Nežinau, ką daryti ir kur kreiptis... Savyje nešioti tiesiog jau nebegaliu. Susituokę esam 5 metai. Iki santuokos kartu gyvenom 2 metus. Turim 4 metukų sūnų. Nežinau, gal niekada ir nebuvome laiminga, mylinti šeima, nes kai tau žmogus, su kuriuo gyveni ir augini vaiką vis kartoja, kad mes ne šeima, kad tarp mūsų nieko gražaus nėra, kad dėl visko aš kalta, kad aš nemoku mylėt... Jam visada trūko sekso, vis kaltina mane frigidiškumu.
© Corbis/Scanpix
Čia ir yra didžiausia mūsų šeimos konfliktų priežastis, kad jis paprasčiausiai manęs nesupranta, nesigilina į mano jausmus ir išgyvenimus, jam reikia tik sekso. Tuo labiau ir dėmesio kaip vyras moteriai jis labai mažai parodo. Niekada nesu gavusi gėlių be progos, o ir dovanos pas jį visada buvo tik pinigų davimas, jokių staigmenų...

Atrodytų, ko čia kankintis, reikia viską mesti ir bėgti kuo toliau, bet čia ir yra didžiausias keblumas... Mes jau 2 metai kaip gyvenam ne Lietuvoje. Vyras turi gerą, kvalifikuotą darbą... Lietuvoje ir aš dirbau man patinkantį, gerą darbą, bet kai vyras gavo pasiūlymą dirbti užsienyje, pasirinkome pastarąjį...

Aš dar čia tik adaptuojuos, stengiuosi mokytis, nenoriu dirbti paprasto, nekvalifikuoto darbo... Pradžioje man buvo labai sunku, ilgėjaus tėvų, darbo, draugų, bet po truputį jau apsiprantu ir suprantu, kad vaikui šviesesnė ateitis būtų čia, o ne Lietuvos provincijoje.

Bet ką daryti, kai su vyru jau nesusikalbam, nemokam gražiai pasišnekėti be kaltinimų ir įžeidinėjimų... Aš gyvenu tik dėl vaiko, nenoriu jo atskirti nuo tėvo... Jam jau buvo sunku, kai totaliai keitėm aplinką, o dabar jei dar ir tėvų skyrybos, nežinia, kas bus toliau...

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Atrodytų, jei visuomenėje šeima vis dar yra kaip priimtiniausia moters ir vyro gyvenimo bei vaikų auginimo forma, tuomet daugeliui procesų, su kuriais susiduriama šeimoje, asmenys turėtų gebėti natūraliais, kone instinktyviais būdais juos išgyventi. Deja, taip nėra. Norėdami santuokoje patirti džiaugsmą, pilnatvę, priėmimo ir supratimo jausmą, turime labai daug stengtis bei pakeisti save. Ir, beje, pagrindinis dalykas, nuo kurio verta pradėti, tai nuo aiškaus suvokimo, kas yra mano, o kas yra mano sutuoktinio poreikiai ir norai.

Norėdama ką nors spręsti, jūs pirmiausia turėtumėte įvardinti, ko konkrečiai jūs norite. Iš jūsų laiško nėra labai aišku, kokiais troškimais gyvenate: kad pasikeistų vyro elgesys, jo požiūris, jo jausmai, ar kad išmoktumėte gyventi be jo rodomo švelnumo santuokoje tik vardan vaiko. O gal yra dar kažkoks noras, kurio apibrėžimas padėtų lengviau susidėlioti tiek mintis, tiek jausmus, tiek galimus problemos sprendimo būdus?

Kitas klausimas, į kurį jums reikėtų atsakyti - kiek galiu padaryti, kad pasiektumėte, ko pati norite? Žinoti, ko jums reikia ir ką darote, ar galite padaryti, kad tai turėtumėte, yra svarbu, kad suvoktumėte savo indėlį, atsakomybę, o kartu ir galią savo gyvenimui. Pasitraukimas į poziciją, jog vyras dėl kaltas dėl daugelio dalykų, jog tik nuo jo geranoriškumo priklauso jūsų savijauta, dažniausiai atima iš jūsų galimybę pasirūpinti pačiai savimi ar pasistengti, kad jūsų santykiai taptų bent kiek panašūs į jūsų norimus.

Toliau tęsti atsakymą nėra lengva, nes neturiu aiškaus vaizdo, ko norėtumėte iš savo gyvenimo. Bet jei apsistočiau ties bendravimo su sutuoktiniu kultūra, tai norint ją sukurti, pirmiausia reikia nemažai žinių, kantrybės bei valios pastangų. Nuo ko vertėtų pradėti, tai bent nuo kelių perskaitytų knygų vyro ir moters santykių klausimu.

Kitas dalykas, ką reikėtų suprasti, kad bet kokie pokyčiai atsiranda tik tuomet, kai mes juos patys inicijuojame. Jei santykiai nesiklosto taip, kaip jūs norite ir jums nepavyksta jų išjudinti, vadinasi, jūsų pačios naudojami būdai nėra efektyvūs. O taip yra todėl, kad naujovių, pastangų, supratimo mes dažniausiai laukiame iš savo sutuoktinio. Net jei akimirkai pasiryžtame žengti žingsnius, patys tuojau pat laukiame atsako. Nei tylėjimas, nei nuolatinis kaltinimas ar reikalavimas nėra tie būdai, kurie padėtų pasiekti norimą darnos šeimoje rezultatą.

Dar vienas svarbus žingsnis - mokymasis kalbėtis su sutuoktiniu. Jei santykiai nėra visiškai nutrūkę, tuomet vertėtų bent kartą per savaitę inicijuoti vakarą kartu. Pradžioje greičiausiai reikės labai daug taisyklių, kad bendravimas vyktų: nežeminti, nepriekaištauti, kalbėti tik apie save, o ne apie kitą, nesiginti išgirdus, jog kitam asmeniui yra blogai dėl jūsų elgesio, neieškoti kaltų. Tokių pokalbių tikslai galėtų būti keli. Pirmiausia – išsiaiškinti tolesnio gyvenimo kartu galimybes.

Jei yra bent mažiausias abipusis noras, tuomet pabandykite abu išsakyti, kaip jaučiatės būdami santuokoje, kas jus labiausiai liūdina, ko labiausiai trūksta. Ši dalis ypatingai sunki, todėl jos metu kils daugiausiai sunkumų, nuoskaudų ir konfliktų. Svarbu priimti, kad ir kitas žmogus gali turėti savo poreikius, nuoskaudas ir panašiai. Išsakius jausmus, vertėtų aiškiai įvardinti, kokioje situacijoje jūs esate ir ką kiekvienas galėtumėte padaryti, kad padėtis bent mažumėlę pagerėtų.

Šeimoje susidūrus su sunkumais, verta į juos pažvelgti kaip į problemą, užduotį, kurią turite išspręsti. Nereikėtų pamiršti ir to, jog tam prireiks nemažai laiko. Pirmiausia jūs pati turite išsiaiškinti, ko norite, ką galite padaryti dėl savo noro ir jei nuspręsite atnaujinti savo santykius, tuomet gali prireikti ne vieno mėnesio ar metų, kol viskas ims judėti. Svarbiausia - pakreipti savo lūkesčius nuo sutuoktinio pokyčių prie savo.

Sėkmės. Vaida

Rašykite: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sukrėstas liudininkas papasakojo apie barbariškai mergaitę Kaune talžiusius jaunuolius (67)

Trečiadienio vakarą Kaune – barbariškas įvykis. Buvo sumušta maža mergaitė. Policija...

Pasakė, ko laukti per Velykas: artėjantis savaitgalis liks tik malonus prisiminimas (15)

Nors pastarosiomis dienomis, atrodo, į Lietuvą vėl sugrįžo vėsūs orai , artėjantis...

Šiauliuose sužalota policininkė, dirbusi avarijos vietoje pareigūnė neteko sąmonės (3)

Ketvirtadienį, po 15 val., įforminant eismo įvykį Šiauliuose, Dubijos ir Žemaitės gatvių...

Apsilankė Lenkijos restoranuose: čia skaniai pavalgyti galima už 1 eurą (76)

Daug lietuvių važinėja į Lenkiją apsipirkti, bet netrukus gali pradėti ir skraidyti į šią...

Grybauskaitė: Lietuva svarsto išsiųsti iš šalies rusų šnipus po diplomatine priedanga (243)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuva svarsto išsiųsti iš šalies...

Ukrainoje sulaikyta Nadežda Savčenko atnaujinta 14.47 (302)

Ukrainoje ketvirtadienį sulaikyta Nadežda Savčenko , pranešė portalas inforesist.org. Tai įvyko...

Kubilius stojo prieš Tapiną: feisbuke verda aistros (636)

Po to, kai vienas po kito buvo atmesti visuomenės kartu su apžvalgininku Andriumi Tapinu išsakyti...

Tai tikrai ne pokštas: Lietuvoje apsigyveno didžiulės ryškiaspalvės papūgos (9)

Į GRYNAS.lt kreipėsi vilnietis Taras, kuris per savo buto, esančio Viršuliškių mikrorajone,...

5 dalykai, kurių Lietuva gali pasimokyti iš vienos laimingiausių pasaulio šalių (137)

Demokratija, gerai funkcionuojanti ekonomika be korupcijos, individuali laisvė kiekvienam, darbo...

Siūlo paramą pirmajam būstui – nediskriminuojant pagal gyvenamąją vietą (92)

Seime įregistruotas įstatymo projektas, kad valstybės parama perkantiems pirmąjį būstą būtų...