Turint galvoje mūsų priešistorinę praeitį, vyrai seksualine prasme paprastai būna aktyvesni už moteris. Tai neatsiejama jų evoliucinio paveldo dalis ir daugelyje porų kylančių rimtų problemų priežastis, tikina psichoanalitikas Manfredas Ketsas de Vriesas, parašęs knygą „Sex, Money, Happiness and Death: The Quest for Authenticity“ (angl. Seksas, pinigai, laimė ir mirtis: autentiškumo paieškos).
© Shutterstock nuotr.

Paprastai viskas vyksta taip – po beprotiškos aistros laikotarpio vyrai ir moterys pradeda skųstis vienas kito seksualiniais poreikiais. Vyrai nori daugiau sekso, o moterys, atitinkamai, mažiau. Dažniausios sekso atsisakymo priežastys – jėgų ir laiko nebuvimas gimus vaikui, taip pat amžius. Be to, vyrai į seksualinės partnerės patrauklumo sumažėjimą reaguoja jautriau nei moterys.

Paprastai nuo seksualinio nepasitenkinimo dažniau kenčia vyrai nei moterys. Ir vieni, ir kiti pateikia įvairiausias sekso atsisakymo priežastis: būtinybė skirti laiką kūdikiui, miego trūkumas, nuovargis, emociniai sutrikimai, trauminė patirtis praeityje, situaciniai sunkumai (neįmanoma pabūti dviese ir pan.).

Tačiau kokios bebūtų objektyvios priežastys, sekso trūkumas arba jo nebuvimas yra stipriausias frustracijos šaltinis, ypač stipriai išreikštus seksualinius poreikius turinčiam partneriui. Seksas yra labai svarbus, seksualinio potraukio didėjimas ar mažėjimas atskleidžia tai, kaip porai sekasi kitose gyvenimo sferose.

Požiūriai ir klaidingos nuostatos

Esmė slypi skirtinguose vyro ir moters požiūriuose. Didžioji dauguma stipriosios lyties atstovų mano, kad potraukis susijęs su seksualiniu aktyvumu. Didžioji dauguma moterų įsitikinusios, kad potraukio tikslas – meilė ir emocinis artumas. Gal nuskambės ir labai ciniškai, bet tame, kas netrukus bus pasakyta, yra labai nemažai tiesos – vyrai kalbasi su moterimis, kad galėtų su jomis miegoti, o moterys miega su vyrais, kad galėtų su jais pasikalbėti.

Pasaulėžiūros skirtumai ir klaidingas įsitikinimas, kad kiti galvoja lygiai taip pat kaip mes, lemia bendravimo sunkumus ir nesupratimą. Vyrai skundžiasi, kad moterys nenori sekso, o moterys, savo ruožtu, apgailestauja, kad iš vyrų pusės trūksta dėmesio ir rūpinimosi. Tuo metu ir vieni, ir kiti stipriai išgyvena dėl to, kad santykiuose dingsta romantika. Mylėjimasis tampa mechaniniu veiksmu, kuriuo – ypač moterys – praranda bet kokį susidomėjimą.

Lytinis potraukis: ciklai ir pastovumas

Daugybė tyrimų patvirtino, kad daugumos moterų gyvenime pasitaiko pakankamai ilgų laikotarpių, kai seksui jos būna visiškai abejingos. Dauguma moterų per daug pavargsta arba skiria itin daug laiko vaikams, kad dar turėtų kada galvoti apie seksualinius poreikius. Nemažai tyrimų, kuriuose buvo prašoma abiejų lyčių atstovų išvardinti jiems rūpimus užsiėmimus, parodė, kad dauguma vyrų pirmoje vietoje nurodo seksą, o moterys pirmenybę teikia sodininkystei, parduotuvėms ar televizoriaus žiūrėjimui.

Paprastai vyrų lytinis potraukis būna ne tik stipresnis, bet ir gerokai pastovesnis. Moterų potraukiui būdingi ciklai. Dauguma moterų jaučia stipresnį geismą vos kelias dienas per mėnesį, kai organizmas būna pasirengęs pastoti. Todėl artėjant ovuliacijai dailiosios lyties atstovės pradeda fantazuoti sekso tema, dažniau masturbuojasi, inicijuoja seksą su partneriu, puošiasi provokuojančiais drabužiais ar lankosi vietose, kur galima susipažinti su priešinga lytimi. Žinoma, tai nereiškia, kad kitomis dienomis moterys nesimyli, tačiau evoliuciniu požiūriu jų susidomėjimas fiziniu artumu pastebimai išauga pastojimui palankiausiomis dienomis. O štai vyrai „karinės parengties“ būsenoje yra nuolat.

Geismas ir nesantuokiniai ryšiai

Be aukščiau išvardintų skirtumų seksualinio potraukio stiprumui įtakos turi ir kiti veiksniai, tokie kaip patirtis, kultūra ar aplinkybės.
Moterų lytinis potraukis išsiskiria formų įvairove ir nenuspėjamumu. Tarp moterų galima sutikti tokių, kurios, jų tikinimu, niekada nieko panašaus nepatyrė ir apskritai nesuvokia, kodėl šiam klausimui skiriama tiek daug dėmesio. Kitos dailiosios lyties atstovės, priešingai, apie seksą galvoja labai dažnai, tačiau net ir jų seksualinis potraukis išreikštas silpniau, lyginant su vyrais. Dar daugiau, ilgus metus su tuo pačiu partneriu gyvenančios moterys retai jaučia aistros protrūkius. Paprastai jų geismas būna atsakas į iš partnerio sulaukiamą stimuliavimą. Kitaip tariant, geismas atsiranda po seksualinio susijaudinimo, o ne atvirkščiai.

Jeigu sutuoktinių pora savo santykių niekaip nepagyvina, seksualinių poreikių ir nuostatų skirtumai galiausiai nulemia skyrybas ar santykius už santuokos ribų. Nesantuokinių ryšių pikas moterų atveju – jų reprodukcinio amžiaus pabaiga. Gali būti, kad taip pasireiškia jų sąmoningas ar nesąmoningas troškimas pakeisti partnerį, kol jos dar gali pastoti. Kalbant apie vyrus, kurie jausmus ir seksą atskiria, jie gerokai dažniau ir reguliariau mėgaujasi nesantuokiniu seksu. Santuokinę neištikimybę stipriosios lyties atstovai paprastai aiškina nuoboduliu ir išblėsusiu partnerės fiziniu patrauklumu.

Kaip instinktai ir flirtas virsta seksualine prievarta

Vyrai dažnai painioja meilės ir artumo poreikį su sekso poreikiu. Tai paaiškina, kodėl jiems taip sunku paprasčiausiai draugauti su moterimis, kurios jiems atrodo patrauklios. Jų santykiuose visada egzistuoja seksualinis aspektas. Be to, vyras tikisi, kad ir moteris jaučia seksualinį susidomėjimą juo. Ši klaidinga prielaida kartu su moterims būdingu polinkiu flirtuoti gali tapti sprogstamuoju kokteiliu. Atkaklus merginimas greitai virsta seksualine agresija ar net prievarta. Vyrai nuvertina moterų pasišlykštėjimą seksualine agresija. Mūsų klaidinga nuomonė apie priešingos lyties seksualines nuostatas iš dalies paaiškina tai, kodėl daugelio moterų gyvenime pasitaiko akimirkų, kai jų partneriai ar pažįstami vyrai elgiasi su jomis nepadoriai ir kodėl vyrai dažnai neparodo deramos užuojautos seksualinės prievartos aukoms.

Taigi, vyrai yra tarsi „užprogramuoti“ maksimaliai aktyviam giminės pratęsimui, tačiau visuomenė riboja šį siekį, grasindama rimtomis pasekmėmis tiems, kurie aklai seka savo instinktais. Kaip pastebėjo aktorius Johnas Berrymore'as: „Seksas – tai, kas užima mažiausiai laiko ir suteikia daugiausiai problemų“.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Naujas požiūris ar gudrus planas: milžiniškas butas prabangiame name už nerealią kainą (58)

Sostinės savivaldybės planai Vilniaus Gedvydžių gatvėje esančiame name pirkti prabangų butą,...

Prekybininkų atstovas apie skirtingas kainas: nereikia stebėtis (361)

Tai, kad Lietuvos „Lidl“ parduotuvėse parduodamų odinių striukių kainos yra net 10–23...

Ištisinę liniją kirtusiai P. Gražulio dukrai – išskirtinė teisėjų malonė (39)

Seimo nario Petro Gražulio dukra Marija Šalaševičienė sulaukė išskirtinės teismo malonės...

Lyg muilo operoje: vilnietė odontologė pateko į neeilinio alfonso spąstus (56)

Apie šeimą ir amžiną meilę svajojusi vilnietė odontologė ilgą laiką tikėjo savo meilužio...

Londono taksi pavyzdys lietuviams: juose niekada nesmirdi, o vairuotojai šio darbo mokosi 5 metus (45)

Yra keli dalykai, kuriuos privalote padaryti būdami Londone . Vienas jų yra bene svarbiausias –...

Garsus psichologas iš Amerikos Lietuvai turi gerų žinių (9)

Amerikietis psichologijos profesorius James Maddux – ne tik žinomas specialistas savo šalyje, bet...

Vilniuje spūsčių metu apsivertė „Opel“, apdaužęs tris automobilius (4)

Trečiadienio pavakarę, Vilniuje prasidedant vakarinėms transporto spūstims, Viršuliškių g....

Uraganas Marija sukėlė tikrą pragarą: tūkstančiai žmonių liko be ryšio su pasauliu ir namų atnaujinta 16.46 (11)

Puerto Riko salą trečiadienį pasiekė vienas smarkiausių pastarųjų dešimtmečių uraganų,...

M. Sinkevičius žada atsistatydinti, jeigu socialdemokratai pasitrauks iš koalicijos (26)

Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius kol kas yra vienas iš trijų socialdemokratų partijos...

„Eurovizijos“ nugalėtojas S. Sobralis paguldytas į ligoninę: laukia donoro širdies (15)

„Eurovizijos“ dainų konkurso nugalėtojas Salvadoras Sobralis buvo išgabentas į ligoninę...