Negalima nuneigti to, kad daugumai vyrų ir moterų ypatingai didelį rūpestį kelia įvairūs skelbiami prieštaravimai apie santuokinį gyvenimą. O kyla jie dėl idealizuotų įvaizdžių, kuriuos kuria masinės informacijos priemonės arba lūkesčių, atsirandančių dėl kultūrinio paveldo. Tačiau šio prieštaringumo keliama problema beveik be išimčių kelia moters vietos santykiuose klausimą.
Statula viešajame sode

Ką reiškia šiais laikais būti vyru? Vyro figūra išlieka silpna ir miglota, faktiškai užtemdyta istorinių, socialinių ir kultūrinių tyrimų, kuriuose dėmesys sutelkiamas į besikeičiantį žmonos vaidmenį.

Tačiau šis dėmesio disbalansas sukuria iliuziją. Visi metraščiai, vaizduojantys konkuruojančius vyro ir žmonos vaidmenis, stulbinančiai kontrastuoja su dokumentacijos, skirtos išskirtinai vyrams, trūkume. Vyrų reikalavimai atrodo nekintantys palyginus su besikeičiančiais, didėjančiais ir besiplečiančiais moterų lūkesčiais.

Vyras primena stacionarią figūrą, tokią kaip statula viešajame sode, kuri atrodo nykstanti nepermaldaujamo, keliaujančio moters judėjimo fone. Beveik nematomas ir akivaizdžiai statiškas vyro kaip aprūpintojo, globėjo ir patriarcho įvaizdis yra, kaip ir statula, pagarbos ir viešo valdžios pripažinimo reikalavimo atspindys. Vyrų vaidmuo išlieka pagarbos ir valdžios apraiška net ir tuomet, kai ji yra nepastebima.

Idėja, kad moterys gali pakeisti savo kaip žmonos vaidmenį ir tuo pačiu naujai apibrėžti santuoką šiuolaikinėje kultūroje, tuo pat metu nepakeičiant vyro vaidmens, sukuria miražą, netikslų gyvenamojo kraštovaizdžio atspindį ir suteikia klaidingą vilties pojūtį.

Tai panašu į paliepimą bėgti vieną koją prikalus prie žemės arba dalyvavimą lenktynėse su kažkuo, kas nesuvokia, kad jam bus įteikta estafetės lazdelė ir liepta bėgti. Bet kuriuo atveju jūs nelaimėsite ir dėl bendravimo stokos nebus ką kaltinti.

Moterys vis dar mano, kad jos viską gali padaryti geriau vienos (taip, kaip jos gamina maistą ir maitina kitus). Ši potekstė yra simbolinė lyčių vaidmenų ir funkcijų prasme.

Tai ne vyras – tai mano sutuoktinis

Jis ir ji

Tradiciniame mūsų kultūros herojuje mes matome vyrą, kuris visų labiausiai nori būti laisvas. Tradicinė herojė yra moteris, kuri gali apriboti jo svajones apie laisvę. Kyla klausimas, ar kuris nors iš judviejų vertina tai, kas lieka po to, kai iš sutuoktinio atimamas vyras? Ar susituokdamas vyras praranda savo identitetą?…

"Geri" vyrai dažnai galiausiai atrodo kaip James Dean’o herojus filme “Rebel Without a Cause” (“Maištas be priežasties”) – skausmingai nusilpninti, dėvintys prijuostę ir renkantys indų šukes.

Kitais žodžiais tariant, toks juokelis kaip “Ji ne ponia, ji mano žmona,” buvo laikomas standartiniu. Frazė “Tai ne vyras – tai mano sutuoktinis” yra tabu greičiausiai dėl to, kad tai yra tiesa: vyras Vakarų kultūros prasme yra “nuvyrinamas”, kai susituokia. Vietoj vyro jis tampa sutuoktiniu; santuoka yra procesas, kurio metu vyrystė pakeičiama šeimyniškumu.

Jeigu tapimas nuotaka yra socialiai aprobuotų moteriškumo ritualų įteisinimo kulminacija ir karūnuojamas kaip tradicinių moteriškumo ritualų pasiekimas, tai tapimas vyru (sutuoktiniu) yra vyriškojo seksualumo paneigimas, ritualizuotas pririšimas prie namų to, kuris pagal bet kurį užkoduotą pavyzdį turi būti “laisvas”.

Pats “laisvės” klausimas yra diskusijų apie vyrišką garbę centre, aptariant egzotiškumo privilegijas prieš buitiškumą. Ir vyrai, ir moterys pirmenybę teikia vyrams, kurie yra laisvi nuo vedybinio jungo; 1988 metais sociologų atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad susituokusius vyrus abiejų lyčių atstovai vertino žemiau nei vienišus “absoliutaus vyriškumo”, “intelektualinių pasiekimų”, “emocinės stimuliacijos” ir “kūrybiškumo” prasmėmis.

Tad gal visai neverta vesti?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Darbo imigrantus išnaudojantis vergvaldys – nepažabojamas (164)

Važiuodamas į Vokietiją tolimųjų reisų vairuotojas Aleksandras Šeško tikėjosi užsidirbti,...

Dešimtmečio byla gali pasikartoti: gudrūs žaidimai pakišo vienus ir atrišo rankas kitiems (20)

Nesenoje parlamentinių tyrimų istorijoje yra pavyzdžių, kai teisėsaugos tyrimus dubliuoti sumanę...

Antradienį vykstančių į Lenkiją laukia patikros (74)

Valstybės sienos apsaugos tarnybos ( VSAT ) pareigūnai antradienį prie sienos su Lenkija surengs...

Penki dalykai, kurių nekartosiu naujuose namuose – asmeninė patirtis (89)

Prieš dvejus metus įsigijau pirmuosius savo nuosavus namus ir teko išspręsti nemažai jų...

Ką galime kiekvienas mūsų padaryti, kad nesusirgtume storosios žarnos vėžiu genetika lemia tik 10 proc. (15)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad pagal Higienos instituto duomenis,...

Mįslingas incidentas Rusijoje: patvirtino smarkų radiacijos padidėjimą (81)

Rusijos meteorologinė tarnyba patvirtino Europos agentūrų kiek anksčiau perduotą informaciją...

Tiksinti bomba: dar vienam Europos regionui gresia katastrofa (26)

Bosnijos serbų lyderis Miloradas Dodikas nori, kad Serbų Respublika trauktųsi iš Bosnijos ir...

Plikledžio pasekmės – per avariją Klaipėdoje žuvo BMW vairuotojas (40)

Antradienį, 7.32 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Kim Kardashian ir Kanye Westo namą už 18 mln. dolerių nusipirko buvusi Ukrainos generalinio prokuroro sekretorė (8)

Ukrainos generalinio prokuroro Sviatoslavo Piskuno sekretorė Marina Akton nupirko iš Kim Kardashian...

Vokietijos specialistų naudotų automobilių ataskaita: „Volkswagen Tiguan“ po 100 tūkst. kilometrų (12)

DELFI su žurnalu „ Auto Bild Lietuva “ tęsia straipsnių seriją, kuriais kviečia skaitytojus...