aA
„Štai ir atėjo Valentino diena, pilna visiems taip įprastų romantiškų uvertiūrų, dalis kurių, deja, nepasieks savo tikslo. Kodėl, paklausite? Paprasčiausiai dėl dviejų priežasčių, kurias kartu su kolega aptarėme paskutiniame savo darbe“, - sako Gadas Saadas, Talino „Concordia” universiteto profesorius ir knygos „The Evolutionary Bases of Consumption and The Consuming Instinct“ autorius.
© Shutterstock nuotr.

Pirma, mes tyrėme dovanojimo motyvus pagal lyčių skirtumus. Antra, siekėme nustatyti, ar vyrai ir moterys gebėjo suvokti jų partnerio įteiktos dovanos motyvus.

Dovanojimo motyvus suskirstėme į dvi grupes:

- taktiniai motyvai (t.y. suvilioti, parodyti dosnumą)

- situaciniai motyvai (gimtadienio dovana, susitaikymo dovanos po ginčų).

Turbūt nenuostabu, kad rezultatai beveik nesiskyrė tarp moterų ir vyrų situacinių motyvų atžvilgiu, kai tuo tarpu dovanojimas taktinių motyvų atžvilgiu buvo kur kas priimtinesnis vyrams. Žiūrint pro evoliucinę prizmę toks elgesys yra nuspėjamas, mat dauguma rūšių piršlybų metu yra linkusios dovanoti tai lyčiai būdingas dovanas.

Kalbant apie žmones, vyrai, o ne moterys yra kur kas labiau linkę pasinaudoti dovanų įtaka tuomet, kai nori patraukti partnerę į savo pusę. Toks elgesys išlieka netgi tuometi, kai viliojama moteris priklauso aukštesniam socialiniam sluoksniui ar turi ekonominį pranašumą.

Pigumo užuominos pirmojo pasimatymo metu yra vienas iš optimaliausių būdų atstumti moterį ir užsitikrinti, kad antrojo pasimatymo tikrai nebus. Žinau, žinau: kilnus, riteriškas dosnumas yra geranoriško lytinio diskriminavimo pavyzdys.

Antras esminis radinys turbūt nustebino kur kas labiau. Tuo tarpu, kai moterys puikiai suprato vyrų dovanojamų dovanų motyvus (ir kaip šie skiriasi nuo jų motyvų), vyrai pademonstravo tiesiog naivų neišmanymą!

Be to, jie manė, kad ir moterys dovanoja dėl tų pačių motyvų. Taigi, kai vyras įteikia dovaną moteriai, tikėdamasis po to sekančio seksualinio intymumo, jis šventai tiki, kad jam dovanodama moteris tikisi lygiai to paties!

Kas gali paaiškinti tokį didžiulį skirtumą tarp lyčių gebėjimo įskaityti šiam ritualui būdingus signalus? Nejaugi vyrai yra bukesni ir labiau neišauklėti nei moterys? Taip ir girdžiu mūsų moteriškosios auditorijos vienbalsį atsakymą − TAIP! Žinoma, negalime atmesti šios galimybės, tačiau kodėl būtent vyrams ne taip gerai sekasi perprasti šio ritualo subtilumų? Mes manome, kad viso to priežastis gali būti diferencialinės sąnaudos ir nauda.

Jeigu moteris pasiduotų kiekvienam mergintojui, žadančiam amžiną meilę ir kaip to įrodymą įteikiančiam gėlių, ji greitai suvoktų, kad jos gebėjimas atpažinti tinkamus partnerius yra seniai prarastas. Iš kitos pusės, jeigu vyras išsiaiškintų, kad moteris jam įteikė gėlių tik dėl to, kad „išnaudotų” jį greitam seksualiniam pasitenkinimui, dauguma vyrų unisonu ištartų... „PUIKU!”.

Esmė: moterys išsivystė taip, kad galėtų kur kas geriau suprasti šiuos merginimo signalus, nes kitaip tai turėjo (ir tebeturi) žalingesnių pasekmių jų reprodukciniams interesams.

„Įtariu, kad jeigu turėčiau paskelbti įrašą, kuriame pademonstruočiau kažkokį kitą vyrų sugebėjimą, kuriuo jis pranoksta moterį, ilgai netruktų, kol koks nors skaitytojas (skaitytoja?) paskelbtų įrašą, teigiantį, kad evoliucinės psichologijos atstovai eilinį kartą skleidžia seksistines nesąmones. Tačiau jaučiu, kad šį kartą mano pademonstruotas moters pranašumas sulauks tik teigiamo įvertinimo“, - sako G.Saadas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (95)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (38)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Negailestingą onkologinės ligos kirtį patyrusiam Stano – jautrios kolegų emocijos

Dainininkas Stanislavas Stavickis -Stano patvirtino jau gerą pusmetį pramogų pasaulio...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (116)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Betoninės sienos po žeme slėpė neregėtos prabangos rūmus ir didžiausią LSD fabriką istorijoje (7)

Paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje praktiškai visos LSD siuntos atkeliaudavo iš...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (16)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Albumą pristačiusi Monika Pundziūtė-Monique scenoje išgirdo asmeninį prisipažinimą (3)

Atlikėja Monika Pundziūtė- Monique iš jaudulio žibančiomis akimis pristato antrąjį solinį...

Kodėl vyrai neveda meilužių

Pirmiausia turiu pasakyt, kad nesu nei meilužė, nei kažkurio meilužio žmona, jei netyčia turit...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (6)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...