aA
Jaučiuosi lyg voverė rate, iš kurio negaliu pabėgti. Mano situacija tokia, gyvenu su vyru jau septynerius metus, turime porą vaikučių, jaukius namus. Iš išorės atrodytų kaip ir viskas gerai. Bet aš nuolat gyvenu norėdama vyrą palikti, bet kai tik nusprendžiu tai padaryti, prasideda dramos: pradžioje vyras upeliais lieja ašaras, paskui prasideda maldavimai kiauras dienas ir naktis, pažado iš manęs išpešimas, kad dar kurį laiką pabandysime pataisyti mūsų santykius, vėliau labai didelis jo stengimasis būti geru tėvu, vyru, draugu ir visą šį laikotarpį jis atkakliai neigia mano norą, jis tiesiog stengiasi negirdėti mano noro skirtis, jį ignoruoja bei nuolat kartoja, kad aš privalau persigalvoti dėl jo ir vaikų. Patarkite, kaip susitvarkyti su situacija ir atrasti savyje jėgų.
Pora
© Corbis

Visas tas dramas dar palydi bemiegės naktys, kai per naktis be perstojo jis nori aiškintis santykius, nesvarbu net tai, kad aš nueinu miegot su vaikais. Pažadina vidury nakties, o aš, kad neprižadinčiau vaikų keliuosi, nes jei ne, jis vidurnaktį manęs maldauja, nesvarbu net tai, kad šalia miega vaikai, niekas nesvarbu, tik tu manęs nepalik. Tiesa, dar nepaminėjau, jog vyras serga sunkia nepagydoma liga, ji dar nėra labai progresavusi, jis dar darbingas, bet kas kartą kai aš pareiškiu, kad noriu skirtis, jam pašlyja sveikata, tad dar pasipila priekaištai, kad aš siekiu jį į kapus nuvaryti.

Man jėgų kartoti jam, kad noriu skirtis, pakanka kokiam mėnesiui ar pusantro, po to aš pasiduodu. Pasiduodu, nes nustoju kartoti, kad noriu skirtis ir gyvenimas lyg ir grįžta į senąsias vagas. Mes vėl „šeima“. Tokių bandymų jau buvo keli, tačiau kaskart aš vis labiau nusiviliu savimi, nusimenu, kad neužteko stiprybės. Vis labiau užvaldo toks negeras jausmas, kad mano gyvenimas man nebepriklauso. Ir kaskart vis mažiau yra vilties, kad aš iš šito rato ištrūksiu. Jaučiu, kad nebegaliu taip gyventi, bet net bijau ką nors pradėti daryti, nes bijau, kad ir šį kartą viskas baigsis kaip visada. O aš išvis prarasiu viltį, kad galiu pakeisti savo gyvenimą.

Nebežinau, kaip įveikti save. Šiaip dauguma mane pažįstančių žmonių net negali įsivaizduoti, kad aš susiduriu su tokia problema, nes tiek darbe, tiek kitoje aplinkoje aš būnu kitokia. Dirbu vadovaujantį darbą, užsiimu visuomenine veikla. Kitose gyvenimo situacijose tvirtai stoviu ant kojų, sugebu priimti atsakingus ir svarbius sprendimus, bet santykiuose su vyru viskas visai kitaip, aš jaučiuosi bejėgė.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Skaitant jūsų laišką, labai trūko esminio dalyko, kas jus skatina siekti skyrybų su sutuoktiniu?.. Nes nežinant tikrosios jūsų troškimo priežasties, panašu, jog skyrybos yra ne jūsų santykių sunkumų pasekmė, o tarsi mažas žaidimas, kuris jums leidžia vienaip ar kitaip susilaukti vienas kito dėmesio. Nežinant daugiau detalių, gali atrodyti, jog būdami kartu susikūrėte tam tikrą scenarijų, kuris jums reikalingas, tarsi kaip būdas dar kartą būti ta, kurią vėl ir vėl įtikina, užkariauja, ir tam, kuris šiuos veiksmus padaro.

Tiesą pasakius, klausimas, kuris man kyla, labiau yra ne apie tai, kas jus laiko kartu, o ką jums duoda reguliarus bandymas išeiti. Kas skatina save įtikinėti, jog būtinai turite išsiskirti ir, nepavykus to padaryti, stengtis iš naujo? Apie tai, kad jūsų gyvenimas jums nebepriklauso, jūs esate teisi. Kad ir kaip norėtume išlaikyti laisvės santuokoje iliuziją, ji yra vargiai įmanoma.

Jūs su sutuoktiniu esate pasižadėję vienas kitam, pasirinkę būti kartu, ir tai jau yra ženklas, jog pasidalinote savo gyvenimu su kitu. Dar labiau jus sujungė fizinis ryšys ir iš jo gimę vaikai. Vyras ir moteris, sukūrę šeimą, yra labai susiję, ir nieko nuostabaus, jog ilgainiui imame jaustis kito dalimi, priklausomi vienas nuo kito ar net suvaržyti. Visgi tai buvo jūsų apsisprendimas būti su vyru, nuo kurio šiuo metu bandote pabėgti.

Dar vienas niuansas, skambantis jūsų pasidalinime, tai, lūkestis, jog sutuoktinis jus paleistų lengviau nei dabar. Jo atkaklumas, bandymas sužadinti jums kaltę, neleidžia įgyvendinti savo siekio iki galo. Tačiau turėdami kokį nors norą, ypatingai nusprendę skirtis, išardyti ryšį, kuris kažkam dar yra svarbus ir brangus, negalime tikėtis, jog įskaudintas žmogus jums dar ir padės. Būtų tikrai paprasta, jei mums artimi žmonės reaguotų taip, kaip mes. Kai mes mylime, myli ir jie. Kai jausmai išsenka, išsenka abiem...

Taigi į jūsų labiau klausimą sau nei man, kaip įveikti save, atsakyčiau, jog pradėti reikėtų nuo įvardinimo, ką iš tikro jūs darote su savo ir sutuoktinio ryšiu ir ką iš tikro turite įveikti? Gali būti, jog kovojate su sutuoktinio pasipriešinimu ir siekiate laimėti, atrasti jėgų ir išeiti. Tačiau ar tikrai žinote, kodėl tai darote? Tai, jog net nepaminėjote bandymo išeiti priežasties, gali kai ką kalbėti. Gal net tai, jog jos svarba tampa antraeile. O kova vien dėl to, kad įrodytumėt savo galią, nėra konstruktyvi ypatingai, kai ji vyksta santuokoje.

Pabandykite į savo veiksmus, mintis, jausmus ir šiokį tokį užstrigimą pažvelgti iš šalies ir paklausti, o kokia yra kita galimybė? Paieškoti trečio problemos sprendimo varianto. Jei jau šį kartą uždavinio nepavyko išspręsti, vėl perskaitykite jo sąlygą, pasigilinkite, apie ką jis ir spręskite dar kartą, gal net bandydama panaudoti kitokius sprendimo variantus.

Vaida

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (20)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

Kitokios šventės: Kūčių į restoraną su visa šeima, tradiciniai patiekalai – išsinešimui (35)

Dvylikos patiekalų vakarienė – iššūkis net ir patyrusiam šeimininkui. Šio Kalėdų...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (787)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Tėvas feisbuke šaukiasi pagalbos: paviešino 5-metės dukros prisipažinimą, kad ją muša patėvis (63)

Feisbuke tėvas paviešino įrašą, kuriame jo penkiametė dukra pasakoja, kad prieš ją smurtauja...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (49)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...

Močiutės receptas: parodė, kaip pasigaminti pačius skaniausius žemaičių blynus video receptas (2)

Kas geriau moka pagaminti žemaičių blynus nei tikra žemaitė močiutė ? Jei paklausysite jos,...

Unikauskas apie vėžį: kas jį sukelia, o kas tėra mitai (36)

Užsikrėtus žmogaus papilomos virusu , padidėja rizika susirgti vėžiu, LRT TELEVIZIJOS laidoje...

JAV suimta numanoma Rusijos slaptoji agentė Butina prisipažino (50)

Rusijos pilietė Marija Butina , Jungtinių Valstijų įtariama esant Maskvos vyriausybės slaptąja...

Laukti pavargusi Laisva Kalėdų proga pasididins krūtinę – apie operaciją pasisakė ir jos vyras (51)

Kada žmogus jaučiasi blogai? Kai jam kažko trūksta. Vieniems trūksta pinigų, antriems meilės, o...