Tyliu ir ramiu šeimyniniu gyvenimu mėgaujasi tik jaunavedžiai. Jiems dar teks patirti, kiek nesupratimo slypi šeimyniniuose santykiuose, kokios aistros verda virtuvėje ar miegamajame. Pakalbėkime apie dažniausiai pasitaikančius konfliktų "mažinimo" būdus ir nuspręskime, kas geriau: tylėti, pyktis ar ginčytis.
Pora, konfliktas
© Corbis/Scanpix
 • Tylite?
 • Keliate skandalus?
 • Ginčijatės?
 • Kaip elgtis konflikto metu?


  Tylite?

  Pora, konfliktas
  © Corbis/Scanpix

  27 m. Marija santuokoje gyvena jau šešerius metus. Augina vaiką. Pastaruoju metu tarp jos ir vyro gana dažnai kyla ginčų, kurie baigiasi tylėjimu. Šis tylėjimas gali trukti kelias dienas.

  Tuo metu padėtis namie būna įtempta. Marija bando pradėti kalbėti, aptarti tai, dėl ko kilo konfliktas, bet vyras užsispyręs tyli. Kuo toliau, tuo tylėjimas trunka ilgiau. Kaip elgtis tokioje situacijoje?

  Kodėl žmonės, regis, vienas kitam tokie brangūs, ima ir užsisklendžia, užuot civilizuotai sprendę problemas?

  Yra keletas priežasčių:

  1. Asmeniškumai

  Galbūt kažkurio iš jų (ar abiejų) tėvų šeimoje mama ir tėtis naudojosi būtent tokiu ginčijimosi būdu. O stereotipų, atėjusių iš tėvų šeimos, yra bemaž sunkiausiai atsikratoma, rašo Askwoman.

  2. Baimė sugadinti

  Dažnai žmonės, suprasdami, kad barnis gali nuklysti pernelyg toli, tiesiog nutyla. Tai – gynybinė reakcija, norint apsisaugoti nuo ko nors nereikalingo pasakymo.

  3. Noras įsižeisti

  Tylėjimas dėl įžeidimo – tai vaikiška reakcija, menanti mokyklinį amžių. Būtent tuomet, nemokėdami ir bijodami atsakyti tėvams, mes įsižeidę nutildavome ir nusisukdavome tikėdamiesi, kad jie supras: mums reikia paguodos ir mūsų teisingumo pripažinimo. Tą patį norime parodyti ir savo partneriui.

  Tylėjimą iš įžeidimo derėtų skirti nuo išmintingo mokėjimo ištylėti. Kartais verta „užgniaužti gerklę savo dainai“ ir nesakyti visko, kas susikaupė. Žinoma, jei neplanuojate, kad ginčas taps efektingu jūsų šeimyninio gyvenimo finalu.

  Išmintingas mokėjimas ištylėti nesukelia daugiadienio bendravimo nutrūkimo, jis padeda pabaigti konfliktą su kuo mažesniais nuostoliais. Taip negalima pasakyti apie demonstratyvų tylėjimą: „Aš toks įsižeidęs(usi), kad nenoriu su tavimi kalbėtis“.

  Dažniausiai po tylėjimo periodo (po kelių dienų, savaičių) „pusės“ susitaiko. Jos jau nebepajėgia klausyti „skambančios“ tylos. Todėl kai vienas iš jų pasiūlo taikytis, antrasis su palengvėjimu sutinka. Bet tuo pačiu jie neliečia problemos, kuri ir sukėlė barnį. Jie bijo ją aptarinėti, nes nenori ir vėl susipykti. O taip ir neišspęsta problema lieka „taupyklėje“, kuri anksčiau ar vėliau vėl persipildys. Todėl demonstruoti įžeistą tylėjimą – tai ne įžeidimas, o akligatvis.

  Keliate skandalus?

  Pora, konfliktas
  © Corbis/Scanpix

  Karolina ir Mindaugas mano, kad jie – labai temperamentingi žmonės. Tai pasireiškia garsiais jų tarpusavio skandalais. Susierzinimo priežastis gali būti bet kokia smulkmena: nuo neplauto puodelio iki politinės situacijos.

  Porelė tiki, kad šaukti vienam ant kito yra normalu ir netgi... naudinga. „Mes tokie žmonės! Juk nelaikysi visko savyje! Mums pasidaro lengviau!“ – tvirtina jiedu. Tik štai bėgant laikui šis elgesys šeimą, kurioje gimė vaikas, nuvedė prie skyrybų slenksčio...

  Kai kurie žmonės tiek pripranta į bet kokią priežastį reaguoti suirzimu, kad tiesiog nesupranta kaip galima būtų gyventi kitaip. Toks elgsenos stereotipas tikriausiai taip pat buvo įskiepytas tėvų šeimoje, kuomet abu tėvai (arba vienas iš jų) su triukšmais reaguodavo į pernelyg prėską sriubą, sudaužytą puodelį, prastą pažymį vaiko pažymių knygelėje. O jei tokių potencialių „skandalistų“ šeimoje yra du... Kas gi tos pjautynės?

  1. Asmeniškumai

  Pereidami prie asmeniškumų partneriai prisimena viską, ką blogiausio prisimena vienas apie kitą. Neigiamai vertinamas poelgis (ar ne toks požiūris į situaciją) apibendrinamas kaip charakterio bruožas: „Tu neatsakingas“, „Tu blogas tėvas“, „Tu nieko nesupranti“.

  2. Kas ką?

  Partneriai nori „užspausti“ vienas kitą, pripiršti savo nuomonę, kuri suvokiama kaip vienintelė teisinga.

  3. Savęs pateisinimas

  Nors abiem barnio pusėm atrodo, kad jie sprendžia problemą, iš tikrųjų taip nėra. Vidiniai tikslai, kurie realizuojami skandalo metu – pasitikėjimo savimi įtvirtintas kito sąskaita, savęs pateisinimas, savo nesėkmingumo patvirtinimas.

  4. Gynyba, puolimas

  Barnyje vienas iš sutuoktinių puola, kitas ginasi, o vėliau jie keičiasi vaidmenimis. Bet ginantis žmogus visiškai nesugeba suprasti kito žmogaus požiūrio. Jis ieško sau pateisinimo ir paprastai jų atranda toliau kaltindamas partnerį ir klijuodamas etiketes.

  Abu partneriai galų gale jaučiasi nepatenkinti: ir problema neišspręsta, ir barnis kilo. Kartais tik vienas iš sutuoktinių laikosi tokio elgsenos stereotipo. Tuomet barnis – tai beveik monologas su indų daužymu, durų trankymu, lagaminų krovimu (savo ar partnerio).

  Žmonės, pripratę prie tokio „bendravimo“ stiliaus, dažnai sako, kad nelabai moka ką nors kita. Atrodytų, „viską supranta“, bet... negali. Bet ar iš tikrųjų taip yra?

  Kažkam iš tikrųjų sunku susilaikyti, ypač „sprogiems“ cholerikams. Tiesa, jie lengvai užsižiebia, bet lygiai taip pat lengvai ir ataušta. Tačiau ne visuomet kaltinti reikia temperamentą. Kartais žmonės leidžia sau taip elgtis nuoširdžiai manydami, kad taip yra geriau: suirzimas išliejamas, o ne kaupiamas. Ir štai čia slypi klaida.

  Taip, suirzimas išliejamas. Bet kur? Ant partnerio, mylimo žmogaus. Ir dabar jo viduje ta suirzimo energija, kuri taip pat reikalauja išėjimo. Jūs to siekėte? Ir dabar partneris arba išsilies ant jūsų, sukurdamas barnių „ydingą ratą“, arba paslėps pyktį savyje taip kenkdamas savo sveikatai.

  Ir vienas, ir kitas variantas toks pat blogas. Kartais tam, kad būtų liautasi reaguoti į agresiją, reikia tiesiog suprasti, kad tai yra iš tiesų blogas konfliktų sprendimo būdas. Reikia patikėti, kad būtent toks „itališkas“ aiškinimosi būdas gali sunaikinti jūsų santykius. Ir jei būtent to siekiate – galite ir toliau sakyti, jog „norite susilaikyti, bet negalite“ ir toliau šaukti ant partnerio.

  Jei jūsų tikslas – santykių išsaugojimas, tuomet stenkitės pasikeisti. Barniai aiškinantis santykius – tai vienas iš blogiausių variantų, kuriuo problemos ne sprendžiamos, o tik pagilinamos. Barnių, be abejo, neturėtų matyti vaikai. Juos stipriai traumuoja matymas, kad jų šeima „ne kartu“, be to, jie taip pat gali įsisavinti neefektyvų problemų sprendimo būdą.

  Ginčijatės?

  Pora, konfliktas
  © Corbis/Scanpix

  Kirilas ir Algė, sutuoktiniai „su stažu“, sako, kad niekada „nesiaiškina santykių“, o tik aptaria problemą. Šeimoje vyrauja pasitikėjimas ir pagarba, auga ramūs vaikai. Be to, jie laikosi auksinės taisyklės – niekuomet neaptarinėti rimtų problemų po 21:00, o taip pat jei akivaizdu, kad vienas iš sutuoktinių serga ar yra pavargęs.

  Tai kuo gi skiriasi barnis nuo konstruktyvaus ginčo? Taigi, konstruktyvaus ginčo požymiai.

  1. Partneriai jaučia pagarbą vienas kitam ir išsakomoms nuomonėms;

  2. Jie pasirengę išklausyti vienas kito požiūrį;

  3. Jie supranta, kad ginčo tikslas – išspręsti problemą;

  4. Jie kalba tik apie problemą, nenukreipdami pokalbio į asmeninių vieno ar kito savybių apsvarstymą. Jei problema susijusi būtent su charakterio bruožais, tai partneriai sako ne „Tu blogas“, o „Tu pasielgei blogai“, kuo nepažeidžiama savigarba ir suteikiama erdvės pasitaisyti;

  5. Jei laikomasi visų taisyklių, tai abu partneriai jaučiasi patenkinti, tai pozicija, kuomet laimi abu.

  Tokiu būdu ginčytis galima netgi matant vaikams, tai išmokys juos spręsti problemas civilizuotu būdu. Ir, be abejo, netgi konstruktyvaus ginčo neverta pradėti, jei jūs ar jūsų partneris jaučiasi pavargęs, ligotas.

  Esant tokios būklės mes prasčiau save kontroliuojame ir ginčas gali tapti skandalingu barniu. Net jei abu grįžtate namo tik po 22:00, mokykitės ginčytis kultūringai. Galbūt tam reikės daugiau savikontrolės, bet ji verta pastangų.

  Norint sugebėti konstruktyviai ginčytis, reikia to mokytis. Kaip ir daugelis kitų dalykų, mokėjimas taip spręsti problemas – tai socialinis įgūdis, kurio neįmanoma įgyti be praktikos. Todėl ginčykitės, bet nesileiskite į barnius.

  Kaip elgtis konflikto metu?

  Meilė, pora, amžius
  © Corbis/Scanpix

  Jei suprantate, kad ginčas tampa barniu, galima pasinaudoti keletu nestandartinių ėjimų, kurie padės barnio išvengti su minimaliais nuostoliais. Svarbiausia – įsiaudrinus nepamiršti, kad yra priemonių konfliktui nuslopinti.

  1. Prieš trečią

  Tikriausiai prisimenate, kaip vaikystėje riejosi jūsų tėvai, bet pakakdavo jums prieiti ir jie vienbalsiai išreikšdavo nepasitenkinimą jumis? Tai ir yra „trečio kalto“ metodas. Galite jį panaudoti, bet jokiu būdu ne prieš vaikus.

  Pabandykite barnio metu užsiminti apie kokį nors bendrą pažįstamą (pvz. politiką), kurio atžvilgiu jūsų nuomonė yra vienbalsiai neigiama. Pamatysite, kad jūsų tarpusavio nepasitenkinimas gerokai sumažės.

  2. Daugiau humoro

  Pasistenkite prajuokinti partnerį, net jei jums visai nejuokinga. Kažkas emocijas bando išreikšti pantomima, o kažkas prisimena anekdotą „į temą“, kažkas padaro ką nors netikėtai kvailo, bet juokingo. Jei abu nusijuokėte, tai tarpusavio nepasitenkinimas pradės slopti.

  3. Rašykite laiškus

  Šis būdas skirtas tiems, kas jau visai rimtai susipjovė. Kartais tai, ką sunku išsakyti garsiai, galima parašyti. Gerai, jei tai bus tikras laiškas, parašytas rašikliu ant popieriaus. Bet kraštutiniu atveju tiks ir elektroninis laiškelis (nors jis kur kas mažiau vertingas).

  Jei ryžotės rašyti tokį laišką, gerai jį apgalvokite. Kalbėkite apie savo jausmus, stenkitės, kad kaltinimų partnerio adresu būtų kuo mažiau. Laišką būtinai pabaikite optimistiškai.

  Barnis – tai abipusis procesas. Pripažinkite savo klaidas ir atsiprašykite. Deja, daugelis žmonių tvirtai įsitikinę, kad atsiprašinėdami jie save žemina. Bet iš tikrųjų, mokantys atsiprašyti ir pripažinti savo klaidas sukelia pagarbos jausmą, nes atsiprašymas byloja, kad tai – drąsus ir mąstantis žmogus.

  Jūsų atsiprašymas gali padėti partneriui pripažinti ir savo neteisumą – juk daugiau jis nebekaltinamas, vadinasi, jam gintis nebereikia.

 • Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
  Populiariausios nuomonės
  Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Orai: malonu nebus (2)

  Nuo savaitės vidurio orai subjurs: plūstels mišrūs krituliai, pūs nemalonus vėjas . Naktimis...

  Ką kitąmet būtinai turi padaryti valdantieji: įvardijo valstybininkų algas ir vaiko pinigus (179)

  Kitąmet galimybių didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir socialines išmokas bus,...

  Tokia naktis būna tik dukart metuose: prasideda didžiojo lūžio laikotarpis (57)

  Pavasario lygiadienis mūsų protėviams buvo svarbus gamtos reiškinys bei mitinis laikotarpis, o...

  Prekybos centre du pirkėjai įsivėlė į konfliktą: apsaugininkui trūko kantrybė (67)

  Tarp dviejų pirkėjų sostinės Žirmūnų mikrorajone esančiame prekybos centre kilusį konfliktą...

  Monika Garbačiauskaitė-Budrienė: per tai perėjo BBC, turės pereiti ir LRT (235)

  Naująja LRT generaline direktore antradienio popietę išrinkta politikos apžvalgininkė Monika...

  Kauniečiai apie pergalę lėmusį kėlinį: priėmėme teisingus sprendimus (5)

  „Žalgiris“ iškovojo svarbią pergalę Eurolygoje. Kauniečiai namuose nugalėjo Milano „AX...

  Šaras po pergalės prieš „Armani“: kodėl nepakovojus dėl namų pranašumo? (23)

  Kauno „Žalgiris“ (16/11) ilgąją Eurolygos savaitę pradėjo pergale. Antradienį savo namų...

  18 metų Putino: kaip nuo 2000-ųjų pasikeitė Rusija (301)

  2000 metais atrodė, kad Maskvos ir Vakarų santykiai gerėja. Žmonės iš diskų ir kasečių...

  Stebėtinai išraiškinga katė: pažiūrėkite, kiek emocijų ji moka parodyti (2)

  Rexie – tai išraiškinga trejų metų katytė. Stebėtina, kiek daug emocijų ji geba parodyti -...

  Prancūzai išduoda savo bagetę (4)

  Prancūzai neištikimi savo bagetei: pernai Prancūzijoje pirmą kartą parduota daugiau mėsainių...