aA
Nežinau, ką daryti ir kur kreiptis... Savyje nešioti tiesiog jau nebegaliu. Susituokę esam 5 metai. Iki santuokos kartu gyvenom 2 metus. Turim 4 metukų sūnų. Nežinau, gal niekada ir nebuvome laiminga, mylinti šeima, nes kai tau žmogus, su kuriuo gyveni ir augini vaiką vis kartoja, kad mes ne šeima, kad tarp mūsų nieko gražaus nėra, kad dėl visko aš kalta, kad aš nemoku mylėt... Jam visada trūko sekso, vis kaltina mane frigidiškumu.
© Corbis/Scanpix
Čia ir yra didžiausia mūsų šeimos konfliktų priežastis, kad jis paprasčiausiai manęs nesupranta, nesigilina į mano jausmus ir išgyvenimus, jam reikia tik sekso. Tuo labiau ir dėmesio kaip vyras moteriai jis labai mažai parodo. Niekada nesu gavusi gėlių be progos, o ir dovanos pas jį visada buvo tik pinigų davimas, jokių staigmenų...

Atrodytų, ko čia kankintis, reikia viską mesti ir bėgti kuo toliau, bet čia ir yra didžiausias keblumas... Mes jau 2 metai kaip gyvenam ne Lietuvoje. Vyras turi gerą, kvalifikuotą darbą... Lietuvoje ir aš dirbau man patinkantį, gerą darbą, bet kai vyras gavo pasiūlymą dirbti užsienyje, pasirinkome pastarąjį...

Aš dar čia tik adaptuojuos, stengiuosi mokytis, nenoriu dirbti paprasto, nekvalifikuoto darbo... Pradžioje man buvo labai sunku, ilgėjaus tėvų, darbo, draugų, bet po truputį jau apsiprantu ir suprantu, kad vaikui šviesesnė ateitis būtų čia, o ne Lietuvos provincijoje.

Bet ką daryti, kai su vyru jau nesusikalbam, nemokam gražiai pasišnekėti be kaltinimų ir įžeidinėjimų... Aš gyvenu tik dėl vaiko, nenoriu jo atskirti nuo tėvo... Jam jau buvo sunku, kai totaliai keitėm aplinką, o dabar jei dar ir tėvų skyrybos, nežinia, kas bus toliau...

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Atrodytų, jei visuomenėje šeima vis dar yra kaip priimtiniausia moters ir vyro gyvenimo bei vaikų auginimo forma, tuomet daugeliui procesų, su kuriais susiduriama šeimoje, asmenys turėtų gebėti natūraliais, kone instinktyviais būdais juos išgyventi. Deja, taip nėra. Norėdami santuokoje patirti džiaugsmą, pilnatvę, priėmimo ir supratimo jausmą, turime labai daug stengtis bei pakeisti save. Ir, beje, pagrindinis dalykas, nuo kurio verta pradėti, tai nuo aiškaus suvokimo, kas yra mano, o kas yra mano sutuoktinio poreikiai ir norai.

Norėdama ką nors spręsti, jūs pirmiausia turėtumėte įvardinti, ko konkrečiai jūs norite. Iš jūsų laiško nėra labai aišku, kokiais troškimais gyvenate: kad pasikeistų vyro elgesys, jo požiūris, jo jausmai, ar kad išmoktumėte gyventi be jo rodomo švelnumo santuokoje tik vardan vaiko. O gal yra dar kažkoks noras, kurio apibrėžimas padėtų lengviau susidėlioti tiek mintis, tiek jausmus, tiek galimus problemos sprendimo būdus?

Kitas klausimas, į kurį jums reikėtų atsakyti - kiek galiu padaryti, kad pasiektumėte, ko pati norite? Žinoti, ko jums reikia ir ką darote, ar galite padaryti, kad tai turėtumėte, yra svarbu, kad suvoktumėte savo indėlį, atsakomybę, o kartu ir galią savo gyvenimui. Pasitraukimas į poziciją, jog vyras dėl kaltas dėl daugelio dalykų, jog tik nuo jo geranoriškumo priklauso jūsų savijauta, dažniausiai atima iš jūsų galimybę pasirūpinti pačiai savimi ar pasistengti, kad jūsų santykiai taptų bent kiek panašūs į jūsų norimus.

Toliau tęsti atsakymą nėra lengva, nes neturiu aiškaus vaizdo, ko norėtumėte iš savo gyvenimo. Bet jei apsistočiau ties bendravimo su sutuoktiniu kultūra, tai norint ją sukurti, pirmiausia reikia nemažai žinių, kantrybės bei valios pastangų. Nuo ko vertėtų pradėti, tai bent nuo kelių perskaitytų knygų vyro ir moters santykių klausimu.

Kitas dalykas, ką reikėtų suprasti, kad bet kokie pokyčiai atsiranda tik tuomet, kai mes juos patys inicijuojame. Jei santykiai nesiklosto taip, kaip jūs norite ir jums nepavyksta jų išjudinti, vadinasi, jūsų pačios naudojami būdai nėra efektyvūs. O taip yra todėl, kad naujovių, pastangų, supratimo mes dažniausiai laukiame iš savo sutuoktinio. Net jei akimirkai pasiryžtame žengti žingsnius, patys tuojau pat laukiame atsako. Nei tylėjimas, nei nuolatinis kaltinimas ar reikalavimas nėra tie būdai, kurie padėtų pasiekti norimą darnos šeimoje rezultatą.

Dar vienas svarbus žingsnis - mokymasis kalbėtis su sutuoktiniu. Jei santykiai nėra visiškai nutrūkę, tuomet vertėtų bent kartą per savaitę inicijuoti vakarą kartu. Pradžioje greičiausiai reikės labai daug taisyklių, kad bendravimas vyktų: nežeminti, nepriekaištauti, kalbėti tik apie save, o ne apie kitą, nesiginti išgirdus, jog kitam asmeniui yra blogai dėl jūsų elgesio, neieškoti kaltų. Tokių pokalbių tikslai galėtų būti keli. Pirmiausia – išsiaiškinti tolesnio gyvenimo kartu galimybes.

Jei yra bent mažiausias abipusis noras, tuomet pabandykite abu išsakyti, kaip jaučiatės būdami santuokoje, kas jus labiausiai liūdina, ko labiausiai trūksta. Ši dalis ypatingai sunki, todėl jos metu kils daugiausiai sunkumų, nuoskaudų ir konfliktų. Svarbu priimti, kad ir kitas žmogus gali turėti savo poreikius, nuoskaudas ir panašiai. Išsakius jausmus, vertėtų aiškiai įvardinti, kokioje situacijoje jūs esate ir ką kiekvienas galėtumėte padaryti, kad padėtis bent mažumėlę pagerėtų.

Šeimoje susidūrus su sunkumais, verta į juos pažvelgti kaip į problemą, užduotį, kurią turite išspręsti. Nereikėtų pamiršti ir to, jog tam prireiks nemažai laiko. Pirmiausia jūs pati turite išsiaiškinti, ko norite, ką galite padaryti dėl savo noro ir jei nuspręsite atnaujinti savo santykius, tuomet gali prireikti ne vieno mėnesio ar metų, kol viskas ims judėti. Svarbiausia - pakreipti savo lūkesčius nuo sutuoktinio pokyčių prie savo.

Sėkmės. Vaida

Rašykite: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Prabilti išdrįsę antstoliai ir diskusija apie Lietuvos mokesčių sistemą su ekonomistu Raimondu Kuodžiu (2)

Antstoliai pagaliau išdrįso prabilti. Prezidentei įsikišus ir pateikus pataisas dėl jų pajamų...

Skelbiamas staigus atšalimas: perspėja, kad Vilnius absoliučiai nepasiruošęs (34)

Vilniaus šilumos tinklai ( VŠT ) primena, kad pastatų valdytojai ir administratoriai kasmet iki...

Reveransas mele skendusiai Rusijai: vėl pati vykdys dopingo kontrolę (2)

Pasaulinės antidopingo agentūros ( WADA ) vykdomojo komiteto posėdyje Seišeliuose ketvirtadienį...

Politologai: Nausėda greičiausiai nerizikuos varžytis su Šimonyte (309)

Artėjantys prezidento rinkimai nebus tokie nuspėjami, kokie buvo pastaruosius du kartus juose...

Gavo išskirtinių detalių apie didžiulius pokyčius JAV kariuomenėje (110)

Jungtinių Valstijų karinės oro pajėgos suskaičiavo, kad joms reikia beveik 25 proc. padidinti...

Paprastas kaip dukart du močiutės receptas: skanusis blokados pyragas video receptas

Šis močiutės pyragas – iš tų laikų, kai daug įvairių produktų paprasčiausiai nebūdavo...

Po neįprastų vestuvių Valda Bičkutė ir Mindaugas Valiukas medų kopinėja Islandijoje: ceremonija daug ką pasikeitė (1)

Žinoma teatro, televizijos ir kino aktorė Valda Bičkutė ir jos vyras bei rašytojas Mindaugas...

Naują sezoną „Žalgiris“ pradeda nesuklupęs nė karto, daugiausiai pamokų gavo „Šiauliai“

„Betsafe– LKL “ sezonas startuos jau už dviejų dienų, o pasiruošimo etapą sėkmingiausiai...

Tragiškos avarijos metu Vilniaus rajone žuvo motociklininkas (19)

Ketvirtadienio popietę Vilniaus r. įvyko avarija, pareikalavusi motociklininko gyvybės.

Arūnas Milašius. Jau aiški geriausia ateities profesija (40)

Nelengvai, žingsnis po žingsnio, rinkimai po rinkimų, tačiau Lietuva tampa civilizuota valstybe....