aA
Kaip neseniai pareiškė grupelė pasipiktinusių europiečių, Santa Klausas yra neteisėtai užvaldęs kalėdinę rinką. Jo gausiai naudojamas atvaizdas išstumia ir Kūdikėlį Jėzų, ir angelus. Nuo mažens mums pažįstami Betliejus ir senis su raudonais rūbais - kas tai ir kam tai?
Santa Claus
Įdėmiai įsižiūrėjus, galima pastebėti keistą dalyką: štai krikščioniška šventė, kurios metu kviečiama prisiminti Išganytoją, atleisti vienas kitam nuodėmes, būti geru ir dosniu - ir staiga kažkoks senas geradarys su rogėmis ir maišu, kuris veža tau dovanas - kaip tai dera? Susikaupimas ir gerumas - ir staiga kažkoks beprotiškas prisivalgymas bei dovanų pirkimo karštligė…

Istorija liudija, kad Kalėdų Senio prototipas - vienas Bizantijos vyskupas, kuris paslapčia vakarais nešiodavo neturtingiems vaikams dovanėles. Norinčių gauti dovanėles niekad netrūko, todėl Europoje Kalėdų Senio idėja paplito žaibišku greičiu. Ir visi vaikai ėmė jo laukti. Nors Europoje niekas niekada nepamiršdavo ir kitos šios šventės reikšmės - Kūčių ir Jėzaus Kristaus gimimo. Su Betliejumi, pirmąja žvaigžde ir po kiek laiko ateinančių trijų Karalių.

Kalėdų eglutė

Kas vyksta ir vyko Kūčių vakarą? Žmonija paskendusi blogyje. Visur viešpatauja apgavystės ir pasileidimas. Viskas parduodama. Romoje paleistuvystės. Sinagogose demagogija. Tvarką palaiko tuometinis NATO analogas - geležiniai romėnų legionai. Pranašai sako, kad ateis išsigelbėjimas. Yra viltis ir laukimas, kad gims naujas žmonijos gelbėtojas, ir sako jau seniai.

Ir štai artėja pirmieji mūsų eros metai. Pranašai sako: tuoj - tuoj. Toliau pateka pirmoji žvaigždė ir kyla džiaugsmas, kad jis gimė. Žmonija bus išgelbėta… Ilgi lauktas išganymas atneša žmonėms viltį. Po trisdešimt trejų metų Kristus pradės savo meilės mokymą, kuriuo patikės iš pradžių dvylika, po to milijonai žmonių. Reikia tik palaukti…

Taigi, kažkas tarp šių įvykių – Kristaus gimimo ir Kalėdų Senio atvykimo- yra bendra. Todėl, kad šiomis šaltomis gruodžio dienomis mes laukiame. Laukimas yra labai svarbi dvasios būsena. Ji pasyvi. Joje mes laukiame kažko kito - aktyvaus ir dosnaus. Stipraus ir viską žinančio. Jis ateis ir apdovanos. Jis nusileis ir išgelbės. Vaikai rašo Kalėdų Seniui laiškus. Juose jie prašo dovanų. Žmonės bažnyčiose meldžiasi ir prašo įvairiausių dalykų- sveikatos, gyvybės, sielos ramybės sau ir kitiems.

Ir vaikai, ir suaugę žmonės elgiasi panašiai – jie prašo su viltimi.

Kalėdinė eglutė

Kokia jų vilčių kaina? Už ją jie pasižada būti geri. Todėl, kad ir Kalėdų Senis, ir Dievas yra viską matantys ir viską žinantys. Jie be jokios abejonės žino, kas darosi žmonių širdyse. Kiek jose blogio ir gėrio. Kiek jose nuoširdumo ir melo. Kurie iš jų tiki ir kurie ne.

Ir jei vaikai stengiasi prieš Kalėdas būti geri, tai ir tikintys suaugę stengiasi būti geri. Labai tikintys stengiasi būti geri visą laiką. Tačiau dauguma žmonių negali tokiais būti visą laiką. Galima pastebėti, kad ypač prieš Kūčias suaugusių žmonių sielose pabunda meilė ir atleidimas. Instinktyvus noras būti geru.

O kas gali garantuoti, kad už tai tu ką nors gausi? Niekas. Paklaus vaikas savo tėvų: o kaip tas Kalėdų Senis sužino, kur aš gyvenu? Tėveliai mykia kažką neaiškaus. Paklaus vaikas: o kaip jis įeina pro duris? Tėveliai kalba kažką apie kaminą. Kas jau visai netinka žmonėms, kurių namuose kaminų nėra. Gal Kalėdų Senis įlenda ppro rozetę? Gal. O kaip jis suspėja pas visus vaikus? Tėvai sako: atstok.

Suaugę net ir nebando klausti tokių pat dalykų pas kunigą. O kaip Dievas pastebi, ką aš darau? Ar jo akys kaip rentgenas? O kaip vyko nekaltasis Marijos pradėjimas? Kiek mėnesių ji nešiojo? Ar Kristus turėjo bambagyslę? O kodėl Kristus užsiėmė tik viena maža žydų tauta?

Kunigas nieko į tai neatsakys arba atsakys formaliai. Iš esmės atsakymas čia tik vienas: tai paslaptis. Todėl šis vaikų ir suaugusių gerumas negali būti logiškai pagrįstas. Jis gali būti pagrįstas tik tikėjimu.

Todėl Kalėdų šventės yra dar tikėjimo šventė. O psichologine prasme tikėjimas - tai užtikrintumas dalykais, kurių nesimato ir tuo, kad tavo norai būtinai išsipildys.

Kalėdų senis

Atkreipkime dėmesį, kad ši situacija visai priešinga veiklai, atsakomybei ir žinojimui. Veiklos žmogus labiau pasikliauja savo apgalvotu ir apskaičiuotu žinojimu, o ne tikėjimu. Viltis jam - durnių motina. Pasyvus laukimas - žmonijos bėda. Jam nepatinka tas ilgesingas stovėjimas ar klūpėjimas prašant malonės. Jį nuo tokių dalykų pykina.

Veiklaus žmogaus svajonė - kad visi žmonės taptų tokiais, kaip jis. Kad jie suprastų, jog norint kažką turėti: sveikatą, turtą, ramybę - reikia pačiam kažką daryti. Kad niekas, koks jis bebūtų visagalis ir visažinantis, nesirūpins žmogumi labiau, nei jis pats rūpinasi savimi. Ir netgi toks vienas rusų šiuolaikinis ezoterikas Muldašovas, pagarsėjęs savo ekspedicijomis į Himalajus, teigia, jog žmonija dabar turi kapanotis pati: garsi rytiečių mantra “Om”, pasirodo, reiškia ne ką kitą, o “realizuokite save patys”. Kitaip sakant, kol kas nesitikėkite pagalbos iš Aukščiausiojo ir sukitės, kaip išmanote…

Veikliam ir apsukriam žmogui Kalėdų Senis - jis pats. O Gelbėtojas Jėzus - tūkstančiai žalių. Pinigai ji gelbėja ir gelbės.

Tačiau kas atsitiktų, jei visi žmonės staiga taptų atsakingais pragmatikais ir racionaliai mąstančiais pesimistais?

Iš žmonių gyvenimo po truputį išnyktų prasmė. Viską žinoti, numatyti ir padaryti galima, tačiau kam? Kad pragyventi savo pačių sukurtą sotų gyvenimą, prigimdyti panašių į save veiklos žmonių ir palaikyti savo giminės tęsimą? O kam visa tai?

Kalėdų eglutė

Tuomet Kūčios ir Kalėdos virsta beprasmišku prisivalgymu ir mieguistu sėdėjimu prie stalo. Uždirbk kelis tūkstančius dolerių - ir kokia prasmė juos suvartoti?

Gyventi tiesiog tam, kad gyventum ir vartotum, žmogus gali. Tačiau tokį gyvenimą lydi slegiantis tuštumos ir beprasmybės jausmas. Gyvenimas be Dievo ir be Kalėdų Senio virsta egzistavimu, kuriame nelieka tikslo.

O būti geru ir laukti su viltimi, kad tave ir visą žmoniją apdovanos ir išgelbės, nes mes sukurti nežinomam tikslui - čia jau atsiranda prasmė. Tikslų tikslas. Užuomina šiam tikslui yra ta, kad žmonės turėjo gelbėti Kristų. Kad vaikai turi padėti senam Kalėdų Seniui išlipti iš rogių. Kad ne tik mums reikalinga Aukščiausioji Dvasia, bet ir mes jai dėl kažko reikalingi. Tokia yra bažnytinių aukų ir misterijų prasmė - kai duodi savo turto, maisto ar gyvybės dalį Aukštesniajai jėgai. Jei jai to reikia - vadinasi, aš reikalingas.

Tada mūsų sielose atsiranda harmonija ir vidinė ramybė. Ir mums reikia, ir mes reikalingi. Štai kokia nauja Kalėdų reikšmė. Galbūt tai ne tik besaikis vartojimas, bet ir savo reikalingumo kitiems įrodymas. Kurio paprasčiausia forma - į spalvotą popierių vyniojama dovana. O aukštesnė forma - meilė. Jei meilė neateina, tiks ir dovana. Nesvarbu, kiek ji kainuoja. Svarbu, kad ją vyniodamas, jautiesi reikalingas. Ar reikalingas tik tiems, kuriems dovanoji? Ar reikalingas Kalėdų Seniui? Ar reikalingas Jėzui Kristui?

Štai čia atsakyti mes kol kas negalime. Tai paslaptis. Tačiau kai tas dovanojimas įvyksta, mūsų širdis džiaugiasi. Ir tai ženklas - Kalėdų Stebuklas įvyko.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Profesorius Ambrozaitis – apie karantino švelninimą: per anksti atleidus vadeles, epidemija persiris į antrą fazę (248)

Gydytojas infektologas, Vilniaus universiteto Medicinos universiteto profesorius Arvydas...

Lietuvos gamyklose mažėja užsakymų: didžiausias iššūkis – ką daryti su darbuotojais (54)

Užsakymų mažėja, o kai kur stringa ir tiekimas. Su tokia realybe susiduria Lietuvoje veikiančios...

Po Šimašiaus pasipiktinimo – naktinis SAM paaiškinimas: mobilieji punktai bus uždaryti tik 2 dienas atnaujinta 00:10 val. (642)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius socialiniame tinkle užsiminė apie dar vieną papiktinusį...

Klaipėdoje nuo šeštadienio apribojama universitetinės ligoninės veikla (28)

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas vėlyvą penktadienio vakarą savo feisbuko paskyroje...

Po ambasadorės pasibaisėjimo kaukių kainomis, „Norfa“ atkerta: gal galite padėti nupirkti pigiau? (786)

Ina Marčiulionytė , Lietuvos ambasadorė Kinijoje, savo paskyroje „Facebook“ pasidalijo...

Orai: termometrų stulpeliai šoktelės aukštyn (3)

Šeštadienio dieną vyraus nepastoviai debesuoti orai , giedresnis bus rytas ir vakaras, dieną...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono (91)

Penktadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Baltarusijos žiniasklaida: užteks, situacija jau ir taip nukeliavo per toli (273)

„Niekas nepasikeis. Nekris naftos kainos. Nebus šuolių akcijų biržoje. Netgi ledynai nepradės...

Vašingtoną apkaltino piratavimu: „konfiskavo“ Vokietijai skirtą kaukių siuntą (58)

Jungtinės Valstijos perėmė Bankoko oro uoste į Vokietiją išsiųstų Kinijoje pagamintų...

Kita karantino pusė: tokių degalų kainų vairuotojai nematė jau seniai (133)

Nors karantino metu gyventojams patariama laiką leisti namie, o transporto srautai smarkiai...

|Maža didelių žinių kaina