aA
Noriu papasakoti istoriją, kuri palies daugelį šeimų. Gyvenu su vyru, kuris yra liguistai pavydus, prikuria nebūtų istorijų. Tada būna fizinio ir psichologinio smurto protrūkiai, persekiojimas, grasinimai. Su visais nesutaria. Tačiau pats savo problemų nepripažįsta, apie medicininę pagalbą net kalbėti nenori. Jis įsitikinęs kad jam viskas gerai. Kaip toliau gyventi? Labai norėčiau išsaugoti šeimą. Laukiu Jūsų minčių, patarimų, kaip spręsti tokias problemas. Manau, kad tai aktuali tema ne vienam iš mūsų.
Pora
© Corbis/Scanpix

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

Kaip gyventi su pavyduoliu

Manau, kad jūsų istorija paliečia ne tik tas šeimas, kuriose dažnos pavydo scenos. Ji dar stipriau paliečia tas šeimas, kuriose pavydas yra slaptas. Sutuoktiniai vaidina gražią porą, tačiau viena pusė vis slepia pavydą. Pas jus viskas paprasčiau: vyras yra liguistai pavydus, tiesiog toks chrestomatinis Otelas, ir viskas su juo aišku. Pasakei: pavyduolis smurtautojas - ir nusiraminai. Kitą kartą net gali pagalvoti: nemylėtų - nepavyduliautų. O kokia nors priešistorinė rusė dar pridurtų: muša - reiškia, myli. Tai kas, kad jo meilė savininkiška? Tai kas, kad kyla iš menkavertiškumo jausmo? Kaip moka, taip ir myli... o nepatinka - kur dar tokį rasi - juk turi, be abejo, ir gerų savybių - rankos auksinės ir lovoje gal visai tinka...

Žymiai sunkiau, kai šeimoje yra pasitikėjimas arba apsimetimas prieš save, kad pasitiki. Ir staiga - kaip perkūnas iš giedro dangaus - jis pratrūksta pavydu: ko pažiūrėjai į tą žmogų? Kodėl taip vėlai grįžai? Kas čia per žinutės telefone? Štai tuomet toks vyras ir krenta žmonos akyse. Ji nusivilia ir nežino, kaip su juo gyventi, nes būna tam nepasiruošusi. O dar sunkiau, kai tam pavyduliavimui būna toks mažas - mažytis pagrindas – na, iš tiesų paflirtavote jūs su kažkuo, iš tikrųjų pabandėte patikrinti, ar vis dar patinkate. O gal tiesiog pajutote artimą sielą kitame žmoguje - kam nepasitaiko?

Tuomet prie nuoskaudos, kad tau pavyduliauja, prisideda kaltės jausmas. Na, nebūna visiškai nekaltų žmonių, neišeina atsiduoti kitam asmeniui visu kūnu, visa širdimi ir visomis mintimis! O kur dar sapnai ir svajonės? O kur nesąmoningi kūno signalai, kuriuos lytys nuolat siunčia aplinkiniams, lyg gėlės pavasarį?

Todėl absoliučios ištikimybės tiesiog negali būti gamtoje. Žmogus pats iš savęs visuomet nukreiptas ne į vieną, o į daugelį žmonių. Tik pavyduolio psichika tiesiog hipertrofuoja, padidina tai, padaro iš musės dramblį. Daro pavyduoliai tai nesąmoningai, netyčia, tiesiog negali kitaip surasti pusiausvyros tarp:

kritusio savęs vertinimo (potencijos problemos, amžius, nepasitenkinimas savo išvaizda ir t.t.);

savo paties pasąmoningų seksualinių impulsų – homo ir hetero- seksualinių; taip, patikėkite, kad kartais vyrai pasąmoningai pavyduliauja ne tik savo žmonų vyrams, bet ir vyriškių savo žmonoms;

nerandančios sau išeities agresijos (nesportuoja, perdėm valdosi darbe, skriaudikas per aukštai stovi, štai ir reikia namuose ant žmonos išsikrauti, nes pretekstas yra).

Tačiau visa tai įdomu giluminiam psichoterapeutui, kuris su tokiu vyru jam pageidaujant dirba. Jums gi rūpi praktiniai klausimai.

Taigi jūs, kaip supratau, prie savo vyro savybių jūs pripratusi. Netoleruojate, bet ir nemetate jo. Todėl klausimas čia kitoks: vardan ko jūs su juo gyvenate ir ką norite su juo daryti toliau?

Klausimas labai svarbus, kai smurto – fizinio ir psichologinio - dar ne per daug. Vyras tiesiog žaidžia su moterimi, kaip mažas vaikas su minkštu žaisliuku - tai baudžia jį, tai myluoja, nes turi turėti po ranka kažkokią „idealią motiną“ iš minkštos vilnos, kuri viską atlaikytų - ir glamones, ir kumštį. Maži vaikai daro tai todėl, kad turi atsiskirti nuo mamos, o tai baugu. Pikta ant jos, o kartu ir baisu ant jos pykti. Todėl minkštas žaislas labai tinka - jis traukia savo „nesugriaunamumu“.

Tik bėda ta, kad gyvas žmogus - ne žaislas. Jis nori meilės, pagarbos, ir kantrybė jo ne begalinė.

Kai moteriai to pasidaro per daug - jis labai sumuša, labai pažemina – galvoti nėra kada. Kyla toks vidinis ryžtas, kad moterys tiesiog išeina, trenkusios durimis, arba vyro į namus neįsileidžia. Tai čia dar tarpinis variantas - po to dažnai įsileidžia ar pačios atgal sugrįžta. Tačiau kada taurė būna perpildyta - jau durimis nesitranko. O tiesiog ramiai pasako: nemyliu aš tavęs - metas skirtis.

Tokioms situacijoms psichologinių patarimų ir nereikia. O štai kuomet jų reikia - tai dar ta taurė neperpildyta. Ir viduje vis rusena viltis: o gal ateis į protą? O gal atsiprašys ir taip nebedarys? O gal savo meile ir atlaidumu pavyks man jį perauklėti? Juk vyras ne visą laiką toks: po smurto dažniausiai jam ateina sąžinės priekaištai, tampa meilus, gali net gėlių nupirkti...

Po to seka nauja pavydo ir smurto banga - ir jūsų viltys vėl žlunga. Tik ne iki galo.
Ir šis „ne iki galo“, ši naujai atgimstanti viltis ir palaiko jus šalia tokio vyro – prieraišumas, kylantis iš baimės likti vienai ir niekam nereikalingai - štai kas maitina šias atgimstančias viltis.

Todėl įsivaizduokite štai ką. JIS NEPASIKEIS. Praeina dešimt, penkiolika metų, ir visa tai tęsiasi.
Kokia jūs tuomet būsite? Ar mylėsite jį? Kokie bus jūsų vaikai? Ar gerbs tėvą? Ar gerbs savo antrąsias puses?

Ir jei jūsų atsakymai neigiami – jūs žinote, ką daryti. Nebijokite šokti į vandenį, jei aplinkui gaisras - geriau vandens prisiryti, nei sudegti.

Sėkmės.
Olegas Lapinas

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (416)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (58)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (52)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (630)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (5)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (29)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (61)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (10)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (3)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...