aA
Neištikimybei tikriausiai tiek pat metų, kiek ir žmonijai. Apie ją rašė senovės filosofai, ji minima Biblijoje: gyvenimas žengia į priekį, o apgaulė vis taip pat lydi jį, pridarydama daugybę nemalonumų.
Vyras ir dvi moterys, meilė, neištikimybė
© Corbis/Scanpix
Tarp gausybės santuokoje kylančių problemų neištikimybė, ko gero, viena skausmingiausių.

Iš pradžių vyrai būdavo ištikimi žmonoms, nes turėjo žinoti, jog augina tikrai savo vaikus.

Visais laikais pagrindinis santuokos įstatymas buvo ištikimybė. Nors santuoka iš meilės laikoma idealia, daugelyje visuomenės sluoksnių tuokiantis meilė nebuvo privaloma sąlyga.

Vis dėlto neištikimybės ir ištikimybės sąvokos išliko aktualios. Šiuolaikinei šeimai meilė – svarbus santuokos pagrindas, neretai vienintelis jos motyvas. Todėl išdavystė gali suardyti santuoką arba sukelti rimtą jos krizę.

Ištikimybė – įsipareigojimai santuokos partneriui. Ji sutvirtina ne tik santuokinę, bet ir bet kokią kitą sąjungą. Visada buvo kultivuojama ištikimybė tėvynei, karinei pareigai, idealams. Neištikimybė buvo laikoma gėda ir prilyginama išdavystei.

Santuokinė neištikimybė – prieštaravimų, konfliktų pasekmė, turinti daugybę psichologinių motyvų. Neretai ji sugriauna šeimyninį gyvenimą. Žmogų į neištikimybę pastūmėja nusivylimas šeimyniniu gyvenimu. Tačiau kaip ir kodėl taip atsitinka, kaip pradinis meilės jausmas virsta abejingumu, neprielankumu ir net neapykanta? Kai kada sutuoktiniai būna neištikimi „sveikose“ šeimose arba ištikimi yrančiose. Šeimų konsultantų praktikoje neištikimybės problema – kas ketvirtas atvejis. Jos priežastys dažniausiai būna tokios.

1. Nauja meilė. Ši neištikimybės priežastis būdinga šeimoms, kuriose meilė iš pat pradžių buvo nestipri arba jos apskritai nebuvo. Tai – racionalios ir priverstinės santuokos, paremtos nauda, tradicijomis, vienatvės baime ar kitokiais sumetimais.

2. Kerštas. Kai kurie žmonės taip nori atkeršyti už sutuoktinio neištikimybę, kad susigrąžintų savo pačių orumą.

3. Paniekinta meilė. Tokia neištikimybė pasitaiko santuokose, kuriose nėra atsakomojo jausmo. Vienas sutuoktinis kenčia, nes jo meilė nepriimama, į ją neatsakoma. Tai skatina ieškoti kito partnerio, kuris atsakytų į jausmus. Kai kada neištikimasis nemyli naujojo partnerio, tačiau atsiliepia į šio jausmus, užjausdamas be atsako jį mylintį žmogų.

4. Naujų meilės išgyvenimų paieška. Tokia neištikimybė būdinga ilgai kartu gyvenantiems sutuoktiniams, kurių jausmai išblėso. Ją gali skatinti ir filmuose matyti „gražaus gyvenimo“ pavyzdžiai, noras išbandyti seksualinę laisvę.

5. Kompensacija. Šis neištikimybės tipas leidžia žmogui kompensuoti meilės santykių stygių, atsirandantį dėl ilgo išsiskyrimo, sutuoktinio ligos ar kitokių apribojimų.

6. Šeimos iširimas. Šiuo atveju neištikimybė – faktiškai naujos šeimos kūrimas, kai ankstesnė dėl vienokių ar kitokių priežasčių jau nebelaikoma šeima.

7. Atsitiktinis ryšys. Tokia neištikimybė būna nereguliari, ją išprovokuoja tam tikros aplinkybės (apsvaigimas nuo alkoholio, patogi proga, partnerio atkaklumas ir kt.).

Neištikimybė ne tik kelia grėsmę šeimos vientisumui, paliečia sutuoktinių bei asmeninio orumo jausmus. Ją lydi stiprus pavydas, kuris jau savaime turi ardomąjį poveikį.

Išgyvenimai priklauso nuo to, ar dažnai tai pasitaikydavo praeityje. Išdavystė labiau sužeidžia patiklų ir atsidavusį žmogų, kurio moralei ji yra svetima.

Kai kuriems žmonėms labai svarbi partnerio atgaila, atviras paaiškinimas. Jeigu apie išdavystę sužino tretieji asmenys ir jeigu jie įsikiša, tai tik pablogina padėtį.

Neištikimybės sukelto skausmo gilumas labiausiai priklauso nuo meilės partneriui dydžio ir baimės jį prarasti. Tada iškyla dilema, ar partneriui apie tai pasakoti. Suprantama, kad neištikimasis jaučia sunkumą širdyje ir nori jo atsikratyti. Kartais kaltės jausmas toks stiprus, kad žmogus netgi nori būti nubaustas, kad tik atsikratytų šios naštos.

Jis nori ja pasidalinti su partneriu. Tačiau nesusimąsto, ar pastarasis pajėgs tai pakelti. Taip pat reikia numatyti partnerio reakciją – jūsų prisipažinimas jį smarkiai sužeis, įžeis, jis pasijus išduotas bei pažemintas. Ne kiekvienas žmogus sugeba atleisti išdavystę arba niekada jos neprikišti. Tačiau mylintis žmogus, matydamas nuoširdžią atgailą, gali viską atleisti. Daugelis tokią situaciją išgyvenusių šeimų tapo dar stipresnės, suvokusios, kokie brangūs yra jų santykiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Motina dėl su buvusiu vyru gyvenančios dukros beldžiasi į tarnybų širdis: specialistai grėsmės nemato (9)

Buvusi žurnalisto Tomo Čyvo žmona Jurgita Motiejūnaitė kreipėsi į DELFI ir pateikė Vaiko...

Kada sprogs NT burbulas: ekspertai turi skirtingas nuomones (15)

Kuomet vis garsiau kalbama apie galimai artėjančią krizę, ekonomistų nuomonė kiek išsiskiria...

„Apačių“ prezidentas: ar šis titulas Skverneliui dar pasiekiamas? (69)

Pastaruoju metu, kilus vyriausybės krizei, premjeras Saulius Skvernelis , užuot gesinęs laužą,...

Problema, kuri plinta kaip virusas: nekaltas žodis gali sugriauti gyvenimą

Seime politikai įžeidinėja vieni kitus, valdiškų įstaigų ir įstaigėlių vadovai žemina savo...

Po protesto akcijos mokytojai lieka ŠMM: nuotaikos dabar kitos (1430)

Prieš protesto akciją ministerijoje budintys mokytojai su ašaromis akyse kalbėjo, kad nuotaika...

Priežastys, dėl kurių darbuotojai nusprendžia keisti darbą: dažniausiai – ne dėl algos (5)

Talentų lojalumas yra kritiškai svarbus organizacijos veiklos tęstinumui. Įmonės, prarasdamos...

Psichologas įvardijo dovanas, kurioms išleidžiama daugiausiai pinigų, bet mažiausiai džiugina jų gavėjus (1)

Dovanojimas ir dovanų laukimas mums visiems pažįstamas ir geidžiamas. Tačiau turbūt kiekvienas...

Taupyklės ir sankcijos: kaip subyrėjo rublio ir naftos kainų ryšys (144)

Pastarąjį kartą žaliavinės naftos kainos staigiai smigo žemyn 2015 metų pabaigoje, patraukdamos...

Jurga Klimaitė-Riebling nusivylė šventiniu Vilniumi: žinau, kodėl sostinės eglutė gavo į skudurus (69)

Šiemet kalėdinis laikotarpis daugeliui lietuvių sukėlė ne tik džiugias emocijas, bet ir...

Didelė dalis nežino, kad yra alergiški kasdien vartojamiems produktams: Unikauskas siūlo pasitikrinti patiems (10)

Tam tikru momentu savo gyvenime kiekvienas žmogus gali patirti jautrumą maistu, LRT TELEVIZIJOS...