aA
Visų pirma, tai ačiū už tokią pokalbių svetainę. Randu daug sau pritaikomų patarimų, bet kaip žmogus, nuolat ieškau kelio. Žinau visus patarimus, kad laimė glūdi pačiame žmoguje, bet tada kodėl ji, t.y. laimė asocijuojasi su konkrečiu žmogumi? Jau žinau, ką pasakysit apie savo savivertę, kad ji neturi priklausyti nuo nieko, tik nuo paties savęs. Bet kaip tuo save įtikinti?
Moteris
Moteris
© Corbis/Scanpix

Taip, esu žavi moteris, turiu šeimą, sūnų, save:) Taip, jau pati žinau, save įvardinau gale.

Kaip atrast save? Gyvenu gerai, kol kas vyro išlaikoma, po dešimties metų savo darbo, trejus metus nedirbu. Į savo valdišką darbą grįžt nenoriu, gal net negaliu, reikalavimai nuolat keičias (bet noriu tobulėt, ko nelabai ten patyriau), noriu atrast save kaip žmogų, pastoviai ieškau darbo...

Išranki?.. Už 1000 Lt be mokesčių? Mes taip nuvertėjom? Baigiau aukštąjį, moku porą užsienio kalbų, daug keliauju, tobulėju, mokausi ir dar... myliu Lietuvą... Kaip čia išgyventi?

Kuo tai su susiję su saviverte? Gi pradėjau nuo nemeilės? Bandau spėt, kad viskas taip keistai susiję... Neturi darbo, bet turi šeimą - nesijauti pilnavertė šeimos narė... bijau, kad mano indėlis į šeimą apsiriboja konkrečiais buities darbais, bet ar tai ne absurdas? Kodėl taip yra? Darbo birža? Juokaujat? Kaip džiaugtis gyvenimu? Ar natūralu priklausyti nuo vyro? Bent jau aš jaučiuos labai laikinai...

Ačiū, kad esat...

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas
KAIP ATRASTI SAVE?

Visų pirma, ačiū už išpažintį. Jūs iš tiesų nieko neklausiate, tik užduodate retoriškus klausimus ir pati į dalį iš jų atsakote. Panašu, kad tiesiog norėjote pasidalinti savo jausmais. Klausimai, kuriuos jūs keliate, rodo, jog jaučiatės abejojanti, priklausoma nuo vyro ir gyvenanti laikinai.

Šis laikinumo jausmas, matyt, ir atima iš jūsų dalį laimės, nepaisant pakankamos savivertės. O vertinate jūs save gerai: „Esu žavi moteris, turiu šeimą, sūnų, save:)“. Tačiau abejojate, ar esate save atradusi: jau trejus metus jūs nedirbate ir nepanašu, kad žinotumėt, kuo norėtumėt dirbti. Žinoma, tai prisideda prie jūsų būsenos, tačiau nėra vienintelė jos priežastis. Priežastis ta jūsų gerai suformuluota - abejonės savo gebėjimu atrasti save, t.y. savo sielą. Jausmas, kad ji nyksta.

Būsena, kurią jūs aprašote, psichologams ir psichoterapeutams yra žinoma. Dažniausiai tai nėra kažkokia depresija ar psichikos patologija. Tačiau yra aiški problema toje sielos srityje, kur telpa mūsų gyvenimo prasmės jausmas ir siekiai gyventi visavertį gyvenimą. Lyg nieko ir neskauda, o gyvenimas netenkina. Lyg viskas tvarkoje, o siela nerimsta. Lyg ir viską teisingai darome, o atrodo, kad kažko gyvenime netenki.

Tai - svarbūs jausmai, nes jie rodo, jog jūs peraugote stadiją , kurioje poreikiai yra paprasti ir visiems suprantami. Štai neturėtumėt sveikatos - norėtumėt pasveikti. Neturėtumėt vyro - norėtumėt ištekėti. Neturėtumėt vaiko - norėtumėt pagimdyti. Neturėtumėt būsto - norėtumėt jį įsigyti.

Žinoma, lieka dar profesinė realizacija - siekis, kuris yra normalus šiuolaikinei moteriai ir kurio jūs dar neišpildėte. Tačiau jūsų būsena nepateisinama kažkokiu išoriniu deficitu, kai trūksta kažkokio daikto ar žmogaus: jūs juos turite. Ir natūralu, kad siejate savo laimę su konkrečiu žmogumi, nes neturėdama nei vyro, nei vaiko vargu ar jaustumėtės laiminga. Tačiau žmogus yra toks įdomus padaras, kad išpildęs savo pagrindines svajones jis atsiduria prie naujų poreikių - gyventi pilnai, visa savo siela, o ne tik poreikiais.

Matote, siela mūsų nėra užbaigta, ji vystosi, ir prie to vystymosi mes prisidedame, kai susiduriame su kitais žmonėmis ir pasauliu. Išeina konfliktas. Mes nesivystome be konfliktų, ir būtent todėl žmonės, išpildę savo pagrindinius poreikius, sukūrę saugų lizdą ir sotumo jausmą, išvengia konfliktų ir ima merdėti.

Jie nesijaučia gyvenantys visavertį gyvenimą ir neretai puola į įvairiausias priklausomybes. O priklausomybės objektais gali tapti ne tik alkoholis, narkotikai ar internetas, ne tik greitas važiavimas bei kitas „adrenalinas“, bet ir žmonės - sutuoktinis, vaikas. Tuomet su jais yra gera ir saugu, o be jų - neramu.

Prie priklausomybių aktyviai prisideda vartojimo industrija - ji pateikia mums masę vilionių, kurių mes imame siekti: nauji maisto papildai svoriui nusimesti; nauja mašina, elegantiškas mobilus ir plonytis kompiuteris; nauja egzotiška kelionė; naujas, neragautas Azijos maistas; begaliniai serialai...
Atsiranda pseudoporeikiai, t.y. būsenos, kuomet be kažko mes nesijaučiame gerai. O tą „kažką“ visuomet gauname už prieinamą kainą, ir kartais - netgi su nuolaida. Mūsų piniginės storėja nuo „VIP kliento“ ir kitų nuolaidų kortelių. O siela plonėja.

Natūralu, kad tuo metu mūsų viduje sielos pilnatvės neatsiranda. Ir mes nesijaučiame laimingi.

Koks yra kelias į laimę? Kiekvieno žmogaus jis savas, tačiau man atrodo, kad jis – pasikartosiu- eina per konfliktus. Atkreipkite dėmesį, kad labai daug žmonių žodį „konfliktas“ supranta neigiamai. Jie mano, jog geriau yra adaptuotis, prisitaikyti prie pasaulio, nei su juo konfliktuoti. Todėl gyventi atseit reikia „gražiai“ ir pačiai būti „gražia“ ir vaiką turėti „gražų“, ir namus „gražius“, ir su aplinkiniais elgtis „gražiai“. Tokiu atveju žmogus iš tiesų prisitaiko, tačiau laimingas nesijaučia, nes nesivysto. Juk jis nesielgia visai nuoširdžiai, nes elgdamasis nuoširdžiai jis būtinai atrastų šiuos dalykus.

Mano norai kertasi su sutuoktinio ir vaiko norais.

Mano artumo su žmonėmis siekis kertasi su aplinkinių nenoru man atsiverti ir su mano uždarumu.

Mano siekis pažinti save ir pasaulį konfliktuoja su milijonu mįslių, kurias užduoda mums ir žmonės, ir pasaulis.

Mano siekis daryti tai, kam aš skirta ir gabi, konfliktuoja su ribotomis galimybėmis.

Mano siekis mylėti ir būti mylimai konfliktuoja su saugumo jausmu ir artimų žmonių ribotumais meilės srityje.

Ir kas?

Ir tas, kad šie konfliktai neišvengiami, jei nori vystytis. O suvokęs šiuos konfliktus, žmogus pasirenka ne pasiduoti pasauliui (aš puikiai prisitaikysiu, paneigsiu šiuos konfliktus ir gyvensiu „gražiai“). Jis išdrįsta pripažinti šiuos konfliktus ir pareikšti apie save garsiai ir tiesiai: o aš noriu kitaip! O man tai nepatinka! O man skaudu, liūdna, pikta, kad yra ne taip, kaip aš noriu ir siekiu...

Aplinkiniai ir namiškiai nustemba: ar šiai moteriai amžiaus krizė? Ko ji iš proto eina?
O jūs tęsiate savo: ne, tiesiog yra ne taip, kaip aš noriu. Aš pripažįstu jūsų poreikius ir teises, tačiau su viskuo nebenoriu taikytis. Ir sueinate į nedidelį, ne kruviną, o tiesiog aktyvų konfliktą su tuo, kas jus riboja. Nebūtinai tai reiškia skandalą - konfliktas gali būti tylus.

Pats paprasčiausias pavyzdys: jei jus riboja nepakankamas judėjimas, jūs imate bėgioti nors po pusvalandį, konfliktuodama su savo pačios nenoru ryte anksti keltis. Kitas pavyzdys: šeimoje mokotės nepriklausyti nuo aplinkinių (mes visi šį vakarą darome štai ką - važiuojame pas uošvius“), o teigti savo, nuo kitų nepriklausomą teisę į savo užsiėmimus („ne, deja, šiandien man reikia pabūti vienai“) .

Štai tokia yra kaina už teisę būti savimi. O realizuodama šią savo teisę, jūs įgyjate naujų potyrių: laisvės, džiaugsmo; pergalės; gyvenimo pilnatvės. Jūs jaučiatės, jog esate gyva ir vystotės. Kai kas ir vadina tai laime...

Sėkmės jums.
Olegas Lapinas

***************************************************************
Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apžvalgininkai: „valstiečiai" smūgį jau atlaikė, Narkevičius liks iki pabaigos (249)

Nors net kelis mėnesius žiniasklaidoje netilo kalbos apie tai, kad susisiekimo ministras Jaroslavas...

Mokytojai kyla į kovą su internete nusirašinėjančiais moksleiviais: priemonės tokios, kad noras sukčiauti praeina akimirksniu (144)

„Patogiausia ir išmaniausia pratybų atsakymų svetainė! Pranešk draugams! Būk protingas“, –...

Savaitgalio orų prognozės – be didesnių pokyčių (3)

Penktadienį mūsų šalies orus lems pietinis ciklono pakraštys. Pragiedrulių tikimybė sumažės,...

Išdalintos „Žmonės 2020” statulėlės: Dano Rapšio triumfas ir jautriai pagerbtos pernai išėjusios žvaigždės pildoma (209)

Sausio 23-iąją dieną, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre bei tiesioginiame LNK...

„Žmonių“ apdovanojimuose – jautrus dukters gestas Vitalijui Cololo: žiūrovai nesulaikė ašarų (46)

Skelbiant „Žmonių“ apdovanojimus paminėti ir praėjusiais metais anapilin iškeliavę šou ir...

Europos įmonės sunkiai randa vietą „Naujojo Šilko kelio“ projekte (49)

Europos kompanijos iš esmės nedalyvauja prezidento Xi Jinpingo „Vienos juostos, vieno kelio“...

Vyresni kolegos įvertino Gabrieliaus Landsbergio laišką bendražygiams (660)

Po to, kai trečiadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas...

Kurtinaičio kariauna krito Vitorijoje, „Bayern“ pergalė nubloškė „Žalgirį“ į Eurolygos dugną (14)

Ketvirtadienio vakarą vykusios Eurolygos rungtynės buvo pažymėtos Kauno „Žalgiriui“...

NBA lyderių treneris: jei spręsčiau tik aš, Sabonis tikrai žaistų „Visų žvaigždžių“ mače specialiai Krepšinis.lt iš Paryžiaus (12)

Balsavimas į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes baigėsi, ir nors Domantas Sabonis nebus...

Naujosios Rusijos kultūros ministrės nuotrauka „sprogdina“ socialinius tinklus (224)

Naujojo Rusijos premjero Michailo Mišustino vadovaujamoje Rusijos vyriausybėje išskirtinio...