aA
Mokslininkai ištyrė geną, kuris žinomas kaip dopamino D4 receptorius (DRD4). Jis iš dalies kontroliuoja smegenų reakciją į dopaminą – cheminę medžiagą, kuri organizme asocijuojasi su „malonumų sistema“. Mokslininkai žino, kad šis neuromediatorius gali kontroliuoti gyvūnų ir žmogaus seksualinį elgesį ir kad dopamino cirkuliacija skatina tokius poreikius, kaip seksas, narkotikai ir maistas.
Seksualumas, moteris
© Corbis/Scanpix
Ričardas Ebšteinas iš Jeruzalės Ivrito universiteto sugalvojo ištirti DRD4 geną, kai 2004 metais atliktas tyrimas parodė, jog narkotikas, blokuojantis šio geno funkciją, padeda kontroliuoti žiurkių erekciją.

R. Ebšteinas ir jo kolegos apklausė 148 studentus ir studentes. Pateiktose anketose jie turėjo atsakyti į klausimus, pavyzdžiui, „Ar seksas jums svarbus?“ ir „Ar dažnai jums kyla seksualinių fantazijų?“.

Remdamiesi atsakymais, apklausos dalyviams jie skyrė taškus pagal jų susidomėjimą seksu, tai, kaip jie save vertino lovoje ir kt. Vėliau šiuos taškus palygino su kiekvieno studento DRD4 genetinėmis charakteristikomis.

Mokslininkai aptiko, kad studentų, turinčių tam tikrą geno versiją, seksualinis potraukis 5 proc. mažesnis negu alternatyvią geno versiją turinčių studentų. Šis skirtumas nedidelis, tačiau reikšmingas statistiniu požiūriu. Maždaug 70 proc. gyventojų turi žemo seksualinio jaudrumo geną, apie 20 proc. - aukšto.

Tyrinėtojai tiksliai nežino, kaip šie genetiniai skirtumai gali veikti libido, nes dopaminas atlieka daugelį funkcijų, kurios turi įtakos mūsų elgesiui.

Kai kurie požymiai rodo, kad DRD4 genas susijęs su naujų dalykų ieškojimu. Todėl tas, kuris nori daugiau sekso, gali priklausyti kategorijai žmonių, kuriems būtina patirti daugiau ryškių įspūdžių. Be to, dopaminas gali turėti įtakos tam, ar stipriai smegenys reaguoja į seksualiai jaudinančius stimulus ir ar greitai jis sukelia kūno reakciją, pavyzdžiui, erekciją.

Šiuos atradimus patvirtina kiti tyrinėjimai. Pacientai, vartoję dopamino lygį didinančius preparatus (jais gydoma Parkinsono liga), taip pat patiria seksualinio potraukio protrūkius. Tačiau kiti specialistai sako, kad šie duomenys turėtų būti gauti ištyrus didesnes žmonių grupes. Ir tik tada juos bus galima patvirtinti.

Mūsų seksualinio potraukio ir elgesio formavimąsi gali veikti ištisas genų rinkinys. Įtakos turi ir tokie veiksniai, kaip kultūros suformuoti lūkesčiai, auklėjimas, gyvenimo patirtis. Tačiau prieštaringo tyrimo, genetinius skirtumus siejančio su homoseksualumu, autorius Dinas Heimeris iš Betesdės (Merilendo valstija) nacionalinio sveikatos instituto teigia, kad seksą gaubiantis tabu apsunkina genetinio pagrindo tyrinėjimus.

D. Heimeris reikalauja atlikti tokius tyrimus, nes seksas – fundamentali žmogaus elgesio dalis. Ji gali paaiškinti, pavyzdžiui, kodėl kai kuriems žmonėms reikia daug seksualinių partnerių (todėl plinta lytiniu būdu perduodamos ligos).

R. Ebšteinas priduria, kad žmonės, nesidomintys seksu, gali guostis, jog dėl to kalti jų genai.

„Svarbiausia, kad mokslininkus tai skatina tirti seksualumą, - sakė D. Heimeris. - Žmonėms seniai metas pradėti studijuoti šiuos dalykus.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šnipinėjimo byla: Algirdas Paleckis sulaikytas ne vienas, tyrimas susijęs su politinėmis partijomis (610)

Trečiadienio rytą viešumą pasiekė žinia, jog tiriant šnipinėjimo bylą suimtas buvęs...

Įkalintas vilnietis prabilo apie protu sunkiai suvokiamą patirtį: buvau verčiamas miegoti su pareigūnėmis (305)

Ar gali būti, kad kalėjimų sistemos pareigūnai, siekdami sukompromituoti įkalinimo įstaigose...

DELFI tyrimas. Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2“ peikianti Lietuva pati atveria duris jo rėmėjams (72)

Svarbius energetikos projektus Lietuvoje vykdanti Suomijos „ Fortum “, netiesiogiai prisideda prie...

Skvernelis: svetimos žvalgybos aktyviai ieško būdų paveikti Lietuvos vidaus politiką (40)

Po trečiadienį Generalinėje prokuratūroje paskelbtos informacijos apie Lietuvoje vykdytą...

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais (1)

Karpos – ne tik estetinę, bet ir medicininę reikšmę turintys odos dariniai, LRT TELEVIZIJOS...

Naujausios Lietuvos banko prognozės: kas laukia 2019 metais (46)

Įvertinęs pasaulines ir šalies ekonomikos tendencijas Lietuvos bankas mažina šių metų ūkio...

Grėsmė Gedimino kalnui lieka, Karbauskis siūlo skubiai šaukti Vyriausybės posėdį (51)

Per trejus metus Gedimino kalnui Vilniuje tvarkyti išleista 6,5 mln. eurų, sutvarkytas vienas...

„Žalgirį“ gerai pažįstantis latvis jaučia – tai proga nutraukti „Daruššafaka“ nesėkmių ruožą specialiai DELFI iš Stambulo (7)

Žanis Peineris – bene geriausiai Lietuvos krepšinio gerbėjams pažįstamas Stambulo „...

Rado būdą, kaip privilioti geriausius srities darbuotojus (6)

Tradicinius įmonių biurus vis dažniau keičia bendradarbystės erdvės, kurių Lietuvoje daugiau...

Ūkininkai piktinasi, kad juos verčia arti žemę (24)

Seimo kaimo reikalų komitete svarstyta, ar galima atsisakyti kai kurių techninių ir formalių...