiška.

„Man kažkaip net nejauku svarstyti apie tai, ar pasirašyčiau povedybinį kontraktą – atrodo, lyg nepasitikėčiau savo vyru“, – sakė Veronika. Tačiau ji neabejojo, kad vedybų sutartys kai kuriems žmonėms gali atrodyti patrauklios.

„Dabar Lietuvoje atsirado daug pasiturinčių, solidžių vyrų ir moterų. O apie tokius sėkmės aplankytus žmones dažnai linkę sukiotis visokie alfonsai. Todėl manau, kad turtą užgyvenusiems šiuolaikiniams žmonėms verta pasirašyti vedybų kontraktą. Atsiranda šiokia tokia garantija, kad kokia jauna panelė teka už solidaus, pagyvenusio turtingo vyro iš meilės, o ne dėl jo storos piniginės“, – svarstė V.Kastujeva.

Privalomas lygiateisiškumas

Teigiama, kad dažnas lietuvis vengia sudaryti vedybų sutartį, baimindamasis susipykti su partneriu.

Notarai sako, kad tiesos čia yra, nes tuokiantis svarbiausia yra jausmai, o vedybų sutartis su meile neturi nieko bendra.

Tačiau taip nustatomas kiekvieno sutuoktinio įnašas pradedant bendrą gyvenimą. Sudarius vedybų sutartį galima išvengti daugybės nemalonių ginčų skyrybų atveju, nereikia painioti vaikų į suaugusiųjų santykius.

Paprastai, kol sudaroma ir patvirtinama vedybų sutartis, pas notarą žmonės užsuka kelis kartus. Tačiau pasitaiko atvejų, kai notaras, kaip valstybės įgaliotas asmuo, vedybų sutarties nepasirašo.

„Joks notaras nepatvirtins vedybų sutarties, kurioje vienam bus prašoma skirti šluotą, o kitam – pilis ir dvarus. Juk Civiliniame kodekse yra ir toks sakinys: „Negalioja vedybų sutarties sąlygos, kurios prieštarauja gerai moralei“, – sakė Vilniaus 25-ojo notaro biuro notarė Janina Girnienė.

Vedybų sutartį sudaro tik notaras. Ji gali būti sudaryta iki ir po santuokos įregistravimo. Ikivedybinė sutartis įsigalioja įregistravus santuoką, o povedybinė – nuo jos sudarymo ar kitos sutuoktinių pasirinktos dienos. Notarei J.Girnienei dažnai tenka atsakyti į klausimą, ar galima į vedybų sutartį įtraukti punktą apie neturtinius dalykus, pavyzdžiui, kas kasdien rūpinsis vaikais?

„Tokiu atveju reikia žinoti, kad negali būti, jog vienas iš sutuoktinių vaikus auklėja, rūpinasi, prižiūri, o kitas tik pasako mažiesiems „laba diena“. Tačiau vedybų sutartis gali numatyti net ir tokius atvejus,“ – teigė J.Girnienė.

Sutartį galima nutraukti

Kaip sudaryti vedybų sutartį kuriant naują šeimą ar vedybinio gyvenimo metu? Pasak Vilniaus 7-ojo notarų biuro notarės Danguolės Bieliūnaitės, vedybų sutarčių sudarymą dažniausiai renkasi jaunos, šiuolaikiškos poros, didesnes pajamas gaunantys ir vertingo turto turintys asmenys bei kuriantys šeimą jau ne pirmą kartą.

Sutartyje galima numatyti, kad iki santuokos ir susituokus įgytas turtas lieka kiekvieno asmeninė nuosavybė. Taip išvengiama turto dalijimosi skyrybų atveju, nes bendro turto neatsiranda. Jei iki santuokos įgytas sutuoktinių asmeninis turtas pagal sutartį po vedybų tampa bendra jungtine nuosavybe, skyrybų atveju jis bus dalijamas pagal sutartyje numatytą susitarimą.

Vedybų sutartis gali būti pakeista ar panaikinta tik bendru sutuoktinių susitarimu ir gavus teismo leidimą. Jis reikalingas norint apsaugoti kreditorių interesus, jei sutuoktiniai, keisdami sutartį, bandytų išvengti savo įsipareigojimų. Sutarties pakeitimas ar nutraukimas turi būti patvirtintas notaro. Vieno sutuoktinio reikalavimu sutartis gali būti pakeista ar nutraukta tik teismo sprendimu.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (10)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (217)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Alkoholio ribojimai – ne problema: pirkėjai prisitaikė (46)

Norint įsigyti alkoholio didesnių problemų nekyla, tiesiog tenka labiau planuoti ir paprašyti...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę atnaujinta 14.47 val. (267)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Kauno rajone dingusi jauna moteris rasta į kanalą įvažiavusiame automobilyje smurto žymių nerasta (132)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai surado dingusios Živilės...

Dėl galimo slapto pokalbių klausymosi - kreipimasis į Generalinę prokuratūrą

Ketvirtadienį Vilniaus savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Vidas Urbonavičius...

Rusija siunčia žinią savo kaimynėms: įžvelgė daugiau grėsmių (68)

Rusijos federalinė saugumo tarnyba ( FSB ) paskelbė atnaujintą strateginį valstybės sienų...

Gyvai / Startavo 12-asis Dakaro etapas: ilgiausias išbandymas automobiliams lietuviai ir vėl taikosi į TOP-20 (60)

Jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio dvyliktasis etapas sportininkus pasitiko staigmenomis dar...

Virš Australijos skridusiame lėktuve – panika: šis skrydis buvo tarsi pragaras (1)

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuve, ketvirtadienį dėl „techninių priežasčių“...

Kardiologas įvertino, kaip mums sekasi kovoti su didžiausiu lietuvių priešu (17)

Apie jaunėjančias širdies ir kraujagyslių lig as, gydytojų nuolatinį susirūpinimą...