aA
Egzistuoja dešimt skyrybų mitų ir pats populiariausias, esą žmonės mokosi iš patirties, tad antroji santuoka paprastai būna sėkmingesnė nei pirmoji. Iš tikrųjų, nors daug išsiskyrusių žmonių džiaugiasi sėkminga kita santuoka, vis dėlto kitose santuokose skyrybų procentas yra net didesnis nei pirmosiose.
© Shutterstock nuotr.

Mitas: gyvenimas kartu iki santuokos – geras būdas sumažinti skyrybų tikimybę.

Tyrimų duomenys rodo, kad gyvenusiųjų kartu prieš santuoką skyrybų tikimybė iš tikro yra net didesnė. Priežastys nėra gerai žinomos. Iš dalies žmonės, kurie tiesiog gyvena susimetę, taip pat dažniau linkęs skirtis. Yra įrodymų, kad toks gyvenimo būdas (noras tik gyventi kartu) išreiškia žmogaus požiūrį, kad santykiai yra laikini ir gali greitai pasibaigti.

Mitas: skyrybos gali sukelti daug problemų besiskiriančiųjų vaikams, tačiau šios nėra ilgalaikės ir vaikai gana greitai atsigauna.

Skyrybos padidina vaikų problemų riziką; esti įrodymų tiek iš mažų kokybinių, tiek iš didelių, ilgalaikių empirinių tyrimų, kad daugelis šių problemų ilgai trunkančios. Suaugus jos gali dar labiau išryškėti.

Mitas: susilaukus vaiko, padidėja pasitenkinimas santuoka ir apsisaugoma nuo skyrybų.

Daugelis tyrimų parodė, kad pavojingiausias santuokai laikas – gimus pirmajam kūdikiui. Poroms, kurios turi vaiką, esti kiek mažesnė skyrybų rizika, palyginti su bevaikėmis poromis, tačiau šioji rizika yra didesnė nei būdavo tada, kai problemų turintys tėvai ryždavosi likti kartu „dėl vaikų.“

Mitas: po skyrybų moters pragyvenimo lygis nukrenta 73 procentais, kai tuo tarpu vyro padidėja 42 procentais.

Vėliau paaiškėjo, kad šis skirtumas, vienas labiausiai paplitusių statistinių duomenų, buvo grįstas klaidingu skaičiavimu. Duomenų perskaičiavimas parodė, kad moterys praranda 27 procentus, o vyrai įgyja dešimt procentų. Vis dėlto šis skirtumas egzistuoja ir neatrodo, kad būtų labai sumažėjęs per pastaruosius dešimtmečius.

Mitas: kai tėvai nesutaria, vaikams geriau, kad tėvai išsiskirtų, nei kad liktų kartu.

Naujas ilgalaikis tyrimas tai paneigia. Nors jame nustatyta, kad tėvų nesėkminga santuoka ir nesutarimai turi didelį neigiamą poveikį vaiko gerovei, tą patį galima pasakyti ir apie skyrybas. Atidžiau tiriant šį neigiamą poveikį vaikui, tyrime atskleista, kad tik vaikams iš namų, kuriuose buvo labai konfliktuojama, buvo geriau po tėvų skyrybų.

Ramesnėse konfliktų požiūriu santuokose skyrybos – o tyrime nustatyta, kad kone du trečdaliai santuokų buvo būtent tokios – vaikų savijauta po tėvų skyrybų žymiai pablogėjo. Remiantis šio tyrimo duomenimis, vaikams geriau, jei konfliktuojantys tėvai lieka kartu ir bando išspręsti savo problemas.

Mitas: vaikai, užaugę išsiskyrusiose šeimose, linkę sukurti sėkmingas santuokas kaip ir vaikai, gyvenantys su abiem tėvais, kadangi jie atsargiau ryžtasi susisaistyti santuokos saitais ir pasiryžę išvengti skyrybų.

Išsiskyrusių tėvų vaikų santuokose iš tikro esti didesnis skyrybų procentas. Svarbiausia priežastis, pasak vieno naujo tyrimo, yra ta, kad vaikai mokosi santuokinio įsipareigojimo, žvelgdami į savo tėvus. Jei vaikas matė tėvų skyrybas, jo požiūris į ilgalaikius santykius gali būti pakitęs.

Mitas: po skyrybų vaikams geriau su patėviu/pamote, nei su vienu iš tėvų.

Įrodymai byloja, kad naujai sukurtos šeimos nėra kažkuo geresnės nei vieniši tėvai, nors paprastai pragyvenimo lygis jose būna aukštesnis, o namie atsiranda tėvo figūra. Jose egzistuoja savos problemos, įskaitant konfliktus su patėviu/pamote, ir gresia labai didelė šeimos suirimo rizika.

Mitas: jei santuokoje tam tikromis akimirkomis pasijuntate nelaimingi, tai aiškus ženklas, kad santuoka galiausiai baigsis skyrybomis.

Visose santuokose esti gerų ir blogų dienų. Naujame tyrime nustatyta, kad 86 procentai žmonių, kurie apibūdino savo santuoką kaip nesėkmingą aštuoniasdešimtųjų pabaigoje, tačiau liko kartu, po penkerių metų pasakė esą laimingesni. Trys penktadaliai buvusių nelaimingų porų apibūdino savo santuokas kaip „labai laimingas“ ar „pakankamai laimingas“.

Mitas: paprastai skyrybas inicijuoja vyrai.

Du trečdalius skyrybų inicijuoja moterys. Viename tyrime nustatyta, kad daugeliu atvejų tai susiję su skyrybų įstatymais. Pavyzdžiui, JAV daugelyje valstijų moterys gauna teisę rūpintis vaikais. Kadangi moterys nori, kad vaikai liktų su jomis, valstijose, kur vaiko globa padalijama tėvui ir motinai, moterų, inicijuojančių skyrybas, procentas mažesnis. Moterys skyrybas inicijuoja ir dėl vyrų poelgio „blogai elgtis“, pavyzdžiui, jie dažniau turi problemų su alkoholiu ir narkotikais, jie būna neištikimi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dėl trečio kėlinio sindromo nuogąstaujantis Jasikevičius renkasi „geriausią prieinamą“ naujoką (42)

Trys pralaimėjimai iš eilės, ir visuose juose Šarūnas Jasikevičius mato vieną bendrą...

Palygino žiemos atostogų kainas populiariuose kurortuose: kai kuriuose išleisite dvigubai daugiau (16)

Artėjant didžiosioms žiemos šventėms, dažnas nori bent šiek tiek atsipūsti ir ištrūkti nors...

Trečias pralaimėjimas iš eilės: „Žalgirį“ nuskandino taiklūs Calatheso tritaškiai (486)

Kauno „Žalgiris“ (3-6) krenta į duobę – Eurolygoje patyrė trečią pralaimėjimą iš eilės...

Įsisiautėjęs žvarbus vėjas atpūs snaigių (5)

Trečiadienį mūsų krašto orus daugiausia lems pietvakarinis arktinio anticiklono pakraštys,...

Lietuva seka Melanios Trump pramintu keliu: ar pakaks tik vieno skonio cigarečių? DELFI specialiai iš Londono (42)

Seimo narys Mykolas Majauskas siūlo uždrausti elektroninių cigarečių skystį, kuriame yra...

Šiurpūs liudininkų pasakojimai apie dvaruose klaidžiojančias mirusiųjų sielas: nuo kankinimų iki nelaimingos meilės (6)

Lietuvos dvarininkų gyvenimas XIII-XIX a. apipintas pasakojimais ir paslaptimis. Sklando ne tik...

Nausėda neslepia nusivylimo Narkevičiumi: veiklą pradėjo chaotiškai (39)

Jaroslavas Narkevičius savo veiklą pradėjo chaotiškai, sako prezidentas Gitanas Nausėda ,...

Tragedija Rusijoje: duobėje su verdančiu vandeniu žuvo du vyrai (180)

Rusijos Penzos mieste lengvasis automobilis įkrito į smegduobę, žuvo du vyrai, pradėtas...

Šiuose namuose jau spėjo pagyventi du garsūs aktoriai: žvilgtelėkite, kaip atrodo (3)

Kultinio serialo „Bręstantis blogis“ žvaigždė Aaron Paul kartu su savo žmona bei kūdikiu...