Moterys paprastai šiuo klausimu ne tokios drovios, labiau linkusios ieškoti pagalbos ir spręsti problemą. Jos kreipiasi į gydytojus ir klausia, ką daryti. Vyrai informacijos dažnai ieško paslapčiomis, mėgina surasti atsakymus, kaip sau padėti (pasitelkiamas internetas, spauda ir panašiai). Tačiau šiuo atveju nei moterys, nei vyrai nesielgia teisingai – vyras pats turi kreiptis į gydytoją, o jį gali palydėti jam brangi partnerė. Mat savigyda gali pridaryti daug daugiau žalos, nei atnešti tikros naudos. Gėdytis tikrai nėra ko, nes, kaip teigiama, priešlaikinė ejakuliacija gyvenimą apkartinti gali bent trečdaliui bet kokio amžiaus vyrų.

Priešlaikinės ejakuliacijos apibūdinimas

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) pasižymi per greitu sėklos išmetimu, nekontroliuojamai įvykstančiu po labai silpnos ar labai trumpos lytinės stimuliacijos, nors vyras dar nenori, kad tai įvyktų. Šis lytinės funkcijos sutrikimas gali mažinti vyriškosios lyties atstovo pasitikėjimą savimi, bloginti poros santykius ir sukelti įvairiausių psichologinių problemų. Vyras dėl to kiekvieną kartą jaudinasi. Jei nesėkmė aplanko vėl ir vėl, dažnas netgi pradeda vengti lytinės sueities ir labai kaltinti ne tik save, bet kartais ir partnerę. Dėl savigraužos, baimių ir nepasitikėjimo savimi tik dar labiau išauga PE rizika. PE iš tiesų gali pabloginti ne tik lytinio gyvenimo, bet ir kitų gyvenimo sričių kokybę.

Priešlaikinės ejakuliacijos diagnostikos kriterijai

Medicininiu požiūriu PE gali būti įtariama tuomet, kai būdingas bent vienas ar keli toliau išvardinti kriterijai:

  • Ejakuliacija įvyksta labai greitai, t.y. ejakuliacijos laikas labai trumpas – nuo lytinės sueities pradžios iki sėklos išsiliejimo nepraeina net 60 sekundžių (šis laiko tarpas vadinamas intravaginalinės ejakuliacijos latentiniu periodu). Kuo šis latentinis periodas trumpesnis, tuo PE tikimybė didesnė. Be to, ejakuliacija gali įvykti dar prieš įsiskverbimą į makštį ar penetracijos momentu.
  • Vyras negali kontroliuoti sėklos išmetimo, t.y. būdinga prasta ejakuliacijos savikontrolė arba jos iš viso nėra.
  • Per greitai įvykstanti ejakuliacija priverčia vyrą ir jo partnerę nerimauti dėl intymių santykių – kyla įvairiausių psichologinių problemų, kurios kenkia ne tik pasitikėjimui savimi, bet ir poros santykiams bei kitoms gyvenimo sritims.

Gali aplankyti bet kurį vyrą

Visiškai normalu, kad pasitaiko situacijų, kuomet sunku suvaldyti lytinį susijaudinimą ir viskas pasibaigia daug anksčiau, nei to norėtųsi ir vyrui, ir jo partnerei. PE retkarčiais pasitaikyti gali bet kuriam vyriškosios lyties atstovui ir tai lemia labai daug priežasčių – įvairūs gyvenimo pasikeitimai, nuovargis, ilgą laiką nepatirta lytinė sueitis ir panašiai. PE dažnesnė labai jauniems ir dar nepatyrusiems vyrams. Jei PE kartojasi dažnai ir itin vargina porą – tuomet tikėtina, kad reikia ieškoti pagalbos ir pamėginti grąžinti džiuginančius lytinius santykius. Labai svarbus moters palaikymas – nuoširdus pokalbis ir vyro paraginimas susirūpinti savo sveikata gali nuversti kalnus.

Nuo ko pradėti, jei silpsta pasitikėjimas savimi

Svarbiausia suprasti, kad pirmenybę teikti reikia profesionaliai pagalbai. Geriau nerizikuoti ir nemėginti internete skambiai išgirtų PE gydymo metodų – jie gali būti netgi pavojingi. Protingiausia būtų kreiptis į savo šeimos gydytoją ir nuoširdžiai išsakyti visus nuogąstavimus – jis (ji) patars, ką daryti toliau.

Džiugi naujiena yra tokia, kad Lietuvoje yra registruotų vaistinių preparatų, kurių indikacija yra būtent PE gydymas. Vaistai padeda prailginti laiką iki ejakuliacijos, gerinti savikontrolę ir tokiu būdu didinti ne tik lytinio gyvenimo kokybę, bet ir atkurti pasitikėjimą savimi. Tinkamiausią gydymą po PE diagnozės paskirs gydytojas. Tad pats pirmas žingsnis – kreiptis pagalbos į savo srities specialistus ir nelaukti, kol problema dar labiau pagilės.