aA
Rašau Jums, nes turiu didelę problemą ir nežinau, kaip ją spręsti. Didžiulis sukrėtimas ir net kartais pagalvoju apie savižudybę, bet vis ginu tokias mintis. Mūsų santykius su žmona temdo jos neištikimybė ir kaip man su tuo susitaikyti ar nesitaikyti? Kartu gyvename 11 metų. Kaip ir kiekvienoje šeimoje, visko buvo, bet... Šį pavasarį išvažiavo į Angliją pas brolį ir praėjus kažkur 3 savaitėms jau susirado vaikiną, jaunesnį keliais metais už save ir gal kartu negyveno, bet kartu leido laiką ir naktis.
Liūdesys
© Corbis/Scanpix

Tą viską aš žinau, mes išsiskyrėme teisme, bet ji prašo, kad aš atleisčiau jai ir kartu su sūnumi vyktume į Angliją. Aš kaip ir norėčiau, bet vis ateina mintys į galvą, kad ji mylėjosi su kitu ir negaliu niekaip su tuo susitaikyti.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Priimti faktą, jog mylimas žmogus, sutuoktinis nesugebėjo išlikti ištikimas jūsų sąjungai, tikrai nelengva. Turėtų būti ir pikta, ir liūdna, ir gaila sukurto ryšio, kuris greičiausiai griuvo tą pačią akimirką, kai jūs sužinojote apie žmonos neištikimybę. Turėjote patirti pragariškas kančias suvokdamas, kad tarp jūsų atsirado dar vienas žmogus, vien vaizdas apie kurio buvimą šalia sutuoktinės ima smaugti. O ką jau kalbėti apie pusiau plėšiantį norą susigrąžinti žmoną, vėl turėti ją sau ir supurtantį reginį, jog ji atsidavė kitoms rankoms. Tuomet greičiausiai bet koks atleidimas atrodo kaip dovana jai, kurios ji neverta.

Iš tikro labai gaila, kad jūsų santuokai teko patirti neištikimybės skonį. Ir kad jūs dabar kenčiate, bandydamas atsikratyti nemalonių išgyvinimų, minčių ir vaizdų. Prie viso to dar turite keliauti sudėtingu atleidimo keliu, kuris susidūrus su žeminančiais ir ypatingai mus skaudinančiais mylimų žmonių veiksmais, net jei jie yra jų silpnybės išraiška, oi, nelengvas... Ir, matyt, labiausiai čia jums gali padėti jūsų vidinė stiprybė ir sugebėjimas pažvelgti į tai, kaip į jūsų poros bendravimo pasekmes, o ne vien tik žmonos atsakomybę.

Taip, ji, jūsų akimis, suklydo. Įskaudino jus. Pasidavė momentinei silpnybei. Ji neišlaikė atsakomybės egzamino. Išdavė jūsų pasitikėjimą. Nepateisino jūsų lūkesčių. Ir jūs turite visą teisę ant jos pykti, ją niekinti ir palaikyti savyje glūdintį slogulį. Tik čia yra vienas, bet...

Perskaičiusi jūsų pasidalinimą, prisiminiau vieną ištrauką iš Jean Monbourquette knygos “Menas atleisti” (2001m.). Joje kaip tik aprašoma žmogaus, patyrusio neištikimybę istorija apie tai, kaip kiekvieną dieną besinešiojama našta jį sulenkė, prispaudė prie žemės ir padarė nebegyvą. Ir kaip jis išlaisvėjo ir atgijo, kuomet gavo malonę atleisti neištikimybę. Kaip atgijo jo akys ir palengvėjo jo širdis...

Toje pačioje knygoje vaizdžiai parodoma, jog atleidimas nėra greitas ir lengvas procesas. Pirmiausiai svarbu norėti tai išgyventi, su kuo nors pasidalinti patirta nuoskauda, pasiryžti nekeršyti, išgventi pyktį, liūdesį, nusivylimą, paklausti savęs, koks yra jūsų indelis visame tame, priimti mylimosios suklydimą kaip silpnumą, o ne sąmoningą norą jus įskaudinti ir galiausiai pradėjus tyliai kartoti “Atleidžiu!”, vis tvirčiau, garsiau ir užtikrinčiau tarti šį žodį.

Atleisti nereiškia vėl grįžti prie to paties santykio. Gali būti, jog ilgainiui suprasite, kad visgi nebenorite ar negalite būti kartu su savo žmona. Tačiau nebejaučiate nuoskaudos, paleidžiate ją, nebesmerkiate, nebesijaučiate vertingesnis, geresnis, doresnis. Juolab kad galvojant apie neišikimybę, derėtų nepamiršti, jog ji atsiranda tuomet, kai tarp dviejų žmonių iškyla tuštuma, kurią galėjo užpildyti bet kas.

O už nemokėjimą kalbėtis apie sunkumus, juos spręsti, negebėjimą išgyventi sunkių laikų ir vienas kitą panešėti tais laikotarpiais, kai sunkiau eiti drauge, esate/ buvote atsakingi abu. Treti žmonės yra ne tik asmens silpnumo išraiška, bet ir ženklas, jog sutuoktiniai buvo apleidę vienas kitą.

Labai dažnai mes kalbame apie atsakomybę, kuri yra tarsi mūsų saugumo garantas. Kai kitas pasirenka santykį su mumis, tampa mūsų žmona ar vyru, mes tarsi atsipalaiduojame: “Jis atsakingas, kad išliktų mums ištikimas, kas beįvyktų”. Ir tai yra tiesa. Bet ar nepanašu, jog tuomet patys nusimetame atsakomybę rūpintis savo mylimu žmogumi, siekti jo kiekvieną dieną, globoti, būti su juo džiaugsme ir varge, klajonėse ir abejonėse, dėl jo paties, ne dėl mūsų. Laukti iš jo šilumos, artumo, o ne reikalauti, galvoti, jog jis, būdamas mūsų sutuoktiniu, privalo kęsti mus visokius ir visada. Ir jei jis vieną dieną suklumpa, jis atsakingas už tai ką padarė, greičiausiai net už mūsų nesugebėjimą atleisti...

Išdavystė yra silpnybė, tačiau kitų negebėjimas, mažumas, o ypač pačių artimiausių, yra puiki proga mūsų kelionei į šventumą, augimui per kančią...

Stiprybės
Vaida

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mokslų daktarės analizė: kas geriau – sviestas ar margarinas? (225)

Diskusijos apie tai, kas tinkamiau jūsų sveikatai, – margarinas ar sviestas , tęsiasi jau...

Mokyklos valgyklos maiste – gyvos kirmėlės (178)

Vakar Radviliškio rajono Lizdeikos gimnazijoje pietavusi moksleivė perlinių kruopų košėje rado...

Atsakymas į amžiną lietuvių klausimą: kas pigiau – statyti namą pačiam ar jį nusipirkti (198)

Daugelis svajoja apie nuosavą būstą, tačiau tokias mintis dažnai sutrikdo klausimas, kas pigiau...

Šilumos sulauksime daugiau, tačiau geros naujienos tuo ir baigiasi (2)

Artimiausią parą per šalį slinks atmosferos frontas. Naktį dangus bus niūrus ir pilkas....

Ekspertai įvertino apkalbas sukėlusį įvaizdį: prašauta, ir tai – ne dėl apnuogintos krūtinės (278)

Gili iškirptė – anokia naujiena tarp Lietuvos ar užsienio pramogų pasaulio žvaigždžių; ir...

Penki belgės įvarčiai nublanko prieš lietuvės smūgį į savo vartus, kuris sudrebino internetą epizodo įrašas (66)

Europos moterų futbolo čempionato atrankos H grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė Levene net 0:6...

Kauniečius piktinęs pastatas „vaiduoklis“ pagaliau turi naujus savininkus (64)

Kaune, Savanorių prospekte ne vienerius metus stūksantis apleistas prekybos centras...

Mokslininkai nustatė „aukso trejetą“, kuris tikrai padės jūsų partnerei pasiekti orgazmą (55)

Paprastai sakoma, kad visokios spragos ar atotrūkiai yra blogis. Juk žinome, koks baisus dalykas yra...

„Netflix“ filmas įsiūbavo įsiūčio audrą Lenkijoje, premjeras reikalauja pakeitimų (69)

Lenkijos premjeras parašė internetinės televizijos platformai „ Netflix “ reikalaudamas, kad...