Visi mes gimėme turėdami instinktus, padedančius įveikti gyvenimo kliūtis ir išbandymus. Kai kurie instinktai yra labai naudingi, bet kai kurie yra visiškai kvaili ir žeidžiantys kitus. Vienas iš tokių neduodančių nieko gera instinktų, ypač santuokoje, yra reikalavimai. Jei mes paprašome kažko, ko norisi ar reikia, ir mūsų prašymas nepatenkinamas, instinktai paskatina mus imtis stipresnių priemonių. Pirmas dalykas, ateinantis į galvą, paprastai yra reikalavimas.
Reikalavimai turi grasinimo pobūdį – “jei atsisakysi, tai po to pasigailėsi”. Kitaip tariant, “nors tau ir nepatinka tai, ko aš noriu, bet jei to nepadarysi, tau nuo to bus tik blogiau”.

Reikalaujantys žmonės nelinkę rūpintis, kaip jaučiasi kiti. Jie galvoja tik apie savo poreikius. “Jei tau nemalonu daryti tai, ko noriu, blogai. Bet jei atsisakysi, pasistengsiu, kad būtų dar blogiau,” – tokios mintys sukasi jų galvose.

Reikalavimai priklauso nuo jėgos. Jie nesuveiks, jei reikalaujantysis neturės galių įvykdyti grasinimą. Bet kieno rankose jėga santuokoje? Idealiu atveju jėga yra bendra, jei vyras ir žmona veikia kartu, siekdami bendrų tikslų.

Bet kai vienas iš sutuoktinių pradeda reikšti reikalavimus, kartu su numanomais grasinimais, tai tampa jėgos žaidimu. Sutuoktinis, kuriam grasinama, dažniausiai atsako tuo pačiu, ugnimi į ugnį, jėga į jėgą. Staiga tai tampa jėgų išbandymu – kas laimės kovą?

Jei reikalaujantysis partneris neturi pakankamai galios įvykdyti grasinimą, kita pusė dažnai yra nubaudžiamas, bent jau pajuokos forma. Bet jei vyro ir žmonos jėgos apytiksliai lygios, kova vyksta iki tol, kol vienas iš jų pasiduoda. Galiausiai tas, kuris nusileidžia, jaučia gilų apmaudą ir yra mažiau linkęs paklusti ateityje. Kai reikalavimas nėra įvykdomas, apmaudą jaučia abu sutuoktiniai.

Deja, reikalavimais nepasieksite nieko.

Įsivaizduokite, vyrai, kad paprašote savo žmonos ką nors dėl jūsų padaryti, ji gali arba linksmai sutikti, arba prieštarauti. Šis prieštaravimas gali kilti dėl įvairių priežasčių – jos poreikių, jos supratimo, kas yra protinga ar teisinga.

Jei jūs ir toliau kartojate savo prašymą, paversdami jį reikalavimu, ką jūs darote? Jūs nekreipiate dėmesio į jos prieštaravimą. Jūs teigiate, kad jūsų norai yra svarbesni nei jos jausmai. Ir jūs grasinu sukelti jai nemalonumų, jei ji neįvykdys jūsų prašymo.

Tėvų konfliktas

Dabar ji turi pasirinkti vieną iš blogybių – jūsų “bausmę” ar tai, kas sukėlė jos pasipriešinimą. Galų gale ji gali paklusti jums, bet dėl to nebus laiminga. Jūs pasieksite savo, bet tik jos sąskaita. Jūsų nauda bus jos nuostolis. Ir ji neabejotinai pasijus išnaudojama.

“Bet jūs nežinote mano vyro,” pasakys kai kurios moterys. “Jis visą laiką tinginiauja ir niekaip negaliu priversti jo ką nors padaryti. Pirštą jis pajudina tik perjungdamas televizijos kanalą. Jei nereikalausiu, kad jis atsikeltų ir man padėtų, jokie darbai nebus atlikti.”

“Negali būti, kad kalbate apie mano žmoną,” gali pasakyti ir vyras. “Ji galvoja tik apie save. Visą laiką ji praleidžia apsipirkinėdama ir besilinksmindama su draugėmis. Jei nereikalaučiau, kad nors kartais ji liktų namie, iš viso jos nematyčiau.”

Be abejonės, jums ir jūsų sutuoktiniui reikia pagalvoti, kaip paskatinti vienas kitą poreikių patenkinimui. Juk reikalavimai yra ne kas kita, o piktnaudžiavimas. Iš tiesų tai dažniausiai yra pirmoji žodinio užgauliojimo stadija, kuri galiausiai baigiasi santuokine kova.

Jei keliate reikalavimus sutuoktiniui ir tikitės paklusnumo, jūs esate valdingi ir manipuliuojantys. Jūsų sutuoktinis bandys išvengti jūsų piktnaudžiavimo; vietoj to, kad atsilieptų į jūsų poreikius, jis/ji stengsis turėti kuo mažiau bendro su jumis. Ar to jūs norite? Ar norite atstumti savo sutuoktinį?

Nė vienas iš mūsų nėra nei karininkas, nei eilinis. Jūs neturite teisės nurodinėti vienas kitam ką daryti, ir jei bandysite taip elgtis, suprasite, kad tai neveiksminga. Jei priversite sutuoktinį tenkinti jūsų poreikius, geriausiu atveju tai bus tik laikinas sprendimas ir anksčiau ar vėliau apmaudas iškils į paviršių. Reikalavimai ir kiti manipuliavimo būdai neskatina suderinamumo, jie skatina tik apmaudą.

Išmintinga savanaudiškų reikalavimų alternatyva yra apgalvoti prašymai. Šis būdas gauti tai, ko reikia vienam iš kito, prasideda nuo paprasčiausio paaiškinimo, ko norėtumėte, ir klausimo, kaip sutuoktinis žiūri į jūsų prašymo išpildymą. Jei jis/ji duoda suprasti, kad prašymo įvykdymas nėra malonus, apsvarstykite alternatyvius būdus, kurie būtų priimtini jūsų sutuoktiniui.

“Aš jau išbandžiau tai, deja nesuveikė,” gali būti pirmoji jūsų reakcija. Galbūt taip sutuoktinis nori parodyti, kad tai, ko jūs norite, nėra tai, ką jis/ji nori daryti. Štai čia turėtų prasidėti derybos. Jei tapsite įgudusiu derybininku, jūs priimsite neigiamą atsakymą ir bandysite ieškoti būdų, kaip jūsų partneris noriai padėtų jums.

"Tai, ko negali pasiekti jėga, pasiek išmintimi ir gudrumu",- sakė dar senovės išminčiai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Areštinėje – nepilnamečio savižudybė: sudaužyto likimo atomazga (53)

Lietuva skaudžiai moka už klaidas, kurias padarė vienišus vaikus sugrūsdama į globos namus, kur...

Pamatę naujai įstatytas balkono duris nepatikėjo savo akimis (7)

Naujai įstatytos balkono durys įžiebė nemenką konfliktą. Šernų soduose gyvenanti klaipėdietė...

Italų žurnalistai „rado“ sensaciją: kruvinų žudynių istorijoje - lietuvių snaiperių pėdsakai (869)

Kas iš tikrųjų įvyko 2014-ųjų vasarį Kijeve, kai į Maidano protestuotojus pasipylė...

Įspėja aklai nesusivilioti 80 ar 90 proc. nuolaidomis internete (1)

Specialistai įspėja, kad artėjant šventėms internete suaktyvėjo sukčiai, žmones viliojantys...

Jauniausias ministras po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo: kas jis? biografija (106)

27–erių metų parlamentaras Virginijus Sinkevičius ruošiasi didžiausiam karjeros šuoliui –...

Lietuviško oro išvarginta lietuvė įsikūrė kurorte, kuriame vasara visus metus (15)

Įspūdingo grožio gamta, kvapą gniaužiantys egzotiški vaizdai, gyvūnija ir nesibaigianti vasara...

Gyvai / FIBA liūdesiui: „Žalgiris“ – „Anadolu Efes“ (12)

Neeilinis Eurolygos turas, pirmą kartą sutampantis su inauguracinėmis pasaulio krepšinio...

Perbraižomos Lietuvos verslo ribos kursto nesutarimus (113)

Ketvirtadienį ryte kalbėdamas Žinių radijuje premjeras Saulius Skvernelis sukritikavo jį į...

Sudano prezidentas Rusijoje prašo Putino apsaugoti jį nuo JAV (85)

Sudano prezidentas Omaras al Bashiras ketvirtadienį paprašė Rusijos vadovo Vladimiro Putino...

Rinktinės kelionė į praeitį: salėje dingstantis vanduo ir grotestiški griuvėsiai pašonėje (13)

Ne vieną į Vilnių atvykstančią futbolo rinktinę LFF stadionas nukelia atgal į praėjusį...