Kai prašymai nepadeda iš partnerio gauti tai, ko norite, kai reikalavimai neatneša rezultatų, kai nebepadeda net nepagarba, jūsų instinktai iššaukia dar vieną kvailą ir užgaulią strategiją – pykčio protrūkius.
Kritika
Reikalavimus ir nepagarbą galima palyginti su kopimu į pykčio kalną. Paimti drauge jie apibūdina tipinį daugelių porų ginčą. Visi trys kartu iliustruoja prievartą santuokoje ir jos tragiškumą. Vietoj to, kad vienas kitą gintų, sutuoktiniai tampa didžiausiu vienas kito nelaimės šaltiniu – ir visa tai vyksta instinktyviai. Jeigu jūs nieko nedarysite, kad tai sustabdytumėte, greičiausiai tapsite vienas kito užgaulių instinktų aukomis.
Konfliktas

Nors pirminė pykčio priepuolių priežastis yra mėginimas gauti tai, ko norime, mūsų instinktai mus verčia galvoti kitaip. Instinktai tai paverčia neteisingumo ar skriaudos klausimu. Kai mes pykstame, dažniausiai jaučiame, kad kažkas mus tyčia daro nelaimingais (neduodami mums to, ko mes norime) ir kad tai, ką jis ar ji daro, yra neteisinga.

Kai mes esame pykčio būsenoje, mes esame įsitikinę, kad protavimas ir argumentacija nepadeda ir kad skriaudėjas ir toliau skaudins mus, kol nepasimokys. Mes manome, kad tokie žmonės supranta tik vieną dalyką – bausmę. Tuomet, prieš mėgindami mus vėl padaryti nelaimingais, jie pagalvos du kartus!

Mes manome, kad naudojame pyktį tam, kad apgintume save ir jis pasiūlo paprastą problemos sprendimo būdą – sunaikinti rūpesčių sukėlėją. Jei pasirodo, kad tas rūpesčių sukėlėjas yra mūsų sutuoktinis, mes pradedame skaudinti tą, kurį prisiekėme saugoti, ginti ir branginti. Kai mes esame supykę, mums nerūpi sutuoktinio jausmai ir mes trokštame išplūsti kaltininką, jei tik manome, kad tai mums padės apsisaugoti nuo pakartotinio įskaudinimo.

Tačiau galiausiai pyktis mums neatneša nieko gero. Bausmės neišsprendžia santuokos problemų; jos tik priverčia jūsų nubaustą sutuoktinį norėti sukelti skausmą jums, o jeigu tai nepadeda, palikti jus. Kai jūs supykstate ant savo sutuoktinio, jūs grasinate jam saugumu ir patikimumu – jūs nesuteikiate jam apsaugos. Jūsų sutuoktinis priima iššūkį ir, atsimokėdamas tuo pačiu, mėgina sunaikinti jus. Kai laimi pyktis, pralaimi meilė.

Konfliktas

Kiekvienas iš mūsų turime ginklų arsenalą, kurį naudojame, kai būname supykę. Jei manome, kad kažkas nusipelno būti nubaustas, mes atrakiname vartus ir išsirenkame tinkamą ginklą.

Kartais ginklai yra žodiniai (pašaipa arba sarkazmas), kartais – nesąžiningas sąmokslas, priverčiantis kentėti, o kartais ginklai būna ir fiziniai. Tačiau visi jie turi vieną bendrą dalyką: jie yra skirti įskaudinti žmones. Kadangi mūsų sutuoktiniai yra arčiausiai mūsų, pykčio metu pasinaudoję savo ginklais juos įskaudinti galime labiausiai.

Kai kurios poros naudojasi praktiškai nekenksmingu ginklų arsenalu – gal tik keletu nerangių mėginimų pajuokti. Kiti yra apsiginklavę iki branduolinių proporcijų; pavojuje atsiduria netgi jų sutuoktinių gyvybės. Kuo pavojingesni yra jūsų ginklai, tuo svarbiau yra kontroliuoti savo pyktį.

Jeigu jūs kartą buvote praradę savitvardą tokiu būdu ir tai jūsų sutuoktiniui sukėlė didelį skausmą ir kančias, privalote žinoti, kad negalite leisti sau dar kartą prarasti savikontrolės. Jūs turite padaryti viską, kad tik sugebėtumėte nuo savęs apginti savo partnerį.

Instinktai dažnai padeda išsivystyti įpročiams. Pykčio protrūkis yra geras pavyzdys. Tačiau rafinuoti tampa ne instinktai – rafinuotas tampa pykčio protrūkio įprotis, kuris yra palaikomas instinkto, kuris jį paverčia rafinuotu. Santuokoje vienas destruktyviausių elgesio pavyzdžių yra pykčio protrūkiai, kai mes tyčia mėginame įskaudinti savo sutuoktinį. Tačiau tai yra kažkas, ką mes darome natūraliai – tai yra įprotis, kurį išvystė instinktai.

Konfliktas

Mes negalime pakeisti savo instinktų, tačiau galime supaprastinti jo priėjimą prie problemos. Jeigu aš turiu instinktą išreikšti pykčio protrūkį, tai nereiškia, kad aš turiu prarasti savitvardą. Aš galiu susikurti naujus įpročius, kurie man leis kontroliuoti savo pyktį. Įpročius, kurie yra aukščiau netinkamų instinktų, paprastai sukurti yra daug sudėtingiau nei instinktais paremtus įpročius, tačiau tai yra įmanoma. O santuokoje tai padaryti yra privaloma, jei norime įsimylėti ir likti įsimylėję.

Pačios efektyviausios pykčio valdymo mokymo programos dėmesį sutelkia į pykčio apėjimo ir išvengimo įpročių sukūrimą. Kai žmogus pradeda jausti pyktį, ji ar jis praktikuoja elgesį, kuris padeda išvengti pykčio protrūkio. Pradžioje naujas elgesys yra sąmoningas pasirinkimas, kartais daromas nepriklausomai nuo to, kaip jaučiamasi.

Pasitraukimas iš erzinančios situacijos yra vienas iš elgesio, padedančio išvengti pykčio protrūkio, pavyzdžių. Kitas būdas yra sekti rutiną, kuri atpalaiduoja jūsų raumenis ir sumažina adrenalino kiekį jūsų sistemoje. Palaipsniui su praktika elgesys, kuris pasirodė esantis efektyvus siekiant išvengti pykčio protrūkio, tampa įpročiu. Kai žmogus pradeda jausti pyktį, įsijungia įprotis ir pykčio protrūkis yra nugalimas.

Atminkite, kad santuokoje jūs galite būti didžiausiu savo sutuoktinio malonumų šaltiniu, tačiau jūs taip pat galite tapti ir didžiausiu jo skausmo šaltiniu, ypač jeigu naudositės kvailomis ir smurtinėmis reikalavimų, nepagarbos ir pykčio strategijomis mėgindami santuokoje gauti tai, ko norite. Jeigu naudositės šiomis strategijomis, galite būti beveik užtikrinti, kad prarasite savo partnerio meilę.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Pentagono Kalėdų dovanos Baltijos šalims: kam ir kodėl atiteks 100 mln. dolerių? (130)

Po to, kai JAV Kongrese sutarta dėl rekordinio, beveik 700 mlrd. dolerių gynybos biudžeto,...

Už pažangios įmonės fasado – purvinų pinigų šleifas (28)

Prieš 7 metus mokslinės gamybinės akcinės bendrovės „ Precizika “ valdybos pirmininką...

Orai: šalį užlies šiluma, bet džiaugsmo neatneš (15)

Po žiemiškesnės savaitės pradžios, antroje savaitės pusėje temperatūra šoktels aukštyn, tad...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (439)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (142)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

Legendinio Benny Hillo gyvenimas už kadro buvo lyg tragikomedija: vaidino ištvirkėlį, mirė vienas prieš televizorių (6)

Alfredas Hawthorne‘as „Benny“ Hillas (1924 m. sausio 21–1992 balandžio 20) buvo britų...

Eismo sąlygas sunkina plikledis

Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ketvirtadienio rytą ant valstybinės reikšmės kelių dangų...

Geriausią kėlinį klubo istorijoje sužaidę „Knicks“ nutraukė Toronto pergalių seriją (3)

Pirmąją nesėkmę po keturių pergalių iš eilės NBA pirmenybėse patyrė Toronto „Raptors“...

Kraujagyslių raizginiai ant blauzdų gali ir pražudyti

Dailios kojos yra kaip moters vizitinė kortelė. Bet ką daryti, jei po plonyte kapronine kojine...

Pasakiško grožio Kinijos miestas atrodo tarsi iš atviruko

Lyg atsidurtum paveiksliuke – taip kartais sakoma apie Kinijos Sužou miesto senamiestį. Ir ne...