aA
Nėra namų be dūmų, kaip ir santykių be tam tikrų problemų. Poroje su draugu jau esame septinti metai. Galėčiau sakyti, kad septinti, jei nebūtų buvę pusmečio tarpas... Tarpas, atsiradęs dėl tam tikrų nesusipratimų, nesusikalbėjimų, klaidų. Visgi meilė vienas kitam nugalėjo ir dabar vėl esame kartu. Vadinasi, viskas puiku? Tikriausiai taip ir turėtų būti, jei ne man išsivystęs kažkoks nepilnavertiškumo jausmas.
Pavydas
© Corbis/Scanpix

Tuo metu, kai nebuvome kartu, gyvenome kiekvienas savo gyvenimus. Per tą laikotarpį jis susirado merginą ir pradėjo megzti rimtus santykius, kurie nutrūko man sugrįžus. Jie tebeliko draugais, retsykiais pabendrauja ir apie ją tegirdžiu nuoširdžius ir gražius atsiliepimus, o tai, panašu, ir yra pagrindinė mano problema, nes nepaliauju savęs su ja lyginti (suprantu, kad turėdama tikrai negausiai informacijos...) ir itin dažnai jaučiu baimę, kad man derėtų elgtis kitaip (nors realiai suvokiu, kad gyvename geriausius ir puikiausius savo gyvenimo poroje metus!)...

Skamba paikai, bet kuomet pasilieku viena, tos mintys taip siaubingai užvaldo, kad, rodos, nebeturiu kur nuo jų pabėgti. Juokiuosi iš savęs, kad pradėjau sau taikyti meditacijos-terapijos valandėles, kuomet mėginu save įtikinti, jog neturiu dėl ko graužtis ir nerimauti, bet, rodos, tai menkai tepadeda.

Mes, moterys, labai dažnai partnerių buvusiosioms skiriame per daug dėmesio ir sureikšminame jų buvimą tada, kada mažiausiai to reikia, bet mano padėtis jau darosi nebejuokinga man pačiai. Kaip suvaldyti mintis? Nustumti lyginimą ir tęsti normalų gyvenimą? Ir apskritai, kodėl žmonės taip jaučiasi?..

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Pavydas yra jausmas, vienokiu ar kitokiu laipsniu patiriamas kone kiekvieno, kuris yra sukūręs artimus santykius su priešingos lyties atstovu. Taip yra todėl, kad partnerystė gana stipriai susijusi su asmens identitetu, savęs vertinimu, poreikiu priklausyti ir baime būti paliktam.

Kad žmogus nerimautų dėl santykių tvirtumo ir išgyventų pavydą, neretai nereikia jokio realaus pagrindo. Tačiau jei į santykius įsiterpia trečias asmuo, net ir jiems kuriam laikui nutrūkus, abejonės tiek savimi, tiek mylimo asmens patikimumu gali stipriai išaugti, o kartais tapti nevaldomomis.

Kodėl vieni žmonės lengviau, kiti sunkiau įveikia pavydo jausmą? Reikėtų paminėti, kad šios emocijos buvimas turi skirtingus aiškinimus, esant realiam pagrindui ir tuomet, kai jis neegzistuoja. Jūsų atveju jūs turite konkretų objektą, su kuriuo galite save lyginti, kuris gali kelti grėsmę jūsų santykiams, galiausiai, kuris laikinai buvo užėmęs jūsų vietą mylimo žmogaus gyvenime. Dėl to čia verta paklausti savęs, ar jūsų nerimas ir pavydas tikrai yra nepagrįstas, ir ar kartu su juo nesinešiojate nuoskaudos ar pykčio, kad į jūsų santykius įsiterpė ne tik laikas, bet ir kitas asmuo.

Atpažinti, kas iš tikro jus kankina: pavydas, nusivylimas, nuoskauda, pyktis, nepasitikėjimas ar kiti jausmai, svarbu tam, kad žinotumėte, ką turite išgyventi ir išspręsti iš tikrųjų. Gali būti, kad emocijos yra persipynusios, o bandymas racionaliai žvelgti į situaciją („Jis turėjo teisę sukurti kitus santykius, nes buvome nutraukę draugystę”), neleidžia joms visoms iškilti į paviršių. Tai tik dar labiau apsunkina jūsų savijautą, sustiprina vidinį nerimą ir daro situaciją sunkiai pakeliamą.

Trečio asmens buvimas tiek praeityje, tiek dabartyje (jūsų atveju sunku būtų pasakyti, jog kita mergina nebeegzistuoja, nes draugas vis dar palaiko su ja draugiškus santykius), dažniausiai sustiprina asmenines silpnybes: nepasitikėjimą savimi, nepakankamą savęs vertinimą, baimę būti paliktai. Juo yra realesnė grėsmė, juo stipriau reiškiasi šios emocijos.

Dar sudėtingiau yra tuomet, jei nesąmoningai esamus santykius priimate labiau kaip atsitiktinumą, kurio nesijaučiate verta. Gali būti, jog pasitikėjimą draugu apsunkina neįsivardintas išgyvenimas, jog kitas negali jūsų pamilti tokios, kokia esate, negebėjimas vertinti ir mylėti savęs, iš to kylanti didelė baimė, jog būsite palikta, o tokia prielaida jums reikštų visišką savigarbos sumenkėjimą.

Taigi jūsų pavydas yra gana natūrali, apsauginė reakcija į tai, ką jūs išgyvenate. Ką su tuo įmanoma daryti? Pirmiausia, pasitikėjimas kitu atsiranda tuomet, kai asmuo pradeda labiau vertinti save. Tai labai aiškus, bet gana sunkus kelias į ramybę santykiuose. Verta daugiau dėmesio skirti savo jausmų ir nepasitenkinimo savimi atpažinimui bei jų gydymui, kad galėtumėte pajusti tikrąją savo vertę, padedančią jums ne tik patikėti kito asmens nuoširdumu, bet ir sumažinti baimę būti paliktai.

Asmenybės stiprinimas neturėtų tapti vien savo gerųjų savybių akcentavimu. Jos yra svarbios. Tačiau ne mažiau reikalinga atpažinti savo ribotumus ir priimti bei pamilti save kaip netobulą būtybę, mokančią gyventi su trūkumais. Kadangi nepasitikėjimas savimi, ypatingai pasireiškiantys santykių kontekste, turi gana gilias šaknis, čia didelė pagalba būtų bendravimas su psichologu, dvasininku ar kitais asmenimis, su kuriais galėtumėte kalbėtis apie savo vidinius išgyvenimus, žaizdas.

Kitas jūsų problemos sprendimo lygmuo būtų bendravimas su draugu. Kaip jau minėjau, jūsų išgyvenamas nerimas gali būti susijęs ir su kitais potyriais: suvokiama išdavyste, pykčiu, kad buvo ir vis dar tam tikrame lygmenyje yra kita mergina. Dėl to svarbu dalintis savo mintimis ir jausmais, kuriuos patiriate, su partneriu.

Vienas iš poros tvirtumo požymių yra gebėjimas kalbėtis ne tik apie gražius jausmus vienas kitam, bet ir apie išgyventas nuoskaudas, norą ir galbūt negalėjimą atleisti bei panašius dalykus. Verta įvardinti ir savo abejones dėl buvusios merginos bei jų besitęsiančio bendravimo. Nereikėtų kito asmens kaltinti. Pokalbis turėtų būti apie jūsų sunkumus ir galbūt ieškojimo, kaip kitas žmogus galėtų prisidėti prie šios situacijos sprendimo.

Apibendrindama išsakytas mintis, norėčiau dar kartą akcentuoti, kad svarbu atpažinti visus jausmus, susijusius su atskirai nugyventu pusmečiu, kad žinotumėte, kas iš tikro jums neduoda ramybės, ir kiek jūsų suvokiama grėsmė yra reali, o kiek įvairių emocijų kūrinys. Kalbant apie pavydą, jo sprendimas įmanomas pasitelkiant savo asmenybės stiprinimą bei atvirumo laipsnio didinimą santykiuose su draugu.

Nuoširdžiai linkiu jums produktyvių įžvalgų, padedančių atrasti sunkumų sprendimo kryptį.

Vaida

Turite problemą, kurios negalite išspręsti? Rašykite psichologui@delfi.lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ukrainos kariuomenės karininkas: rusai į Ukrainą važiuoja kaip į safarį – pašaudyti į „chacholus“ (346)

Atskridus į Kijevą įtarti tai, kad šalis kariauja, galima dėl sugriežtintos patikros oro uoste...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (35)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

Įstrigusi auklėtinių pažanga Jasikevičiaus mintis sugrąžino į vasarą (57)

„Aš jau kartosiuosi“, – pats žurnalistus perspėjo Šarūnas Jasikevičius. Kauno...

Orai: nesušalkite, atkeliauja šlapdriba (7)

Po žiemiškos šeštadienio nakties kuklios 7 °C šilumos įdienojus sulauks tik pajūrio...

Sostinėje „eTransport“ automobilis aplamdė stovinčias mašinas ir apvirto (11)

Vėlų penktadienio vakarą, apie 23 val., Vilniuje, Mindaugo g. apvirto pavėžėjimo įmonės „...

Keli faktai apie Marko Zuckerbergo santuoką ją paverčia išties keista: nuo neįprasto susitarimo iki dramos vestuvių dieną (1)


 „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas ir Priscilla Chan neabejotinai yra įtakingos...

Sunkiai suvokiamas atvejis: penkiametė tapo mama (78)

1939 metais Liną Mediną motina nuvežė į Peru esančio Pisko miesto ligoninę. Iš atokiame...

Apmaudus vakaras Kaune: pratęsimą išplėšęs „Žalgiris“ jame nesulaikė Pangoso ir krito prieš „Barcą“ (603)

Penktadienio vakarą kovos lauke Nemuno saloje susigrūmė dvi šlovingą istoriją turinčios...

Visi rodikliai – į vieną pusę: kodėl moterys Lietuvoje nebenori gimdyti (610)

Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva . Pernai...

Unikauskas rekomenduoja: valgykite šią košę kasdien – kilogramai tirps, sveikata gerės (145)

Ir žmonės, sergantys virškinimo trakto ligomis, ir moterys, norinčios numesti svorio, ir kareiviai...