aA
Belgijos psichoterapeutė Esther Perel interviu psychologies.ru įspėja poras, kuriose partneriai yra itin artimi, itin įsimylėję: „Seksualinė trauka reikalauja atstumo.“
Asociatyvioji nuotr.
Asociatyvioji nuotr.
© Shutterstock

– Įprasta manyti, kad seksualinė trauka neatsiejamas nuo meilės...

– Mus tikino, kad jos eina ranka rankon, kyla ir silpsta kartu. Tačiau vis dažniau matau poras, kur partneriai myli vienas kitą, bet nebenori užsiimti seksu. Dar skaudžiau, kai geidžia ko nors trečio. Jiems nesuprantama, kodėl geismas įsiliepsnoja svetimam žmogui, bet ne tam, kurį myli. Jie kenčia, nes buvo įsitikinę, kad meilė garantuoja ir seksualinį troškimą. Tačiau meilė egzistuoja ten, kur jaučiamas saugumas, kur viskas pažįstama. Geismas gi reikalauja netikėtumo, nustebinimo.

– Kodėl šiuolaikinės poros susiduria su tokiais sunkumais?

– Romantiniu idealu grindžiama santuokos samprata tikina, kad mylimasis yra vienintelis žmogus, kuriam galima viską pasakyti, kuris suteiks viską, ko tik nori. Mes norime iš jo gauti tai, ką senovėje žmogui suteikdavo bendruomenė. Artumo poreikis anksčiau nebuvo koncentruojamas į vieną žmogų, turintį išvaduoti mus nuo egzistencinės vienatvės. Jis buvo paskirstytas skirtingiems žmonėms.

Mes ieškome poroje aistros, emocinio saugumo, socialinės padėties. Būtent dėl tokios įsimylėjėlių izoliacijos dviese ir slopsta seksualinis troškimas.

– Bet mes, palyginti su seneliais, kurie augo kartu, vedė vienas kitą, dirbo greta, turime tikrai daugiau erdvės, esame labiau savarankiški...

– Erdvė, kurią, atrodo, turime, – tik įsivaizduojama. Kažkada viename name kartu gyveno trys kartos, tačiau šioje gausioje šeimoje kiekvienas turėjo savo erdvę, savo mintis. O ką šiandien sako į mane besikreipiančios poros? „Jis nekalba su manimi“, „Ji man nesako, ką jaučia“, „Aš niekada nežinau, apie ką jis galvoja“... Mes būtinai norime žinoti apie kitą viską, kategoriškai reikalaujame visiško apsinuoginimo. Asmeninė erdvė nebeegzistuoja.

Specialistė: vis dažniau matau poras, kur partneriai myli vienas kitą, bet nebenori užsiimti seksu
© Shutterstock

– Kodėl atsiranda toks atstumo trūkumas?

– Dėl saugumo poreikio. Norėdami prisijaukinti išorines grėsmes ir savo baimę, slepiamės po artumu. Bet geismui reikia atstumo, skirtybių. Seksualinė trauka – gyvybiškai svarbi jėga, leidžianti jaustis gyviems. Vaikui ji prasideda nuo noro tyrinėti, atrasti. Tai – aistra naujiems dalykams, smalsumas, nuotykių poreikis. Jei tėvai slopina šį potraukį, jie užgniaužia patį gyvenimą.
Poroje vyksta panašiai: seksualinė trauka neapsiriboja vien seksu. Ji grindžiama pasikartojančiu noru atrasti partnerį. „Jei esu pernelyg tau artimas, nieko tavyje nematau, netrokštu. Šiandienėms poroms nereikia dvasinės liepsnos, jos ją turi. Bet norint degti ugniai reikia oro...

– Ar ne todėl geismas vėl sugrįžta, jei partneris ima dairytis į kitą asmenį?

– Trokšdamas kito vyro ar kitos moters partneris atkuria distanciją. Be to, svetimavimas paleidžia vieną galingiausių seksualinio troškimo variklių. Partnerio žvalgymaisi į kitą sukelia erotinius jausmus, nes turiu vėl siekti būti išrinktas. Partnerio „žvalgymaisi“ mums įrodo, kad jis yra laisvas žmogus, turintis neatimamą individualumą. Tai gąsdina, bet ir jaudrina.

– Kodėl taip sunku išlaikyti seksualinį potraukį?

– Nes tuose pačiuose santykiuose turime patenkinti ir saugumo, ir nežinomybės poreikį. Nes seksualinis troškimas kelia meilei grėsmingas emocijas: pavydą, agresiją. Nes baimė trukdo mums atsiskleisti asmeniui, nuo kurio taip stipriai esame priklausomi.

Mes pamirštame, kad seksualinis potraukis ir erotika turi būti puoselėjami, nes kitaip jie išnyksta. Ir pagaliau todėl, kad mūsų troškimai dažnai būna nukreipt ne į partnerį, o į darbą, draugus, vaikus.

Pažiūrėkite, ką galime padaryti norėdami pasimatyti su draugais! Kaip padedame savo vaikams, kaip ieškome to, kas galėtų juos pradžiuginti. Žaidžiame su jais, bučiuojame, apkabiname. Jei bent pusę šio dėmesio skirtume partneriui, seksualinis potraukis nesloptų.

Specialistė: vis dažniau matau poras, kur partneriai myli vienas kitą, bet nebenori užsiimti seksu
© Shutterstock

– Vadinasi, seksualinio potraukio susigrąžinimas neapsiriboja vien erotika?

Seksas be geismo visada egzistavo: paklauskite daugelio kartų moterų, kurios mylėjosi iš pareigos! Tiesa, tuomet visuomenė, bažnyčia, šeima joms nurodė vieną pareigą: gimdyti vaikus. Šiandien gi nebeegzistuoja nei sutuoktinių pareigų, nei socialinių įsipareigojimų tęsti giminę. Perėjome prie santuokinio modelio, kur seksualiniai santykiai grindžiami tik seksualiniu potraukiu, kurį reikia puoselėti.

– Jeigu seksualinį potraukį maitina trūkumai, ar įmanoma ilgai geisti to, kuris yra šalia?

– Žinoma, kad neįmanoma trokšti to, ką turi. Bet kas mes tokie, kad būtume tikri, jog kitas mums priklauso iki gyvenimo pabaigos? Tai – pagrindinis klausimas, kurį reikia užduoti sau.

3 pratimai... atitolti

1. Paklauskite savęs, kokiose situacijose jus ypač traukia partneris. Pamatysite: tai yra būtent tie momentai, kai suvokiate jį (ją) kaip atskirą asmenį, nesusijusį su jumis. Būtent erdvėje, skiriančioje jus vienas nuo kito, kyla geismas.

2. Paimkite popieriaus lapą, padalykite jį į du stulpelius. Kairėje pusėje parašykite: „Kai galvoju apie meilę, galvoju apie...“; dešinėje – „Kai galvoju apie seksą, galvoju apie...“. Užrašykite žodžius, vaizdus, asociacijas. Ar skirtingose skiltyse užrašėte skirtingus dalykus? Pagalvokite, ką tai gali reikšti.

3. Sukurkite el. pašto adresus ir rašykite laiškus partneriui tarsi jis būtų ilgam išvykęs. Toks susirašinėjimas sukurs distanciją, pseudoanonimiškumą, leidžiantį pasirodyti kitokiam, nei susitikus ryte virtuvėje.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
2.5926

Top naujienos

Į nekilnojamojo turto rinką grįžo ilgai nematyti spekuliantai: įspėjama dėl dirbtinai keliamų kainų LB siūlo keisti įstatymus (60)

Gyventojams šiandien būstus perkant greičiau nei juos spėjama statyti, nekilnojamo turto rinkoje...

Įspūdingas praėjusio finalo pakartojimas sudėliojo aštuntfinalio poras skirti trys 11 m baudiniai (39)

Trečiadienį vėlai vakare baigėsi Euro 2020 grupių etapas, po kurio paaiškėjo visos...

Užkalnis. Gyvenimas jau per geras ir eina dar geryn (415)

Kartais būna taip, kad apsidairai, ir matai, kad viskas tiesiog taip puiku, kad geriau mes nesame...

Lietus su perkūnija niekur nedings: sinoptikai žada permainingus orus (8)

Šiandien per Lietuvą lėtai slinks atmosferos frontas. Dienos pradžia bus gana saulėta ir sausa,...

Audra atkeliavo į Lietuvą: stichija Kaune vartė medžius PAGD: su stichija susiję apie 50 pranešimų (187)

Kaip ir žadėta, per Lietuvą birželio 23-osios vakarą slenka audros debesys. Nors didžiųjų...

Incidentas Pabradėje: migrantai sukėlė riaušes, pasieniečiai panaudojo ašarines dujas, aidėjo šūviai papildyta (552)

Trečiadienį vakare VSAT Užsieniečių registracijos centre (URC) Pabradėje apgyvendintiems...

Į bedugnę svirusią Vokietijos rinktinę paskutinę akimirką nutvėrė atsarginis UEFA uždrausta vaivorykšte prieš vengrus mojavo protestuotojas (148)

15 metų trukęs Joachimo Lowo reichas Vokietijos nacionalinėje komandoje vos nesibaigė bent...

Po vartininko liapsuso pakrikę slovakai patyrė ispanišką egzekuciją ir praleido tolyn Ukrainą (59)

Paskutinis Europos futbolo čempionato grupių etapo vakaras virto asmenine Slovakijos rinktinės...

Chris Kay, P R Sanjai | D+

Didžiausia vakcinų gamintoja pasaulyje patiria rimtų problemų: gaisras buvo tik pradžia

Virtinėje pasaulio šalių, nuo Bangladešo iki Nepalo ir Ruandos, kur fiksuojami koronaviruso...