Neseniai vienas bičiulis su draugais pasidalijo išmintimi: „Suvilioti moterį bei padaryti, kad ji pasijustų laiminga, taip paprasta: pažadėk moteriai visą pasaulį ir nupirk porciją ledų". Berods, dėl mylimosios rengiamos žūtbūtinės dvikovos su varžovu ar po blokinių namų langais giedamos arijos - tik senovinių istorijų, herojinių filmų ir knygų pakurstyta fantazija...
Laiminga moteris
© Corbis/Scanpix
Aprimus mergvakario šėlionėms, nuskambėjus keletui graudžių nuoskaudų dėl vyrų, būrys šaunių, jaunų, gražių, protingų ir t.t., bet vaikinų neturinčių merginų pajuokavo: „Tai gal įkurkime senmergių klubą, kad šitaip niekas „neima"? Prieš keletą metų susibūrus daugiausia menų ir humanitarinių mokslų studentėms, tarp jų ir menotyrininkei Elenai Sakalauskaitei, buvo įkurtas senmergių klubas, solidžiu lotynišku pavadinimu „Feminas non maritas" („Netekėjusios moterys"). Ir ne šiaip sau klubas - jis netgi turėjo savo logotipą, himną, vėliavą, buvo ketinama sukurti specialų internetinį puslapį, pradėti reklaminę kampaniją ir realizuoti dar daugybę fantastine literatūra kvepiančių planų! Tiesa, pristigus entuziazmo, prieš metus klubas iširo - merginos „išsilakstė", o idėjos užgeso.

Liurbė ar išrinktoji?

- Ne tik tarp keturių sienų diskutuodamos, bet ir viešai organizuodamos įvairias akcijas, protestus (pavyzdžiui, „Vedyboms „ne"!) ir provokacijas, kviesdamos susivienyti visas vienišes, siekėte, kad senmergių klubo veikla nebūtų tik tylus balsas tyruose... Ką norėjote visuomenei pranešti?

- Senmergystė neretai yra vienintelis pasirinkimas karjeros aukštumų siekiančiai moteriai ir jau seniai nebesiejama su tuo, kad tokia mergina yra niekam tikusi, negraži ar šiaip kokia liurbė. Dar daugiau, šiandieninė socialinė situacija Lietuvoje kur kas palankesnė moterims, neturinčioms šeimos, vaikų - darbdaviai mieliau renkasi netekėjusias ar bent jau bevaikes moteris. Dauguma merginų baidosi šio titulo ir mieliau prisipažįsta esančios neva ne tos pakraipos... Atėjo laikas keisti tokias nuostatas.

- Kokių nuomonių bei komentarų sulaukėte?

- Pradėjo plūsti anoniminiai laiškai, kritikuojantys, kartais net smerkiantys tokį klubą ir jo veiklą. Arba pristatantys mane kaip kenkėją, kabinančią vargšėms moterims makaronus, vadovaujančią kažkokiai sektai, arba tarsi su kokiu šautuvu grasinančiai toms vargšėms merginoms: dalyvauk arba tavo būsimas vyrukas žus! Tarsi būtų ne senmergių klubas („Feminas non maritas"), bet narkotikų pardavėjų sąjunga („Užverbuok kuo daugiau paauglių") arba smurtaujančių vyrų gildija („Mušk žmoną bent sykį per savaitę"). (Pastariesiems, garantuoju, grasinančių laiškų nerašytų niekas, kad mušdami žmonas netyčia nevožteltų ir aplinkiniams).

Dovanų gavau begalę puikių knygų (netgi pavyko sukaupti nemenką bibliotekėlę), pavadinimais „Kaip susirasti vyrą", „Kaip ištekėti per metus" ir panašių. Perskaičiau. Beje, beveik visas. Kaip matote, kol kas nepadėjo - dabar, jei galite, siųskite kokius burtų maišelius, mandragoros šaknis ar dar kažką, gal labiau pasiseks (juokiasi).

Nuo vienatvės neišprotėsiu

- Įkurdama klubą buvai vieniša?

- Vieniša tikrai ne - juk turiu šeimą, draugų, netrūksta įdomių užsiėmimų ir t.t. Nesu iš tų žmonių, kuris išprotėtų nuo vienatvės. Greičiau atvirkščiai, nemaloni kompanija mane tikrai išvestų iš kantrybės. O jei turi omenyje, ar turėjau sutuoktinį, partnerį, ar šiaip kažką, su kuo būčiau palaikiusi intymius santykius, tikrai ne.

- Turėjai sukaupusi liūdnos meilės reikalų patirties?

- Geras klausimas! Turiu gerai pasukti galvą, kad atsakyčiau objektyviai. Pirma, tokios patirties savanoriškai nekaupiu (tarsi specialiai žmogus pradedi kažkokį meilės romaną, kad pastarasis pasibaigtų liūdnai ir galėtum visiems su pasididžiavimu ar grauduliu sakyti: turiu aš jau tą netikusią patirtį, turiu (kvatoja). Rimtai kalbant, jokie meilės reikalai su senmergių klubu sąsajų neturėjo. Manau, meilė apskritai pernelyg sureikšminama. Nebūtinai visi žmonės tai patiria, nebūtinai visiems tai - esminis išgyvenimas.

„Kada gi ištekėsi"?

- Laikei save senmerge?

- Klubo veiklos labui, taip. Tačiau žiūrėjau į šį žodį su ironija, kaip į kokj atavizmą. Iškėliau klausimą: kas yra senmergė, kokia senmergystės prasmė, ar šis žodis tikrai dar turėtų būti vartojamas? Kažkodėl visi būtinai nori matyti senmerges kaip moteris, nekenčiančias vyrų... Gal reikėtų pradėti nuo to, kad apskritai gyvenime daugiau bendravau su vyrais (gal dėl to, kad neturiu seserų ir tiesiog nemokėjau bendrauti su mergaitėmis?) ir turbūt iki 21 metų mano geriausi draugai visad buvo vaikinai.

Pasakysiu nuoširdžiai: nelabai žinau, ką reiškia jaustis senmerge... Spėju, merginoms, kurioms turėti partnerį labai svarbu, vienatvė kelia diskomfortą, liūdėsį, nevisavertiškumą ar panašius jausmus. Tačiau tokiems žmonėms kaip aš, kuriems partnerio buvimas ar nebuvimas neturi įtakos savęs suvokimui, tokia „senmergės" savijauta neįmanoma. Kitas dalykas būti vadinamai senmerge ir nuolatinis zyzimas, tai kada gi tu pagaliau ištekėsi?

Tokios kalbos bet ką išvestų iš kantrybės (kaip ir kalbos, kada gi pakeisi savo menininko profesiją į kokią nors normalesnę - buhalterio ar teisininko; tarsi visuomenė galėtų funkcionuoti, jei tebūtų sudaryta tik iš teisininkų ir ekonomistų). Nors senmergių galimybės nuo XIX amžiaus iki dabar pasikeitė neatpažįstamai, tačiau kažkodėl šiam pavadinimui gėdos atspalvis dar išliko... Įdomu, kodėl?

Visuomenės iškreiptas stereotipas

- Sunku net įsivaizduoti, kokie vėjai bei nuomonės apie vyrus ūžavo senmergių klubo narių galvose...

- Na, kuo jau tas vargšas vyrukas kaltas, kad jį prastai išauklėjo šeima, kad visuomenė suformavo netikusius stereotipus? Juk niekam ne paslaptis, kad jau nuo darželio laikų mergaitės gali elgtis ir mąstyti individualiai, o vyrukams kur kas svarbesnė bendroji, masių nuomonė. Šiuolaikinėje Vakarų visuomenėje vyro reikšmė visai nuvertėjo: moteris ne tik gali, bet ir atlieka turbūt visų profesijų darbus.

Žvilgterėkite į reklamas, kokie ten formuojami stereotipai jaunimui: jei skalbimo milteliai ar dulkių siurblys, tai reklama apie moteris ir skirta būtent joms, pagrindinė herojė, aišku, moteris (nuo namų šeimininkės iki fotomodelio). Vyrams skirtose reklamose - alus, skustuvai, futbolas, sportinės mašinos ir tai, kaip visos moterys tų vyrų trokšta, krinta jiems po kojomis. Taigi, gerk alų, žiūrėk futbolą, ir moterys kris tau po kojom kaip lapai! O kai svajonių jaunikiu vadinamas asmuo viešai dainuoja apie tai, kad už merginą svarbiau... futbolas, tai nors lūžk juokais!!! Sunku patikėti, kad yra merginų, svajojančių apie tokį vyrą: jau persiritęs per trečią dešimtį ir labiau už viską garbina futbolą. Panašiau į košmarų jaunikį: ir ką su tokiu vyru galima daryti, apie ką su juo šnekėtis? (neturiu omenyje konkretaus asmens, kalbu tik apie visuomenėje suformuotą stereotipą).

Senmergių klubas buvo signalas vyrams ir apskritai visuomenei, kad laikas susimąstyti: kažkas vyksta ne taip, jeigu senmergystė tampa mada, o karjeros siekiančioms moterims - būtinybė.

- Nagi nagi, ar tik nepakvipo aršiu feminizmu?!

- Mes ne feministės, greičiau - humanistės. Daug kalbėjome apie toleranciją, siekėme su šaknimis rauti bet kokios žmonių rūšies diskriminavimą. O tiesa tokia: tikrai geriau būti vienai, nei su bet kuo. Jei šalia nėra palaikančio, protingo ir netinginio vyro, akivaizdu, tekėti ar būti su kažkuo tėra tik laiko, energijos ir savo nervų švaistymas.

Smagus pašėliojimas

- Girdėjau, kad suuodę gražių merginų sambūrį, į jį mėgino įsiprašyti ir keli vaikinai. O jeigu senmergių klubui priklausanti mergina susiranda vaikiną - ką, ji prikalama prie gėdos stulpo?

- Niekas prie gėdos stulpo nekaldavo, nebent švelniai patraukdavo per dantį. Jei vaikinas šaunus, tai kodėl gi ne? Daugelis merginų ilgainiui ištekėjo, dabar čiūčiuoja atžalėles, senmergių klubą atsimena tiesiog kaip smagų pašėliojimą. O kurioms dėl žiaurios realybės galbūt pristigo jų vertų vyrų, ne tik neprasideda su netikšomis, bet ir nekrūpčioja apšauktos senmergėmis. Vadinasi, laiko ir energijos tikrai neišeikvojome veltui!

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pribloškiančios istorijos: kas iš tiesų vyksta oligarchų medžiotojų mokymuose (53)

Politiko Aleksejaus Navalno tyrimo apie galimas bendras vicepremjero Sergejaus Prichodkos ir...

Suomijoje miško įsigiję lietuviai: mažėja darbo jėgos (11)

Lietuviško kapitalo įmonė „Skogran“ privatizavimo konkurse įsigijo trijų valstybinių...

Sinoptikė: atrodys šalčiau, nei rodo termometrai (15)

Savaitgalį ir kitą savaitę orai bus šalti, o kai kuriomis dienomis dėl vėjo sukeliamos...

Žiaurios nuotraukos paslaptis: budelio Dušanskio atvaizdas ir baisi brolio išdavystė perspėjimas – vaizdas gali šokiruoti (544)

Prieš jūsų akis pokario laikų žiauri nuotrauka. Joje matome NKVDistus ir nušautą į kaktą...

Visą gyvenimą kankinusi paslaptis: viskas prasidėjo nuo radinio tėvų miegamajame (16)

Robinui buvo trylika, kai sužinojo, kad yra įvaikintas. Dar vėliau išsiaiškino, kad buvo paliktas...

Kai kurie dalykai Baltarusijoje – neįtikėtinai pigūs (44)

Nemažai alkoholį vartojančių vyrų ir moterų, daug kur rūkoma, palyginti nebrangu, o skoniai...

Tėvai net neįsivaizduoja, kuo gali baigtis jų atostogos su vaikais: gresia baudos (372)

Kada noriu, tada ir atostogauju – su tokiu tėvų požiūriu susiduriantys mokytojai patenka į...

Paskutiniame Jazzu ir Leono Somovo koncerte Vilniuje – staigmena žinomam draugui, ašaros ir dovana merginos paliktam vaikinui (54)

Žvarbų šeštadienio vakarą „Siemens“ arenoje tūkstančiai Justės Arlauskaitės - Jazzu ir...

Ronaldo dublis paklojo pamatus „Real“ pergalei, lyderė „Barca“ nepasigailėjo „Girona“ ekipos Suarezo „hat-trickas“ (4)

Ispanijos „La Liga“ 25-ame ture Madrido „Real“ namuose 4:0 (1:0) sutriuškino „Alaves“...

Neištikimybės priežastys gali būti daug sudėtingesnės, nei jums atrodo (36)

Ne visada tai yra problemų santykiuose požymis. Visus, kurie susidūrė su neištikimybe, pirmiausia...