aA
Net ir šiuolaikinėje visuomenėje subrendęs nevedęs vyras vadinamas laisvu, tuo tarpu apie to paties amžiaus dailiosios lyties atstoves kalbama kaip apie pagrindinių moteriškųjų tikslų nepasiekusias senmerges. Visuomenės nuomonė vis dar pakankamai lojali senberniams, tuo tarpu į senmerges linkusi žiūrėti pro nepasitikėjimo akinius. Trisdešimtmetė, negimdžiusi vaikų ir neturinti ar nenorinti turėti nuolatinio partnerio, vis dar vadinama nevykėle.
Moteris
Moteris
© Corbis

Tie vyrai ir moterys, kurie pritaria šiai nuomonei, deja, naiviai save apgaudinėja. Taip jau susiklostė, kad vesdamas vyras įgyja daug mažiau įsipareigojimų nei moteris. Priešingai, vedusio vyro gyvenimas tampa stabilesnis, patogesnis. Nieko nuostabaus, kad jų ir sveikata yra geresnė. Pripažinkite, atidžiau pažiūrėjus į moterišku rūpesčiu neapgaubtą vyriškį, jo gaila kaip sulyto kačiuko.

Tuo tarpu, jeigu vieniša moteris ir jaučiasi nejaukiai, tai tik todėl, kad ją spaudžia visuotinė nuomonė. Jai pačiai jos dalia atrodo nepalyginamai lengvesnė nei šeimyninis gyvenimas.

Kai sakoma, kad šeimyninis gyvenimas - sveikatos, laimės ir gerovės šaltinis, omenyje pirmiausia turimi vyrai. Moterų gi dalia, panašu, klostosi kiek kitaip. Pastaruoju metu JAV ir Europoje atliekami masiniai visuomenės fizinės ir psichinės sveikatos, gyvenimo trukmės tyrimai. Jų rezultatai įvairiose šalyse stebėtinai vienodi vienu aspektu: ištekėjusių moterų sveikata yra blogesnė nei niekada santuokoje negyvenusių dailiosios lyties atstovių.

Šiandien daugelyje šalių moterys už vyrus gyvena 7-8, o kai kur ir visais 11 metų ilgiau. Bet kai mokslininkai suskaičiavo, kiek metų ilgiau už vyrus gyvena ištekėjusios moterys, buvo priblokšti. Pasirodo - vos dvejais metais ilgiau. Tuo tarpu vadinamosios senmergės gyvenimu už vyrus džiaugiasi vidutiniškai 13 metų ilgiau.

Tai - dar ne viskas. Maždaug 10-15 proc. pažangios ekonomikos šalių gyventojų skundžiasi tokiais psichikos sutrikimais, kada būtina psichoterapeuto pagalba. Moteris tokie sutrikimai kamuoja du kartus dažniau nei vyrus: 70 proc. psichoterapeutų pacientų yra moterys. Ir spėkite kokios? Statistika skelbia iš 100 ištekėjusių moterų psichoterapeuto pagalbos prireikia 17 moterų, tuo tarpu iš 100 netekėjusių moterų - tik 3-4.

Neseniai prancūzų psichologai M.Lerojus ir D.Pju lygino 150 ištekėjusių ir 150 vienišų moterų lytinį gyvenimą. Rezultatai - ištekėjusiųjų nenaudai: šeimos moterys seksui skiria per savaitę 5 minutes, vienišės - dvigubai daugiau. Be to, trečdalis apklaustų žmonų teigė turinčios problemų dėl orgazmo, senmergių grupėje tokių tik 10 proc.

Tas pats tyrimas nagrinėjo dvi grupes ištekėjusių moterų. Vieną grupę sudarė dirbančios dailiosios lyties atstovės, kitą - namų šeimininkės.

Paaiškėjo, kad antrosios grupės moterys keturis kartus dažniau nei pirmosios skundžiasi psichikos sutrikimais: šias moteris dažnai kamuoja įvairios fobijos, nemiga, depresija.

Sociologai šiuolaikines viengunges skirsto į dvi kategorijas.

Pirmoji - “super užsiėmusios”. Tai visų sričių karjeristės. Joms namai - viso labo adresas.

Antrajai kategorijai priklauso tos moterys, kurioms namai tarsi ramybės oazė, priklausanti tik jai vienai. Abiejų kategorijų moteris vienija vienas dalykas - jų partneriai yra tokie pat vienišiai.

Aišku, yra ir tokių, kurioms paprasčiausiai nepasisekė. Tokių, kurios viešai giriasi savo laisve, tačiau su pavydu, o gal net ir skausmu širdyje žiūri į laimingai ištekėjusias drauges.

Pasakojama, kad kartą pas Sokratą atėjo vienas jo mokinių, niekaip negalėjęs apsispręsti, vesti jam ar ne. Mokytojas jam atsakė: “Elkis kaip nori - vis tiek po to gailėsies".

Tą patį turbūt būtų galima pasakyti ir apie mus. Taigi belieka rinktis...

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Psichoterapeutas: jei situacija tęsis dar 6 savaites, bus kardinalių socialinių pokyčių (640)

Nors pandemija palies visas gyvenimo sritis, ypatingą svarbą turi kintanti socialinė...

Niūri britų mokslininkų prognozė: mirčių nuo COVID-19 skaičius gali būti sukrečiantis JAV ekspertas: aukų šalyje gali būti iki 200 tūkst. (269)

Nepaisant įgyvendinamų griežtų priemonių, Imperatoriškojo koledžo Londone mokslininkai...

Sekmadienį Lietuvoje patvirtinti dar 23 COVID-19 atvejai: bendras skaičius – 460 (391)

Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti dar...

Mėnesio prognozė: po anomaliai šilto kovo balandis bus itin kontrastingas (39)

Artėjantis balandis gali būti itin permainingas, rodo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos...

Pokyčiai darbovietėje: 5 patarimai, kaip elgtis vadovui, kad virusas atneštų mažiau nuostolių (22)

Kol kas nėra visiškai aišku, kokiu mastu COVID-19 plitimas paveiks mūsų socialinį gyvenimą ir...

Klaipėdos ligoninės vadovas: palatų sergantiems koronavirusu netrukus gali nebeužtekti (320)

Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis sako, kad jau kitą savaitę...

Trumpas: JAV nemokės už Britanijos princo Harry ir jo šeimos apsaugą (59)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį pareiškė, kad jo šalis neketina apmokėti...

Dirbtinis intelektas plinta žaibiškai: ar sulauksime, kad žmones pakeis robotai? (43)

Kada pasiteisina investicijos į dirbtinį intelektą (DI) ir kada reikia imtis kitų priemonių,...

Vilniuje nusileido lėktuvai su lietuviais iš Tenerifės, Frankfurto, Paryžiaus (264)

Vilniaus oro uoste sekmadienio vakarą nusileido lėktuvai su Lietuvos piliečiais iš Tenerifės,...

14-oji karantino diena. Tobuliausias ir skaniausias desertas (27)

Visi turime savo mėgstamiausią desertą, tai šį kartą supažindinsiu su savo mėgiamiausiu, kurį...

|Maža didelių žinių kaina