aA
Galbūt sutuoktiniai, kurie dar prieš santuokos sudarymą nusprendę slėpti savo santuoką, nusikalsta, nes de facto iš anksto apsisprendžia nepripažinti santuokos sakramentalumo, t.y. neliudyti pasauliui per Santuokos sakramentą išreikštos Kristaus ir Bažnyčios meilės paslapties.
Santuoka
Kunigas Algirdas Jurevičius mėnraštyje "Naujasis Židinys-Aidai" nagrinėja Lietuvos Respublikos ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios požiūrį į santuoką kaip instituciją ir jos registravimo peripetijas.

"Kartą palaiminęs Bažnyčioje santuoką, pasakiau jaunavedžiams, kad paštu jiems atsiųsiu dokumentą, reikalingą civiliniam jų santuokos įregistravimui. Truputį nustebau išgirdęs atsakymą, kad jiems nereikalingas joks dokumentas, nes jie esą neregistruos savo santuokos civiliškai", - rašo A.Jurevičius.

Kokios priežastys skatina sutuoktinius taip elgtis? Pasak autoriaus, ekonominiai interesai: vienišos motinos gali pretenduoti į didesnes pašalpas, o našliai pensininkai - našlystės pensijas. "Prieš Dievą jie jaučiasi teisūs, nes gyvena su "šliūbu", nors valstybės institucijoms jie tėra viengungiai arba našliai. Kaip vertinti teologiškai ir morališkai Bažnyčioje sudarytą ir nuo visuomenės slepiamą santuoką?" - klausia A.Jurevičius.

Pasak autoriaus, valstybės institucijos, remdamosi Konstitucija, taip gyvenančius "jaunavedžius" gali patraukti baudžiamojon atsakomybėn, nutraukti jiems neva priklausančias priemokas ir pašalpas ir net pareikalauti grąžinti jiems neteisėtai išmokėtus pinigus. "Nenorėdami turėti tokių problemų, tik bažnyčioje besituokiantys jaunavedžiai stengiasi per daug nesiafišuoti ir kuo mažiau atkreipti kitų dėmesį. Dažniausiai jie priima Santuokos sakramentą kitoje parapijoje, kartais dalyvaujant tik liudytojams ir mažam patikimų draugų būriui", - pažymi A.Jurevičius.

Jeigu valstybės institucijai (pvz., "Sodrai") kyla įtarimas dėl to, kad konkrečių asmenų santuoka galėjo būti sudaryta bažnyčioje, ji kreipiasi į parapiją su paklausimu. Autorius teigia, kad kunigas atsiduria dviprasmiškoje padėtyje: išduoti parapijiečius pateikiant tiesą ar išlaikyti parapijiečių pasitikėjimą nesakant tiesos?

"Bažnyčia pripažįsta, kad kanoniškai sudaryta santuoka tarp krikščionių yra sakramentas. (...) Priimdami sakramentus ir gyvendami priimtų sakramentų teikiamomis malonėmis, tikintieji paliudija savo tikėjimą bendruomenės ir visuomenės akivaizdoje. Tik išimties tvarka vietos vyskupas gali leisti slaptai sudaryti santuoką, registruojant ją slaptame vyskupijos archyve esančioje knygoje. (...) Savo esme Santuokos sakramentas nėra joks privatus, bet viešas reikalas", - tvirtina autorius.

Ir iškelia šiuos klausimus: kaip krikščionys liudys Dievo ir Bažnyčios meilę ir kaip ugdys bendruomenę, slėpdami nuo kitų bendruomenės narių, jog gyvena bažnytinėje santuokoje? Galbūt sutuoktiniai, kurie dar prieš santuokos sudarymą nusprendę slėpti savo santuoką, nusikalsta, nes de facto iš anksto apsisprendžia nepripažinti santuokos sakramentalumo, t.y. neliudyti pasauliui per Santuokos sakramentą išreikštos Kristaus ir Bažnyčios meilės paslapties? Jeigu iš Bažnyčioje sudaromos santuokos eliminuojamas sakramentalumas, ar galioja toks sakramentas?

Taigi esama praktika nenaudinga valstybei (finansine prasme) nei Bažnyčiai (krikščioniško liudijimo nebuvimas, sąmoningas santuokos sakramentalumo ignoravimas). A.Jurevičius daro išvadą, kad esama praktika reikalauja gilesnės teologinės refleksijos, kuri ištrauktų Santuokos sakramentą iš slaptumo šešėlio ir padėtų jai atgauti savo, kaip Bažnyčios sakramento, pilnatvę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Kai blaivus protas išeiginėje, ateina Puidokas (139)

Pernai užregistruotas 8181 asmuo, nukentėjęs nuo smurto artimoje aplinkoje. 80 proc. iš šių...

Pramogos Vokietijoje pigesnės nei Lietuvoje: akys raibo nuo pasiūlymų (18)

Vieną negražią dieną, tingiai beieškodamas pigesnių savaitgalinių kelionių idėjų, aptikau...

Bičiuliai, draugai ir gerbėjai atsisveikina su netikėtai mirusiu teatro genijumi Eimuntu Nekrošiumi (3)

Žinia, kad lapkričio 20-ąją anapilin iškeliavo vienas garsiausių Lietuvos teatro režisierių...

Vilniuje jau kyla Kalėdų eglė: ji bus įspūdinga, bet savivaldybė kortų vis dar neatskleidžia (2)

Vilniuje , Katedros aikštėje, jau nuo lapkričio 17 d. kyla laukiamiausia šalies kalėdinė eglė....

Po incidento mokykloje įspėja visus tėvus: noras apsaugoti vaikus gali prišaukti rimtų nemalonumų (45)

Prieš savaitę vienoje Vilniaus mokyklų buvo pripurkšta ašarinių dujų, dėl to medikų pagalbos...

Patį Sabą apstumdydavęs krepšinio vilkas „Žalgirį“ įvertino iš CSKA pozicijų specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (1)

Maskvos CSKA treniruočių metu Darrylą Middletoną nesunku supainioti su keliasdešimčia metų...

Baugi tikrovė: tėra vos 5 šalys, kuriose dar liko laukinės gamtos (9)

Mūsų planeta kadaise buvo pilna nepaliestos laukinės gamtos, tačiau po intensyvios pramonės...

Draudikai įspėja: jei valstybė nenori mokėti įmokų, mokės žalas (16)

Seime šiuo metu svarstomas įstatymo projektas, kuris panaikintų valstybės ar savivaldybės turto...

Pietų pertrauka naujutėlaitėje Senamiesčio vietoje: tikėjausi, kad pietų meniu bus brangesnis (16)

Šiandien noriu papasakoti apie vietą, kuri savo duris lankytojams atvėrė palyginti neseniai. O man...

Sinoptikai perspėja: sulauksime plikledžio ir sniego (11)

Artimiausiomis dienomis didesnių orų permainų nesulauksime, dienomis spustelės kelių laipsnių...