Nepatikėsite, esame jau 40 metų kartu. Užauginti vaikai, seksas ir turtiniai dalykai normos ribose, būna pasibarimų (vyras ūmaus būdo), tačiau viskas susidėsto į savo vėžes. Tačiau ramybės neduoda vienas dalykas, tai vyro pavydas. Jau visi giminaičiai, pažįstami yra pabuvę mano „meilužiais“. Nėra buvę pasisėdėjimų, kad vėliau nekiltų skandalas: tai pažiūrėjo, tai pasakė, tai kažkur buvai išėjus, tai ne ten atsisėdai.
Pora, pavydas
© Shutterstock nuotr.

Pradžioj mėginau sieti su tuo, kad myli, bet kuo toliau, tuo labiau, jau ir draugai nebegali užsukt: man gėda apie tai pasakot draugams, kad jis toks. Mėginau ir save kaltint, bet pasvėrus viską vis vien prieinu išvadą, kad čia nenormalu. Tuo labiau, jei mėginu pasiaiškint, nukerta kaip kirviu: „Negrįšim prie tos temos, man nepatinka..“

Bet ir man skaudu, ir man nepatinka kai jis mane kaltina nebūtais dalykais. Artėja giminės šventė, nenoriu visai niekur važiuot, nes vėl bus tas pat. Bet ar galima užsidaryt nuo viso pasaulio, patarkite.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Gyventi su žmogumi, kuris jus taip myli, kad galėtų paslėpti dėžutėje ir niekam nerodyti, turėtų būti nelengva. Nors pradžioje tai galima priimti kaip meilės stiprumo ženklą, ilgainiui toks savinimasis ima smaugti, dusinti ir verčia labiau tolti, nei artėti prie savo sutuoktinio. Atsiranda bandymas kaltinti jį arba save, netgi atsiriboti nuo artimų žmonių, savo poreikio su jais bendrauti, kad tik vėl nesijauti “blogai”, “žeidžiančiai”, tai, kurios neverta mylėti.

Bandančiojo užvaldyti ir jam leidžiančiojo tai daryti ryšys gana sudėtingas ir jo tikrai nepavyks perkeisti iki giminės susitikimo, o gal net ir dar kelerius metus. Visgi pokyčiams jau esate pribrendusi, dėl to svarbu žengti pirmuosius žingsnius.

Kaip tai daryti? Pradėti derėtų nuo supratimo, kas vyksta su jumis ir su jūsų sutuoktiniu. Pavydas, noras saugoti savo žmoną, baimė, kad ji gali išsprūsti, nerimas, kad įmanoma jos netekti, pirmiausia yra ženklai. Žymės, kurios parodo jūsų mylimo žmogaus žaizdas, vidinius sužeistumus.

Kiekvienas mes turime savuosius sunkumus ir įpjovas. Panašu, kad jūsų vyras ypatingai bijo būti paliktas, nes tai jam reikštų jo buvimo, egzistavimo pabaigą. Savo vertę jis suvokia tik per buvimą su jumis, per jūsų gyvenimą kartu, net jei išorėje tai reiškiasi agresyvumu ir noru dominuoti. Visgi bet kokia mintis, kad gali būti kitaip, kad žmona gali susižavėti kitu vyru, jūsų sutuoktiniui yra tolygi mirčiai.

Iš čia ir kyla begalinis nerimas, kuris išoriškai reiškiasi visišku artimo savinimusi, jo apglėbimu, suspaudimu į gniaužtus ir terorizavimu, kad tik jis neturėtų jėgų ir galimybės ištrūkti. Taigi jo kažkada patirta žaizda neleidžia jam pamilti savęs taip stipriai, kad suteiktų laisvę savo mylimai moteriai. Ir tikėtųsi jos meilės, paremtos laisva valia.

Ką daryti? Labiausiai žmogų gydo meilė. Pajutimas, kad kažkas jį myli tokį, koks jis yra. Su visomis jo dovanomis ir randais. Galėjimu duoti ir baime prarasti. Tačiau mylėti nereiškia paklusti, nusižeminti, visiškai atsižadėti savęs ar leisti save skriausti. Meilė neprilygsta aukos ir skriaudėjo santykiui. Taip pat tai nėra kaltų ar kaltesnių ieškojimas, bandymas įtikinėti, kad kažkuris klysta, o kažkuris yra teisus. Mylėti reiškia padėti žmogui gyti ir augti. Išsilaisvinti iš savo sužeistumų. Tai vyksta tuomet, kai mūsų dėmesio kryptis yra ne kaip apsaugoti savo vertę ir teisingumą, o kaip padėti kitam patikėti ir susitaikyti su savimi.

Svarbu suvokti ir tai, kad santykyje abu esate atsakingi už tai, kas vyksta. Mylint turime ne tik atliepti kitų poreikius, bet ir apginti save, neleidžiant elgtis su mumis netinkamai. Tai jūsų darbas aiškiai įvardinti, jog iš meilės neleisite savo vyrui įtarinėti, nepagrįstai kaltinti. Išsakius savo jausmus, ištikimybę, norą būtų kartu ir supratimą, kad jis labai bijo būti paliktas, derėtų apibrėžti ir situacijas, kurių jis negali paveikti, kad ir kaip jam jos nepatinka.

Neretai, kai regime skriaudžiamą asmenį ir skriaudėją, imame kaltinti pastarąjį ir jam liepiame imti ir liautis elgtis taip, kaip jis daro jau dešimtmečius. Netgi dar sudėtingiau, sakome jam: tu turi būti toks stiprus, kad pats užsisiūtum pjūvius ir be niekieno pagalbos vidinę tamsą pakeistum šviesa. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad kai mus kas nors skriaudžia, mes ne tik nesiginame, bet ir atkakliai reikalaujame, kad sužeistasis liautųsi mus kankinęs. Gal net nereikalaujame, o viliamės.

Jūsų vyras pats iš savęs neturi galimybės elgtis kitaip. Pirmiausia jis turi gauti aiškią, meilės kupiną žinią, kad jūs jam nebeleisite taip savęs skriausti, įtarinėti ir žeminti savo nepasitikėjimu. Nebesijungsite į jo griaunantį būdą pajusti savo vertę ir reikšmingumą. Tačiau auginsite jo pasitikėjimą savimi kitais būdais, kitose situacijose.

Tik nederėtų pamiršti, kad sunkumai reikalauja kantrybės ir drąsos. Daug kartų teks stabdyti sutuoktinio skundus ir priekaištus, perfrazuoti juos į jo baimę, kad tai jis nerimauja, o ne jūs išduodate, ir liudyti, kad siekiate su juo būti santykyje, priminti, kad tik suteikdamas jums laisvą valią, gali pajusti tikrą jūsų pasirinkimą mylėti. Taigi čia sudėtingiau nei su svorio numetimu iki pokylio... Nėra jokių būdų, padedančių per kelias dienas, savaites ar net mėnesius perkeisti kelis dešimtmečius trunkančius santykius...

Stiprybės mylint
Vaida

***************************************************************
Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių kovoje – intriga: duomenys išsiskyrė (182)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (21)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Testas: 9 simptomai – gripas ar peršalimas? (3)

Devyni simptomai sieja gripą ir peršalimą . Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (3)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Pirštu bedė į Rusiją: tai tarsi naujas karinis ginklas (17)

Europos Sąjunga trečiadienį surengė diskusiją apie Rusijos propagandos įtaką Bendrijai ir...

Orai: grįš šaltis (20)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

„Grei anatomijos“ žvaigždė parduoda prabangų namą (4)

Populiaraus serialo „Grei anatomija“ aktorė Ellen Pompeo parduoda savo prabangų namą...

Kokie naminiai gyvūnai Lietuvoje gali žiemą gyventi be tvarto (7)

Žiemos sezonas – tikras išbandymas tiek ūkininkui, tiek jo guvulių bandai. Iki 15 laipsnių...

Užsikimšo vamzdžiai? Iš jų sklinda blogas kvapas? Padėti gali ir naminės priemonės (10)

Jūsų namuose iš kanalizacijos vamzdžių gana dažnai gali pasklisti blogas kvapas. Paprastai nosį...

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (4)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...