aA
Su vyru esame santykių krizėje. Santuokoje esame penkerius metus, turime sūnų. Vyras labai mėgsta bendrauti, flirtuoti su įvairaus amžiaus moterimis, nuolat „sėdėdavo ir sėdi“ pažinčių svetainėse. Aš esu santūresnė, nesu linkusi į naujas pažintis su kitais vyriškiais, esu gan pavydi. Neseniai sužinojau, kad jis turi meilužę. Man buvo šokas, nes visąlaik jis aiškindavo, kad nieko tokio tose svetainėse nesimezga ir nevyksta.
Pora
© Corbis

Bandžiau aiškintis, kodėl taip atsitiko, jis atsakė, kad aš skyriau jam per mažai dėmesio, nors man atrodė atvirkščiai – aš taip pat jaučiau didelį dėmesio trūkumą, o kai bandydavau gauti šiek tiek šilumos - jis mane atstumdavo...

Sutarėm, kad pamirštam tai, kas nutiko, ir daugiau rūpindamiesi viens kitu bei skirdami viens kitam daugiau dėmesio, klijuojam mūsų santykius. Labai tikėjausi, kad daugiau nebepamatysiu jos vardo, bet pasirodo, jie bendrauja ir toliau... Bijau, kad tarp jų gali išsivystyti kažkas daugiau. Pamačius, kad jis kalba su ja internetu ar SMS žinutėmis (nuo manęs nesislepia), apima pyktis ir neviltis, nebegaliu ne tik jam skirti dėmesio, bet ir ramiai bendrauti su vaiku... Jaučiuos lyg ji dažnai būtų kartu su mumis... Visa tai jam pasakiau, bet jis kaltina mane, kad man paranoja, pyksta, kad aš neleidžiu jam bendrauti su žmonėmis.

Gal man iš tiesų paranoja? Gal turėčiau nekreipti dėmesio į jų bendravimą? Kaip man susitvarkyti su savo jausmais?

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

KAIP IŠLIKTI MEILĖS TRIKAMPYJE

Jūsų jausmai, kuriuos jūs jaučiate, yra visiškai teisėti. Manau, kad tų jausmų dalis skirta vyrui: pyktis, nuoskauda, skundai. Tai paviršiniai jausmai, kurių tikslas - parodyti vyrui, kaip jums blogai, priversti jį jaustis kaltu. Žinoma, jūs nevaidinate tyčia, tačiau šioks toks teatrališkumas tokiuose jausmuose visuomet yra.

O dalis jausmų yra tikresni, gilesni ir skirti jums: tai gilus prieraišios meilės jausmas. Prieraiši meilė nepakenčia meilės trikampių, nes jos prigimtis yra tokia: tu turi priklausyti man, o aš - tau. Trečia nereikalinga, nes ji prieštarauja prieraišiai meilei. Išeitis čia būtų bendražmogiška ir dosni meilė. Tuomet jūs pasakytumėte: jei tau gera su ta meiluže, tai ir būk su ja. Juk aš noriu, kad tau būtų gera: dovanoju tau laisvę.

Tačiau tokia gražia bendražmogiška meile pasigirti gali ne kiekvienas žmogus. Tiesiog apie tai naudinga prisiminti kaip apie variantą. Nes bendražmogiškos meilė potencija slypi kiekviename žmoguje.

Na, o ką daryti jūsų atveju? Susipažinkite su savo ir vyro poreikiais. Tai padės, jei jūs ruošiatės, kaip rašote, „klijuoti“ santykius.

Labai dažnai vyrą į neištikimybę stumia paieška. Jis ieško to, ko jam trūksta žmonoje. Tarkime, mamos. O jei jo žmona yra panaši į mamą, tai meilužėje jis slepiasi nuo mamos. Ir kas svarbiausia - su maniakiniu atkaklumu daro tai, visai neplanuodamas daryti.

Beje, moterims įvyksta kažkas panašaus - meilužyje jie ieško to, ko neranda santuokoje: tėčio, nesančio vaiko, o gal bėga nuo tėčio ir nuo vaiko. Ir vėl neplanuodamos. Taigi norite jūs ar nenorite, bet neištikimybės potencija egzistuoja visuomet, kai veikia prieraiši meilė.

Jei kas nors – po Dievo ar gamtos - kurtų žmogų iš naujo, jis, be abejo, ištaisytų šį žmogaus sandaros defektą ir įdėtų tik bendražmogišką meilę. Tuomet meilės trikampiai mums būtų netgi naudingi: argi nemalonu dalintis su kitais tuo, ko turi per daug? Tačiau taip nėra, ir jums tenka persirgti meilės trikampiu. Taigi, jums - ne paranoja, o tiesiog normali emocinė reakcija į tai, kad jūs nebesate dviese. Reakcija ši sukurta ne jūsų, ir ne vyro, o žmogaus Kūrėjo.

Jei jūs šiai idėjai pritariate, tai pritarsite ir tam, kad manipuliuoti vyru, versti jį jaustis kaltu ir skųstis - taip pat neišvengiama jūsų netobulos žmogiškosios prigimties dalis. Nebandykite būti geresnė, nei esate: ir skandalų gali būti, ir isterijų, ir pykčio protrūkių. Tačiau po visu šituo slypi bendražmogiškos meilės potencija. Ji ima reikštis tik tuomet, kai prieraišios meilės negražios išraiškos išsenka.

Tai reiškia, kad jūs negalite peršokti „negražų“ laikotarpį ir pabandyti valios pastangomis dovanoti vyrui. Tai būtų veidmainystė ir neteisybė. Veidmainystė, nes pykčio neįmanoma nuslėpti. Neteisybė, nes vyras yra jums pakenkęs ir nusipelnė tam tikro atpildo.

Koks turėtų būti tas atpildas - jūsų sąžinės reikalas. Žinoma, žudyti vyrą, paduoti jį į teismą, šantažuoti ar mokėti tuo pačiu - per didelis atlygis. Jūs tiesiog pradėsite su juo karinį konfliktą. O štai atpildas vidutinis: nekalbėjimas, miegojimas atskirai, išvykimas be jo pas tėvus ar atostogų. Dar mažesnis atpildas: nesakymas jam komplimentų, neprisipažinimas meilėje, atsisakymas sekso. Beje, mažesni atpildai veikia stipriau ir yra efektyvesni.

Žinoma, visa tai - proto medžiaga, o pykčio priepuoliai jums gali kilti be jokio proto pastangų.

Ir štai jei jau jūs išreiškėte pyktį, jei jau apmokėjote vyrui blogiu už blogį, pasirodo gilesnės meilės potencija.

Ji gali reikštis įvairiai, ir rizikuodamas užbėgti įvykiams už akių aš galiu įsivaizduoti, kaip tai vyksta. Tarkime, jūs pasakote vyrui: nepaisant to, ką tu padarei, man su tavimi buvo gera. Arba jūs tariate: aš galiu gyventi su tuo, kas vyksta; ačiū už tai, ką man davei.

Kaip matote, esminis dalykas bendražmogiškai meilei atsirasti - priėmimas su dėkingumu. Tačiau kartoju: tai - tai gali būti tik jūsų tolima ateitis.

O iš kur aš tai žinau? Nes aš, kaip ir jūs, gyvenu tame pačiame pasaulyje ir nesu tiek tobulas, kad gyvenčiau vien dosniąja meile. Tačiau esu su ja susidūręs. Ir ji dar nė karto nebuvo manęs apvylusi.

Sėkmės.
Olegas Lapinas

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Išskirtinė DELFI medžiaga: kas vyksta gaisro pragare Alytuje ir kokias prognozes pasakoja ugniagesių vadovas Skvernelis: privalu užtikrinti visišką gyventojų informuotumą ir saugumą. Papildyta 16:38 (544)

Sekmadienį ir toliau kovojama su gaisru padangų perdirbimo gamykloje Alytuje. Alytaus...

Įspėja dėl moters, graudžia istorija tuštinančios vilniečių pinigines (29)

Šaltą ir drėgną vakarą namo važiavusi vilnietė neliko abejinga pagalbos prašančiai moteriai,...

Gyvai / Aktorius Andrius Žiurauskas pirmą kartą prabilo apie skyrybas: buvau neištikimas ir labai įskaudinau žmoną (5)

40 atsikratytų kilogramų, 17 metų jaunesnė mylimoji ir naujas gyvenimo etapas: „Jei tai yra...

Nors Venckienės ekstradicijai uždegta žalia šviesa, tolesnis procesas priklauso nuo JAV (257)

Nors Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kalinamos buvusios teisėjos Neringos Venckienės advokatai...

Nelaimė Pociūnų aerodrome: netikėtai apvirto lėktuvas, pilotai išgabenti į ligoninę (39)

Sekmadienį Pociūnų aerodrome įvyko nelaimė. Policija informavo, kad apvirto lėktuvas, du jame...

ES narės atvėrė kelią „Brexitui“ atidėjimo nesvarstė (69)

Europos Sąjungos ( ES ) šalys narės sekmadienį atvėrė kelią Europos Parlamentui ratifikuoti...

Matijošaičio sprendimas pribloškė tėvus: taip atimamas paskutinis duonos kąsnis (520)

„Žinau Giraitės tėvų nuotaikas, jie visi panikoje, išsigandę. Jaunos šeimos dar tik kuriasi...

Vilniuje neblaivių vairuotojų medžioklė: girčiausias įpūtė 4,24 promilės (11)

Sekmadienį Vilniuje Lietuvos keliu policijos tarnybos (LKPT) pareigūnai nustatė 9 neblaivius...

Legendinis tenisininkas Rafaelis Nadalis vedė mylimąją (4)

Po keturiolika metų trukusios draugystės tenisininkas Rafaelis Nadalis pagaliau žengė prie...

Patyręs prancūzų onkologas pataria, kaip užkirsti vėžiui kelią: yra 7 auksinės taisyklės (58)

Daugiau nei keturiasdešimties metų su onkologiniais pacientais dirbantis prancūzų gydytojas dr....