Kaip nustoti mylėti? Kaip tapti abejingai, kaip nebejausti? Klausite, kodėl tokie keisti klausimai? Kai susitikome prieš 3 metus, tapau be galo laiminga, jis mane irgi mylėjo, žinau tai... Dabar esame 4 mėnesiai vedę, bet ne tame esmė... Myliu, be galo jį myliu, bet nuo tos meilės baisiai skauda širdį -pavargau nuo jo įžeidinėjimų - jam tai tik „bajeriai“, o man kaskart širdį suspaudžia. Pati niekada jo neįžeidinėju - juk jei myli, tai ir gerbi žmogų. Ne kartą prašiau liautis, jis tik nusijuokia ir lyg niekur nieko apkabina, suprask - taip turi būti...
© Corbis

Prie svetimų gražu žiūrėti kaip elgiasi, malonus, nors prie širdies dėk. Nebežinau, nei kaip beprašyti, nei kaip begyventi, atrodo, krūtinė sprogs nuo emocijų, bet tik savyje kenčiu, kam gi pasakysi - juoksis. Taip vis dažniau atsiranda tylos siena - įsivaizduoju, kad esu viena, nes bijau, kad bendraujant vėl teks išgirsti eilinį „bajerį“.

Kartais atrodo, kad nebeturiu dėl ko stengtis, mano svajonėse - ideali šeima, kai vyrauja meilė ir pagarba, meilė yra, bet nuo jos skauda. Neturiu kam išsipasakoti, tai nors parašiau... bijau, kad nebeturiu dėl ko gyventi...

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

APIE MEILĘ IR PAGARBĄ

Jūsų laiškas pilnas kartėlio ir nevilties. Panašu, kad vyro „bajeriai“ iš tikrųjų jums visai nejuokingi. Jie jus žeidžia. Tačiau jūsų meilė yra tokia stipri, kad jūs vis tuos „bajerius“ atleidžiate. O jūsų prašymai greičiausiai skamba taip nerimtai, kad vyrui didelio įspūdžio nedaro. Nenuostabu: juk jis visiškai tikras, kad tai - smulkmena, o jūs jo dėl to jo tikrai nemesite.
Jūsų tylos siena, ko gero, jūsų vienintelis būdas parodyti jam, kad jums tai nepatinka. Kitą ginklą - nustoti jį mylėti ir nieko nebejausti - jūs tik ruošiate. Jums reikia stiprybės, nes meilė be stiprybės, deja, nepakankama, kad žmogus išsikovotų savo teisę į pagarbų elgesį ir apgintų savo garbę.

Turiu pasakyti, kad nemylėti žmogaus - tikrai stiprus ginklas, nes kiekvienam žmogui meilės reikia. Jeigu jūs iš tiesų nustotumėte savo vyrą mylėti, tai būtų jam skaudus smūgis. Juk toks ginklas reikalauja labai drastiškų priemonių, o jūs visai neseniai susituokėte. Taip kareivis per karą gali susprogdinti priešą paskutine granata, bet tuomet susisprogdina pats.

Nenorėdama prarasti meilės savo vyrui jūs – prisipažinkite - iš tikrųjų nenorite nustoti jo mylėti. Todėl jums reikia išmokti ginti save ne naikinant savo meilę, o, atvirkščiai - ja naudojantis. Ką tai reiškia?

Atkreipkite dėmesį, kad jūsų vyras kitiems žmonėms matant elgiasi labai gražiai ir korektiškai. Vadinasi, jis iš prigimties nėra toks ribotas. Tik likęs su jumis jis ima elgtis grubiau, nes atsipalaiduoja, jaučiasi esąs namuose, o jūs - tų namų dalis. Tad kodėl jis turi elgtis su jumis taip, lyg tik asistuotų? Juk dabar jūs tapote jo žmona, vadinasi, su jumis galima elgtis be ceremonijų.

Jo jausmas jums, matyt, neįtraukia į save pagarbos, nors ten gali būti ir prieraišumo, ir seksualinio žavesio, ir savotiško savo tėvų tradicijos tęsimo. Ar jūs pastebite, kaip su žmona elgiasi jūsų uošvis?

O dabar paklauskite savo meilės - ar ji leistų jums elgtis su mylimu žmogumi be ceremonijų? Ar ji, atvirkščiai, pastūmėtų jus tuo žmogumi rūpintis, saugoti jūsų santykius?

Manau, kad tai - retorinis klausimas. Žinoma, kad jūsų meilė reikalinga tam, kad saugotų santykius ir patį žmogų. Tik kokį žmogų?

Matote, meilė, kuri neskiria, kokį žmogų saugo, gal ir yra labai kilni, tačiau gali virsti paprastu bailumu. Taip, galima mylėti ir priešą, šaudantį į jūsų vaiką, tačiau tuo metu meilė vaikui turi būti stipresnė, ir ši meilė turi pastūmėti jus į teisėtą pasipiktinimą ir galbūt, priversti jus apginti vaiką, nušaunant priešą.

Pasyvi priimanti meilė turi kartais virsti savo aktyvia palydove - teisingumu ir agresija, netgi neapykanta. Agresija suteikia meilei jėgos ir potencijos, ir savo vidinę agresiją reikia gerbti taip pat, kaip jūs gerbiate meilę. Visos pasaulio patelės moka būti agresyvios. Kaip kitaip patelės apgintų savo vaikus, jei būtų tik subtilios mylinčios būtybės?

Vadinasi, agresijos turite ir jūs, tik jos dar nepažįstate ir bijote. Bent jau kol neauginate savo vaiko.

O dabar įsivaizduokite, kad jūsų su vyru santykiuose yra netgi trys puolami vaikai. Vienas vaikas - tai jūsų pačios jautri, grubumo nepakenčianti, švelni sielos dalis. Matyt, ji ne šiaip taip jautriai reaguoja į grubumą. Galbūt jūs esate įjautrinusi save įžeidinėjimams dar vaikystėje? Nuo kada jūs taip nepakenčiate nepagarbaus elgesio?

Kaip bebūtų, o jūs turite aktyviai ginti savo Vidinį Vaiką nuo vyro grubumo. Vieną dieną jūs turite pajausti neapykantą tam agresoriui, kuris kažkodėl prabunda jūsų vyre. Kaip jis jame apsigyveno, nežinia, greičiausiai atėjo kaip palikimas iš jo šeimos - galbūt taip elgdavosi su žmona jo tėvas?

Nebijokite savo pykčio ar įniršio - vyras turi suvokti, kokia jėga gali slypėti moteryje. Jeigu jums sunku reikšti agresiją - imkite lankytis pas psichoterapeutą individualiai ir grupėse - yra moterų grupių, kur žmonės mokosi pasitikinčio elgesio.
Tačiau apginti tą vaiką, kuris yra jumyse - pusė reikalo.

Kitas vaikas - tai pats vyras. Žemindamas jus, jis išduoda, kad sielos gilumoje jaučiasi pažeidžiamas, galbūt netgi prisibijo moterų. Žmogus su aukšta savigarba niekuomet neima žeminti kitų. O menkumo jausmą kompensuojantis žmogus - labai dažnai. Todėl neleisdama vyrui savęs žeminti, jūs tuo pačiu rūpinatės pačiu vyru - nustebsite, koks pažeidžiamas ir pasimetęs jis pasirodys, kai pamatys, kad jūs mokate save gerbti ir nebijoti savęs apginti.

O trečias vaikas - tai jūsų galimas kūdikis. Vaikas, kuris jums gims, neturi matyti tėvo, kuris įžeidinėja motiną, ir motinos, kuri nemoka apsiginti. Toks vaikas gautų per daug žiaurią santykių pamoką, ir jūs to nenorite. Todėl jau galite pranešti vyrui, kad nenorite vaiko nuo žmogaus, kuris nejaučia pagarbos savo žmonai. Juk tai tiesa?

Kad visos trys gynybos būtų veiksmingos, jums reikia labai aiškiai suvokti, kad pagarba - meilės dalis. O baimė galų gale veda ne į meilę, o į išdavystę. Bijodama savo pykčio, jūs iš pradžių išduodate save, o vėliau - ir vyrą. Atviras pasipiktinimas, atvirkščiai, sustiprina savigarbą, o galų gale - ir meilę.

Tik nesusižavėkite apsimestiniu pykčiu, slepiančiu baimę. Ne, jums reikalinga „prisikasti“ iki savo tikrų jausmų. Juk jumyse gyvena ir Motina, ir Įniršusi patelė, ir Ragana, ir Deivė - jūsų vyras nė neįtaria, su kuo jis susidėjo. Prisiminkite, kad žvėrių karalius – liūtas - nebijo nieko, išskyrus savo liūtę.

Prisiminkite tai ir suraskite savyje visą savo jėgą, duotą jums gamtos. Patikėkite ja - ji slypi jumyse taip giliai, kad joks vyras ir jokia moteris negali jos paliesti. Leiskite jai pakilti iki jūsų krūtinės, atverkite jai savo gerklę, duokite jai kelią užpildyti jūsų pečius ir rankas - tai bus jūsų pirmas susitikimas su aktyviąja meilės dalimi!

Sėkmės.
Olegas Lapinas

Turite problemą, kurios negalite išspręsti? Rašykite psichologui@delfi.lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių kovoje – intriga: duomenys išsiskyrė (178)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (19)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Testas: 9 simptomai – gripas ar peršalimas? (3)

Devyni simptomai sieja gripą ir peršalimą . Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (2)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Pirštu bedė į Rusiją: tai tarsi naujas karinis ginklas (12)

Europos Sąjunga trečiadienį surengė diskusiją apie Rusijos propagandos įtaką Bendrijai ir...

Orai: grįš šaltis (20)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

„Grei anatomijos“ žvaigždė parduoda prabangų namą (4)

Populiaraus serialo „Grei anatomija“ aktorė Ellen Pompeo parduoda savo prabangų namą...

Kokie naminiai gyvūnai Lietuvoje gali žiemą gyventi be tvarto (7)

Žiemos sezonas – tikras išbandymas tiek ūkininkui, tiek jo guvulių bandai. Iki 15 laipsnių...

Užsikimšo vamzdžiai? Iš jų sklinda blogas kvapas? Padėti gali ir naminės priemonės (8)

Jūsų namuose iš kanalizacijos vamzdžių gana dažnai gali pasklisti blogas kvapas. Paprastai nosį...

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (4)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...