Visada pačiai buvo sunku perprasti save. Pastaruoju metu itin sunku. Bijau pati pasilikti su savimi ir savo mintis. Intuityviai bėgu nuo bet kokių galimų galvojimų, svarstymų ar savianalizės. Bijau, kad bėgu nuo visko. Pirmiausia pati nuo savęs. Visą gyvenimą norėjau būti kitokia. Laikui bėgant nė nepajutau, kaip tapau kitokia. Taip sakė kiti. Deja, pasakymai, kad su manimi sunku, man kėlė tik šypseną ir net pasididžiavimą. Niekada nebandžiau pritapti. Šiandien susimąstau, kad man tai ne į naudą. Svarstau, kad vienai geriau, nei dviese. Kad geriau ne šeima, o tik aš su savo vaikeliu. Tačiau ateina akimirka, kai jaučiu, kad kažko labai trūksta...
Moteris
© Corbis

Bet kaip tik tuo metu nugenu visas tokias mintis ir jausmus, nes prisiminus mano paskutinius išgyvenimus, kai buvau su kažkuo, puolu sau priminti, kaip tada labiau už viską norėjau būti viena. Kaip labai svajojau apie savo asmeninę erdvę ir privatumą.

Šiuo metu susimastau, kaip labai mane paveikė mano tėvų skyrybos, kai man buvo vos treji. Kaip labai paveikė mano „atsisveikinimas“ su tėvu, kurio ir šiandien nekenčiu visa savo esybe vien dėl to, kad skriaudė mano mamą (tą sužinojau iš svetimų, būdama dar visai paauglė). Kaip nekenčiau jo, kad išvadino mane pasileidėle, nors anuomet dar nė draugo nebuvau turėjusi. Kad apvylė ir apgavo. Milijonus kartų... Bijau būti įskaudinta labiau, nei bijau likti viena. Nors ir dėl to neretai sudvejoju.

Nuo mažumės mamai sakiau, kad netikiu meile. Ir tai buvo didžiausia barnių priežastis. Ji iki šiol save kaltina, kad neparodė man teisingo šeimos modelio, kai tuo tarpu aš jai tik dėkoju, kad išmokė mane būti stipria (bent jau nerodyti savo jausmų viešai) ir nepasiduoti vyro įtakai.

Bet kodėl tada man taip negera?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Jūsų klausimas žmogiškai kyla iš situacijos, kurią jūs išgyvenote tiek vaikystėje, tiek dabar. Tas elgesio būdas, kurį stebėjote savo tėvų šeimoje, mamos elgesyje, jums padėjo nepasiduoti vyro įtakai, tačiau ar tai yra būtent tai, ko reikia moteriai, kas iš tikro daro ją laiminga?...
Žmonėms reikalingas artumas, jie vienaip ar kitaip siekia priklausyti kitam asmeniui, patirti emociškai ir dvasiškai intymų santykį. Tai yra mūsų prigimtyje, kuri paprastai kviečia mus kurti santykius, iš kurių atsirastų kiti žmonės.

Jūsų tėvų nepavykusi bendrystė iš tikro neleido jums pamatyti, kaip gali bendrauti vyras ir moteris, kaip jie žadina vienas kito šiltus jausmus, sprendžia konfliktus, kartu kažką kuria ir panašiai. Kita vertus, tėtis taip pat nesugebėjo sužadinti jumyse pagarbos vyriškai lyčiai. Tėvų tarpusavio ryšys ir jūsų buvimas su kiekvienu iš jų sukūrė tokias nuostatas, kuriomis besivadovaudama, panašu, jog vengiate artumo.

Jūs pati labai gražiai įvardinote, jog jūsų pasirinkimai ir apsisprendimai susiję su baime būti įskaudintai. Ir greičiausiai žinią, jog geriau būti vienai, yra ne taip sunku, kaip būti žeminamai, skriaudžiamai, gavote jau vaikystėje ir dabar bandote įgyvendinti tai, ką išmokote. Gali būti, jog vyrus suvokiate taip pat pagal matytą vaikystės paveikslą, kuriuos labiau regite kaip tuos, kurių reikia saugotis, šalia kurių reikia būti stipriai ir budriai, o ne žmones, kuriais galima pasitikėti, atsipalaiduoti, priklausyti ir žinoti, jog jie nesužeis.

Perimta nuostata, jog geriau vienai, nei dviese, jums greičiausiai apsunkina judėjimą link kito asmens. Nerimas leidžia pastebėti tik tuos žmones, kurie iš tikro kelia pavojų jūsų asmenybei. Jūs bijote, o sutikti vyrai ar net greičiau, tie, kuriuos pamatote, jums tik patvirtina, jog elgiatės teisingai. Tai yra tarsi uždaras ratas, kuris ir yra atsakymas į jūsų klausimą, kodėl jums negera.

Baimės, nuolatinis budrumas siekiant save apsaugoti, vargiai gali jums užtikrinti emocinį ar dvasinį pasitenkinimą. Taip jūs išvengiate galimos skriaudos, tačiau lygiai taip pat užkertate kelią artimam, dvasiškai intymiam bendravimui, kuris bet kokiu atveju yra daugelio iš mūsų sąmoninga ar ne visai siekiamybė.

Paradoksalu, tačiau baimė kentėti, noras išvengti skausmingų išgyvenimų sukuria įtampą, kuri neretai tampa kur kas sudėtingesniu ir ilgesniu išgyvenimu nei mokymasis prisileisti žmones, bandyti patikėti, jog egzistuoja ir kitokie vyrai nei jūsų tėtis, galimi kitokie santykiai nei jūsų tėvų. Taigi sugebėjimas atskirti tai, kas buvo jūsų tėvų santykis ir leidimas sau patikėti, jog pati galite sukurti visai kitokį ryšį, kuriame galėtumėte reikšti savo jausmus, kalbėtis apie juos, leisti sau būti silpna, suteiktų kur kas daugiau laisvės jūsų asmeniui, o tame tarpe ir džiaugsmo.

Stiprybės
Vaida

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Specialistai neteko amo: darželiuose ir mokyklose sviestą pakeis margarinas (217)

„ Sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba margarinu, kurio sudėtyje sočiųjų riebalų...

Šokiruojantis merginos pagrobimas: gyvą palaidojo po žeme (56)

Barbaros Jane Mackle gyvenimas buvo tikrai kerintis. Daili ir populiari 20 metų mergina buvo Majamyje...

Lietuvos nacionalinės filharmonijos darbuotojų stilius: per koncertus ir po jų – kaip diena ir naktis (9)

DELFI Stilius apsilankė didžiausiame šalies klasikinės muzikos koncertų centre – Lietuvos...

Šaras po pergalės juokavo apie aštuonis kartus operuotą gerklę ir mokė žurnalistus (11)

Kauno „Žalgiris“ be didesnio vargo žengė į Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) pusfinalį....

Sostinėje atgimė vienuolyną su skandalais palikęs baras (18)

Praėjusių metų rugpjūtį baro „ 7 fridays “ darbuotojai staiga turėjo susirinkti daiktus ir...

Vilniuje per susidūrimą sužalotas motociklininkas neteko sąmonės

Vėlų penktadienio vakarą, apie 23.20 val., Vilniaus senamiestyje, Maironio g., susidūrė...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube (8)

Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas,...

Baisi istorija su laiminga pabaiga: ar žinote, kodėl ugnikalnių išsiveržimai tokie pavojingi lėktuvams?

Jau beveik mėnesį galime stebėti vaizdus iš Havajų, kuriuose savo galią rodo prabudęs...

Asmens duomenų tvarkymas: kiekvienam interneto vartotojui verta sužinoti, kas keičiasi jau šiandien (82)

Lietuvoje nuo gegužės 25 d. pradedamas taikyti Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) –...

Jautrus vaizdo įrašas sujaudino tūkstančius: penkiametė autistė ištarė pirmuosius žodžius (8)

Moteriai buvo pasakyta, kad jos dukra, turinti autizmo spektro sutrikimą, niekada nekalbės. Štai...