aA
Neištikimybė. Kartais ji nujaučiama, kaip audra. Ją pranašauja slogi tyla, tvyranti tarp dviejų žmonių, keista įtampa, abejingumas, "užtrukimai darbe" ir t.t. Tačiau kartais tai trenkia kaip griaustinis iš giedro dangaus, kaip viesulas, sudaužydamas į šipulius viską, kuo tikėjote ir išmušdamas pagrindą jums iš po kojų. Kodėl? Kaip tai galėjo atsitikti? Kaip aš to nepastebėjau? Ir dar daug kitų klausimų, kurie kartais lieka ir neatsakyti.
Kaip tu galėjai?
Šios srities ekspertė ir tyrinėtoja Estroff Marano meta iššūkį viskam, ką jūs manote žinantys šia tema ir atsako į klausimus.

Kokios charakteristikos žmonės yra labiau linkę užmegzti meilės romanus?

Tai žymiai taikliau apibūdina vyrus. Daugelis moterų tiki, kad jeigu mylite savo partnerį, tai jūsų netgi nesudomins romanas; taigi jei kažkas užmezga slaptus meilės ryšius, moteris supranta, kad šis žmogus nebemyli savo partnerio, o myli žmogų, su kuriuo užmezgė naujus ryšius. Tačiau mano atlikti tyrimai rodo, kad yra daug vyrų, kurie myli savo žmonas ir mėgaujasi puikiu seksualiniu gyvenimu namuose, tačiau niekuomet neatsisako nuotykių už šeimos ribų. Iš tikrųjų 56 % mano apklaustų vyrų, kurie turėjo nesantuokinių lytinių santykių, teigė, kad jų santuokos yra laimingos. Tuo tarpu moterų tarpe skaičius buvo tik 34 %. Štai kodėl aš darau tokias išvadas.

Kodėl?

Žiūrėdama iš savo moteriškosios pozicijos aš maniau, kad, jei vyras užmezga meilės ryšius, tai reiškia, kad jo santuoka siaubinga ir kad namuose nepatenkinami jokie jo poreikiai. Mano supratimas buvo tradicinis: “padaryk taip, kad vyras namuose jaustųsi toks laimingas, kad jam nereikėtų nukrypti į šalį”. O tai, žinoma, visą atsakomybės naštą perkelia ant moters pečių. Tačiau aš išsiaiškinau, kad moteris gali būti kuo puikiausia, o vyras vis tiek ieškos "gyvenimo paįvairinimo", jei tai yra jo vertybių sistemoje, jei tokia buvo jo šeima arba tokia jo psichodinaminė struktūra.

Kartą aš sužinojau, kad mano pažįstamas vyras, santuokoje išgyvenęs 40 metų, neseniai mirė, o jo žmona be galo sielvartavo, nes jų santuoka buvo nepriekaištinga. Jis buvo jos meilužis, draugas, jos parama. Jai nepaprastai jo trūko ir aš maniau, kad jų gyvenimas buvo graži istorija. Kai apie tai papasakojau savo vyrui, jis pradėjo keistai šypsotis. Aš paklausiau - kodėl? Jis man papasakojo, kad vieną dieną, pietaudamas su vaikais užmiesčio restorane, pamatė tą vyrą, įeinantį su žavinga blondine. Pamatęs mano vyrą, jis tuojau pat apsisuko ir išėjo.

Kaip tai jus paveikė?

Man buvo įdomu, ką tai reiškė. Ar jis visą gyvenimą kvailino savo žmoną ir iš tikrųjų jos nemylėjo? Kaip galima būti susituokus 40 metų ir galvoti, kad turite puikius santykius? Aš supratau, kad slapti meilės ryšiai gali reikšti ne tai, ką aš maniau.

Kitas neteisingas įsitikinimas buvo “hidraulinės pompos teorija” – kad, sakykime, seksui yra ribotas energijos kiekis. Pagal šį įsitikinimą, jei jūsų partneris turi seksualinius ryšius už namų ribų, jis nebenorės sekso namuose. Tačiau kai kurie žmonės namuose tampa dar aistringesni tuomet, kai turi ir nesantuokinių lytinių santykių. Mane pribloškė vieno vyro prisipažinimas, kad, grįžęs namo iš meilužės, jis dar labiau geidžia savo žmonos nei kada nors anksčiau, nes meilės romanas jį labai sujaudina. Tai privertė mane suabejoti “pompos” teorija.

Meilužiai

Daugelis mūsų įsitikinimų apie aplinkinių elgesį priklauso nuo to, kaip mes viską suprantame patys. Vyras, kuriam nukrypimas į šalį asocijuojasi su seksu, nesupras, kaip jo žmona gali būti su kuo nors kitu susieta emociškai be seksualinio ryšio. Iš kitos pusės moterys nesupranta, kaip jų vyrai gali būti su kažkuo susiję seksualiai, neturėdami užmegzto emocinio ryšio. Mes partnerio elgesį sutapatiname su savo galimu elgesiu panašioje situacijoje. Aš tai vadinu “tariamo panašumo klaida”.

Kokius jūs atlikote neištikimybės tyrimus?

Mano tyrimas, paskelbtas "Psychology Today" žurnale, buvo paremtas klausimais apie seksą. Tirdama sutuoltinių pasitenkinimą šeima ir romantika, aš analizavau duomenis atsižvelgdama, į nesantuokinio sekso efektą, santuokos trukmę ir lyčių skirtumus. Aš atradau milžiniškus lyčių skirtumus.

Vyrai, ilgą laiką gyvenantys santuokoje ir turintys nesantuokinių ryšių su kitomis moterimis, savo santuoka buvo patenkinti, o moterys, ilgai gyvenančios santuokoje ir užmezgusios nesantuokinius ryšius, savo vedybiniu gyvenimu buvo priešingai – labai mažai patenkintos. Tačiau neseniai susituokę vyrai, turintys meilužes, buvo žymiai mažiau patenkinti santuoka. Romanas yra žymiai rimtesnis, jei jis atsiranda ankstyvoje santuokos stadijoje.

Ar romanas reiškia seksą?

Kartais neištikimybė reiškia tik seksą. Tai labiau galioja vyrams. Atliktame tyrime 44% vyrų, turinčių nesantuokinių ryšių, teigė, kad jie tik šiek tiek emociškai artimi savo meilužėms arba visiškai neartimi; taip teigiančių moterų buvo tik 11%. Oralinis seksas neabejotinai reiškia seksą. Kai kurie sutuoktiniai žymiai labiau pergyvena dėl to, kad partneris su meiluže mylėjosi oraliniu būdu nei paprastu; tiesiog tai atrodo daug intymiau.

Ką reiškia neištikimybė?

Neištikimybė reiškia, kad tu paėmei kažką, kas turėjo būti mano – emocinį ar seksualinį artumą – ir tai atidavei kažkam kitam. Aš maniau, kad mūsų santykiai ypatingi, o dabar tu juos suteršei; tai nebėra taip ypatinga, nes tuo, kas mums labai brangu, tu pasidalinai su kitu žmogumi. Lyčių skirtumai visgi egzistuoja. Vyrai jaučiasi labiau išduoti, kai jų žmonos mylisi su kitu vyru, o moterys jaučiasi labiau išduotos tuomet, kai jų partneriai užmezga emocinius ryšius. Vyrus į gabalus drasko įsivaizdavimas, kad jų partnerė mylisi su kitu vyru.

Žinoma, kad moterys nenori, kad jų vyrai mylėtųsi su kita moterimi, tačiau joms lengviau susitaikyti su vienos nakties nuotykiu nei su ilgalaikiais santykiais, kuriuose vyras su kita moterimi dalinasi visais meilės išraiškos būdais.

Kodėl romanai taip giliai žeidžia?

Ar galima atleisti?

Todėl, kad jūs turite tam tikrus lūkesčius, susijusius su santuoka. Aš pasirenku kažką ir tas kažkas pasirenka mane; mūsų vertybės vienodos; mes abu nusprendėme apsiriboti išskirtiniais santykiais net ir tuo atveju, jei iškils tam tikros problemos. Mes mylime vienas kitą ir todėl aš esu saugi.

Kai sužinote, kad jūsų partneris buvo neištikimas, tuomet viskas, kuo tikite, subyra į šipulius. Ir jūs turite iš naujo atstatyti pasaulį. Faktas, kad jūs to nesitikėjote, kad šis atsitikimas neįėjo į jūsų lūkesčius, ir sukelia traumuojančią reakciją. Tai sugriauna viltį arba lūkesčius, kad su kitu žmogumi galite būti tuo, kuo iš tikrųjų esate?

Taip. Romanai nereiškia tik sekso. Svarbiausia yra išdavystė. Asmuo, turintis ilgalaikius nesantuokinius ryšius, gyvena dvigubą gyvenimą. Tuomet jūs sužinote viską, kas vyko jūsų partnerio gyvenime ir suprantate, kad nieko apie tai nežinojote: jie keitėsi dovanomis, rašė vienas kitam laiškus, drauge keliavo tuomet, kai manėte, kad vyras komandiruotėje.

Sužinojusi apie visas intrigas ir apgavystes, kurios vyko tuomet, kai jūs įsivaizdavote, kad jūsų santykiai kuo puikiausi, pasijuntate taip, lyg gyvenimas subyrėtų į šipulius. Štai kodėl daugelis žmonių tuomet išsitraukia kalendorius ir stengiasi sudėlioti visus trūkstamus taškus: “kas iš tikrųjų vyko tuomet, kai išvažiavai į vaistinę ir paskambinęs pasakei, kad sugedo mašina ir negrįši tris valandas?”

Ar tai būtina?

Taip, norint išgyti. Nes kiekvieną kartą, patyrus traumą, dalis išgijimo priklauso nuo visos tiesos sužinojimo. Tornado aukos įvykius prisimena dar ir dar kartą – “kai prasidėjo audra, aš buvau savo kambaryje…” – taip mėginama suprasti, kas atsitiko ir kaip tai atsitiko. “Ar mes matėme juodus debesis? Kaip mes to nenumatėme?”

Ir taip žmonės kartoja ir prisimena įvykius tol, kol jie nebekelia destruktyvių jausmų?

Taip. Iš tikrųjų kartais žmonės būna labiau sukrėsti tuomet, jei prieš sužinant viskas buvo gerai. Kai išduotas sutuoktinis sako: “Aš nežinau, ar kada nors vėl galėsiu pasitikėti savo partneriu,” jį reikia nuraminti ir pasakyti jam, kad kitą kartą, kai pajus artėjančią audrą, jis galės pasitikėti savo instinktais. Tačiau jei žmogus manė, kad viskas puiku, kaip sužinoti, ar tai vėl nevyksta iš naujo? Tai gąsdina...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (83)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (57)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Bloomberg ekspertas: su Vokietijos skola dedasi kažkas neaiškaus (19)

Krentantis Vokietijos vyriausybės skolos pajamingumas – klasikinės „atsitraukimo“ strategijos...

Skandalų centre vis atsiduriantis Juozas Statkevičius: mane su purvais maišo, o kai numirsiu prie paminklo gėles dės (63)

„Net ir sijono siuvimą pakylėjau iki meno lygio, perlipau šalies ribas ir išėjau į...

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės Atnaujinta 02.00 val. (467)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

Maištas laive: pasaulio čempionato žvaigždės kaunasi ne tik baseine, bet ir teismo salėje

Tarptautinė plaukimo federacija ( FINA ) priversta tramdyti sukilimą, įsiplieskusį jos panosėje....

Visai netoli šaudynių vietos Strasbūre esantis lietuvis žurnalistas: neaišku, ar viskas baigėsi (50)

LRT žurnalistas Adomas Šimkus, esantis Strasbūro centre, visai netoli tos vietos, kur buvo...

Į Lietuvą atkeliauja šalto oro masė: sinoptikai žada galingą sniego porciją (8)

Trečiadienį vėjas pasirinks šiaurės, šiaurės rytų kryptį, pradės stiprėti - pajūryje iki...

Profesoriaus Stuko rekomenduojamas trejetukas: šis supermaistas ypač naudingas dabar

Kale kopūstai , goji uogos, chia sėklos – super maisto titulą užsitarnavę tolimų šalių...