Prieš geras porą savaičių išsiskyriau su draugu, su kuriuo prabuvome daugiau nei 4 metus. Prieš jį buvau labai linksma, vaikinų dėmesio nestokojanti mergina (tada man buvo 18 metų). Į santykius nežiūrėdavau labai rimtai, tačiau jis sužavėjo mane savo atkaklumu, siekimu manęs ir visišku atsidavimu.
© Corbis/Scanpix
Pirmus draugystės metus aš nebuvau labai sąžininga su juo, tačiau bėgant laikui be galo prisirišau prie jo ir pamilau. Po poros metų apsigyvenome kartu. Tada ir prasidėjo visi pykčiai... Tarsi viskas apsisuko 180 laipsnių kampu. Jis man nerodydavo dėmesio, nuolat išeidavo su draugais, grįždavo (arba išvis negrįždavo naktį) išgėręs, žemindavo mane.. O aš jaučiaus labai jį mylinti, pati su ašarom maldaudavau, kad pabūtų su manimi, parodytų dėmesio, švelnumo... Galiausiai jis ėmė sakyti, kad nieko jam nebereiškiu, gyvena kartu tik dėl manęs. Kuriam laikui išsiskyrėm, tačiau vėliau jis suprato, jog suklydo, kad vis dėlto myli mane ir negali be manęs gyventi.

Patikėjau jo žodžiais, kad viskas bus gerai, kad jis pasikeitė. Ir iš tikrųjų pirmus mėnesius buvo gerai. Kol buvo pakankamai dėmesio bei švelnumo. Tačiau nebegalėjau juo pasitikėti, o tai vis išlįsdavo. Norėjau jį nuolat kontroliuoti, visą laiką leisti su juo, reikėjo nuolatinio jo dėmesio...

Grįždavus namo ir neradus jo ten apimdavo panika, kad jis vėl geria arba apgaudinėja mane. Ir vėl prasidėjo pykčiai, jis ėmė reikalauti didesnės laisvės ir savarankiškumo, o aš negalėjau susitvarkyti su savo nepasitikėjimu, be galo bijojau jį prarasti, nes rodės, kad jis mano visas gyvenimas... Štai ir vėl išsiskyrėm... Tik jau abu žinodami, kad niekada nebesitaikysim.

Taip jau atsitiko, kad iškart užsiregistravau pažinčių svetainėje ir susipažinau su kitu žmogumi, su kuriuo pradėjome gan artimai bendrauti. Nors vis dar myliu buvusįjį, be galo noriu artimų ir nuoširdžių santykių, nenoriu būti viena. Tik problema, kad jaučiuos labai nepasitikinti savimi, o tuo pačiu ir kitu žmogumi...

Jau po kelių dienų pažinties pajutau, kad kyla noras jį kontroliuoti, viską žinoti. Labai bijau, kad tai kartosis su visais sutiktais vaikinais. Kad taip ir nesugebėsiu su niekuo susikurti šiltų bei artimų santykių.

Žinau savo problemą ir noriu ją išspręsti, tačiau nežinau kaip.. Menkiausias įtarimas gali sukelti manyje "uraganą", išprovokuoti barnius... Nors dabar save išoriškai valdau, tačiau viduje vis tiek jaučiuos be galo nelaiminga dėl to...

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Jūs pati taikliai susiejote nepasitikėjimą savimi ir kitais. Iš tikro tai labai glaudūs dalykai, kur vieno nebuvimas - tarsi erdvė atsirasti antrajam. Atrodytų, užtenka daugiau pažinti save, atrasti savo stiprybes, jomis patikėti ir problema būtų išspręsta. Visgi nėra taip paprasta ir savaime suprantama atsigręžti į save.

Tai, kas su jumis vyksta, yra bandymas sumažinti savo suvokiamus trūkumus, būnant su kitu žmogumi. Būdama su mylimaisiais ar jaunuoliais, kuriems simpatizuojate, nesijaučiate saugi. Neigiamos mintys, nuostatos, nukreiptos į savo asmenį, viduje palaiko įsivaizdavimą, jog tie žmonės atsitiktinai yra su jumis.

Greičiausiai miglotai suvokiate savo įtaką santykių kūrime ir jaučiate, jog daugelis svarbių sprendimų, tame tarpe ir dėl santykių išlikimo, priklauso nuo kito asmens. Nesuvokdama aiškaus savo vaidmens ir atsakomybės santykiuose, negalite jaustis jų šeimininke ar bendraautore, o tai kelia įtampą, nuolatos išgyvenimą nerimą.

Tiek baimė būti paliktai, tiek savo vertės suvokimas per kitą asmenį verčia jus kontroliuoti kitą asmenį, kuo tvirčiau jį prisirišti prie savęs, nes bet kokį mylimojo savarankiškumą suvokiate kaip galimybę jo netekti. Netikėdama savo galiomis būti reikalinga, mylima, vargiai galite išsiugdyti pasitikėjimą kitu asmeniu, šiuo atveju - susižavėjimo objektu.

Ką vertėtų daryti šioje situacijoje, tai išmokti turėti savo gyvenimą ir labiau juo rūpintis. Santykiai žmogui yra labai svarbūs, per juos jis auga, atpažįsta stiprybes ar silpnumus. Visgi ryšiai tarp žmonių yra pagrįsti manais, kai turime ne tik laukti iš mylimo žmogaus švelnumo, dėmesio ar kitų mūsų poreikių patenkinimų, bet ir patys privalome matyti kitą žmogų, jo norus, troškimus.

Neturėdami kuo džiaugtis savo gyvenime, nematydami savo dovanų, save suvokdami tik kaip kito žmogaus dalį, sunkiai sugebame atkreipti dėmesį į kito asmenybę, nes pagrindinis mūsų tikslas yra patenkinti savo reikšmingumo poreikius, kurių niekas kitas neišpildo.

Skirkite laiko sau. Išmokite būti vienumoje, su savo pomėgiais. Atsigręžkite į draugus, į veiklą, kuria daugiau galėtumėte duoti kitiems žmonėms ir taip išpildyti savo reikalingumo jausmą. Užsiimkite menine veikla, ugdykite savo asmenybę.

Labai svarbu suvokti, jog kiti žmonės negali visiškai pasirūpinti jūsų troškimais, už kurių išpildymą esate atsakinga jūs pati. Pamažu atrasdama save, pastebėsite, jog noras savintis kitą asmenį ims silpti. Jokiu būdu nereikia tikėtis, jog rezultatą pasieksite kelių savaičių bėgyje. Tam reikia nuolatinio ir ilgo darbo su savimi bei kuriamais santykiais.

Dar vienas dalykas, kurį reikėtų paminėti, jog tam tikras nepasitikėjimo kitais žmonėmis laipsnis yra pagrįstas. Ankstesni jūsų santykiai nebuvo tie, kuriuose juostumėtės saugi. Panašu, jog juose nepavyko sukurti artimo, nuoširdaus, atviro, konstruktyvaus, sunkumus sprendžiančio bendravimo.

Neišspręsti ir nutraukti santykiai turi polinkį persikelti į kitus. Kaip ir jūsų atveju. Bijodama vienatvės, užmezgėte ryšį, kurį sunkiai galite suvokti kaip naują, unikalų. Panašu, jog jis jums yra pirmųjų santykių tęsinys, kuriuos taip pat norisi pasisavinti.

Svarbu tai suvokti ir kaip įmanoma dažniau kartoti, jog tai yra kitas žmogus, su kuriuo turite galimybę, kurti naujus, kokybiškai kitokius santykius. Labai skatinčiau daugiau paskaityti apie vyro ir moters santykių ypatumus ar pasinaudoti psichologo paslaugomis.

Sėkmės. Vaida

Rašykite: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atvežti vaikai suglumino net visko mačiusius: kaip tai galėjo atsitikti? (394)

Apdaužyti malkomis, sukandžioti gyvių, purvini, žaizdoti, apatiški. Tokios būklės į Raseinių...

Komentatorius Čeponis prisipažįsta: gėda, kad prieš sezoną nurašiau „Žalgirį“ (91)

„Turėčiau dabar raudonuoti. Prieš sezoną Eurolygos apžvalgoje „Žalgiriui“ su nemažu...

Donatas Katkus: Tuminas yra konformistas ir turi atidirbti Rusijai (583)

Režisierius Rimas Tuminas yra konformistas, sovietiško teatro vadovas, kuris, norėdamas...

Orai: savaitgalio laukti bus verta (1)

Antroje savaitės pusėje per šalį slinks krituliai: sniegas, šlapdriba. Visgi, orai subjurs...

Lietuviai pagarsėjo ir Slovakijoje: sudaužęs vogtą BMW dėjo į kojas (20)

Slovakijoje esančiame Košicės mieste pareigūnai vaikėsi vogtą BMW automobilį, šiam atsitrenkus...

Kompromisas pagal Urbšį – geriau komisijos imitacija, negu jokios komisijos (62)

Ketvirtadienį Seimas apsispręs, ar sudaryti specialią komisiją, kuri tirtų padėtį šalies...

Didžiausią pasaulyje Šondongo urvą aplankė pirmasis lietuvis: vaizdai užburia (26)

Pasaulio pažinimas keliaujant yra vienas iš didžiausių malonumų. Vieni renkasi didingus kalnus,...

Vaida Kurpienė apie mitus, kuriais metantys svorį dažnai susižavi be reikalo (38)

Net jei savęs ir nelaikote patikliu aukso lobio ieškotoju, ko gero, jums taip pat būtų nesunku...

„Žalgiriui“ duris į ketvirtfinalį galėjęs atverti „Brose“ beviltiškai pralaimėjo Vitorijoje „Unicaja“ įveikė „Barcą“ (14)

Į Madridą išvykę Kauno „Žalgirio“ krepšininkai trečiadienį atidžiai stebėjo Eurolygos...

Ką daryti, jeigu partneriui nejaučiate seksualinio potraukio (27)

Tai dar nereiškia, kad jūsų santykiai pasmerkti. Santykių ir sekso ekspertai sulaukia daug...