aA
Turiu tokią pastovią problemėlę (pastebėjau, ji suaktyvėja per pilnatį...). Vyrui užeina isteriškas pavydas, dėl to kas buvo iki santuokos. Įžeidinėjimai, žeminimai, patys bjauriausi žodžiai, kokie tik gali būti įvairiomis kalbomis, trunka maždaug parą. Aišku, pabrėždamas, jog kai pamatys mane su kitu abu nušaus, pakas ir pan. Negavęs atsako dar labiau įsiaudrina, sako, jog nebenori matyti manęs, verkia, draskosi, tranko sau veidą, priekaištauja, jog jam sugrioviau gyvenimą, jog jis mane mylėjo ir panašiai.
Pora
© Corbis/Scanpix

Su vyru kartu esame apie metus susituokę, jis už mane 9 metais vyresnis, atrodo subrendęs ir susitupėjęs. Mums abiem tai pirmoji santuoka. Iki santuokos draugavome audringai, audringi išsiskyrimai, susitaikymai, išsiskyrus draugystė su kitais ir pan. Tačiau vėl susieidavome nusprendę viską pamiršti ir pradėti iš naujo, gražiai padraugavę apie metus susituokėme.

Nuo santuokos pradžios buvo praėję vos keli mėnesiai kai prasidėjo jo pirmas (po to seka kiti maždaug kas porą mėnesių, prasidedantys lyg iš niekur, būna susimastęs keletą valandų, tylus, kol galop dėl kokios nesusijusios smulkmenos pratrūksta) isteriškas pavydas, dėl to kas buvo iki santuokos. Įžeidinėjimai, žeminimai, patys bjauriausi žodžiai kokie tik gali būti įvairiomis kalbomis trunka maždaug parą. Aišku pabrėždamas, jog kai pamatys mane su kitu abu nušaus, pakas ir pan.

Jis klausinėja detalių apie buvusiuosius vaikinus, reikalauja papasakoti įvairias draugystės detales, kurios iš esmės, man atrodo, jo neliečia. Taip pat iki santuokos nepasakojau su buvusiu draugu susijusių detalių, tai jis tai traktuoja kaip neatvirumą, melu ėjimą į santuoką ir pan. ir liepia bent jau dabar, kai viskas baigta, jam viską papasakoti, nes vis tiek jau jokio skirtumo.

Negavęs atsako dar labiau įsiaudrina, sako, jog nebenori matyti manęs, verkia, kad kaip jam gėda bus prieš artimuosius, dėl skyrybų. Verkia, draskosi, tranko sau veidą, priekaištauja, jog jam sugrioviau gyvenimą, jog jis mane mylėjo ir panašiai. Tokių dramų metu stengiuosi racionaliai jam paaiškinti (priklausomai nuo situacijos) per kiek dienų išsikraustysiu ir kur tvarkysime skyrybų dokumentus. Jis sutinka.

Sekančią dieną prasideda atgailavimo metas, verkia, sako, jog jam visko taip susikaupė, jog kaltas pavydas, jog jis taip negalvoja, nenori skirtis ir, paneigia visus savo žodžius pasakytus pykčio metu. Iki šiol jam atleidžiu, vis keldama naujas sąlygas ir bandydama jam aiškiai pasakyti, jog tai tikrai paskutinis kartas.

Ar žmogus gali prikalbėti tokių baisių dalykų, taip iš tiesų negalvodamas? Ar tokie pavydo priepuoliai kyla iš meilės? Kaip suaugusiam žmogui paaiškinti, jog tai, kas buvo praeityje, to atgal nebesugrąžinsi ir nebepakeisi? Kaip elgtis su tokiu žmogumi, kaip reaguoti ir apskritai ką daryti, nes šį žmogų myliu, noriu būti tik su juo, o pagrindo nepasitikėjimui dabar nėra, viskas dėl praeities. Tikiuosi, galėsite patarti.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Jūsų sutuoktinio elgesys greičiausiai susijęs su perdėtu įsivaizdavimu, kad kiti asmenys yra linkę suteikti jam skausmą, kurio jis bijosi ir kaip įmanydamas stengiasi išvengti. Tokie veiksmai gali pasireikšti ne tik santykių srityje, tačiau ši charakterio savybė ryškiausiai pastebima būtent čia. Jai būdingas stiprus, neretai racionalaus realaus pagrindo neturintis pavydas, įtarinėjimas, agresyvumas yra nelengvas iššūkis partneriui.

Toks santykis atsiranda dėl didelio jūsų partnerio nepasitikėjimo savimi, tuo pačiu ir jumis. Iš to kyla nesaugumas, stiprus noras žinoti kuo daugiau ir konkrečių detalių, su kuriomis jam reikia laiko susigyventi. Kita vertus, toks asmuo stengiasi atrasti kiek įmanoma daugiau veiksnių, kurie rodytų, jog jūs ateityje nepasirinksite būti su kitu.

Atsakant į jūsų klausimus, galėčiau parašyti, jog intensyvus pavydas, ypatingai jo sustiprėjimo laikotarpiais, neretai yra lydimas agresyvumo. Dėl to nepagarbus sutuoktinio elgesys, užgauliojimas, kalbėjimas apie skyrybas pykčio metu labiau reiškia, jog jam sunku priimti jūsų praeities meiles, nei realų norą išardyti santykį dabar. Tai rodo ir jo elgesys kitą dieną, nurimus emocijoms.

Patys pavydo priepuoliai labiau kyla dėl išgyvenamo esminio nesaugumo, nepasitikėjimo, kuris greičiausiai ne itin susijęs su jumis. Kita vertus tai, jog praeityje buvo nuslėpta informacija apie ankstesnius santykius, dar labiau sustiprina jo nerimastingumą.

Kaip elgtis su sutuoktiniu? Pirmiausia, nereikėtų įsivaizduoti, kad problemą galima išspręsti greitai, o ypatingai keliant kokias nors sąlygas. Jei tikrai tą žmogų mylite ir rinksitės tęsti santuokinį ryšį, prireiks nemažai kantrybės ir pastangų, kad sutuoktinio reakcijos retėtų ir silpnėtų. Labiau už liepimą daugiau to nedaryti ar gąsdinimą, kad kitas kartas bus tikrai paskutinis (juo labiau, kad taip greičiausiai nebus), padeda įvardinimas vyrui, jog matote jo baimę jus prarasti arba be galo didelį nepasitikėjimą jumis.

Dar viena svarbi reakcija - tai nuoširdumas. Bet koks bandymas nuslėpti informaciją nuo sutuoktinio bet kurioje gyvenimo srityje tik dar labiau sustiprins jo nepagrįstą pavydą ir nepasitikėjimą. Tai, kaip jūs galite prisidėti prie pasitikėjimo augimo yra išmokimas sakyti tiesą, kad ir kokia ji būtų skaudi. Bandymas nuslėpti kokias nors detales, susijusias su praeitimi ar dabartimi, situaciją tik paaštrins.

Gaudamas savo veiksmų įvardinimą iš šalies pykčio metu bei tiesą, kurios jis trokšta, ilgainiui jūsų vyras gali įgyti didesnį pasitikėjimo ir saugumo jausmą, kas susilpnins jo nepageidaujamas reakcijas, padės jam pačiam išsiugdyti stipresnį savikontrolės jausmą.

Kita vertus, vertėtų nustatyti ir aiškiai įvardinti, kas yra jūsų priėmimo ribos. Galite išsakyti vyrui, kuomet jis yra ramus, jog neleisite jam savęs įžeidinėti ar prieš jus smurtauti. Tarkim, susidūrusi su jums nepatinkančiais žodžiais ar veiksmais, jūs išeisite ar reaguosite kaip kitaip.

Apie vyro pavydą vertėtų kalbėtis ramybės laikotarpiu, kuomet jis pats galėtų daugiau paaiškinti apie nepasitikėjimo priežastis ar kas jam labiausiai padėtų nutraukti ūmines reakcijas. Tuomet galite pasidalinti ir savo pozicija: kiek galite ir norite jam padėti, o kokį darbą jam teks atlikti pačiam.

Sėkmės. Vaida

Turite problemų? Rašykite psichologui@delfi.lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Palygino Grybauskaitės ir Nausėdos prezidentavimo pradžią: skirtumai akivaizdūs (303)

Vienas kėlė įtampą, kitas ją malšina – taip Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės...

Balsavimas dėl Seimo vadovo Pranckiečio atstatydinimo žlugo (847)

Seimas antradienio vakarą per neeilinį posėdį balsavo dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui...

Rekordinė šiluma tęsis: temperatūra sieks 20 laipsnių, tačiau pravartu nepamiršti ir skėčio (10)

Šiandien orai Lietuvoje vėl keičiasi. Sausasis anticiklonas traukiasi į rytus, o iš...

Vilniuje „Mercedes“ susidūrė su greitosios pagalbos automobiliu, medikės išvežtos į ligoninę nukentėjo ir greitosios vairuotojas (19)

Antradienio vakarą, apie 22 val., Vilniuje, Ukmergės g., ties parduotuve „Topo Centras“,...

Dramatiškai išplėštos lygiosios su Švedija garantavo ispanams vietą Europos čempionate

2020 metų Europos futbolo čempionate vietą užsitikrino Ispanijos rinktinė. Atrankos rungtynėse...

Griūvančio namo Kaune gyventojai širsta – darbai neprasideda, o už komunalines paslaugas moka (100)

Praėjo beveik trys mėnesiai nuo dienos, kuomet Kaune dėl įtrūkusių sienų buvo evakuoti vienos...

Venckienės laukiantis „Drąsos kelias“ ruošiasi Seimo rinkimams: parduoda turtą, kad turėtų tam lėšų (476)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiajam Teismui atmetus Neringos Venckienės advokatų...

„Išleiskite mane“: laidotuvėse dalyvavę žmonės liko priblokšti, išgirdę velionio balsą (54)

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ – taip galima pavadinti Shay Bradley įrašytą...

Echodą dar kartą išbaręs Adomaitis: protu nesuvokiama (37)

Gynybos dominavimas, įtampa visas 40 minučių ir nelaiminga pabaiga – Vilniaus „Rytas“...