Žmonės ilgus metus bando nutraukti tokius santykius, o iki tol prireikia ilgų metų supratimui, kad santykiai yra „toksiniai“. Tad į kokius nerimą keliančius signalus vertėtų atkreipti dėmesį? Pasirodo, tokie santykiai turi keletą standartinių simptomų.

Parazitavimas

Jaučiatės tarsi kinų darbuotojas garsios tarptautinės kompanijos fabrike, kuris dieną ir naktį darbuojasi, o tuo tarpu jūsų antroji pusė visiškai patenkinta gyvenimu – įgyvendina savo vaikystės svajones, pramogauja, lipa karjeros laiptais, nesuka per daug sau galvos dėl materialiosios darbo pusės? Patikrinkite, su kuo gyvena jūsų partneris – su jumis ar su tais patogumais, kuriuos jam sukuriate? Pasakykite, kad išeinate iš savo gerai apmokamo darbo į kukliau apmokamą, tačiau tokį, kur pagaliau galėsite atskleisti savo talentus. Arba praneškite, kad nuo šiol nebegalėsite visų darbų nudirbti be pagalbos, juolab kad tuo metu jūsų antroji pusė leidžia sau ilsėtis prie kompiuterio. Partnerio ar partnerės reakcija pasakys daugiau už bet kokius žodžius.

Išjuokimas ir nuolatiniai pykčiai

„Jis – geras žmogus, tiesiog jo humoro jausmas yra savitas“, „Jis paprasčiausiai buvo prastos nuotaikos“ – kiek pateisinimų esame pasirengę sugalvoti žmogui, su kuriuo gyvename, net jeigu jis kasdien gadina jums nuotaiką grubiais juokeliais ir konfliktais tiesiog tuščioje vietoje! Panašaus pobūdžio santykiai gali būti nesveiki tiesiogine to žodžio prasme. Neurofiziologai išsiaiškino, kad nuolatinis socialinis stresas skatina dviejų baltymų išsiskyrimą organizme, o šie baltymai provokuoja uždegimus ir medžiagų apykaitos sutrikimus. Nuolatinis santykių aiškinimasis su partneriu ar kitais artimais žmonėmis gali baigtis depresija, širdies ligomis ar net onkologiniais susirgimais. Pagalvokite, ar tai adekvatus mokestis už gyvenimą su šiuo žmogumi.

Neįmanoma pasikalbėti apie problemas

Jeigu jūsų antroji pusė net girdėti nenori apie tai, kad reikia kažką keisti, tai byloja, kad jis jaučiasi pakankamai komfortabiliai. Tačiau jeigu jūs vistiek jaučiate, kad santykiuose iškilo problemų, tai požymis, kad jūsų sąjunga nėra harmoninga – kol vienas mėgaujasi, kitam yra blogai. Tokie santykiai kuo toliau, tuo labiau bus nuodijami nesupratimu ir nenoru išklausyti kitą žmogų. Jeigu neįmanoma prisibelsti iki partnerio širdies, tai kelia nusivylimą ir pojūtį, kad atsidūrėte gyvenimo aklavietėje.

Neapykanta sau ir nelaimingumo pojūtis

Dar vienas svarbus požymis, kad įstrigote „toksinių“ santykių voratinklyje – kylantis nepasitenkinimas savimi. Kai šalia yra žmogus, kuris nuolat jūsų neįvertina, jūs anksčiau ar vėliau pradedate galvoti, kad antroji pusė yra teisi – jūs tikrai nepasižymite talentu, esate nuobodi ir beviltiška asmenybė. Kartais psichika bando mums pasufleruoti, kad esame kelyje į katastrofą. Pavyzdžiui, mokslininkai nustatė, kad daugelis merginų, sergančių nervine anoreksija, girdi „vidinį balsą“, kuris jas skatina vienaip ar kitaip elgtis.

Šis vidinis balsas dažnai neleidžia joms pasveikti, palaiko su merginomis iliuzinį „pokalbį“ niūriomis ir jokio džiaugsmo nekeliančiomis temomis. Psichologai nusprendė išsiaiškinti, ką šis „balsas“ merginoms dažniausiai sako. Tam specialistai išnagrinėjo merginų laiškus, dienoraščius ir literatūros kūrinius (pasakojimus ar eilėraščius). Psichologus gauti rezultatai nustebino – visur pagrindinis leitmotyvas buvo santykiai. Ir dažniausiai net ne su antrąja puse, o su mama, draugėmis ar artimais giminaičiais. Būtent šie nesveiki santykiai tapo svarbiausia anoreksijos išsivystymo priežastimi.


Bendros ateities nematymas

Puikus gerų santykių bruožas – stabilumo ir pasitikėjimo partneriu jausmas. Net jeigu jūs gyvenate su karo korespondentu, kurio namuose nebūna po kelis mėnesius iš eilės, jūs tikrai galite kurti bendrus planus ir matyti bendrą ateitį. „Toksiniuose“ santykiuose viskas kitaip – jus sieja ne bendra ateitis ir net ne bendra dabartis, o tik praeitis – jūs stengiatės rasti pateisinimą, kodėl vis dar esate kartu – tai tik kažkokie šilti penkerių ar dešimties metų senumo prisiminimai. Jeigu galvoti apie bendrą ateitį kažkaip nejauku, o kartais netgi baisu – tai pats tikriausias požymis, kad jūsų santykiai nuodija jums gyvenimą.

Manipuliavimas

Kas verčia žmogų likti tokiuose santykiuose, net jeigu jis seniai suprato, kad atsidūrė aklavietėje? Tyrimą atlikę Kanados mokslininkai tvirtina, kad atsakymas paprastas – baimė likti vienam. Būtent dėl šios baimės vyrai ir moterys ir toliau gyvena su partneriais, kurie patyliukais žlugdo jų asmenybes. Svarbiu momentu yra ir tai, kad „toksinis partneris“ dažniausiai jaučia (arba visiškai supranta) savo antrosios pusės baimę būti paliktai ir stengiasi pasinaudodamas šia baime išsireikalauti kokių nors naujų sąlygų, kurioms esant jis pasirengęs išsaugoti sąjungą. Kaip žinia, valdžia gadina daugumą – kuo didesnė jūsų priklausomybė nuo „toksinio“ partnerio, tuo įžūliau ir egoistiškiau jis elgsis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (121)