aA
Visada pačiai buvo sunku perprasti save. Pastaruoju metu itin sunku. Bijau pati pasilikti su savimi ir savo mintis. Intuityviai bėgu nuo bet kokių galimų galvojimų, svarstymų ar savianalizės. Bijau, kad bėgu nuo visko. Pirmiausia pati nuo savęs. Visą gyvenimą norėjau būti kitokia. Laikui bėgant nė nepajutau, kaip tapau kitokia. Taip sakė kiti. Deja, pasakymai, kad su manimi sunku, man kėlė tik šypseną ir net pasididžiavimą. Niekada nebandžiau pritapti. Šiandien susimąstau, kad man tai ne į naudą. Svarstau, kad vienai geriau, nei dviese. Kad geriau ne šeima, o tik aš su savo vaikeliu. Tačiau ateina akimirka, kai jaučiu, kad kažko labai trūksta...
Moteris
© Corbis

Bet kaip tik tuo metu nugenu visas tokias mintis ir jausmus, nes prisiminus mano paskutinius išgyvenimus, kai buvau su kažkuo, puolu sau priminti, kaip tada labiau už viską norėjau būti viena. Kaip labai svajojau apie savo asmeninę erdvę ir privatumą.

Šiuo metu susimastau, kaip labai mane paveikė mano tėvų skyrybos, kai man buvo vos treji. Kaip labai paveikė mano „atsisveikinimas“ su tėvu, kurio ir šiandien nekenčiu visa savo esybe vien dėl to, kad skriaudė mano mamą (tą sužinojau iš svetimų, būdama dar visai paauglė). Kaip nekenčiau jo, kad išvadino mane pasileidėle, nors anuomet dar nė draugo nebuvau turėjusi. Kad apvylė ir apgavo. Milijonus kartų... Bijau būti įskaudinta labiau, nei bijau likti viena. Nors ir dėl to neretai sudvejoju.

Nuo mažumės mamai sakiau, kad netikiu meile. Ir tai buvo didžiausia barnių priežastis. Ji iki šiol save kaltina, kad neparodė man teisingo šeimos modelio, kai tuo tarpu aš jai tik dėkoju, kad išmokė mane būti stipria (bent jau nerodyti savo jausmų viešai) ir nepasiduoti vyro įtakai.

Bet kodėl tada man taip negera?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Jūsų klausimas žmogiškai kyla iš situacijos, kurią jūs išgyvenote tiek vaikystėje, tiek dabar. Tas elgesio būdas, kurį stebėjote savo tėvų šeimoje, mamos elgesyje, jums padėjo nepasiduoti vyro įtakai, tačiau ar tai yra būtent tai, ko reikia moteriai, kas iš tikro daro ją laiminga?...
Žmonėms reikalingas artumas, jie vienaip ar kitaip siekia priklausyti kitam asmeniui, patirti emociškai ir dvasiškai intymų santykį. Tai yra mūsų prigimtyje, kuri paprastai kviečia mus kurti santykius, iš kurių atsirastų kiti žmonės.

Jūsų tėvų nepavykusi bendrystė iš tikro neleido jums pamatyti, kaip gali bendrauti vyras ir moteris, kaip jie žadina vienas kito šiltus jausmus, sprendžia konfliktus, kartu kažką kuria ir panašiai. Kita vertus, tėtis taip pat nesugebėjo sužadinti jumyse pagarbos vyriškai lyčiai. Tėvų tarpusavio ryšys ir jūsų buvimas su kiekvienu iš jų sukūrė tokias nuostatas, kuriomis besivadovaudama, panašu, jog vengiate artumo.

Jūs pati labai gražiai įvardinote, jog jūsų pasirinkimai ir apsisprendimai susiję su baime būti įskaudintai. Ir greičiausiai žinią, jog geriau būti vienai, yra ne taip sunku, kaip būti žeminamai, skriaudžiamai, gavote jau vaikystėje ir dabar bandote įgyvendinti tai, ką išmokote. Gali būti, jog vyrus suvokiate taip pat pagal matytą vaikystės paveikslą, kuriuos labiau regite kaip tuos, kurių reikia saugotis, šalia kurių reikia būti stipriai ir budriai, o ne žmones, kuriais galima pasitikėti, atsipalaiduoti, priklausyti ir žinoti, jog jie nesužeis.

Perimta nuostata, jog geriau vienai, nei dviese, jums greičiausiai apsunkina judėjimą link kito asmens. Nerimas leidžia pastebėti tik tuos žmones, kurie iš tikro kelia pavojų jūsų asmenybei. Jūs bijote, o sutikti vyrai ar net greičiau, tie, kuriuos pamatote, jums tik patvirtina, jog elgiatės teisingai. Tai yra tarsi uždaras ratas, kuris ir yra atsakymas į jūsų klausimą, kodėl jums negera.

Baimės, nuolatinis budrumas siekiant save apsaugoti, vargiai gali jums užtikrinti emocinį ar dvasinį pasitenkinimą. Taip jūs išvengiate galimos skriaudos, tačiau lygiai taip pat užkertate kelią artimam, dvasiškai intymiam bendravimui, kuris bet kokiu atveju yra daugelio iš mūsų sąmoninga ar ne visai siekiamybė.

Paradoksalu, tačiau baimė kentėti, noras išvengti skausmingų išgyvenimų sukuria įtampą, kuri neretai tampa kur kas sudėtingesniu ir ilgesniu išgyvenimu nei mokymasis prisileisti žmones, bandyti patikėti, jog egzistuoja ir kitokie vyrai nei jūsų tėtis, galimi kitokie santykiai nei jūsų tėvų. Taigi sugebėjimas atskirti tai, kas buvo jūsų tėvų santykis ir leidimas sau patikėti, jog pati galite sukurti visai kitokį ryšį, kuriame galėtumėte reikšti savo jausmus, kalbėtis apie juos, leisti sau būti silpna, suteiktų kur kas daugiau laisvės jūsų asmeniui, o tame tarpe ir džiaugsmo.

Stiprybės
Vaida

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (6)

Rytoj Semas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (43)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1105)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (277)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (19)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (77)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Aplinkos ministerija gali atitekti Kirkilo socialdarbiečiams (223)

Skiriant naujuosius ministrus, neatmetama, kad Aplinkos ministerijos kuravimas bus perleistas Lietuvos...

Gydytojai nebuvo matę nieko panašaus: vyras iškosėjo broncho formos didžiulį kraujo krešulį

Atsikosėti krauju – pavojingas simptomas, nors ir nėra retas. Kalifornijos medikus stipriai...

Lietuvė išdavė priežastį, kodėl tautiečiai taip pamėgo Turkiją: atostogos tik priedanga (120)

Kelionės po Turkiją keičia savo veidą. Anksčiau poilsiauti Antalijos ar Kemero viešbučiuose su...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...