aA
Ne vienas pritartų, kad santykiai tai – sunkus darbas. Ugdantysis vadovas, santykių ekspertas Chris Armstrong siūlo pagalvoti, ar ne per daug santykiuose „dirbama“, ar tai neužgožė bendravimo džiaugsmo.
Santykių ekspertas: kaip suprasti, kada dėl partnerio stengiamės per daug
© Shutterstock

Ugdantysis vadovas, santykių ekspertas Chris Armstrong:

– Niekada nesutikau, jog santuoka pirmiausia yra darbas. Čia slypi saviapgaulė, už kurios matau baimę prarasti įprastą gyvenimo būdą. Baimė veda į bandymus racionalizuoti meilę, padaryti šį jausmą labiau aiškų. Tuomet blėstančią ją galima nurašyti kaip „netinkamai atliktą darbą“.

Žmonės vienijasi, nes būti kartu yra malonumas. Tai nereiškia, jog jums nereikės emocinių pastangų. Vis dėlto, kai mylime vienas kitą, tai mums teikia džiaugsmo, daro mus stipresnius. Net jei nesutinkate su manimi, kad santuoka ir darbas nėra viena kitai tinkančios sąvokos, turbūt pripažinsite, jog kartais mes pernelyg stengiamės, kad santykiai tęstųsi.

Kaip nustatyti, kad stengiamės per daug?

1. Nuolat bandome atspėti partnerio reakciją.

Prieš kiekvieną pokalbį galvojate, ką ir kaip geriau pasakyti, ir iš anksto išgyvenate, kokį atsakymą išgirsite? Vadinasi, esate pernelyg susikoncentravęs į tai, kad partneris jaustųsi gerai, pamindami savo poreikius ir interesus.

Kas laukia?

Anksčiau ar vėliau prarasite galimybę kalbėti apie jums svarbius dalykus. Su partneriu bendrausite ne kaip su draugu, o kaip šnipas, kuris slepia tikruosius jausmus ir ketinimus.

2. Viskam randate pateisinimą.

Partneriui galite viską atleisti ir suprasti. Net tuomet, kai ignoruojami jūsų interesai, grubiai brukami kito norai ar net esate įžeidinėjamas. Iš pradžių supykstate, o vėliau randate kompromisą su savimi – kartais šlykštų elgesį su jumis vadinate „žiauria išmintimi“, kuria partneris pasidalino norėdamas gero. Kai draugai bado pirštu į netinkamą partnerio elgesį, supykstate ant jų ir stengiatės pakeisti pokalbio temą. Vis dėlto, jei giliai viduje jaučiate, kad gyvenate meluodami sau, prisiminkite savigarbą ir bandykite situaciją keisti. Žymiai blogiau, jeigu taip ištrynėte asmenybės ribas, kad nebesuvokiate, kaip netinkamai su jumis elgiamasi.

Kas laukia?

Kol teisinate partnerį, problemos nutylimos. Laikui bėgant jos kaupiasi ir jūsų su parteriu santykiai tampa įtempti, nebeteikia džiaugsmo.

3. Kenkiate savo sveikatai.

Daugybė mokslinių tyrimų rodo, kad nelaimimoje santuokoje gyvenančių partnerių fizinė sveikata prastėja. Jeigu šeima tampa neigiamų išgyvenimų šaltiniu, dažniau sergama širdies ir kraujagyslių ligomis, depresija, kamuoja padidėjęs kraujo spaudimas.

Kas laukia?

Nemeilė kenkia fizinei sveikatai. Net jei su partneriu sugebėsite pagerinti psichologinį klimatą šeimoje, kompensuoti jau padarytą žalą bus sunku.

4. Prarandate save kaip asmenybę.

Mano klientė Megan per ilgus santuokos metus priprato visuomet sutikti su tuo, ką sako vyras, nes jis keldavo sandalus kaskart, kai moteris bandydavo su juo ginčytis. Tai nepraėjo be pėdsakų: Megan sukaupė daug susierzinimo ir nebesugebėjo pastebėti džiaugsmingų gyvenimo momentų.

Anksčiau draugai apibūdindavo ją kaip linksmą ir bendrauti mėgstantį žmogų, tačiau ilgainiui ji atsiribojo ir nuo bičiulių. Taip nutiko, nes slogi namų atmosfera suformavo moters norą šalintis ne tik vyro, bet ir aplinkinių.

Kas laukia?

Kai darote begales kompromisų ir nepaisote savo interesų, pašalinate save, kaip asmenybę, iš santykių. Tiesiog užleidžiate vietą kitam žmogui, veikiančiam jūsų vardu.

5. Jaučiatės vienišas.

Negalite su partneriu dalintis tuo, kas jums svarbu. Mat žinote, kad palaikymo nesulauksite. Negalite net pakalbėti apie tai, kad jūsų santykiai jau seniai eižėja. Vienas bandote tai taisyti.

Kas laukia?

Santykiai – dviejų reikalas. Jeigu jaučiate poreikį atsiduoti ir atiduoti, greičiausiai partneris jums atsako tuo pačiu tik jūsų vaizduotėje, kur sukūrėte garbingą jo įvaizdį. Vis dėlto esate verti būti laimingi ne tik fantazijose, o ir realiame gyvenime. Todėl pagalvokite, ar tikrai jums taip reikia šito „darbo“.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
4.7436

Top naujienos

Dėlioja galimą Rusijos įsiveržimo scenarijų: įžengti būtų lengva, ištrūkti – ne (60)

Nepaisant daugiau nei 100 tūkst. Rusijos karių, šių metų balandžio mėn. atsiųstų prie...

Medienos kainų šuolis vos neuždarė 30 metų veikusios įmonės: šie metai mums smogė į paširdžius (4)

UAB „Tyla“ , taip vadinasi Biržų rajone įsikūrusi medienos gamybos įmonė. Jos direktorius...

Vaidas Mikaitis | D+

Rasistiniais išpuoliais garsėjančioje šalyje lietuviams prireikė apsaugos: čia pirma gausi peilį į šoną ir tik tada bus aiškinamasi, ką turi (3)

Rašau, būdavo tekstus apie keliones kaimyninėse šalyse, džiaugiuosi, kad žmonės skaito ir iš...

Jogintė Užusienytė | D+

Šešiasdešimtmetę apstulbino per pirmąjį pasimatymą nuskambėjęs pasiūlymas: ar aš senamadiška?

Pirmasis pasimatymas iš dalies gali priminti pokalbį dėl darbo. Jis yra neatsiejama besimezgančių...

Žaidynių karštį prisijaukinęs buriuotojas pasigenda vėjo – gal padės taifūno bučinys specialiai Delfi iš Tokijo (25)

Nuostabiu kraštovaizdžiu garsėjančioje Enošimos saloje sekmadienį savo pasirodymą Tokijo...

Žinomai menininkei – nemalonumai dėl agresyvaus vilkogaudžio (94)

Baro „Keulė Rūke“ bendraturčio Dominyko Českausko buvusi sutuoktinė Rūta Jankauskaitė ,...

Klaipėdos rajone verslą kuriantys Agnė ir Raimondas: daugelis konditerių desertus kepa, o mes priešingai (18)

Klaipėdos priemiestyje, Slengiuose, kur intensyviai auga gyvenvietė, noriai būstą įsigyja...

Vos 24 minučių skrydis virto tikru košmaru: galvas kraipo net ekspertai (74)

Bėdos prasidėjo praėjus kelioms minutėms po to, kai krovininis lėktuvas „ Boeing 737 “,...

Dėlioja kelis galimus rudens scenarijus: naują karantiną atlaikytų ne visi (16)

Pasigirstant perspėjimų apie ketvirtą koronaviruso pandemijos bangą ir galimą naują karantiną,...

Modesta Meškė | D+

Profesorius Eugenijus Skerstonas išaiškino vyrams, kaip reikėtų vilkėti šortus: sužinoję šias taisykles niekada nesuklysite (3)

Šiltuoju metų laiku pasirinkus vilkėti šortus ne vienam vyrui kyla dilema – kokio silueto ir...