aA
Galbūt sutuoktiniai, kurie dar prieš santuokos sudarymą nusprendę slėpti savo santuoką, nusikalsta, nes de facto iš anksto apsisprendžia nepripažinti santuokos sakramentalumo, t.y. neliudyti pasauliui per Santuokos sakramentą išreikštos Kristaus ir Bažnyčios meilės paslapties.
Santuoka
Kunigas Algirdas Jurevičius mėnraštyje "Naujasis Židinys-Aidai" nagrinėja Lietuvos Respublikos ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios požiūrį į santuoką kaip instituciją ir jos registravimo peripetijas.

"Kartą palaiminęs Bažnyčioje santuoką, pasakiau jaunavedžiams, kad paštu jiems atsiųsiu dokumentą, reikalingą civiliniam jų santuokos įregistravimui. Truputį nustebau išgirdęs atsakymą, kad jiems nereikalingas joks dokumentas, nes jie esą neregistruos savo santuokos civiliškai", - rašo A.Jurevičius.

Kokios priežastys skatina sutuoktinius taip elgtis? Pasak autoriaus, ekonominiai interesai: vienišos motinos gali pretenduoti į didesnes pašalpas, o našliai pensininkai - našlystės pensijas. "Prieš Dievą jie jaučiasi teisūs, nes gyvena su "šliūbu", nors valstybės institucijoms jie tėra viengungiai arba našliai. Kaip vertinti teologiškai ir morališkai Bažnyčioje sudarytą ir nuo visuomenės slepiamą santuoką?" - klausia A.Jurevičius.

Pasak autoriaus, valstybės institucijos, remdamosi Konstitucija, taip gyvenančius "jaunavedžius" gali patraukti baudžiamojon atsakomybėn, nutraukti jiems neva priklausančias priemokas ir pašalpas ir net pareikalauti grąžinti jiems neteisėtai išmokėtus pinigus. "Nenorėdami turėti tokių problemų, tik bažnyčioje besituokiantys jaunavedžiai stengiasi per daug nesiafišuoti ir kuo mažiau atkreipti kitų dėmesį. Dažniausiai jie priima Santuokos sakramentą kitoje parapijoje, kartais dalyvaujant tik liudytojams ir mažam patikimų draugų būriui", - pažymi A.Jurevičius.

Jeigu valstybės institucijai (pvz., "Sodrai") kyla įtarimas dėl to, kad konkrečių asmenų santuoka galėjo būti sudaryta bažnyčioje, ji kreipiasi į parapiją su paklausimu. Autorius teigia, kad kunigas atsiduria dviprasmiškoje padėtyje: išduoti parapijiečius pateikiant tiesą ar išlaikyti parapijiečių pasitikėjimą nesakant tiesos?

"Bažnyčia pripažįsta, kad kanoniškai sudaryta santuoka tarp krikščionių yra sakramentas. (...) Priimdami sakramentus ir gyvendami priimtų sakramentų teikiamomis malonėmis, tikintieji paliudija savo tikėjimą bendruomenės ir visuomenės akivaizdoje. Tik išimties tvarka vietos vyskupas gali leisti slaptai sudaryti santuoką, registruojant ją slaptame vyskupijos archyve esančioje knygoje. (...) Savo esme Santuokos sakramentas nėra joks privatus, bet viešas reikalas", - tvirtina autorius.

Ir iškelia šiuos klausimus: kaip krikščionys liudys Dievo ir Bažnyčios meilę ir kaip ugdys bendruomenę, slėpdami nuo kitų bendruomenės narių, jog gyvena bažnytinėje santuokoje? Galbūt sutuoktiniai, kurie dar prieš santuokos sudarymą nusprendę slėpti savo santuoką, nusikalsta, nes de facto iš anksto apsisprendžia nepripažinti santuokos sakramentalumo, t.y. neliudyti pasauliui per Santuokos sakramentą išreikštos Kristaus ir Bažnyčios meilės paslapties? Jeigu iš Bažnyčioje sudaromos santuokos eliminuojamas sakramentalumas, ar galioja toks sakramentas?

Taigi esama praktika nenaudinga valstybei (finansine prasme) nei Bažnyčiai (krikščioniško liudijimo nebuvimas, sąmoningas santuokos sakramentalumo ignoravimas). A.Jurevičius daro išvadą, kad esama praktika reikalauja gilesnės teologinės refleksijos, kuri ištrauktų Santuokos sakramentą iš slaptumo šešėlio ir padėtų jai atgauti savo, kaip Bažnyčios sakramento, pilnatvę.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mačiulis: mes gyvename labai nenormaliais laikais (76)

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis kalbėdamas konferencijoje teigė, kad...

Didžiausia pramoninė katastrofa iki šiol nuodija aplinką: tūkstančiai žmonių dėl skysčių plaučiuose paskendo savo lovose (60)

Bopalo tragedija lig šiolei laikoma didžiausią pragaištį sukėlusia pramonine nelaime. Jos...

Žolininkė atsakė į visiems rūpimą klausimą – ar galima arbatą užplikyti antrą kartą? (4)

Alfo Ivanausko šeštadienio laidos „Alfas live“ viešnia – buvusi floristė, o dabar žolelių...

Intymias nuotraukas Feisbuke viešinanti Verygos sekretorė: gyvenam laisvoje Lietuvoje (663)

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sekretorė kaitina internautų kraują, praneša...

Anykščiai išbandė Lietuvoje neregėtą naujovę: kalėdinę eglutę pastatė tiesiog ant vandens

Šeštadienį vakare Anykščiuose sužibo kalėdinė eglutė. Tiesa, ji pastatyta netradicinėje...

Rapšys traukiasi iš Europos čempionato: kūnas davė signalą Bilis plauks finale (38)

24-erių metų Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys nebestartuos Glazge vykstančiose Europos...

Atsisveikinti su netikėtai mirusiu Cololo atvykę artimieji ir bičiuliai vos tramdė ašaras: liko daug neįgyvendintų planų (400)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Romoje gyvenantys lietuviai parengė miesto gidą: kada pigiausia keliauti, kur skaniai pavalgyti ir kaip nelikti apgautam (4)

Net ir ne pirmą kartą keliaujantys į Romą klausia: kur apsistoti? ką įdomaus galima pamatyti?...

Iškilmingame labdaros „Gala“ pobūvyje raudonu kilimu žengė išsipuošusi verslo pasaulio grietinėlė ir garsūs visuomenės veikėjai (5)

Šeštadienio vakarą verslo asociacija „American Chamber of Commerce in Lithuania” kvietė į...