Kartais santykiai nutrūksta todėl, kad mes nesuprantame, kas seksualiai sujaudina partnerį. Tam įtakos turi libido tipai. Psichologė, sekso terapeutė Sandra Pertot įsitikinusi: tai – ne tragedija, greičiau dar viena priežastis geriau pažinti save.
© Shutterstock nuotr.

Žinojimas, kokiam libido tipui priklausote jūs ir jūsų partneris, gali padėti geriau vienas kitą pažinti, bet tikrai neturėtų būti argumentu kilus konfliktui ar pretekstu nutraukti santykius.

Interviu psychologies.ru su S. Pertot apie libido tipus ir jų įtaką santykiams.

Kokius libido tipus pavadintumėte labiausiai paplitusiais?

– Mūsų kultūroje ypač vertinamas tipas, geriausiai mums pažįstamas iš reklamų ir meilės serialų, – erotinis. Šiam tipui priklausantieji užsiima seksu dažnai ir su malonumu, jiems patinka įvairovė ir eksperimentai. Tačiau seksualumas turi ir daugiau tipų, tik apie juos kol kas žino nedaugelis. Mūsų kultūroje vis dar vyrauja nuomonė, kad jeigu žmogui sekso nereikia kasdien ar kas savaitę, jam kažkas negerai. Tačiau seksualinis gyvenimas netampa mažiau ryškus, jei mylimasi ir rečiau.

Kokios įtakos santykiams turi seksualinio gyvenimo ritmo skirtumai?

– Partnerių libido tipai gali skirtis, tačiau tai nėra tragedija, jei abu sutinka priimti ir gerbti tuos skirtumus. Moterys, kurių libido mažesnis, man ne kartą skundėsi, kad partneriai jas kaltina frigidiškumu, priekaištauja, kad sekso joms reikia tik kartą per metus. Pastarosios gi tikina, kad partneriai nepaiso jų jausmų: „Jam rūpi tik seksas, o į mano jausmus nusispjaut.“

Tačiau sekse akcentuoti reikėtų ne visišką suderinamumą, o rūpestingą požiūrį į kito seksualumą.

Ar yra libido tipų, kurie nesuderinami?

– Erotinio tipo atstovams, kurie mėgsta aistringą, dinamišką seksą, bus nuobodu su tais, kurių libido yra ramesnis. Tačiau santykiuose gali būti ir kitų svarbių dalykų. Iš patirties galiu pasakyti, kad kontrastuojančių libido partneriai gali prisitaikyti vienas prie kito ir surasti tokį seksualinio gyvenimo modelį, kuriame vienas kitą papildys.

Teigiama, kad priešingybės traukia viena kitą. Sekso sferoje irgi?

– Ne, tai greičiau mitas. Jeigu jūsų seksualiniai tipai diametralūs, vargu ar sugebėsite suprasti vienas kitą.

Ar galima pakeisti libido tipą?

– Taip. Nors tyrimai rodo, kad 70 procentų jūsų seksualumo priklauso nuo genetikos, mąstymas taip pat turi įtakos. Mes galime save analizuoti ir keisti.

„Tipas“ – tik tam tikras apibūdinantis modelis. Realybė daug turtingesnė ir nestatiška. Tai – ne lytis, odos spalva ar akių spalva. Žinojimas, kokiam libido tipui priklausote jūs ir jūsų partneris, gali padėti geriau vienas kitą pažinti, bet tikrai neturėtų būti argumentu kilus konfliktui ar pretekstu nutraukti santykius.

Jeigu partnerių libido skirtingas, į ką jie turėtų atkreipti dėmesį?

– Dažniausiai nesantaikos akmeniu tampa įsitikinimas, kad mylėti galima tik unisonu. Jeigu jums tai pažįstama, turėtumėte mokytis priimti libido skirtumus. Nuo jūsų su partneriu atvirumo priklauso, ar jūsų sekso santykiai bus harmoningi.

10 libido tipų

Jautrus

Jūs labiau nei seksualinį pajėgumą vertinate emocinį prisirišimą. Dažniausiai skundžiatės dėl to, kad partneris neskiria reikiamo dėmesio jūsų jausmas ir sekso metu rūpinasi tik savo pojūčiais.

Erotinis

Šis tipas dažniausiai yra idealizuojamas kine, literatūroje. Jam būdinga atvira aistra ir noras išbandyti ką nors naujo. „Erotikai“ būna nekantrūs, jiems greitai atsibosta vienodumas. Jeigu priklausote šiam tipui, o partneris – kitam, jūsų elgesys jam gali atrodyti pernelyg atkaklus.

Priklausomas

Seksualinis pasitenkinimas jums reikalingas įtampai slopinti. Jūs susijaudinate, kai negalite numalšinti savo alkio. Šis tipas dažniau būdingas vyrams ir formuojasi paauglystėje, kai jaunuoliai tenkina save masturbuodamiesi.

Kaprizingas

Jūs įsitikinęs, kad partneris privalo visuomet patenkinti jūsų troškimus. Siekiate maksimalaus malonumo, nepaisydami jo poreikių. Kaprizingiems meilužiams reikėtų atsiminti, kad tikrąjį malonumą jie pajaus tik tuomet, kai ims galvoti ir apie partnerį.

Nepasotinamas

Šis tipas sutinkamas rečiau nei kiti. Dažniausiai jis sąlygotas genetikos. Šio tipo atstovams ypač sunku kontroliuoti seksualinę trauką. Tiesa, tai gali būti susiję ir su emociniu pažeidžiamumu: bet koks kito žmogaus seksualinis ženklas „nepasotinamiesiems“ kelia savivertę.

Altruistinis

Šio tipo atstovams patinka suteikti malonumą kitiems. Partnerio patenkinimas „altruistams“ – patvirtinimas, kad jie geri meilužiai. Tačiau jie taip pat turėtų suvokti, jog pasirūpinti savo pojūčiais ne ką mažiau svarbu.

Nerimastingas

Dažniausiai tai vyrai. Šio tipo atstovai nuolat nerimauja dėl seksualinio produktyvumo. Greičiau, aukščiau, stipriau – jiem seksas tarsi olimpinės varžybos.

Prislopintas

Silpnas seksualinis interesas gali būti susijęs su emocine sfera arba genetiniu polinkiu. Kai kuriems seksualinė trauka gali būti mažesnė nuolatos, kitiems ji slopsta santykių eigoje. Partneriui tai – skausminga patirtis, jis gali dėl to kaltinti save.

Atsiribojantis

Seksualinė trauka gali būti stipri, problemų suteikiant partneriui malonumo nekyla, tačiau jūs vis tiek jaučiate distanciją. Dažniausiai tai susiję su stresu ir emocinėmis problemomis. Būkite su partneriu atviri, išsakykite, kas jus neramina.

Kompulsinis

Tai – rečiausias ir artumo prasme pats sudėtingiausias libido tipas. Jeigu priklausote jam, jūsų seksualinis gyvenimas priklauso nuo specifinių ritualų, fantazijų ir fetišo. Kadangi jūsų seksualinė elgsena kitiems sunkiai suokiama, jums gali būti sunku rasti partnerį. Sutikę žmogų, kurį norėtumėte įsileisti į savo erotinį pasaulį, darykite tai pamažu, ieškokite balanso tarp savo ir partnerio troškimų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Galingiausią žmogų Sovietų Sąjungoje pažadino skambutis, šis sureagavo ne iškart: pasekmės buvo tragiškos (55)

Ankstyvą 1986 m. balandžio 26-osios rytą įvyko viena didžiausių atominių katastrofų...

Palangos bare gavusi sąskaitą nustėro (123)

„Jei nebūčiau pastebėjusi, būčiau tiesiog sumokėjusi daugiau nei reikia, nes padavėjas nei...

Joninių laužai Kernavėje skelbia: dienos ima trumpėti (11)

Kur švęsti Jonines? Į šį klausimą vienintelį atsakymą žinantys kasmet traukia į Senąją...

Kraupiais nusikaltimais pažymėta Vilniaus vieta, kur siautė mokytoju troškęs tapti maniakas (73)

Sostinėje esančio Pasakų parko pavadinimą žino net ir kitoje Lietuvos pusėje gyvenantys...

Atmetęs dar vieną pasiūlymą iš už Atlanto Jasikevičius nesiblaškys – lieka „Žalgiryje“ (284)

Po istorinio sezono su Kauno „Žalgiriu“ 42 metų Šarūnas Jasikevičius vos kelias dienas...

Išvardijo, kokios ligos tyko vakarėlių užkandžiuose (4)

Koks vakarėlis, jei ant stalo nėra padėto didžiulio dubens traškučių ir užtepėlių jiems?...

Dramatiška vokiečių pergalė išsaugo pasaulio čempionų kailį incidentas po rungtynių (416)

Šeštadienio vakarą futbolo sirgalių dėmesį kaustė žūtbūtinė titulą ginančių vokiečių...

Septyni Europos nykštukai, kuriuos aplankysite per septynias dienas (7)

Nejaugi nenorėtumėte pasigirti kokią nors valstybę išmaišę skersai ir išilgai? Misija...

Aristokratė, kurią pamilo pats Voltaire’as: aistringa matematikė paviliojo ne tik grožiu, bet ir protu (15)

Emilie du Chatelet buvo talentinga matematikė ir Voltaire’o meilužė. Kartu jie vadovavo Isaaco...

7 vertingi stiliaus patarimai žemo ūgio moterims (19)

„Esu žemaūgė, taigi parduotuvių persirengimo kambariuose neretai atsiduriu su per dideliais...