aA
Daugeliui žmonių yra tekę užmegzti vienokius ar kitokius romantiškus santykius su kolegomis. Dalis tokių santykių baigdavosi vestuvėmis, dalis – skyrybomis su tuometiniais sutuoktiniais ir panašiai. Kai kam tokie romanai buvo kupini nusivylimų, o kai kam – priešingai, labai patiko. Tačiau daugeliui įdomu, kokios yra tarnybinio romano perspektyvos.
© Corbis/Scanpix
Vyresnės kartos mėgstamame filme „Tarnybinis romanas“ viskas vaizduojama gerokai supaprastintai: gyvenimo užmirštas pavaldinys ir, švelniai tariant, nelabai maloni viršininkė po daugelio nemalonių momentų vienas kitą pamilo.

Iš vienos pusės atrodytų, kad jausmai lyg ir pavaizduoti, tačiau santykių smulkmenų ir to, kaip tie santykiai baigiasi – nėra.

Socialinių tyrimų duomenimis, apie 58 proc. biuruose dirbančių asmenų buvo užmezgę bent vieną tarnybinį romaną, kas penktas iš jų po tokių romanų vedė (kas trečia ištekėjo) savo kolegę(-ą).

Su vadovais ar pavaldiniais susitikinėjo 19 proc. biuro darbuotojų, nuo kolektyvo santykius sėkmingai slėpti sugebėjo 26 proc., nesėkmingai santykius slėpė 10 proc., mylėjosi darbo vietoje – 23 proc. darbuotojų.

O dauguma Europos šalių gyventojų išreiškė norą panaudoti savo darbo vietą seksui.

Tokius skaičius galima paaiškinti labai paprastai: darbe praleidžiame daugiau laiko nei namie ar bet kur kitur. Stresai, nuovargis, prasta nuotaika – visa tai verčia mus ieškoti kokio nors atokvėpio kolegų rate.

Šiame straipsnyje nebandysime vertinti prievartos užsiimti seksu iš vadovo pusės ar seksualinio priekabiavimo tarp darbuotojų.

Vertinsime tik tokias situacijas, kuomet kolegos intymius santykius užmezga abipusiu sutarimu. Tokių santykių moralės klausimas taip pat nebus sprendžiamas.

Įsivaizduokime situaciją. Išvaizdus jaunuolis, dirbantis gretimame kabinete, nuolat rodo jums dėmesio ženklus.

Iš pradžių jo per daug nepastebėdavote (gražiai moteriai dėmesį rodo visi vyrai), bet vėliau jis tapo atkaklesnis, o jums pasidarė įdomiau – ir galų gale jis pasiūlo po darbo pavakarieniauti kartu.

Reikia manyti, visiems suprantama, kuo visa tai baigiasi. Ir štai kitą dieną jūsų žvilgsniai darbe vėl susitinka. Nejaukumo jausmą keičia smalsumas ir simpatija, jūs vėl ir vėl susitinkate, ir pamažu tai tampa tarnybiniu romanu.

Iš karto kyla klausimų. Ar ilgam? Kuo tai baigsis? Aš jam – tik žaisliukas, ar... Ir dar – ar verta tarnybinį romaną slėpti?

Slėpti ar ne – tai visų pirma priklauso nuo vadovybės. Kai kuriose bendrovėse kategoriškai draudžiami bet kokie romantiški santykiai tarp darbuotojų.

Kartais už tokias nuodėmes netgi grasinama atleidimu. Argumentuojama tai ganėtinai paprastai: santykiai trukdo darbui, kolektyve kuria nesveiką nuotaiką.

Bet jei vadovybė netrukdo tokiems romanams, tai vis vien negalima vienareikšmiškai teigti, kad tokius santykius reikia rodyti viešai.

Pirmoji priežastis – nemalonūs gandai, kurie akimirksniu pasklinda tarp kolegų. Antra priežastis – juk ir patys nenorite, kad jūsų asmeninis gyvenimas visiems būtų perregimas kaip stiklas.

Savaime suprantama, tokie niuansai nesvarbūs jei tai nėra paprastas romanas, o rimti santykiai arba jei jūsų nervai tvirti ir bendradarbių nuomonė nedaug jus tejaudina.

Taigi, visi išankstiniai dalykai aptarti, o dabar kyla svarbiausias: kokie yra įmanomi tarnybinio romano raidos scenarijai?

1. Tai bus seksas kelis kartus

Tokie santykiai užsimezga maždaug taip.

Įmonės vakarėlio metu jūsų kolega staiga jumyse įžvelgė beprotiškai patrauklią moterį bei pradėjo aktyviai jums asistuoti.

Jūs, beje, taip pat jį vertinate ganėtinai teigiamai, todėl po nesaikingos alkoholio dozės priimate jo pasiūlymą palydėti jus iki namų. Kas bus vėliau – susipraskite patys.

Tačiau vargu ar tokio scenarijaus atveju galima būtų tikėtis ko nors daugiau nei paprasčiausio sekso – greičiausiai panašios „pažintys“ jūsų kolegai nėra naujovė. Ir tokių pažinčių tradicijos jis atsisakyti nežada.

Kaip atpažinti?

Būkite pasiruošusi tam, kad kitą dieną jis pradės asistuoti kitai bendradarbei. Todėl prieš stačia galva neriant į šį liūną pagalvokite, ar gerai pažįstate tą žmogų? Ar iš tikrųjų jums norisi nuotykių? Jei šiuo metu jus domina tik adrenalino dozė, tai tokį variantą pasirinksite ir be mūsų patarimų.

2. Tai bus trumputė intrigėlė

Ji gali prasidėti kaip ir ankstesniame scenarijuje, nuo elementaraus pasiūlymo užplikyti kavos ar pavaišinti cigarete.

Dažniausiai tokie santykiai įsiplieskia netikėtai, nustebindami ne tik aplinkinius, bet ir pačius įsimylėjėlius. Deja, per kelias dienas įsižiebusi aistra lygiai taip pat greitai ir užgęsta.

Jūs netgi nespėjote tinkamai pažinti vienas kito, nors kartu leidote nemažai laiko.

Kaip atpažinti?

Kalbant apie santykius, vienas kitam neteikiate jokių garantijų. Netgi nesakote ar jūsų gyvenime figūruoja dar koks nors artimas žmogus. Tiesiog vienas iš kito gaunate tai, ko norite.

Nei vienas neskubate įsileisti kito žmogaus į savo gyvenimą: nežinote, nei kaip gyvena jūsų kolega, nei kuo jis domisi.

3. Tai bus tik santykiai darbe

Daugelis darbe sau porą susiranda dėl to, kad ten praleidžia daug laiko.

Kai kam patinka mylėtis darbe (nors statistika byloja, kad vadovybė nė nesvarsčiusi už tokius pokštus iš darbo atleistų 80 proc. atvejų), o kai kam tiesiog patinka flirtas ir bučiniai tokiose vietose, kurios nėra tam skirtos.

Kai kas apskritai derina savo „ne darbo“ santykius su tarnybiniu romanu.

Savaime suprantama, rimtai kalbėti apie tokį „romaną“ neįmanoma. Tokio tipo santykius galima užmegzti su kas penktu bendradarbiu – ir vadovybė per daug neprieštaraus.

Kaip atpažinti?

Jūsų bendradarbis retai jums skambina ne darbo metu, nekuria bendrų planų laisvadieniams, atostogoms ir išsisuka, kuomet užsimenate jam apie tai, kad ateinantį savaitgalį jums labai reikės žmogaus, galinčio padėti perstumti pianiną.

Net jei jis nevedęs, galite nustebti sužinojusi, kad jam jūsų santykiai – ne kas kita, kaip tik aštrus prieskonis nuobodžioms darbo dienoms.

Dėl to iš pat pradžių apibrėžkite žaidimo taisykles: tai jūsų tarnybinis romanas ir ne daugiau. Jei jums norisi santykius perkelti į kitą lygį – pasikalbėkite apie tai atvirai. Tai geriau nei kurti planus, kurie vėliau žlugs.

Spręskite, kas jums geriausia. Gali būti, kad jums pačiai reikalingi tie aštrūs prieskoniai pilkiems šiokiadieniams.

4. Tai bus ilgalaikiai santykiai

Ilgalaikių santykių tarp bendradarbių pavyzdžių – gausybė. Ir susiklosto jie labai skirtingai.

Apie sėkmingus finalus pakalbėsime vėliau. Kol kas – apie tai, kokia gali būti tokių santykių baigties priežastis.

Visų pirma, visas jūsų gyvenimas bendradarbiams bus viešai matomas. Antra, svarbiausia gyvenimo dalimi taps darbas (ir nesibaigiantys pokalbiai apie darbą), kas vargu ar gali nudžiuginti. Trečia, anksčiau ar vėliau kuris nors iš jūsų pradės pavydėti partnerio koketėms kolegėms ar vyriškiems bendradarbiams. O ten, kur prasideda pavydas, baigiasi jausmai ir meilė.

Kaip atpažinti?

Kažkuriuo metu jūs su savo kolega staiga pajuntate, kad jums taip gera būti kartu, jog pasibaigus darbo dienai neskubate išsiskirti.

Neretai apsilankote vienas pas kitą, jus sieja bendra praeitis: bendros atostogų nuotraukos, prisiminimai, apskritai – istorija. Žinote apie jo gimines ir artimuosius, o šie žino apie jus.

5. Šie santykiai baigiasi vestuvėmis

Tai ir yra sėkmingasis scenarijus, apie kurį jau užsiminėme. Nesvarbu, kokia tiksliai buvo jūsų artimesnės pažinties pradžia, nesvarbu, kas buvo prieš tai.

Jei nusprendėte susieti savo likimus, vadinasi, nuoširdžiai vienas kitą mylite ir įveikėte visus sunkumus.

Kaip atpažinti?

Turite galybę bendrų planų: aptarinėjate ne tik artėjančių atostogų, bet ir povestuvinės kelionės maršrutus. Jums patogu partnerio draugijoje, gerai žinote savo mylimojo privalumus ir trūkumus, jokie jo įpročiai jūsų netrikdo.

Greičiausiai esate pažįstami ne pirmą mėnesį ir jau išgyvenote tą sudėtingą periodą, kuomet jūsų kolegos sužinojo apie jūsų romaną ir su malonumu jį apkalbėjo. Jūsų santykių niekaip nepaveiks aplinkinių pokštai ir bandymai įgelti, pasitikite vienas kitu.

Tačiau, kaip byloja statistika, tikimybė, kad tarnybinis romanas baigsis santuoka, nėra tokia jau didelė. Todėl jei nesugebate atsispirti kolegos kerams, neverta iš karto įsivaizduoti Mendelsono maršo ir baltos suknelės: pabandykite santykius vertinti paprasčiau, kaip žaidimą.

Visgi vyrams tarnybinis romanas – tai greičiausiai laiko stūmimas, lengva partnerių paieška, o ne tikri jausmai, apie kuriuos svajoja kiekvienas žmogus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Močiutės netekusi vilnietė sukrėsta: dėl popiežiaus vizito laidotuves teko nukelti (44)

Popiežiaus Pranciškaus vizitas daugeliui lietuvių tapo tikra švente, tačiau artimą žmogų...

Šimonytė: nebuvo nė vieno atvejo, kai būčiau parodžiusi poniai Starkevičiūtei duris (37)

Seimo narė Ingrida Šimonytė savo santykius su buvusia Europos Parlamento nare Margarita...

Pietų Kinijos jūroje – naujas incidentas: kinų ekspertas kalba apie tiksinčią bombą (13)

Kinijos vyriausybė neleido Honkonge prisišvartuoti JAV karinių pajėgų laivui. Incidentas...

Indijos bendrovės Rokiškyje žada tikrą perversmą – daugiau kaip pusantro tūkstančio darbo vietų investuos 200 mln. eurų (2)

Dvi Indijos bendrovės į skardinių ir tekstilės gamyklas Rokiškyje numato investuoti beveik 200...

Ušacko ultimatumas Gabrieliui Landsbergiui: tai primena gerai surežisuotą spektaklį atnaujinta 13.52 (261)

Trečiadienį kandidatas į prezidentus Vygaudas Ušackas viešai kreipėsi į Tėvynės Sąjungos -...

Patvirtintas kovos su kylančiomis kainomis planas: aštriausių pasiūlymų nebeliko papildyta Skvernelio komentaru (156)

Trečiadienį Vyriausybė apsvarstė planą, kaip didinti konkurenciją maisto produktų srityje bei...

Nemalonumai Klaipėdoje – vėjas verčia medžius (4)

Kaip įspėjo metereologai, rugsėjo 26 dieną pūs stiprus ir gūsingas vėjas. O dieną Lietuvoje...

STT pradėjo tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo Registrų centre (1)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) trečiadienį pranešė, kad pradėjo ikiteisminį tyrimą...

Tikriausiai niekada nesusimąstėte, ką gali prekės pakuotė (1)

Pakuotės vaikų produktams, kurias galima spalvinti, gėrimų skardinės pakuotės, šviečiančios...

47-erių Daina Bosas papasakojo, kaip rūpinasi savo grožiu ir kokių patarimų turi dukrai (22)

Kiekviena moteris turi savo asmeninių grožio ritualų, kuriuos jos gauna ir perduoda iš kartos į...