Po išprievartavimo auka gali būti labai nusiminusi, netgi isteriška, arba gali būti nebyli ir išoriškai rami. Kaip jai padėti? Labai svarbu žinoti, kaip auka jaučiasi ir pajusti, kokie žodžiai ar veiksmai galėtų ją paremti.
Aukai reikia:

Gauti medicininę pagalbą.

Jaustis saugiai. Išprievartavimas yra traumuojantis asmens išniekinimas. Ypač iš pradžių aukoms yra sunku būti vienumoje.

Aukai reikia, kad ja tikėtų. Ypač, kai moteris yra išprievartaujama per pasimatymą, moteriai reikia, kad aplinkiniai patikėtų, jog tai, kas įvyko iš tiesų buvo prievarta.

Žinoti, kad tai ne jos kaltė. Dauguma prievartos aukų jaučiasi kaltos ir yra įsitikinę, kad išprievartavimas kažkokia dalimi įvyko dėl jų kaltės.

Kontroliuoti savo gyvenimą. Kai moteris yra išprievartaujama, ji gali jaustis visiškai nekontroliuojanti to, kas su ja darosi. Žymus žingsnis kelyje į pasveikimą yra tiek mažų, tiek didelių dalykų kontroliavimas.

Ką jūs galite padaryti, kad padėtumėte:

Išklausykite ir neteiskite. Tai ne jūsų darbas vaidinti kaltintoją ir versti ją įrodinėti savo versiją. Priimkite jos versiją, išklausykite faktus ir palaikykite moterį. Jei jaučiate, kad tai kažkokia dalimi galėjo būti moters kaltė, su šiais jausmais turėsite susidoroti patys. Daugelis išprievartavimo aukų pagalbos centrų gali padėti ir išprievartautų moterų draugams ir giminėms.

Pasiūlykite prieglobstį. Jei tai įmanoma, pasilikite pas ją ar leiskite jai bent vieną naktį praleisti pas jus. Dabar netinkamas laikas jai būti vienai.

Būkite pasiekiami. Jai gali prireikti pasikalbėti netinkamomis valandomis, netgi vidury nakties. Gali būti, kad ji neturi daug žmonių, su kuriais gali pasikalbėti ir jūs galite būti vienintelis toks žmogus. Būkite šalia kiek įmanoma daugiau ir paskatinkite, padrąsinkite ją paskambinti į psichologinės pagalbos liniją arba kreiptis į specialistą.

Suteikite jai komfortą. Su ja labai blogai elgėsi. Jai reikia rūpesčio.

Leiskite jai žinoti, kad ji nekalta. Tai labai svarbu. Dauguma prievartos aukų kaltina save. Turite ją įtikinti, kad reikia kaltinti prievartautoją, o ne ją.

Būkite kantrūs ir supratingi. Kiekviena moteris turi išgyventi jai reikalingą laiko tarpą, kol pasveiks. Nenustatykite jai grafiko, per kurį ji turi susidoroti su šia problema.

Paskatinkite veiksmą. Pavyzdžiui, pasiūlykite jai paskambinti pagalbos telefonu, nuvykti į ligoninę ar sveikatos centrą, paskambinti į policiją. Gerbkite jos sprendimą, jei ji nusprendžia nepateikti kaltinimų.

Nebūkite per daug globėjiški. Paskatinkite ją priimti sprendimus savarankiškai. Jai reikia pajusti, kad ji kontroliuoja savo gyvenimą. Ji to nesugebės padaryti, jei viską darysite už ją.

Priimkite jos sprendimus dėl išprievartavimo. Net ir tuo atveju, nei nepritariate tam, ką ji daro. Svarbiau yra tai, kad ji priima sprendimus ir jūs juos turite gerbti, o ne įtikinėti ją dėl to, koks sprendimas yra “teisingas”.

Atidėkite į šalį savo sprendimus ir susitvarkykite su jais kur nors kitur. Nors išprievartavimo aukai svarbu žinoti, kad aplinkiniai yra lygiai taip pat nusiminę dėl to, kas įvyko, kaip ir ji, jai bus dar sunkiau, jei šalia savo jausmų, su kuriais ji privalo susitvarkyti, ji dar turės kovoti ir, pavyzdžiui, su jūsų pykčiu ir įsiūčiu. Jei jūsų jausmai labai stiprūs, pasikalbėkit su kitu draugu arba paskambinkite į psichologinės pagalbos liniją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Tūkstančiai gyventojų nuo sausio į rankas gaus mažiau algos (268)

Seimas priėmė įstatymų pataisas, kurioms įsigaliojus nuo kitų metų pradžios daliai gyventojų...

Konservatorių padėjėjai Seime: bendražygiai, buvusios politikos žvaigždės ir „Komunizmo vėliavos“ redaktorė (182)

DELFI toliau kelia klausimą, kokie žmonės dirba Seimo narių padėjėjais. Seimo Tėvynės...

Sovietiniai paminklai – ginklas Rusijos rankose (261)

Birželį Seimas pritarė rezoliucijai, kuria Lietuvos komunistų partija pripažįstama nusikalstama...

Kalbos apie dyzelinių variklių draudimą pakeitė prognozes

Nors šiais metais Vokietijoje užregistruotų naujų automobilių skaičius prilygsta bemaž...

Pažvelkite į savo plaukus: juose užkoduota širdies ligų rizika (21)

Tarp vyrų iki 40 metų ankstyvas nuplikimas ir žilumas yra didesnis širdies ligų rizikos...

Rezultatyvus Sabonis, stebuklus kūręs Oladipo ir pribloškiantis „Pacers“ finišas (11)

NBA čempionate ketvirtą pergalę iš eilės iškovojo įsibėgėjusi Indianos „Pacers“ (16/11)...

Panevėžyje, daugiabučio kieme, rastas negyvas paauglys – įtariama žmogžudystė papildyta 08.19 (124)

Sekmadienio vakarą policijos pareigūnai gavo pranešimą, kad Panevėžyje, S. Dariau ir S. Girėno...

Prieštaringas tyrimas: rado būdų dirbtinai patalpinti informaciją smegenyse (4)

Senos fantastinės prognozės apie ateitį visuomet pabrėždavo, kad ateityje mokysimės visiškai...

Misija įmanoma: pamirškite erzinančias dėmes ant metalo spalvos technikos paviršių (7)

Kažin ar kas drįstų ginčytis, kad nerūdijančio plieno buitinė technika itin patraukli,...

Vienas slapčiausių Sovietų Sąjungos bunkerių Lietuvos pašonėje (5)

Po Sovietų Sąjungos žlugimo Baltarusijai it koks paveldas atiteko nemažai Šaltojo karo laikus...