Egzistuoja daug ir įvairių santuokų klasifikacijų, sudarytų pagal įvairius požymius. Apibendrinsime keletą klasifikacijų. Amerikiečių psichologai stebėjo 1000 jaunų porų, susituokusių prieš 1-2 metus. Santuokos buvo analizuojamos konfliktų bei emocinių ryšių aspektu. Buvo nustatyti devyni santuokų tipai, penkiuose iš jų dominavo vyrai, trijuose – žmonos ir viename sutuoktiniai buvo lygūs.
1. Vyro vadovaujama laisva santuoka – dažniausiai pasitaikantis tipas. Net santuokos pradžioje meilė nėra labai stipri, tačiau jie ginčijasi nedažnai. Vyras yra viršininkas.

2. Vyro vadovaujamas bendradarbiavimas – antras dažniausiai pasitaikantis tipas. Emocinis įsitraukimas tik vidutiniškas. Kartais jie ginčijasi, bet dažniau jie bendradarbiauja (pirmenybė teikiama vyro interesams). Žmona dirba, šeima neturi vaikų. Nedaug bendrauja su aplinkiniais, bet gerai sutaria su giminėmis.

3. Bendro vadovavimo bendradarbiavimas – trečias populiariausias ir vis dažniau pasitaikantis tipas. Vidutiniškas meilės ir konfliktų kiekis, bet sprendimų priėmimas yra bendras. Abu dirba ir mėgsta savo darbus.

4. Žmonos vadovaujama laisva santuoka – ketvirtas pagal populiarumą tipas. Nedaug konfliktų, bet nedaug ir meilės. Žmonos požiūriai ir pomėgiai yra dominuojantys. Vyras yra finansiškai nesaugus. Ši pora saikingai bendrauja su aplinkiniais; vyras gerai sutaria su savo motina ir uošve.

Jis ir ji

5. Vyro vadovaujama užimta santuoka – nedaug šeimyninių problemų, didelis emocinis įsitraukimas. Jie yra bendraujantys ir patenkinti savo pajamomis.

6. Žmonos vadovaujama bendraminčių santuoka – jie gerai sutaria, finansinė situacija yra stabili, emocinis įsitraukimas yra vidutiniškas. Vyras taip pat šiek tiek vadovauja.

7. Žmonos vadovaujama konfrontacija – žmona linkusi būti namų šeimininke, motina ir yra mėgstanti bendrauti; ji viskam vadovauja. Yra daug galimybių šeimyniniams konfliktams, emocinis įsitraukimas yra tik vidutiniškas. Abu gerai sutaria su giminėmis.

8. Vyro vadovaujama konfrontacija – daug konfliktų, vyras yra dominuojantis, nenori, kad žmona dirbtų, konfliktuoja su uošve. Žmona nemėgsta vyro darbo, ar savo darbo, jei ji dirba. Santykinai nedažnas tipas.

9. Vyro vadovaujama konfliktinė santuoka – daugybė šeimyninių konfliktų, bet sutuoktiniai yra emociškai susiję tarpusavyje. Žmona nepatenkinta šeimos pajamomis, jei ji turi darbą, jo nemėgsta. Abu yra bendraujantys, bet turi sunkumų su giminėmis. Rečiausiai pasitaikantis tipas.

Jis ir ji

Kito tyrimo metu buvo apklausta virš 5000 susižadėjusių porų. Nustatyta, kad beveik 25% turėjo rimtų tarpusavio santykių problemų ir tokius prastus bendravimo įgūdžius, kad buvo neaišku kodėl jie iš viso nori tuoktis. Taigi, kai kurios santuokos problemos prasideda dar nesusituokus ir yra lengvai nustatomos.

Psichologai Cuber ir Harroff tyrinėjo 10 ir daugiau metų trukmės santuokas ir atrado 5 santuokų rūšis:

1) Įprastinių konfliktų santuokos, kuriose vyksta nuolatinė kova beveik dėl visko.

2) Praradusios gyvybiškumą santuokuos, kuriose partnerių meilė seniai išblėsusi ir jie eina kiekvienas savo keliu, t.y. kartu rūpinasi vaikais, bet tarpusavyje nekonfliktuoja.

3) Pasyvios bendraminčių santuokos, kuriose partneriai jau seniai yra abejingi vienas kitam, t.y. santuoka buvo patogumo, ar ekonominio būtinumo dalykas, ar jie yra labiau susidomėję savo karjeromis ir draugais nei vienas kitu.

4) Gyvybingos santuokos, kuriose buvimas kartu ir dalinimasis viskuo yra pagrindiniai gyvenimo džiaugsmai.

5) Absoliučios santuokos, kurios yra panašios į gyvybingas, tik jose beveik viskas yra daroma kartu ir su didžiausiu džiaugsmu. Akivaizdu, kad santuokos svyruoja nuo nuostabios kasdieninės laimės (tik 15-20% santuokų yra gyvybingos ar absoliučios) iki apgailėtinų nuolatinių kovų (ar skyrybų). Tai suteiks šiek tiek vilties nelaimingiems ir įspės tuos, kurių santykiai jau dabar yra netvirti.

Psichologai Shostrom ir Kavanaugh apibūdino šešis tarpusavio santykių tipus tarp vyrų ir moterų, kurie pagrįsti porų terapijos patirtimi.

1) “Motinos ir sūnaus” santykiai būna, kai vyras veda tam, kad juo būtų rūpinamasi. Moteris rūpinasi ne tik vaikais, bet ir savo vyru bei užsiima visa namų ruoša. Ji gali jaustis nepilnaverte.

2) “Tėvelio ir lėlytės” santykiai būna tada, kai rimtas, materialiai apsirūpinęs vyras veda patrauklių merginą ir džiaugiasi ja kaip gražiu daiktu. Ji gali flirtuoti ir susilaukti daug dėmesio iš kitų vyrų, bet iš esmės kiti jos nedomina.

3) “Zyzlės žmonos ir idealaus vyro” santykiai yra nuolatinis konfliktas, kai vienas iš partnerių skundžiasi, o kitas atsisako kištis (tuo būdu pasirodo kaip puikus vyras, kai subtiliai pastato į vietą savo priekabią žmoną).

4) “Šeimininko ir vergo” santykiai yra tradiciniai, kuriuose dominuoja vyras, o moteris atsidavusiai jam tarnauja.

5) Konfrontacija tarp dviejų konkuruojančių “vanagų” gali būti labai įtempta. Abu nori įrodyti savo viršenybę. Abu bijo likti nemylimi ar įskaudinti.

6) per daug paslaugūs santykiai būna tarp dviejų “balandžių” , kurie apsimeta meilučiais, vietoj to, kad atskleistų skausmą ir pyktį, kurį jie jaučia.

Jis ir ji

Šie šeši santykių tipai pagrįsti tik dviem aspektais: meilė / pyktis ir stiprus / silpnas.

Daugumoje santuokų kiekvienas žmogus keičiasi su laiku, kartais būdamas labai mylintis, o kartais susierzinęs, kartais būdamas lyderiu, o kartais pasekėju. Tačiau kai kurios poros sustingsta ties konkrečiais vaidmenimis. Kai apsistojame ties vienu jausmu (ir neigiame kitus), mūsų vaidmuo dažnai tampa destruktyviu, manipuliuojančiu žaidimu.

Dauguma iš mūsų tuokiasi, kad patenkintų primygtinus poreikius – dažnai vaikystės poreikius – bet santuoka negali patenkinti visų poreikių. Kai santuokoje iškyla problemos, mes kaltiname partnerį. Geriau prisitaikiusios poros sugeba išreikšti visus savo jausmus – meilę, pyktį, stiprybę ir silpnumą, ir išlaikyti pusiausvyrą tarp šių jausmų.

Tai yra pagrindinis psichologų patarimas, siekiant išlaikyti irstančią santuoką. Jie moko poras patirti visus jausmus, vystyti visas asmenybės dalis, vengti destruktyvių žaidimų, ieškoti būdų kaip patenkinti savo poreikius, o ne priklausyti nuo partnerio ar versti visą kaltę jam.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Darbo imigrantus išnaudojantis vergvaldys – nepažabojamas (175)

Važiuodamas į Vokietiją tolimųjų reisų vairuotojas Aleksandras Šeško tikėjosi užsidirbti,...

Dešimtmečio byla gali pasikartoti: gudrūs žaidimai pakišo vienus ir atrišo rankas kitiems (22)

Nesenoje parlamentinių tyrimų istorijoje yra pavyzdžių, kai teisėsaugos tyrimus dubliuoti sumanę...

Antradienį vykstančių į Lenkiją laukia patikros (92)

Valstybės sienos apsaugos tarnybos ( VSAT ) pareigūnai antradienį prie sienos su Lenkija surengs...

Penki dalykai, kurių nekartosiu naujuose namuose – asmeninė patirtis (102)

Prieš dvejus metus įsigijau pirmuosius savo nuosavus namus ir teko išspręsti nemažai jų...

Ką galime kiekvienas mūsų padaryti, kad nesusirgtume storosios žarnos vėžiu genetika lemia tik 10 proc. (14)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad pagal Higienos instituto duomenis,...

Mįslingas incidentas Rusijoje: patvirtino smarkų radiacijos padidėjimą (97)

Rusijos meteorologinė tarnyba patvirtino Europos agentūrų kiek anksčiau perduotą informaciją...

Tiksinti bomba: dar vienam Europos regionui gresia katastrofa (30)

Bosnijos serbų lyderis Miloradas Dodikas nori, kad Serbų Respublika trauktųsi iš Bosnijos ir...

Plikledžio pasekmės – per avariją Klaipėdoje žuvo BMW vairuotojas (53)

Antradienį, 7.32 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Kim Kardashian ir Kanye Westo namą už 18 mln. dolerių nusipirko buvusi Ukrainos generalinio prokuroro sekretorė (16)

Ukrainos generalinio prokuroro Sviatoslavo Piskuno sekretorė Marina Akton nupirko iš Kim Kardashian...

Vokietijos specialistų naudotų automobilių ataskaita: „Volkswagen Tiguan“ po 100 tūkst. kilometrų (16)

DELFI su žurnalu „ Auto Bild Lietuva “ tęsia straipsnių seriją, kuriais kviečia skaitytojus...