Vis delsiau Jums rašyti, maniau pati išsikapstysiu iš šitos problemos. Deja, net šiandien rytą su vyru vėl turėjau nedidelį ginčą, nors vakar visą dieną apie tai kalbėjom ir atrodė, kad viskas bus gerai, kaip ir daugelį kartų prieš tai.
Pora, santykiai
© Corbis/Scanpix
Prieš beveik 2 metus sutikau nuostabų vyrą. Po daugiau nei metų susituokėm. Jis mano pirmoji meilė. Jis už mane 10 metų vyresnis. Mūsų santykiai tiesiog nuostabūs! Esam labai laimingi kartu! Kad ir ką bedarytumėm, kad ir kur bebūtumėm.

Pastaruoju metu turime problemą – mano perdėtas dėmesys jo praeičiai. Tiesiog negaliu jos paleist, nors kalbam mes su Juo, nors ir pati daug mąstau. Ir atrodo suvokiu, kad praeitis yra praeitis, ir aš neturiu teisės ant Jo pykti, dėl to, ką Jis darė dar prieš pažindamas mane. Suprantu, kad negaliu leisti praeities šešėliui temdyti mūsų nuostabių santykių, bet man taip sunkiai sekasi su tuo dorotis.

Viskas prasidėjo, kai persikėliau į Jo namą, kur jis prieš tai gyveno su buvusia. Kai pirmą kartą ten apsilankiau, namuose buvo dar daug jos asmeninių daiktų. Iš pradžių man tai visai netrukdė, bet su laiku mano jausmai keitėsi. Manau, todėl, kad su laiku aš vis labiau ir labiau mylėjau šitą nuostabų vyrą.

Su laiku išmečiau beveik visus jos daiktus, nors per juos turėjau labai skaudžios patirties. Skaudžiausias smūgis buvo, kai radau mano mylimojo ir jo buvusios lytinio akto nuotraukas. Žemė pradėjo slysti iš po kojų. Vėliau radau Jo jai dedikuotą albumą su jos nuotraukom, kur Jis aprašo, kodėl ji tokia ypatinga ir kodėl Jis ją taip myli. Arba dešimtys atvirukų, įvairiom progom skirtų jai, sakančių gražiausius meilės žodžius ir pan.

Kai aš jam pasakiau apie visas šitas "gėrybes" Jis atsiprašė, kad neišmetė jų anksčiau. Sakė, jog tiesiog visai pamiršo. Aš Juo tikiu. Žinau, kad Jam tos nuotraukos ir kt. nieko nereiškia, tik blogus prisiminimus (jų santykiai buvo labai prasti, bet jie turi dukrytę, kurios Jis nematė nuo tos dienos, kai jį paliko). Žinau, kad Jis mane myli taip pat stipriai, kaip aš Jį.

Bandau savyje viską sudėliot į stalčiukus, kad praeitis yra praeitis. Jis manęs prašo neleisti praeičiai griauti mūsų santykių. Ir aš visiškai sutinku! Aš jam nepriekaištauju, bet jei pvz., kalba pasisuka neišvengiamai apie Ją, kokius nors jos daiktus ir pan. mano veidelis visada ištįsta, viduje mane vos ne purtyti pradeda. Tada beveik nekontroliuojamai man išsprūsta kokia nors replika. Nekenčiu to!

Labai prašau, patarkite, kaip man kovoti su šituo praeities šešėliu!

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Klausime iškelta tema nėra labai paprasta. Pirmiausia, čia susiduriame su natūraliomis laisvėjančių santykių tarp vyro ir moters pasekmėmis. Niekam ne paslaptis, jog tokios vertybės kaip ryšių pastovumas, ištikimybė, sunkumų sprendimas kartu, santuoka, šeima ir panašiai, šiuo metu išgyvena nelengvus laikus.

Asmeninės laisvės išsaugojimas, galimybės pasilikimas pasitraukti iš sukurto ryšio, atsakomybės apėjimas atrodo gana viliojantys ir siektini dalykai. Tačiau neturime pamiršti, jog ne mes vieni to trokštame. Vis rečiau pavyksta sutikti žmogų, kuris neturi mus trikdančio praeities šešėlio ar kelių. Dar sunkiau, kai tas žmogus mums yra pirmasis, sužadinęs meilės jausmą. Tuomet negalime sau padėti, pasiguosdami bent tuo, jog mūsų praeityje taip pat buvo kažkas, ką galbūt kitam taip pat reikia priimti.

Pradžia labiau skirta mėgstančiai pasvarstyti ir pasisakyti visuomenei... O pereinant prie klausimo autorės sunkumo, pirmiausia norisi pasakyti, jog išgyvenamas pavydo jausmas buvusiai vyro draugei yra labai suprantamas ir natūralus dalykas. Net ir tie, kurie vengia santykių pastovumo, patys trokšta būti vieninteliai. Šis troškimas tuo didesnis, kuo daugiau savęs atiduodame kitam.

Žinant, jog mylimo žmogaus praeityje buvo moteris, kuriai jis sakė gražius žodžius, džiaugėsi buvimu kartu ir panašiai, negalime pilnai išgyventi dviejų žmonių tapimo vienu. Suvokimas, kad kažkas kitas, jau buvo šioje vietoje, kur dabar esame mes, dar labiau paaštrėja susidūrus su daiktiniais įrodymais: nuotraukomis, laiškais ir t.t.

Visgi santykis sukurtas ir kaip išgyventi tai, ką tikrai nėra lengva priimti ir susitaikyti?

Kol kas matau du variantus. Pirmasis reikalauja mažiau pastangų, tačiau, suprantama, duoda kur kas mažesnius rezultatus. Tai būtų bandymas pabėgti: daiktų, susijusių su buvusia drauge, išmetimas, sukūrimas kitų namų ar bent jau radikalus dabartinio būsto pertvarkymas, susitarimas su vyru nekalbėti apie ją, kiek įmanoma labiau vengti bet kokio susidūrimo su praeitimi. Jei jau vyras sutinka, kad praeitis neturėtų griauti jūsų santykių, tai jis taip pat turi jos atsisakyti ir nepuoselėti vilčių, jog galės su jumis dalintis to laikotarpio prisiminimais. Vengimas yra tarsi apsauga nuo jausmo, kuris jums neleidžia gyventi, bet tai neišsprendžia situacijos. Tikėtina, kad laikui bėgant reakcija į vyro praeitį silpnės, tačiau neišnyks, kaip to norėtųsi.

Antrasis būdas - suvokti ir priimti realybę. Tai kur kas sudėtingesnis ir reikalaujantis daugiau laiko bei stiprybės kelias. Kas mes esame, labai susiję su mums reikšmingais žmonėmis. Kad ir kaip būtų sunku, negalime paneigti, jog dabartiniame jūsų žmoguje yra dalis buvusios jo draugės. Tas laikas jam kažkada buvo svarbus. Neturime teisės iš jo atimti tuomet įgytos patirties.

Galite pabandyti pasikalbėti atviriau. Neverskite vyro atsižadėti jausmų, kuriuos jis kažkada jautė. Iškalbėta praeitis (tiek, kiek jums reikalinga ir kiek galite pakelti) ir dabartis (ką jis turi su jumis, kuo jūs esate išskirtinė, kaip galite kartu spręsti jūsų sunkumą ir t.t.) gali susilpninti trečio asmens įsiterpimo į jūsų santykius jausmą.

Abiejų būdų derinimas, ko gero geriausiai leistų pasiekti norimus rezultatus. Aplinkos pertvarkymas, buvusios draugės daiktų patraukimas iš jūsų bendros aplinkos bei bandymas kartu perprasti ir palaipsniui susigyventi su praeitimi pamažu keltų vis mažiau įtampos susidūrus su šiuo klausimu. Svarbiausia suvokti, kad kiekvienas sprendimas reikalauja laiko. Negalite tikėtis, kad pakas vieno pokalbio, kuris privers jį pamiršti, o jus nebereguoti. Kad ir kaip kartais norisi, negalime įjungti užmiršimo režimo ir visko ištrinti.

Sėkmės...

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1166)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (167)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (33)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (6)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (13)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (7)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (562)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (3)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...