aA
Sunkiai suvokiu, kas vyksta, todėl reikalinga Jūsų pagalba. Gyvenome gerai, materialiai apsirūpinę, mylėjome vienas kitą, giminės, kaimynai laikė puikia pora, nesutarimų, kaip ir kiekvienoje šeimoje, dažniausiai būdavo tik dėl buities ar pan. Po 17 bendro gyvenimo metų vyras išėjo gyventi pas kitą. Tai buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus. Nieko nepaaiškino, tiesiog negrįžo po vieno vyriško vakarėlio su alkoholiu, neatsiliepė į žinutes ir skambučius. Iki tol pasitikėjome vienas kitu, nevaikščiojom "į kairę", netgi stebėdavomės, kaip taip galėtų elgtis du vienas kitą mylintys žmonės.
Pora
© Corbis/Scanpix

Jau mėnuo, kai jis nebegyvena kartu, tačiau kas savaitę siunčia žinutes, teiraujasi, kaip laikomės su dukra, kokia sveikata, gal reikia ką padėti ir pan. Savo tokį poelgį jis aiškina, kad taip viskas susiklostė, nebebuvo kelio atgal, pripažįsta, kad sukėlė daug skausmo brangiems žmonėms.

Suprantu, kad tomis žinutėmis jis dar negali nutraukti to, kas jam buvo brangu, miela, gera, gyvenant kartu. Bet tai jau nieko nebepakeis, nes į mano pasiūlymą jam atleisti ir grįžti į šeimą jis neatsako nieko. Skirtis taip pat nerodo iniciatyvos. Pradeda rašyti apie dievą, kaip jis, atseit, norės, taip ir bus. Vyrui 39-eri. Sakykit, prašau, gal tai vyrų amžiaus krizė ir kaip ji ilgai trunka?

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

KAI VYRAS IŠEINA PAS KITĄ

Gana sudėtinga atsakyti į klausimą, kodėl vyras išeina pas kitą. Galima tik spėti. Versiją apie „amžiaus krizę“ tenka atmesti, kadangi jūsų vyras, sprendžiant iš jūsų laiško, neturi kokių nors krizės požymių, ir amžius jo dar nėra pasiekęs „amžiaus vidurio“. Visai gali būti, kad jis tiesiog susižavėjo.

Kaip matyti iš jūsų laiško, jis pradėjo gyventi su jumis būdamas dvidešimt dviejų metų. Ir štai po septyniolikos metų, būdamas „puikioje poroje“ su jumis, išėjo gyventi pas kitą moterį. Su jumis jis skirtis nenori. Dažniausiai taip atsitinka, jei vyras susižavi kita moterimi, bet ir toliau brangina savo žmoną, o palikti naują moterį dar neatėjo laikas.

Žinoma, pasitaiko, kad vyrai nepalieka savo naujų mylimųjų, tačiau taip atsitinka tuomet, jei santuoka būna „išsikvėpusi“, o sutuoktinių niekas nesieja. Kartais naujas ryšys reiškia meilę, o santuokoje jos nebelieka. Panašu, kad jūsų atveju yra kitaip.

Jūs rašote, kad situacija buvo jums, kaip „perkūnas iš giedro dangaus“. Taigi, kokių nors požymių, kad jausmai silpsta, santykiuose auga nepasitenkinimas, atsiranda naujų įspūdžių poreikis, jūs nepastebėjote. Jūs netgi stebėdavotės su savo vyru, kad ne vieno iš jūsų „netraukia į kairę“. Ką tai reiškia? Tai gali reikšti, jog tai, kas atsitiko jūsų vyrui, ir jam pačiam buvo „perkūnas iš giedro dangaus“. Tokie staigūs susižavėjimai neišplaukia iš kokių nors aiškių problemų, todėl neskubėkite savęs kaltinti. Dažnai tai reiškia, kad viename iš jūsų pabudo nesąmoninga sielos dalis.

Įprastinis psichoanalitinis požiūris į jūsų situaciją būtų toks: vyrai ir moterys susižavi kitais žmonėmis vedami nesąmoningų siekių. O nesąmoningi siekiai vyrams gali būti, pavyzdžiui, tokie: gyvendamas su žmona - drauge vyras ima nesąmoningai siekti moters - motinos. Ir atvirkščiai, gyvendamas su žmona – motina ima nesąmoningai siekti moters - draugės arba moters- mergšės.

Tai visiškai nereiškia, kad rinkdamasis vieną moterį, vyras būtinai paneigia kitą. Tiesiog šie skirtingi moters vaizdiniai, žiūrint vyro akimis, ne visuomet telpa vienoje moteryje. Kad taip atsitiktų, vyras turi sugebėti vienoje moteryje pamatyti bei priimti ir motiną, ir draugę, ir seksualią būtybę. Kartais tai pavyksta, o kartais - ne. Todėl viena moteris vyrui siejasi tik su „motina“ (tarkime, intelektuali, išmintinga, rūpestinga „fėja“, neturinti seksualumo), o kita - tik su „mergše“ (juslinga, paprasta, linksma). Arba dar kaip nors kitaip.

Pabrėšiu, kad kalba eina ne apie tai, kad jūs atrodote, rengiatės ir elgiatės kaip vienas iš šių personažų. Tiesiog subjektyviai jūsų vyrui taip atrodo, tai jo jausmų ir fantazijų reikalas, už kurį imtis atsakomybės jums neverta. Taip atsitinka, ne tik jums, ir ne tik vyrams, bet ir moterims.

Ir moterys, gyvenančios „gražiose“ santuokose kartais nežinia kodėl kuo nors susižavi. Ir taip pat negali nieko paaiškinti, tik jaučia kaltę, kad skaudina artimuosius. Tačiau Amūro strėlės lekia neatsiklausdamos. Kiek ilgai jos „įstringa“ įsimylėjėlių širdyse? Vieniems - mėnesiams, kitiems - metams. Dažniausiai per tą laiką susižavėjimai išblėsta.

Tačiau visa tai tėra schema, o jums viskas yra labai skausminga, ir schema jūsų netenkins. Viskas įvyko per daug greitai, smūgis per daug stiprus, ir greičiausiai jūs išgyvenate tai kaip stiprų stresą. Kaip jūs tvarkotės su šiuo stresu?

Man atrodo, kad pagrindinis jūsų išgyvenimas dabar - tai nerimas. Todėl jūs ir sunkiai suprantate situaciją, todėl ir ieškote vilties ir paaiškinimų. Nerimas atsiranda, kai mes nesame tikri, kas mūsų laukia, ir kai nesame užtikrinti, jog pasiruošėme netikėtumams. Jūs būsite ramesnė, kai sužinosite, ką jūsų vyras jaučia ir ką planuoja daryti. O kartu jūs jausitės ramesnė, kai suvoksite, ką jūs pati ruošiatės daryti.

Žinoma, jei iki šiol jūsų planai, viltys ir svajonės būtinai įtraukdavo į save ir sutuoktinį, jums gali pasirodyti, kad dabar išvis nėra ko planuoti ir nėra apie ką svajoti. Tačiau tokiu atveju šis vyro „nukrypimas“ gali priversti jus sukurti naują, „avarinį“ elgesio variantą: tegul laikino, bet vis dėlto gyvenimo su dukra be vyro.

Jums teks išmokti, kaip galima keltis, eiti gulti, valgyti, susitikti su bendrais pažįstamais be jo. Jums teks išmokti kažką sakyti dukrai, aiškinti jai, kur tėvas. Jums teks pereiti per natūralią pagundą aprėkti, primušti vyrą, išmesti jo daiktus. Ir per dažną tokiais atvejais dukros priešiškumą, netikėtas simpatijas tėvui, jei jūs jo nekenčiate. Ir per pagundą viskuo kaltinti save, graužtis ir nejausti gyvenimo prasmės. O taip pat per būtinumą spręsti, ką jus darysite su vyru, kai jis grįš.

Kai kas pasakys, kad vyras jus išdavė, traumavo ir panašiai. Žinoma, visa tai nepraeis nei jam, nei jums veltui. Todėl jūsų vyras neturėtų slėptis už dievo, jis turi paaiškinti jums savo ketinimus ir planus. Priminkite jam, kad jis - vyras, tėvas ir atsako už tai, ką daro, nepaisant to, ką jaučia.

Ką jam davė ši nauja pažintis? Kaltę? Žinoma, ir jums pravers visa jūsų išgyventa jausmų gama, tik leiskite sau žiūrėti į tuos jausmus ne tik kaip į traumą, bet ir kaip į mokslus. Žiūrėkite į šį išbandymą kaip į nežinomą, nesuvokiamą jausmų mokyklą. Jūsų vyras mini Dievą, kuris, atseit, kaip norės, taip ir padarys. Patikėkite, kad tai, kas vyksta su mumis, kai mus palieka, yra viena iš stipriausių Dievo sukurtų gyvenimo mokyklų. Tik jei mes priimame tai kaip mokyklą, mes vis vien turime galimybę rinktis – vaikščioti į ją ar nuo jos slėptis, mokytis ar nesimokyti.

Drąsos jums ir sėkmės moksluose
Jūsų Olegas Lapinas

*****************************
Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Įkalintas vilnietis prabilo apie protu sunkiai suvokiamą patirtį: buvau verčiamas miegoti su pareigūnėmis (3)

Ar gali būti, kad kalėjimų sistemos pareigūnai, siekdami sukompromituoti įkalinimo įstaigose...

Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2“ peikianti Lietuva pati atveria duris jo rėmėjams (1)

Svarbius energetikos projektus Lietuvoje vykdanti Suomijos „ Fortum “, netiesiogiai prisideda prie...

Pokyčiai pasaulyje grasina suvalgyti kone visus norvegų sukauptus pinigus Gerovės fonde

Jei pasaulis imtųsi entuziastingiau kovoti su iškastiniu kuru, Norvegijai tai kainuotų daugiau nei...

Ekspertai: kai kurie mokesčių pakeitimai verčia gūžčioti pečiais, bet statistikoje aplenksime estus (155)

Valstybės biudžetą priėmusi valdžia žada, kad 2019–ieji bus dosnūs visiems dirbantiesiems,...

Sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis Ivanovas papildyta (545)

Vilniuje antradienį sulaikytas Rusijos pilietis Valerijus Ivanovas, BNS patvirtino Generalinės...

Keista tiesa apie Johno Travoltos ir jo žmonos santuoką: ilgai slėptos detalės, išvydusios dienos šviesą

Aktoriai Johnas Travolta ir Kelly Preston artimai draugavo su ne viena garsenybe, tačiau tikros...

Už butus viename lankomiausių Europos miestų – juokingos sumos: juos šluoja už grašius (197)

Dabar skelbimų portaluose gausu ne tik nekilnojamojo turto pasiūlymų Lietuvoje, bet ir užsienyje....

Orai bus nenuobodūs (7)

Didžioji sniego banga iš Lietuvos jau pasitraukė. Trečiadienio dieną orai išliks debesuoti,...

Ultimatumas Lietuvai: nesusipratimų virtinė ir keistos pasekmės sugriovė seną mitą (520)

Šimtmečius gyveno kaip vyras su žmona. Buvo visko – ir barnių, ir susitaikymų. Tačiau staiga...

Stambule – emocijų pliūpsnis: Zavacką raminę teisėjai ir audringas Maksvyčio moralas rūbinėje specialiai DELFI iš Stambulo (5)

„Šansų buvo, o jais nepasinaudojome“, – apmaudo po rungtynių Stambule neslėpė...